Neurosis - Honor Found In Decay (2012)

ό,τι καλύτερο έχουν γράψει μετά το Sun.

Πες και για το τελευταίο Maiden κάτι όμως.

Μεγαλη δισκαρα. Αλλα για λιγη σοβαροτης

Για μενα παντως λειτουργει πολυ καλυτερα ως συνολο. Το εναρκτηριο τρακ ειναι πολυ καλο, κανει μια μικρη κοιλια στο δευτερο και απο εκει και μετα απογειωνεται. Απλα λιγο στο τελος θα μπορουσε να ειναι λιγο καλυτερος, περιμενα κατι, οχι απαραιτητα πιο βαρυ, απλα λιγο πιο φορτισμενο για να το δεσει ωραια. Επισης θα μπορουσα να συγκρινω αυτο το αλμπουμ με το τελευταιο Ουλβερ, ασχετως αν γραφτηκαν υπο τελειως διαφορετικη λογικη, απο την αποψη πως τα παντα θα ακουγονταν πολυ πιο δυνατα και γεματα σε λαιβ αποδοση.

Eίναι πολύ καλός δίσκος αλλά υπάρχουν νωχελικές στιγμές. Ακόμη και τραγούδια είναι αδύναμα. Για μένα το [I]Casting for the Ages[/I] είναι αυτό που ξεχωρίζει.
Το [I]My Heart… [/I]δεν με κέρδισε όπως λέτε οι περισσότεροι.
Με 4 ακροάσεις όλα αυτά.

Σοβαρα ε. Για μενα η τριαδα Bleeding The Pigs, Casting of the Ages και All Is Found In Time ξεχωριζει, αλλα αυτο επειδη η συνοχη δεν σπαει κατα την ακροαση. Και το Raise The Dawn μου αρεσει πολυ, απλα ηθελα να δωσει λιγο παραπανω.

Επιτέλους το έχω στα χέρια μου. Το γεγονός ότι για κνένα Cd των Neurosis δεν έχω ενθουσιαστεί από την αρχή αυτό κάτι μου λεει. Κανένα δεν είναι ευπεπτο. Οπότε θα έχω πλήρη εικόνα μετά από κανένα μήνα.

υ.γ
Ζηλεύετε ρε!Έχω κλείσει ήδη εισιτήρια για την συναυλία τους με τους Godflesh στην Αγγλία

ωχ, μην στελίζεις κι εσύ :stuck_out_tongue:

Θα ειμαι κι εγω μαζί σου!

Ρε δεν γαμιέστε λέω εγώ, παλιοφιγουρατζήδες.

[SPOILER]ΘΕΛΩ ΚΙ ΕΓΩ![/SPOILER]

χεχεχεχε!!!:stuck_out_tongue:

Τον δίσκο τον έχω ακούσει μισή φορά αλλά συμφωνώ με την παρακάτων φράση του review
"Όταν είχαν κυκλοφορήσει το “Α Sun That Never Sets”, οι περισσότεροι ήταν καχύποπτοι και κατέκριναν την στροφή και την έντονη αλλαγή ήχων, έντασης, ατμόσφαιρας και ρυθμού. Τα ίδια θα πουν και τώρα."
Χωρίς βέβαια αυτό να σημαίνει οτι η μπάντα έχει το αλάθητο, θα προσθέσω εγώ.

Βέβαια στο πρώτο μισό της προηγούμενης δεκαετίας neurosis στην Ελλάδα πρέπει να άκουγαν γύρω στα 5-6 άτομα.

