Neurosis - Honor Found In Decay (2012)

Είχε κριτική στο “times of grace”, από κει το είχα συγκρατήσει + κάποιο κομμάτι που είχα ακούσει τυχαία, έτσι το πήρα λίγο αργότερα όταν το έβαλε προσφορά το rock city.
Τα αυτά μπορεί να επιβεβαιώσει ο Bleedin.

Επίσης επείδή το άκουσα λίγο πριν βγει το “A Sun That Never Sets”, μπορώ να πω ότι κανένα παράπονο δεν είχα για το “A Sun…”, ίσα ίσα μου άρεσε πάρα πολύ.
Χωρίς αυτό να σημαίνει ότι συνειδητοποιούσα εκείνη την εποχή τι άκουγα ακριβώς, και χωρίς να έχω ακούσει τα προηγούμενα που είχαν βγάλει.

Για το “Honor Found In Decay” δεν έχω κατασταλάξει, εξάλλου δεν θυμάμαι να με είχε ενθουσιάσει ούτε και το “Given to the Rising” όταν βγήκε (και εξακολουθεί να είναι ο δίσκος τους που έχω ακούσει λιγότερο).

Όλοι οι δίσκοι των neurosis από Times και μετά είχαν κανονικές κριτικές στο χάμερ εκτός από το neurosis/Jarboe. Aκόμα και το Sovereign ΕΡ. Μόνο το live στη Στοκχόλμη είχε παρουσιαστεί στο Sub Terra (και όχι στις κανονικές δισκοκριτικές). Από το Sun that Never Sets μάλιστα πάντα σε χρωματιστό πλαίσιο (βινιέτα). Και πάντα με συνέντευξη μαζί.
Για Times of Grace ισχύουν όσα λέει ο Φορκ. Επίσης υπήρχε και μονοσέλιδη συνέντευξη στο χόρορ τον ίδιο καιρό. Πιο πριν δεν είμαι σίγουρος, αλλά πρέπει να είχαν εμφανιστεί σαν αναφορά στη στήλη του Φλωράκη.

Ο νέος δίσκος είναι μετριότατος.

We all rage in blood κομματάρα :!:

Μπορεί να είναι κατώτερος απο πολλούς άλλους neurosis δίσκους, αλλά σίγουρα είναι καλός. Τα διάφορα folk, ambient στοιχεία με έχουν πεθάνει! (με την καλή έννοια)

Μετά από κάμποσες ακροάσεις: ο δίσκος είναι καλός, απλά δεν είναι όσο ‘‘έντονος’’ θα περιμέναμε από την μπάντα (στο ‘‘Given to the rising’’ είχε κάμποσες τέτοιες στιγμές- για πιο πίσω δε λέω καν). Αυτό το αίσθημα της απόγνωσης, του ‘‘πιο κάτω δεν πάει’’ κλπ. δεν υπάρχει. Υπάρχουν, όμως, τραγούδια όμορφα, μελωδικά, και, κατά κάποιον τρόπο, catchy.

Χωρίζω το δίσκο σε δύο μέρη: το πρώτο αποτελείται από τα 3 πρώτα τραγούδια, όπου, προσωπικά, σε αυτά στηρίζω αυτό που λέω ‘‘πιασάρικο’’. Υπάρχουν οι μελωδίες που θα σου μείνουν, τα ακουστικά σημεία, οι όμορφοι ήχοι (ιδίως αυτό που ακούγεται σαν γκάιντα και χρησιμοποιείται συχνά στο album) κλπ. Ιδίως το ‘‘We all rage in gold’’ είναι σχεδόν hit-άκι. Τραγούδια που, περίεργο για Neurosis, γίνονται κτήμα σου γρήγορα, εύκολα, και ως εκεί.

Την εικόνα ‘‘χαλάει’’ (με την καλή έννοια) κάπως το ‘‘Bleeding the pigs’’, τραγούδι που δεν περιμένεις εφ’ όσον έχεις ακούσει τα 3 πρώτα. Λες και είναι βγαλμένο από το ‘‘Enemy of the sun’’, με τις tribal-ιές του, τα περίεργα σημεία του, γενικά πολύ μπροστά. Στο ίδιο μήκος κύματος και το ‘‘All is found… in time’’, αν και, προσωπικά, μάλλον το βρίσκω την πιο αδύναμη στιγμή το album (με εξαίρεση το ωραίο, ήρεμο σημείο στη μέση). Ενδιάμεσα το ‘‘Casting of the ages’’ αποτελεί μάλλον και την πιο έντονη στιγμή του album, αν και θα ήθελα να το τραβάει λίιιγο παραπέρα και να μη μείνει στη (σχεδόν μία, μοναδική) ίδια ιδέα σε όλο το τραγούδι. Τέλος, το ‘‘Raise tha dawn’’, θα το ήθελα, όπως είπε και ο Angmar, πιο επικό, όπως μας μάθαιναν όλα τα προηγούμενα ‘‘τελευταία’’ τραγούδια των Neurosis. Ίσως το ‘‘Casting of the ages’’ να ταίριαζε παραπάνω για κλείσιμο.

Συμπερασματικά ο δίσκος ακούγεται ευχάριστα, δε με απογοητεύει, αλλά δεν είναι σε καμία περίπτωση ‘‘συγκλονιστικός’’ ή κάτι τέτοιο. Βασικά ίσως είναι ένα κατάλληλο album για να ξεκινησει κάποιος ‘‘ομαλά’’ τη γνωριμία του με την μπάντα.

Γεια χαρα!Ο δίσκος αυτος είναι η πρώτη μου επαφη με Neurosis!Επειδη δεν ξερω ποσο αντιπροσωπευτικη μπορει να ειναι (αν και μου αρεσε παρα πολυ!) εσεις πιο δισκο τους θα προτεινατε για μια πρωτη επαφη με τη μπαντα?Thanks!

Αρχικά σίγουρα το Times of Grace! Πρώτα αυτό, και μετά τα souls at zero και enemy of the sun.Άρχισε απο αυτά. Μετά πάρε τα με όποια σειρά θέλεις, απλά άσε τα δύο πρώτα τελευταία

Εγω θα προτεινα να αρχισεις με το Times Of Grace.
Και μετα Enemy Of The Sun,Souls At Zero και Through Silver In Blood.

Παρε αυτο σα μια πρωτη αποψη αλλα υπαρχουν αλλοι χρηστες πολυ πιο καταλληλοι να απαντησουν στην ερωτηση σου.

Eξαρτάται τι θέλει να ακούσει. Καλύτερα ν’ αρχίσεις από το Eye of Every Storm, μετά Neurosis+Jarboe και να πηγαίνεις προς τα πίσω, αν θες να δεις την εξέλιξή τους ανάποδα. Αυτό αν δεν είσαι εξοικιωμένος με πιο σκληρά ακούσματα. Αλλιώς αν είσαι άρχισε από το Souls at Zero και πήγαινε προς τα μπρος για να δεις τη γραμμική εξέλιξη. Σε κάθε περίπτωση άκου τα όλα, όπως και δήποτε και τα δύο πρώτα. Ούτως ή άλλως στο Τimes of Grace θα κάνεις μεγάλη στάση, οπότε άσε το καλό για πιο μετά. Για το Α Sun That Never Sets πάντως θα πρότεινα να μην το ακούσεις απλά, αλλά να αγοράσεις/δανειστείς/κλέψεις/κατεβάσεις το dvd, και να κάτσεις να το δεις.

Γενικα με το post-metal εχω μεγαλη εξοικοιωση.Γουσταρω full μπαντες τυπου Isis,Pelican,Jesu και γενικα Hydra Head!Στο παρελθον απλα ειχα απορριψει Neurosis (μη φανταστειτε ακουγοντας πριν κατι χρονια μια φορα μισο κομματι αυτο ενοω) γιατι μου φαινοντουσαν εξαιρετικα ‘‘αργοι’’ για τα γουστα μου!Μετα λοιπον απο αυτο το μισο κομματι εδωσα μια δευτερη ευκαιρια στο φετεινο τους αλμπουμ και για καποιο λογο δεν με ενοχλησαν οι mid-tempo ταχυτητες οπως τοτε και αποφασησα να ζητησω τη γνωμη σας δινοντας συνολικα μια δευτερη ευκαιρια στη μπαντα!

Καλά και οι άλλοι που ανέφερες δεν είναι ακριβώς οι Napalm Death

A ok, πλήρως εξοικιωμένος, κουλ. Άρα ή παίζεις κορώνα γράμματα, κάνεις κάτι από αυτά που πρότεινα, ή ακολουθείς αυτό που είπαν τα παιδιά για Times of Grace. Προσοχή μόνο όταν μπει το Τhe Doorway κράτα γερά, γιατί βλέπω να ανοίγεις τρύπα στο ταβάνι από την κ…α!!!

