Nevermore

εμενα με κουραζει…ισως λογο διαρκειας…νομιζω τραβανε τις συνθεσεις παραπανω απο οτι θα επρεπε…το εχω ακουσει αρκετες φορες και σε διαφορετικες εποχες αλλα η γνωμη μου δεν εχει αλλαξει…επισης γενικα μου φαινεται ο ηχος τους πολυ μονοτονος ιδιος–δεν λεω για συνθεσεις αυτο ειναι αλλο θεμα–μιλαω για τον ηχο…

hopeto, 4ο και με χαώδη διαφορά απ’ το επόμενο είναι, άρα μια χαρά αρέσει :p.

εμένα κάτι με χαλάει πλέον στον ήχο τους και γενικώς μου φαίνονται ψιλοδήθεν :-s δλδ ακούω ιν μεμορυ αυτή τη στιγμή και ανατριχιάζω, δε νιώθω έτσι για τις μετά 90s δουλειές. η πλάκα είναι ότι απ’ τα τρια τελευταία περισσότερο μ’ αρέσει το enemies of reality :-s

ξερω οτι θα ακουστει χαζο αλλα δεν πειραζει…

ο ηχος του This Godless… ειναι καλος…
αλλα οχι ιδανικος για τα τραγουδια των Nevermore…
μπορει να μην συμφωνισει και κανεις αλλα ετσι πιστευω…
τα κομματια απο μονα τους ειναι σουπερ αλλα ο ηχος μου μοιαζει με μια ευθεια…
δεν ξερω, μπορεις να ειναι και στο μυαλο μου…
παντως ακομη και ετσι δισκαρα ειναι…:slight_smile:

καπως ετσι…

Μου κάνει μεγάλη εντύπωση όλο αυτό με τον ήχο του Godless. Γενικά είμαι λίγο ψειρας με τον ήχο αλλά αυτό μου φάνηκε μια χαρά. Θα αρχίσω να το ξανακούω προσεκτικά και πάλι μου φαίνεται.

εγω παντως δεν λεω πως ειναι κακος ο ηχος…
μια χαρα ειναι…
αλλα δεν μου κανει για καποιο λογο…
δεν ξερω γιατι αλλα σε αυτα τα κομματια θα ηθελα αλλον ηχο…
…καλα ετσι και αλλιως γνωμες ειναι…δεν τρεχει κατι…:slight_smile:

δεν ειναι κακος ο ηχος ειναι 1 ευθεια οπως ειπε και ο crimson…
δεν την παλευω με την καμια να βαλω ολο το cd να παιξει απο αρχη μεχρι τελος…απο 1 σημειο και μετα δεν μπορω να το προσεξω-απλα παιζει…

Όλοι!!!

παίζει ένα μεγαλύτερο συναισθηματικό δέσιμο με το Dreaming Neon Black, αλλά και με το In Memory τώρα που το σκέφτομαι, ίσως και με το Nevermore… :-k :?

εγω θα ψηφισω το dreaming neon black ! για συναισθηματικους λογους, κυριως ! ο Warrel στο δισκο αυτο μιλαει για την απωλεια. δυστηχως την εχω βιωσει και εγω με τον θανατο ενος λατρεμενου προσωπου της οικογενειας μου ! ο δισκος αυτος ηταν ενα απο τα πραγματα εκεινα που με βοηθησαν να ορθοποδησω την πολυ δυσκολη εκεινη περιοδο για μενα ! πλεον αποτε βαζω να τον ακουσω με γυρναει στα περασμενα, αλλα ξερω πλεον πως η ζωη συνεχιζεται ! ασχετα τωρα απο το συναισθηματικο σκελος της υποθεσης τον θεωρω τον κορυφαιο δισκο του συγκροτηματος γιατι πιστευω πως ερχομαστε αντιμετωποι με τις καλυτερες ερμηνειες του Warrel ! ο ανθρωπος εδω θρηνει,πενθει, οδυρεται,…ερμηνευει ! επισης. οι NEVERMORE εδω μαζευουν τα καλυτερα στοιχεια καθε ιδιωματος black, death, heavy,doom, thrash, gothic τα φιλτραρουν με το δικο τους τροπο και δημιουργουν ενα αξεπεραστο εργο τεχνης ! κομματι αγαπημενο δεν υπαρχει ! ολα μα ολα με εχουν αγγιξει !

