Αποχωρούν απο τους Nevermore oi Jeff Loomis και Van Williams

υπερμπανταρα με αριστουργηματα. πολλα κριμας. δυσκολα θα βγαλουν κατι εξισου ποιοτικο με παλια. αν συνεχισουν κιολας…

Παίδες συμφωνώ ότι η μπάντα το 'χε χάσει κάπως, τα δύο τελευταία (μην πω 3) ήταν μέτρια, οι προσωπικές δουλειές και τα πρότζεκτ έδιναν κι έπαιρναν και το τέλος είχε αρχίσει να φαίνεται σαν προοπτική.
Αλλά γιατί τέτοιο μένος με τον γουόρελ;
Οι άλλοι έφυγαν από το συγκρότημα, δεν έχει ανοίξει τα χαρτιά του ακόμα. Ελπίζω να μην κρατηθεί από τα μαλλιά του που του πέφτουν κιόλας και διατηρήσει τη μπάντα με τίποτα μισθοφόρους.
Ας το διαλύσουν τουλάχιστον αυτοί όμορφα κι ωραία χωρίς δράματα και άστοχες επιλογές. Έχουμε χάσει τη μπάλα τελευταία…

Προσωπικά, γιατί ο τύπος έφτιαξε το προφίλ του μέταλ άικον στα 90ς βρίζοντας και λοιδορώντας τους υπόλοιπους “κακούς/προδότες/βάλε ό,τι θες” Sanctuary που “ήθελαν να παίξουν grunge” και διάλυσε η μπάντα.

Προσωπικά είχα θεούς τους Nevermore από το 96-97 μέχρι μετά το DNB, ποτέ δεν πίστευα τις παπαριές που έλεγε ο τύπος, αλλά φτάνει η στιγμή που ο κόμπος φτάνει στο χτένι, και η όλη φάση του γυρνάει μπούμερανγκ, και αρχίζω να ξεσπαθώνω κόντρα στις μαλακίες και το δηλητήριο που έχει ποτίσει τόσο κόσμο επί χρόνια.

Ναι ρε Nτέην, σόρυ αλλά μόνος σου έγινες καραμαλάκας.

Δεν ξέρω, δεν θέλω να βγάλω βιαστικά συμπεράσματα…προσωπικά για μένα, το TGE ήταν δίσκαρος…στο τελευταίο όντως πέσαν αρκετά και φάνηκε να μην υπήρχε και μουσικά η παλιότερη “επικοινωνία” του γκρουπ. Γενικά για τη στάση του γκρουπ, είχα στραβώσει μερικώς με την εμπορική κατεύθυνση του σολο του Γουορελ αλλά και με την επιλογή για παραγωγή του τελευταίου nevermore από τον τύπο των Soilwork. Αλλά από εκεί και πέρα, η αλήθεια είναι πως όποιος διαβάζει συνεντέυξεις και ακολουθεί τη πορεία του τους, ξέρει ότι όλα αυτά τα χρόνια έχουν περάσει πολλές δυσκολίες, φάγαν πολλά σκατά και πολλές φορές φτάσαν στη διάλυση (και όχι μόνο για τα θέματα υγείας του Sheppard). Οπότε δεν μου κάνει και τρομερή εντύπωση η αποχώρηση.

εντιτ: Για να λέμε και του στραβού το δίκιο, η φωνή του Γουορελ έχει πέσει αρκετά (ως πολύ) και δεν μπορούσε να στηρίξει τα κομμάτια των νεβερμορ όπως πάλια (πόσο μάλλον τους Sanctuary δηλαδή…)

Με τους Sanctuary έχεις δίκιο, μεγάλο καραγκιοζιλίκι, αλλά η μέταλ άικον φάση μήπως ήταν περισσότερο κατασκεύασμα του χάμερ που διαβάζαμε τότε παρά ο εγωκεντρισμός του γουόρελ;
Ρωτάω, δεν το έχω σίγουρο, αλλά από διάφορες συνεντεύξεις, συμπεριφορά στα λάιβ και σκηνικά (π.χ. η σαβούρα του το 2001 στο Ρόδον προσπαθώντας να ανεβάσει κόσμο στη σκηνή, ενώ οι σεκιουριτάδες τον απέτρεπαν) μου φαινόταν ωραίο άτομο. Έχει φάει και ξύλο από τον μπίλη τον μιλάνο. How cool is that?

