Neverland - Reversing Time :Τα σύνορα της μεταλλικής αγάπης!

Μετά την απαράδεκτη τηλεοπτική σειρά και τις μύριες όσες προσπάθειες για να μας πείσουν για Ελληνοτουρκική φιλία, το metal κυρίες και κύριοι, βάζει και αυτό το λιθαράκι του…(είμαστε τόσο φίλοι που στέλνουμε φαντάρους στην παραμεθώριο για να τα λένε μεταξύ τους).

Φημισμένο το τούρκικο metal για τη 1 μπάντα και το ελληνικό για τις 3(?) συμπράττουν τις δυνάμεις τους.

Όσο και αν οι guest είναι απο τους αγαπημένους μου μουσικούς…μπα δεν θα πάρω. Ούτως ή άλλως με μερικές εξαιρέσεις τα γυναικεία φωνητικά στην powerοφάση με κουράζουν πολύ…

Singers Tom Englund (EVERGREY) and Mike Baker (SHADOW GALLERY) will be appearing on the debut album of NEVERLAND, titled Reversing Time, the ambitious project of Greek female singer Iris Mavraki and Turkish prog-power metal act DREAMTONE.

Reversing Time, consisting of compositions and arrangements by both Dreamtone and Iris, will feature more guest appearances from several known Rock and Metal musicians which will be announced soon. Additionally, a full scale symphony orchestra will accompany the artists on their voyage through the Neverland.

The album will be recorded at ATM Studios, in Istanbul and after that, it will be taken to Division One Studios (Evergrey, HAMMERFALL, IN FLAMES) for the mixing stage. Absolute Audio Inc (Steve Morse, Robert Berry) will handle the mastering.

This project is presently sponsored by Elixir Strings, Absolute Audio Inc., Zid Music & Merchandise, ATM Studios.

Reversing Time is due for release in the first half of 2007. Neverland is currently in negotiations with a number of big record companies to ensure the best possible deal. More details and updates can be found at Dreamtone?s official Website, www.dreamtone.net. Also, you make keep an eye for announcements at www.shadowgallery.com and www.evergrey.net

Τι ειν’ τούτοι ρε?

παντως outshined , κατι ισως ασχετο , που εχω παρατηρησει και με ταξιδια εξω ,
εμεις τρεφουμε μια εχθρα εναντι των Τουρκων ,αντιθετα ο απλος Τουρκικος
λαος (οχι στρατιωτικοι η ακραια στοιχεια ) , θεωρει τους Ελληνες φιλους η τουλαχιστον δεν τους μισει .Αυτο σηκωνει μεγαλη κουβεντα ,αλλα αυτη ειναι η εντυπωση μου . Αυτο δηλαδη που θεωρουσαμε οτι οι Τουρκοι μας βλεπουν οπως
εμεις αυτους , ειναι μυθος , παντα κατα την γνωμη μου .

καλά ας μην ξεφύγουμε… Δεν έχω ιδία άποψη επι αυτού που μιλάς…αν και είναι μεγάλη συζήτηση.

Απλά μου φάνηκε εντελώς αστεία η παρουσίαση Ελληνοτουρκικού metal project σε ξένα μέσα ενημέρωσης. Και να έλεγα πως ήταν τίποτα αναγνωρισμένοι μουσικοί. Εγώ με όσο ασχολούμαι, ούτε αυτή τη Μαυράκη ξέρω ούτε prog power μπάντα που να λέγεται Dreamtone.

Τέσπα, ανούσιο είναι, αλλά πολύ φοβάμαι ότι θα μας το πολυδιαφημίσουνε. Πιο πολύ ήθελα να το αναφέρω και δεν άξιζε δικό του θέμα. Ίσως είναι καλό να υπάρχει ένα thread νέων / επικαιρότητας που να σχολιάζονται αυτά…

Αλήθεια έμαθε κανείς τι έγινε τελικά με αυτό το project? Πλάκα θα έχει!:smiley:

Mήπως είναι συγγενής αυτής της Ρεπούση που έγραψε το γνωστό αναγνωστικό της ΣΤ’ δημοτικού; :lol:

Πέρα από την πλάκα τώρα, δεν το θεωρώ κακό να παίξουν μαζί σε project ¨Ελληνες και Τούρκοι. Αρκεί να μην είναι ο σκοπός του project να ασχοληθούν με την ιστορία και με το βολικό ξαναγράψιμο της για να μας πουλήσουν αυτή την πακεταρισμένη “Ελληνοτουρκική φιλία” των συνόρων της αγάπης, του Ρουβά του σχεδίου Ανάν και της Ρεπούση.
Και να μην χρησιμοποιούν το “Ελληνοτουρκικό” του πράγματος σαν όχημα για να τραβήξουν την προσοχή. Ας κάτσουν να γράψουν καλά κομμάτια.

Ρε σεις θα συμμετέχει ο Baker, δε πα να το κάνουνε για ό,τι θέλουνε!!!

Από παλιότερο (Μαρτίου) νέο:

http://www.rocking.gr/article3365.php

Τι ακριβώς θεωρείς ξαναγράψιμο της ιστορίας ??:-k

To να μαθαίνουμε στα παιδιά της ΣΤ Δημοτικού πως το '22 στην Σμύρνη έγινε “συνωστισμός” και όχι εθνοκάθαρση, ας πούμε.

Και μην αρχίσει κανείς να μου γράφει πως το συγκεκριμένο βιβλίο έχει καλό σκοπό να μην ποτίζονται τα παιδιά με μίσος κλπ. γιατί η απάντηση υπάρχει έτοιμη:
Οι Γάλλοι με τους Γερμανούς τα έχουν βρεί απόλυτα αλλά στα βιβλία της ιστορίας τους δεν διαστρεβλώνουν τι έγινε στον Α’ παγκόσμιο.

