Neurosis

Στηρίζομαι πάνω σας για να μου πείτε ποιους δίσκους να κοιτάξω και αν είναι καλοί. :stuck_out_tongue:

Καλοί???Οχι,δεν είναι καλοί,είναι πολύ απλά ΘΕΟΙ!!!

Απίστευτη μπάντα,πολ΄πειραματική,εξελίζουνε τη μουσική τους χωρίς σταματημώ.Εγώ προσωπικός τους προτιμώ στα αργά τους παρά στα ποιο ούγκ τους.Μου είχανε δώσει αντιγραφεί το The eye of every storm και απλά γάμαγε!Δυστηχώς το έχασα κάτι μήνες μετά:( και τώρα είναι σαν μια υπέροχη ανάμνηση…πρέπει να πάω να το πάρω αυθεντικό!

Στο προτείνω ανεπιφίλακτα.:wink:

Πράγματι. Εγώ έχω το through silver in blood και γαμεί. Δεν τους έχω πολυψάξει πάντως, αλλά τα παλικάρια μετράνε.

οντως τα σπαει . προσωπικο αγαπημενο μου ειναι το A Sun That Never Sets, και θα σου προτεινα να ξεκινησεις με αυτο.

επισης εδω ειναι και ενα review του φετινου τους δισκου: http://www.rocking.gr/review1327.php

πραγματικα απο τις λιγες περιπτωσεις που λες μπαντα και γραφεις ολη τη λεξη με κεφαλαια!

[SIZE=“5”]ΜΠΑΝΤΑ[/SIZE]

και οχι απλως ΜΠΑΝΤΑ!ΜΠΑΝΤΑΡΑ.ΓΚΡΟΥΠΑΡΑ!ΣΥΓΚΡΟΤΗΜΑΤΑΡΑ!και οτι αλλος υπερθετικος βαθμος υπαρχει!!

μιλαμε για μπαντα που συνεχως εξελισσεται,που ολοι οι δισκοι της ειναι μοναδικοι.τρομερης ποιοτητας!
μιλαμε για μπαντα που ξεκινησε ενα ολοκληρο ιδιωμα,και ομως κανεις δεν καταφερε να την φτασει!!
μπαντα για σεμιναρια.οχι προς την τεχνικη τους καταρτιση,αλλα ως προς τον τροπο που αντιλαμβανονται τη μουσικη!
οι μουσικοι της ειναι ΜΟΥΣΙΚΟΙ!παιζουν για την παρτη τους.ποτε δεν ακολουθησαν μοδες!προσφερουν μουσικη.ουσια.ποιοτητα!!!

πραγματικα οτι και να πουμε για αυτη την μπαντα ειναι λιγο

θα συμφωνησω με ανγκμαρ.ξεκινα με a sun that never sets!!
περιεχει το ανυπερβλητο επος stones from the sky.

και ολως τυχαιως σημερα,πηραν τα αυτακια μου κατι φημες…που αμα ισχυουν,μιλαμε οτι θα παθουμε μεγαλη νιλα.

Αν οι φημες ειναι Live In Athens κλειστε μου θεση! Οτιδηποτε απο Through Silver μεχρι και το φετινο ειναι εγγυηση…

Εγώ ποιο να κοιτάξω από αυτούς τώρα?

Μιλάμε ότι οι τύποι είναι ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΟΙ ΜΑΣΤΟΡΕΣ!!!Όλα αυτά που έχουν ειπωθεί είναι τρομερά,αλλά my personal fav είναι το the eye of every storm…και το through silver in blood είναι ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ!!

Eνταξει τι να πρωτοπεις.Ολοι οι υπερθετικοι βαθμοι τους αξιζουν.Το οτι ολες τους οι δουλειες ειναι
ποιοτικοτατες δεν χωραει αμφισβητηση.Α sun that never sets,through silver in blood,the eye of every storm
ειναι τα 3 προτεινομενα απο μεριας μου αν και σου συνιστω να κατεβασεις ενα ωραιο torrent-ακι με full
discography να γουσταρεις να ουμ.