Anyway πρέπει να τους φέρουν για live, σίγουρα υπάρχει αρκετός κόσμος που θέλει να τους δει και δεν έχει λεφτά για αγγλίες όπως τους παραπάνω :stuck_out_tongue:

Συμφωνω και στα 2 μαζί σου! Αν και μην νομιζεις, το σκατο μου παξιμαδι εκανα για να παω Λονδινο!!!:smiley:

Έτσι! Neurosis είναι ένα απο τα live που θα πέθαινα να δώ!! Και πολύ άλλοι σίγουρα! Το δίσκο δεν τον άκουσα ακόμα…περιμένω να περάσει λίγο ο καιρός

[U][I]Αυτό [/I][/U] πάντως το είχε παίξει πολλές φορές ο Χάκος στο TV War εκείνη την εποχή και δεν την έβλεπαν μόνο 5-6 άτομα την εκπομπή.

Και πάλι δεν μου λέει κάτι αυτό.
Αυτό που ήθελα να πω είναι ότι δεν νομίζω να έζησε κάνεις την αλλαγή από τον ήχο του through silver και times of grace στο a sun.

Αυτοί που το έζησαν συνειδητοποιημένα τη στιγμή που συνέβαινε ήταν σίγουρα πολύ λιγότεροι απ’ όσους μπορούν να σου μιλήσουν γι’ αυτή την αλλαγή σήμερα. Και δεν είναι το θέμα μόνο ηλικιακό, αλλά ποια ήταν τα μέσα προώθησης εκείνης της μουσικής δέκα και δεκαπέντε χρόνια πριν.
Για όσους δεν ταξίδευαν εξωτερικό, δεν είχαν (γρήγορο) ίντερνετ και δεν είχαν λεφτά να παίρνουν δίσκους με το κιλό ήταν πολύ πιο δύσκολο να τους ξεχωρίσουν από τα παρεχόμενα μέσα πληροφόρησης.
Την εκπομπή του Χάκου την ανέφερα γιατί από εκεί τους γνώρισα ουσιαστικά, αλλά πέρασαν μερικά χρόνια μέχρι να ασχοληθώ, λόγω των όσων ανέφερα πιο πάνω κι επειδή γενικά άκουγα άλλα πράγματα τότε και δεν θα σκιζόμουν για κάτι που απλά μου φαινόταν ενδιαφέρον. Κάποιος άλλος με ένα βίντεο κλιπ ή μια αναφορά στο Χάμερ μπορεί να ψήθηκε περισσότερο και να ασχολήθηκε με αυτό τον ήχο γενικότερα πολύ πριν γίνει όσο δημοφιλής είναι σήμερα. Με λίγα λόγια συμφωνούμε.
Αλήθεια, θυμάται κανείς τι έλεγαν τα χαμερς και τα ινβειντερς το 2000 πχ. για Νιουροσις;

Εγω δεν θυμαμαι να αναφερει το Hammer τους Neurosis οσο το τσεκαρα.
Αλλα πρωτον δεν τα εχω διαβασει ολα τα hammer οσο καιρο ασχολιομουν
και δευτερον δεν τους ειχαν ας πουμε στο αφιερωμα για τα 90’s αλμπουμ
ενω ειχαν 3 Paradise Lost.(Οχι οτι δεν γαμανε και τα 3 ε!).

εγω νομιζω στο χορρορ τους επιαναν συχνα, τωρα αν ηταν 2000 η 2002 και μετα δεν ξερω, αλλα υπηρχαν σαν ονομα και υπηρχε και ζμπρωξιμο ωστε να ασχοληθει καποιος

χμ, θυμάμαι 8αρι στο χάμερ για το sun (εγώ αυτό πήρα πρώτο πάντως) αλλά πρέπει να ψάξω τα παλιότερα, δεν πρέπει να έπαιξε κριτική στο invader αλλά δεν διάβαζα όλα τα τεύχη

εγω θυμαμαι και την κριτικη στο times of grace
και νομιζω πρεπει να ειχε και συνεντευξη

οπωτε το χαμερ ασχολιοτανε και πριν το 2000 με τους neurosis

αλλα η ουσια ειναι αυτη που ειπε ο rip_noob
οτι πρεπει να ητανε μετρημενοι στα δαχτυλα αυτοι που ζησανε την αλλαγη των neurosis τοτε