Άλλο το “ότι έγινε, έγινε” και άλλο το “κάνω πως δεν ξέρω/δεν κατάλαβα τι έγινε”. Το πρώτο σε κάποιες περιπτώσεις δείχνει ως και μεγαλείο, το δέυτερο μόνο ξεφτίλα…

σωστος!!!απολυτα.δεν ειμαι εθνικιστης,φασιστας.δεν με ενοχλει κανενας,μονο αν με πειραξει.αλλα δεν πρεπει να αγνοουμε το ΤΕΡΑΣΤΙΟ γεγονος της ΣΚΛΑΒΙΑΣ που υποστηκαμε απο αυτον το λαο!!!το οποιο θεωρω και ενα απο τα αιτια που η ελλαδα εμεινε πισω στις εξελιξεις και εχει φτασει σε ενα τετοιο σημειο καταντιας.τεσπα

οσο για το θεμα,το συγκεκριμενο στυλ που παει να παιξει αυτη η συνεργασια,δεν εχει προσφερει και κατι φοβερο
στη μεταλ μουσικη,οπωτε λογικο ειναι να προσπερασουμε…

ΟΚ, αλλά το ότι το κρυφό σχολείο π.χ. είναι μύθος είναι γεγονός. Για τον "συνωστισμό"εννοείται ότι δεν ισχύει κάτι τέτοιο και το βιβλίο γράφει και πολλές άλλες ανακρίβειες (π.χ. τη δεκαετία του '60 η χώρα μπήκε σε πορεία εκδημοκρατισμού. Αν το παρακράτος της δεξιάς είναι τέτοια, τότε ΄…).

ας επιστρέψουμε σε μουσικά μονοπάτια…

Προφανώς η συγγραφέας του βιβλίου είναι τόσο γοητευμένη από την Τουρκία που κρίνει και τον ΅εκδημοκρατισμό΅με κριτήρια Τουρκίας:D

Η σειρά ήταν όντως απαράδεκτη όπως το 80% των σειρών που προβάλονται στην ελληνική τηλεόραση.

Δεν θεωρώ ότι προσπάθησε να μας πείσει ποτέ κανείς για οποιαδήποτε φιλία. Σίγουρα ο καθένας έχει δική του ιδιαίτερη αντίληψη του τι σημαίνει “φιλία” και ποιοί είναι οι φίλοι του.

Φαντάρους στέλνουνε στην παραμεθώριο όπως θα έκανε οποιαδήποτε χώρα βρισκόταν δίπλα σε κάποια άλλη η οποία δεν ανήκε στο ίδιο πολιτικοοικονομικό γκρουπ χωρών όπως π.χ. είναι η ΕΕ.

Ναι, αν το βλέπεις έτσι εσύ, πάω πάσσο.

Αν και φυσικά κρίνεις έναν δίσκο χωρίς να τον έχεις καν ακούσει…

Παρ’όλα αυτά:

http://www.myspace.com/neverlandofficial

Εδώ είσαι λίγο εώς πολύ αόριστος…

Πλυν των εθνικιστών οι περισσότεροι όντως μας θεωρούν φίλους ή τουλάχιστων όχι εχθρούς, it’s true.

Σου φάνηκε αστεία η παρουσίαση Ελληνοτουρκικού metal project σε ξένα μέσα ενημέρωσης; Φαντάζομαι θεωρείς “σοβαρό” το να διαβάζει κανείς νέα μόνο για 100 συγκροτήματα απο όλο τον κόσμο και τίποτα παραπέρα. Μετά τα “100” αυτά συγκροτήματα ο φράχτης, ο γκρεμός ε; Να σε ρωτήσω κάτι. Όταν ένας φίλος σου φέρνει σπίτι ένα CD ενός συγκροτήματος του οποίου το όνομα δεν έχεις ακούσει ποτέ στη ζωή σου (για τον άλφα-βήτα λόγο), το πρώτο πράγμα που τον ρωτάς είναι “από ποιά χώρα είναι το συγκρότημα;” ή "τί μουσική παίζουν; Και αναλόγος με την χώρα δέχεσαι να το ακούσεις;

Το συγκρότημα ασχολείται με την μουσική και όχι με πολιτική.

Όποιος έχει αμφιβολίες, ας πάει στο www.myspace.com/neverlandofficial να κοιτάξει απο μόνος του.

Λοιπόν, εγώ από τα δείγματα που έχω ακούσει μου φαίνεται άκρως ενδιαφέρουσα η δουλειά, τώρα αν κάποιοι μπερδεύετε τη μουσική με την πολιτική, ένα έχω να σας πω

περαστικά σας!!!

Λοιπόν, ο δίσκος με την πρώτη ακρόαση είναι πάρα πολύ ενδιαφέρων. Εμπεριστατομένη άποψη θα έχω όταν προλάβω να τον ακούσω κάμποσες ακόμα.

Πάντως το τραγούδι με τον Ηansi Kursch πολύ το γούσταρα.

Neverland - Reversing Time

Mods, αλλάξτε τον τίτλο του θρεντ στο όνομα του δίσκου

αν θέλετε παιδιά πλέον να μιλήσετε για το δίσκο, μπορείτε να ανοίξετε τόπικ για το δίσκο στις κυκλοφορίες ή στις κατηγορίες του μουσικού ρεύματος με το οποίο συγγενεύει, ας μη συνεχίσουμε την κουβέντα σε αυτό εδώ το τόπικ που φτιάχτηκε πριν από 1+ χρόνο :wink: