Neurosis

Γύρισα κι εγώ απ’ το Μιλάνο και νιώθω σαν τους μουσουλμάνους που πάνε στη Μέκκα και προσκυνάνε. 'Ιδιο set-list με αυτό που post-αρε ο eNick παραπάνω, η καλύτερη και πιο έντονη συναυλία που έχω δει ποτέ μου, και σκεφτείτε ότι δεν έπαιξαν καν τα αγαπημένα μου κομμάτια.

Παιδιά, είναι απίστευτο, όποιος είναι fan τους πρέπει οποσδήποτε να τους δει, είναι άλλη φάση.

Και πολύ ευχαριστημένος απ΄την οργάνωση εκεί, ήχος, ωράριο τα πάντα ρολόι, καμία σχέση με το Ελλαδιστάν.

Bristol - May

http://www.gofundme.com/kellyfamilyfund

Πάρα πολύ άσχημα νέα…

Πριν λίγο το έμαθα και φρίκαρα. Να ξυπνάς στα καλά καθούμενα και να το παθαίνεις αυτό.

Για το καινούργιο θα πεί κανείς τίποτα?Μέσα στις απογοητεύσεις της χρονιάς για μένα!!!

Neurosis Souls At Zero
Neurosis Raze the Stray
Neurosis Aeon
Neurosis Under the Surface
Neurosis From the Hill
Neurosis No River To Take Me Home
Neurosis Water Is Not Enough
Neurosis My Heart For Deliverance
Neurosis Broken Ground

Ετσι για να περνάει η ώρα…

Πόσο γαμάουα, αυτή η φωτογραφία δεν πρέπει να χαθεί με τίποτα!

4 Likes

αχ βαχ, τι bumb ήταν αυτό

έτσι για τη φάση, για να μην πάω στο ‘‘τί ακούτε τώρα’’

1 Like

Μου εκαναν εντυπωση τα σχολια στο αλλο θρεντ σχετικα με το Times of Grace…
Πως ειναι δυνατον ενα αλμπουμ με διαμαντια οπως το Under the Surface, Belief, End of Harvest να περναει στο ντουκου :stuck_out_tongue:
Νταξ το Through Silver in Blood ειναι η κορυφη, αλλα αυτο που μου αρεσει με τους Neurosis ειναι το οτι καθε αλμπουμ ειναι διαφορετικο και εξελιχθηκαν απιστευτα μεσα στα χρονια.

Επ σας επιασα :stuck_out_tongue: @eviL sorry που ξεχασα να σε κανω mention, εσυ μου ειχες προτεινει το αλμπουμ. Ελπιζω να σου αρεσε το Diva Futura που ειχα προτεινει στο exchange τοτε.

Συνηθως οταν καποια μπαντα δεν μου αρεσει δεν γραφω στο θρεντ της για να μην γινομαι ο party pooper, αλλα ας γραψω εδω λοιπον για τους Neurosis πως δεν μου αρεσει το στυλ τους, δεν ειναι θεμα συνθεσεων. Δεν ξερω πως ακριβως λεγεται το μουσικο στυλ τους, ισως sludge/post metal? Με λιγο απο sabbath και doom metal σε καποια ριφ? Και κατι επιρροες απο hardcore? Ας γραψει καποιος πιο ειδικος, νομιζω πως δεν ειναι για εμενα αυτο το στυλ.

Με σειρά, λοιπόν:

Souls at zero
A sun that never sets
The eye of every storm
Through silver in blood

Και μετά “Times of grace”. Καθόλου κακός δίσκος -απεναντίας, μάλιστα. Απλά τα άλλα τα γουστάρω περισσότερο. :stuck_out_tongue:

Εκεί είσαι, τουλάχιστον από το “Enemy of the sun” κι έπειτα.

Πάντως μπορείς να δοκιμάσεις μία και το “Souls at zero” που δεν έχει καμία σχέση (θα τολμήσω να πω) με τη μετέπειτα πορεία τους, έχει πολύ πιο βατές δομές και πιο απλοϊκά (μα εθιστικά) riff και ιδέες, και κατά τη γνώμη μου στέκεται αρκετά ξεχωριστά μέσα στη συνολική πορεία των Neurosis.

2 Likes

Double-post, σαν καλή groupie που είμαι, έτσι, επειδή γουστάρω τζιβάτους Neurosis.

Έπρεπε να αποσυρθεί από τότε που ξεκίνησαν όλα αυτά, όχι τώρα που έγιναν γνωστά.

2 Likes

Εμετος και αηδια

(εβαλα καταλαθος το λινκ στο τοπικ των Mastodon προσωρινα, αγνοηστε :stuck_out_tongue: )

Να τολμήσω να πω ότι είναι από τις καλύτερες ανακοινώσεις μπάντας που έχω διαβάσει για τέτοια περιστατικά; Με μία διστακτικότητα το λέω, γιατί ποτέ δεν ξέρεις πια τι γίνεται, αλλά με αυτά που έχω μάθει μέχρι τώρα, ναι, θα μπορούσα να το πω.

11 Likes

Ακριβώς αυτό σκέφτηκα και εγώ όταν τη διάβασα. Μπράβο τους.

3 Likes

Τέλεια ανάρτηση από την μπάντα.

2 Likes

συγκρίσεις με (μη) ανακοινώσεις άλλης γνωστής μπάντας καλό θα ήταν να αποφεύγονται