Ισχυει Darth ομως τα riffs τους οταν ειναι αργα ειναι ατμοσφαιρικα (καθαρα αρπισματα πχ που δεν με ενοχλει) και εφεδιαρικα!Οταν ριφαρουν με distortion ομως ανεβαζουν ταχυτητες κατι που δεν εχει πεσει στην αντιληψη μου να κανουν οι Neurosis και γιαυτο τους ειχα αποριψει!Με ενοχλουσε αυτο το “ενα distortion ακορντο το λεπτο” κατι που δεν κανουν ιδιαιτερα οι μπαντες μου προανεφερα

Ok ισως να το κανουν λιγο οι Jesu…

Ε αφού είσαι εξοικιωμένος και γούσταρες κιόλας με τον πιο μέτριο δίσκο τους (εξαιρούνται τα δύο πρώτα που ακόμα το ψάχνουν), βρες ολόκληρη τη δισκογραφία, λιώσε την και τα ξαναλέμε σε κάνα χρόνο που το πουλί σου θα αποκτήσει ένα μόνιμο +3 εκατοστά και θα έχεις γίνει και καλύτερος άνθρωπος.

Έτυχε να το δω χτες τα μεσάνυχτα.

Δεν υπάρχει αυτή μουσική. Απλά δεν υπάρχει τίποτα παρόμοιο.

Α, και για να μην εντελώς off-topic, το ‘‘Honow found in decay’’ όσο πιο πολύ το ακούω, τόσο πιο καλόγουστο μου φαίνεται. Αυτό το ‘‘At the well’’ μου έχει καρφωθεί στο μυαλό.

Κι εγω το ίδιο, δεν σταματάω να το ακούω… και κάθε φορά αποδεικνύεται οτι ειναι απο τα καλύτερα φετινά αλμπουμ (θα παίξει με Swans, OM, Converge… )…

Βεβαια όλα ειναι γούστα, στιγμές και διάθεση. Οπότε ο καθένας

Αλλα ΔΕΝ βγάζουν και ΔΕΝ μπορούν να βγάλουν άλλοι τετοια κομμάτια… δεν θα πω για τα 2 πρώτα που όλοι εκτίμησαν εξ αρχής λόγο “ογκου”, αλλά ποια άλλη μπαντα μπορει να γραψει παρομοια σαν τα Casting of the Ages και All Is Found? In Time;;;;
Ποιος μπορεί να τραγουδήσει και να αποδώσει τυμπανα σαν το Bleeding the Pigs
Και δεν θα πώ τιποτα για το My Heart For Deliverance γιατι πολλοι θα θελαν να φτιάξουν κάτι παρόμοιο, αλλα δεν θα το καταφέρουν ουτε σε 20 χρόνια…

To dvd einai visuals h live psiksimo?giati an einai to prwto den psinomai…

Πρώτη ακρόαση σήμερα μέσα στο αυτοκίνητο σε συνδυασμό με τους ήχους του δρόμου πράγμα που το κάνει πολύ αλλόκοτο. Σαν πρώτη επαφή με τη μπάντα (ντροπή μου) έχω να πω ότι ακούγοντάς το σαν ολότητα βγάζει πολλά και διάφορα συναισθήματα. Γλυκιά μαυρίλα, ωραίες συνθέσεις. Όσο το ακούω το αυτί μου συνηθίζει.

Στα καλύτερα της χρονιάς για όσους είχαν την υπομονή να δώσουν πάνω από 7-8 ακροάσεις. Ο δίσκος σκοτώνει, σε πιάνει μετά τη δεύτερη φορά που το βάζεις, ούτε ένα κομμάτι δεν υστερεί, η παραγωγή του Αλμπάινι σε κάνει να ακούς το δωμάτιο που ηχογραφήθηκε, και γενικώς δε βρίσκω ψεγάδι. Κλασσικός δίσκος-κατάθεση ψυχής από τους Neurosis, θα μνημονεύεται και μετά από χρόνια.

σε παω που να παρει επειδη εισαι δηλωμενος, αλλα οσο κι αν το προσπαθησα μονο το We All Rage In Blood μου βγαζει τη νιουροσιλα που γουσταρω.