το καλύτερο album των nevermore δεν μπορει να είναι άλλο απο το politics…απιστευτα διεστραμενες συνθεσεις, δευτερος κιθαριστας καλυτερος από τον loomis, φοβεροί στίχοι, και φυσικά The Learning.

Δεν ξέρω αν έχω ποστάρει ακόμα στο thread αλλά σίγουρα δεν έχω ψηφίσει ακόμα…Δεν ξέρω,για μένα Politics,Dεαd Heart,Dreaming,This Godless είναι κορυφές…Και τα άλλα από κοντά…
A!Kαι το In Memory μαζί με τα πρώτα…

φιλε μου λυπαμαι πολυ για την απωλεια σου+σε νιωθω απολυτα!μακαρι να μη μας συμβαινουν τετοια γεγονοτα αλλα το σημαντικο ειναι να βρισκουμε τη δυναμη να στεκομαστε ορθιοι…
ανεξαρτητα απο αυτο ομως,ειναι σημαντικο η μουσικη να αγγιζει τις σκεψεις και τα βαθυτερα συναισθηματα του ακροατη+να μην απευθυνεται μονο στα ζωωδη ενστικτα του

Για μένα καλύτερο είναι το Dead heart in A Dead world και ακολουθεί το Dreaming Neon Black.

neue regel σε ευχαριστω φιλε.να’σαι καλα. η ζωη πρεπει να συνεχιζεται. οποια δυσκολια και αν σου βαλει πρεπει να την υπερπηδησεις και μεσα απο αυτη να γινεις πιο δυνατος. δεν πρεπει να μενεις στασιμος ποτε σε ενα γεγονος, οσο και αν σου εχει στοιχισει.να τιμας τη μνημη του αλλα και να κοιτας μπροστα!

neue regel αμελησα πριν να αναφερω πως συμφωνω απολυτα και με το δευτερο σκελος της αποψης σου ! η μουσικη πρεπει να αγγιζει τα βαθυτερα συναισθηματα του ακροατη! να μιλαει στην ψυχη του !

Και που είναι το Πόλιτικς, ΚΑΚΟΓΟΥΣΤΗ;

Μετά το Dreaming Neon Black :oops:

Δεν υπάρχει καλύτερο Nevermore μεταξύ των 4 πρώτων. :wink:

άλλο ένα diggin μιας κ ακούω πολύ αυτές τις μέρες.

Dreaming Neon Black
In Memory
The Politics of Ecstasy
Nevermore
Enemies of Reality
This Godless Endeavor
Dead Heart in a Dead World
The Obsidian Conspiracy

βαθμούς δε βάζω.

Είπα να ψηφίσω κι εγώ.Καθώς θεωρώ το Politics of Ecstacy ελαφρώς ανώτερο από άλλες δισκάρες τους. Έχει μια αύρα πολύ ιδιαίτερη αυτός ο δίσκος…
Μετά για μένα πάει το This Godless Endeavor. Υπερβολικά πολλές κορυφαίες ριφφάρες,ρυθμοί,σολίδια,φωνητικά,που καταλήγουν σε ένα μάτσο ύμνους,σα να πήραν στεροειδή και να 'παν,“οκ,εδώ θα τα δώσουμε ΟΛΑ”

Επίσης θεωρώ πολύ πολύ αδικημένο το Enemies of Reality. Είναι τούμπανο, και πιστεύω ο ήχος/παραγωγή κολλάει γάντι με αυτά που παίζουν