Τι έχετε να πείτε για αυτήν την μεγάλη μπάντα που πιθανότατα δεν θα την δούμε ποτέ Ελλάδα.Εμένα προσώπικα με έχει στιγματίσει…Περιμενώ γνώμες μιας και γενικα το έιδος που παίζουν παραμένει underground στην Ελλάδα και έιναι ευκαίρια να το βγαλούμε λίγο απο τιν αφάνεια…

Πατερες ολης της συγχρονης / πρωτοποριακης Αμερικανικης σκηνης. Επηρρεασαν γκοζμο και γκοζμακη και παραμενουν οι μονοι / αντε αναμεσα στους λιγους δεινοσαυρους που παιζουν σαν εφηβοι. Καθε κυκλοφορια τους ειναι τουλαχιστον αξιολογη, σα τους Bolt Thrower ενα πραμα. Εως και σημερα κρατουν χαμηλα τους τονους, μια καθαρα δικη τους επιλογη. Τιμιοι στα λαιβ, δε δεχονται να παιξουν σε κανενα χώρο που εχει λιγοτερα των προαπαιτουμενων (αναφερομαι στον εκαστοτε εξοπλισμο). Συν τοις αλλοις η μυστικιστικη τους ατμοσφαιρα φερεται μνημειωδης, κυριως λογω του ‘‘ογκου’’ αλλα και οπτικου τμηματος που τη συνοδευει. Και ασταδιαλα πωρωθηκα, παω να κλεισω εισιτηρια για Ιταλια.

Εμαθα για το live στην Ιταλια αλλα εψαξα για εισιτιρια και δεν βρηκα τπτ μηπως θα μπορουσες να βοηθησεις με κανα Link για πληροφοριες και τα λπ ?

Το site του club.

Απο πλοια, αυτο βολευει καλυτερα.

http://www.ferryservices.gr/gr/ferries/superfast/ancona.html

Εγώ δυστυχώς δεν έχω ακούσει νότα από τους Neurosis. Γενικώς υπάρχουν πολλά συγκροτήματα που όλο λέω θα τ’ ακούσω, θα τ’ ακούσω, και όλο ξεχνάω (The Tea Party, New Model Army κλπ. κλπ.). Ίσως ξεκινήσω από τα πρώτα τους, που έχω ακούσει παίζανε hardcore.

Times Of Grace & A Sun That Never Sets θα ελεγα.

Νομίζω ότι είμαι πολύ μικρός για να μιλήσω για αυτή την ΥΠΕΡΓΚΡΟΥΠΑΡΑ. Μόνο να πω ότι έχουν 20 χρονάκια στην πλάτη τους και έχουν να επιδείξουν μόνο αριστουργήματα, η λίστα με τα συγκροτήματα που έχουν επιρρεάσει είναι ατέλειωτη και παρόλο που δεν είναι Metal σχήμα(παρόλο που έχουν πολλά μεταλλικά στοιχεία στον ήχο τους) έχουν επιρρεάσει πααααάρα πολλά συγκροτήματα του χώρου(έτσι πρόχειρα μου έρχονται στο μυαλό Mastodon και Gojira) και τα παραπαίδια τους στο μη metal χώρο είναι ατέλειωτα(μόνο και μόνο όλη την Post Rock-Metal σκηνή να πιάσεις δεν τελειώνεις). Το περσινό αριστούργημα(στα κορυφαία του 2007 χαλαραααααά) τους ακούγεται λες και βγήκε από συγκρότημα με 2-3 δίσκους στο ενεργητικό τους και όχι βετεράνους με καμιά 10αριά δίσκους στο back catalogue τους. Για μένα όλο το καλλιτεχνικό υπόβαθρο τους ξεπερνά τον όρο μουσική, περισσότερο σαν παγανιστική μυσταγωγία με μουσικό υπόβαθρο μου ακούγονται.

Οτι ειπαν Ανγκμαρ και Νταρθ.Τι να πρωτοπεις για την τιτανομεγιστη αυτη μπαντα ?
Οτι και να εχω ακουσει απο αυτους αγγιζει την τελειοτητα.
Τεραστια επιρροη σε ποικιλα ιδιωματα,δισκαρες και ολα τα υπερθετικα του κοσμου ειναι
ικανα και πρεπει να μπουν σε αυτο το thread.Με ψηνει ο Ανγκμαρ για Ιταλια και το ψηνω
και εγω αλλα με τα λαιβ μου φαινεται θα την πηδηξψ την εξεταστικη.

Στα 3 αγαπημένα μου γκρουπς.

Λατρεύω και τις σόλο δισκογραφίες των Kelly και Von Till, αν και είναι τελείως διαφορετικά από Neurosis.

Ψηθείτε για Ιταλία.

Απο τους καλυτερους δισκους ολων των εποχων.Για ιταλια ψηνομουν κι εγω αλλα μαλλον μας τελειωσε η αδεια γαμω το κερατο μου.

Παραείναι ωραίοι. Από τις καλύτερες μπάντες που έχω ακούσει τελευταία. Σκοπεύω να προχωρήσω σε αγορά αυθεντικού σιντιού!