Nevermore - The Godless Endeavor

re paidia to exete akousei katholou ? ti leei ?

nai!!!file pramagmatika gamaei!!poly kalytero apo to proigoumeno kata thn apopsi m kai m fanhke ena click pio atmosfairiko kai melodiko

dld einai kai gamw ta albums e ?
oraia oraia !!!

Γαμάει ο δίσκος.
Αλλά και πάλι dreaming neon black και politics δεν αγγίζει.

τσαμπα μάγκες…
μετα την υπέρτατη λαλακια του enemies of reality ερχετε αυτο. Δε λέω καλύτερο…

αλλα σε καμια περιπτωση δεν αγγιζει καν τα μεχρι dead heart…
και σε καμία περίπτωση δεν δικαιολογεί τον ντόρο που γινεται με αυτους στην Ελλάδα. Γιατι αν δεν τοχετε καταλάβει μονο εδω κανουμε ετσι.

Γινομαι σκληρός δε λέω…αλλα οχι επειδή κάποιοι( ξέρετε ποιοοι) τους εκαναν μόδα και Θεούς να προσκυνάμε τσαμπα…
ψυχρεμία
τιποτα το ιδιαιτερο…
απλα καλουτσικο…

Χαιρετώ το forum, είναι το πρώτο μου post εδώ! :slight_smile:

Θα διαφωνήσω. Το “This Godless Endeavour” είναι απλά απίστευτο, ίσως ό,τι πιο κοντινό στην ποιότητα του “Politics of Ecstasy” (το οποίο έχει ειδική θέση στις προτιμησείς μου). Αντίθετα με το “Enemies of Reality” που έψαχνες να βρεις κομμάτι που να σ’αρέσει (δεν ήταν πολλά δυστυχώς), εδώ συμβαίνει το αντίθετο: ψάχνεις να βρεις κομμάτι που ΔΕΝ σ’αρέσει.

Περιέχει τουλάχιστον 3-4 κομμάτια που θα γίνουν κλασικά για τους Nevermore (“Born”, “My Acid Words”, “Sentient 6” και το ομότιτλο κατά τη γνώμη μου), ενώ γενικά όλος ο δίσκος ακούγεται πολύ δουλεμένος και εμπνευσμένος και σίγουρα δεν είναι “εύκολο” άκουσμα: χρειάζεται αρκετές ακροάσεις μέχρι να αποκαλύψει πλήρως τις αρετές του.

Πάντως σίγουρα δεν γίνεται ντόρος με τους Nevermore μόνο στην Ελλάδα, γιατί αν συνέβαινε αυτό θα είχαν φαλιρήσει προ πολλού… Μη τα ισοπεδώνουμε όλα. Κάτι από Iced Earth αρχίζει να μου θυμίζει η φάση (υπερεκτιμημένοι, κάποιοι μας έκαναν να τους λατρέψουμε κλπ κλπ κλπ)…

Καλο αλλα δεν με αγγιζει πλεον η φωνη του dane δεν βλεπω εκεινη την εκφραστικοτητα που ειχε στο dreaming π.χ. απλα επιθετικο.

To this godless endeavour είναι δισκάρα!!! Τρελό κόλλημα!!! Ένα χιλιοστό παρακάτω από το υπέρτατο dead heart!!!8)

είναι που αναγκάστηκε να κόψει το ποτό :stuck_out_tongue:

Πάντως όπως και νάχει το This Godless Endeavour είναι ένας προσεγμένος δίσκος.Το έβαλα τώρα πρόσφατα να το ακούσω και μου άρεσε ακόμα. Αυτό είναι που μετράει (για μένα), η διαχρονικότητα του δίσκου και όχι η πρόσκαιρη χαρά που προσφέρει (βλ. hitakia).

Δεν ξέρω ρε παιδιά.Πιστεύω οτι έχουνε φθήνουσα πορεία!Αν και κάποτε είμουνα πολύ πορωμένος μαζί τους.Το ζενίθ ήταν στο Dead Heart στην πορεία πιστεύω οτι χάσαν την εμπνευσή τους και αναμασάνε τις ιδέες τους.Καφρίλα στο κουπλέ,ξενέρωτο μελωδικό ρεφρέν και σόλο υπεράσκηση!Και σίγουρα ο Dane έχει καταστρέψει την φωνή του αν και περιέργως αποδίδει καλύτερα στα live μεθυσμένος!Παρεπιπτόντως το live τους το 99 νομίζω με Angeldust είναι ένα απο τα 5 top live που έχω πάει!

To TGE einai diskara. Ta kommatia einai ola toys diamantia, enw h fwnh toy Dane dialyei ta panta sto perasma ths opws panta. Pistevw pws oi Nevermore poly apla den mporoyn na vgaloyn enan asxhmo disko.