Μάλιστα… Περίοδος μεταγραφών φαινεται έπεσε. Ε όσο κι αν φαινόταν ότι κάτι δεν πήγαινε καλά τελευταία δεν μου πέρασε απ το μυαλό αποχώρηση και μάλιστα καραμπινάτη διπλή. Κρίμα γιατί μιλάμε για μεγάλη και αγαπημένη μπάντα εδώ. Όσο για τους αποχωρήσαντες θα τους ξαναδουμε καπου δεν ειναι θέμα αλλα το τι θα κάνει τώρα ο Dane είναι πραγματικά ενδιαφέρον να δούμε. Αυτους τους προλαβα σε live τουλαχιστον…

Καλά, ότι το πράμα πάει για φούντο φαινόταν ήδη από τότε που είχαν αρχίσει να ακούγονται τα περί sanctuary.
Απλά δεν μπορώ να κατανοήσω με ποιο τρόπο το σύνολο “Nevermore χωρίς Loomis και Van Williams” διαφέρει από το σύνολο “προσωπικό σχήμα Dane”…:roll:

Anywayz, μία αλλαγή όλοι αυτοί οι τύποι την χρειάζονται. Γιατί προς το τέλος οι Nevermore είχαν επαναπαυτεί υπερβολικά πολύ στις (γαμάτες) μουσικές τους πατέντες, και ούτε τα προσωπικά των μελών είχαν ιδιαίτερες αξιώσεις (του Loomis είχε ωραίες στιγμές, ναι). Οπότε ίσως η τελική ρήξη φέρει το σύστημα σε νέα ισορροπία ξερωγώ. Και προκύψει τίποτα μουσικά καινούριο.

Το θέμα είναι μπορείς να φανταστείς άλλον από τον Γουορελ να τραγουδά πάνω στα δυσαρμονικά ριφ του Λούμις? Έδω πραγματικά ίσχυε το “η ισχύς εν τη ενώσει”…Πφφ κάθε μέρα και χειρότερο μου φαίνεται αυτό το νέο, αντί να το συνηθίζω…:frowning:

OOOXIIII ΡΕ ΓΜΤ!

μπρεεεεε…δυο μέρες δεν μπήκα…κιέγινε χαμός:):!:

:(:!:

Χεσε μεσα ΣΤΕΦ!! Κ εγω καμια βδομαδα εχω να μπω κ εχουν ερθει τα πανω κατω:?:?..Ο Jeff παντως οταν ειχε ερ8ει πριν κανα μηνα εητμπολ μας ειπε οτι ηταν στο προγραμμα τουρ των Νεβερμορ στη Αυστραλια κ οτι ετοιμαζει κ καινουριο προσωπικο δισκο…Καμια υπονοια για το τι ερχοταν…Ενα πολυ μεγαλο κριμα για αυτο το τεραστιο συγκροτημα!!!:-k:-k

εγω θελω να δω πως θα εξελιχθουν τα πραγματα,εχω μεγαλη περιεργεια… :-k

…όλα δείχνουν δύσκολα…για τους Nevermore:):!:

Dislike. Γαμησε τα. Να δω ποιοι ακολουθουνε. Ας μη το γρουσουζευω.
Να δω ποιοι θα τους αντικαταστησουν, καλυτερα. Συμφωνω με elmarad. Δε μου καθεται καλα το σπασιμο Dane - Loomis. Κατι θα λειπει οποιον και να παρουνε. :?

Καλά σοβαρά συζητάμε για αντικαταστάτες; Κλείστε το ρε

συμφωνω,ελπιζω ο Warrel να καταλαβε οτι πρεπει να τελειωσει τους Nevermore και να μην ψαχνει για αντικαταστατες γιατι οι προσπαθειες του θα ειναι ματαιες…:wink:

Μια χαρά ήταν και το σόλο του, ας συνεχίσει προς τα εκεί ή με κάτι καινούριο, πάλι εδώ είμαστε, δε χανόμεθα

ΠΑΝΤΑ όταν επιστρέφω από ολιγοήμερες διακοπές του Πάσχα συμβαίνει κάτι.
Ή ανακοίνωση για συναυλία, ή αποχώρηση, ή ασθένεια κάποιου, κάτι σοβαρό τέλος πάντων.
Ομολογώ τώρα ότι ξαφνιάστηκα με την έννοια ότι αποχωρεί ο ιθύνων νους και ένα σταθερό μέλος της μπάντας και δεν γίνεται καμία σοβαρή ανακοίνωση για διάλυση της μπάντας.
Κάτι το οποίο ήταν πέρα για πέρα αναμενόμενο, αφού σου έδιναν την εντύπωση ότι θα βγαιναν στην σύνταξη αργά ή γρήγορα.
Με τον τελευταίο τους δίσκο δεν ασχολήθηκε κανείς μα κανείς στα σοβαρά.
Δεν έγινε σοβαρή περιοδεία, δεν διαφημίστηκαν, δεν έγινε κανένας χαμούλης όπως με το Godless Endeavor το 2005.

Κρίμα πάντως.
Τα σέβη μου στην μπάντα, η οποία ήταν το πρώτο μου λαηβ το 2005 (ναι άργησα πολύ να πάω σε συναυλία) και την οποία άργησα πολύ να εκτιμήσω πόσο ξεχωριστή είναι.

R.I.P.

Τι σκατα γινεται τις τελευταιες μερες? Δεν εχει προηγουμενο αυτο… Πανε και οι Nevermore, μεγαλο κριμα…

[B]R.I.P.[/B]