New Bass ><

Γεια σας ακομα μια φορα.Ψαχτηκα αρκετα, και μιας και τωρα λεω να αρχισω μπασο, ειπα να παρω ενα πακετακι που ειδα απο τιν Behringer, με μπασακι, 15αρη ενισχυτη, ζωνη, θηκη και τα σχετικα στα 220 ευρω.Κυριως ειμαι του Heavy metal, opws Maiden, Iced earth, αλλα και του στυλ Blind Guardian. Ολα καλα ως εδω, απλα ειδα και τα BC. Rich κ ακουσα οτι βγαζουν ηχο πιο βαρυ. το μπασακι το Behringer θα με βολεψει για να παιζω τραγουδακια των συγκροτηματων που ακουω??? τι καλυτερο εχουν τα BC. Rich???
Επισης λεω να μην σκασω πολλα λευτα για αρχη, να δω πως θα παει, γιαυτο και σκεφτηκα το πακετακι. Ακουω γνωμες:D

Κοιτα της behringer θα ειναι κουπι. Τα BC Rich δν εχουν και κατι το καλυτερο απλα συνηθως τα προτιμουν μερικοι για την εξωτερικη εμφανιση.
Το καλο ειναι να μην σκασεις παρα πολλα λευτα αλλα ουτε και πολυ λιγα γιατι γενικα ειναι καλο οταν ξεκινα καποιος ενα οργανο να εχει ενα αξιοπρεπες οργανο. Επισης παιζει μεγαλο ρολο η εξωτερικη εμφανιση στο πρωτο οργανο που θα αγορασεις , πρεπει να σαρεσει δλδ.

Πολυ σωστος ο τεξας. Αν δε σε “σηκωνει”, πως θα το σηκωσεις για να μελετησεις και να παιξεις? Γι αυτο ακριβως θα προτεινα να τσεκαρεις και τη σειρα sr της ibanez, που ναι γενικα ομορφα μπασα, λεπτα αλλα κ με καμπυλες :lol:

το κακο ειναι οτι στον Βολο δεν εχει πολλα καταστηματα για συγκριση, και το πακετακι μου φανηκε καλο για αρχη.

Online αδερφε

Στην χειροτερη αμα δεν βρεις τπτ ανεβα Θεσσαλονικη και δες σε διαφορα μαγαζια.

Ειναι μεγαλη βλακεια αυτο γιατι για να αγορασεις ενα οργανο πρεπει να το δοκιμασεις οχι απλα να το δεις. Αλλο να το δοκιμασεις εδω και να το αγορασεις online λογω καλυτερης τιμης.

οντως, προτιμω να δω και να πιασω στα χερια μου κατι πριν το αγορασω.Σκεφτηκα ακομα ενα μαγαζακι, στο οποιο θα παω να ριξω μια ματια, αλλα αν δεν βρω τπτ, μαλλον θα καταλιξω στο Behringer. Ποια η γνωμη σας για 1ο μπασο???Αξιζει γενικα ολο σαν σετακι??Ειναι μαζι με 15αρη ενισχυτη κ τα σχετικα.

σκεφτηκα να παω Λαρισα ή Σαλονικα να ψαξω αλλα δεν παιζει χρονος λογω παννελληνιων, οποτε θα αρκεστω προς το παρων σε οτι βρω εδω ston Bolo

Ειπα και πριν πως το 1ο μπασσο δν πρεπει να ειναι ουτε πολυ καλο ουτε πολυ μαπα. Τα behringer δν ειναι καν μαρκα οργανου ειναι μαρκα ενισχυτων/πεταλακια/κτλ. Ενισχυτη πρεπει οπωσδηποτε να παρεις για να παιζεις και να σαρεσει οχι να παιζεις με το αυτι στο μπασο. Δν συμφωνω ιδιαιτερα να παρεις behringer για μπασο. Δες κατι αλλο. Ψαξε ενα λιγο καλυτερο μπασσο , για ενισχυτη ενας 15 ή 30 ειναι πολυ καλα. Καταλαβαινω το προβλημα των πανελληνιων οπως και το οικονομικο αλλα ειναι προτιμοτερο να αργησεις να παρεις μπασσο και να παρεις ενα καλυτερο απο το behringer παρα να το παρεις τωρα και να το μετανιωσεις αργοτερα.

Απο Βολο σου συνιστω να μην παρεις…Κεχαιδη ξεχασε τον ειναι ΠΙΑΣΟΚΟΛΗΣ ΜΕ ΠΕΡΙΚΕΦΑΛΑΙΑ :lol: , Ηχολογιο ειναι καλυτερα αλλα και παλι καπως ακριβα…Τωρα για το Behringer πηγα πριν κανα μηνα και ρωτισα και μου ειπαν οτι ειναι πολυ καλο σαν μπασσο για καυσοξυλα στο τζακι…Ειναι μικρο σαν οργανο καθως εχει 21 ταστα μονο…Οποτε καλυτερα πηγαινε σε αλλη πολη ή ακομα καλυτερα www.thomann.de .Εγω απο εκει θα παραγγειλω το πρωτο μ μπασσο σε 4 βδομαδες.Τωρα εφοσων εισαι Heavy metal τυπος,καλυτερα να παρεις 5χορδο(σαν και εμενα :stuck_out_tongue: ) γτ αν παρατηρισεις,στα περισσοτερα Heavy metal συγκροτηματα υπαρχει 5χορδο.

Ποια η λογική του να πάρεις από την αρχή 5χορδο, όταν καταρχάς δεν ξέρεις να παίζεις σε τετράχορδο; Θα σκάσεις κάμποσα λεφτά για να πάρεις ένα σχετικά καλό 5χορδο και μετά από κάποιο καιρό πολύ πιθανό να διαπιστώσεις ότι δεν βγάζει τον ήχο που θα ήθελες. Το καλύτερο είναι να πάρεις για πρώτο μπάσο ένα γύρω στα 350-300 ευρώ, ώστε να μην δώσεις μια περιουσία και ταυτόχρονα να έχεις ένα αξιοπρεπές όργανο. Όταν βρεις τι ακριβώς ήχος σου αρέσει θα είσαι σε θέση να επιλέξεις σωστά και ένα ακριβότερο.

Telika pira to B-10 Esp. Genika m arese pl k o Hxos k san emfanisi k to pira.to exw liwseiiiiiiiiiiii :stuck_out_tongue: :P. exw vgalei hallowed be thy name, smoke on the water k kapoia alla :stuck_out_tongue:

αντε καλοπαιξιμο! :smiley:

+1000 :). Η πρώτη μου αγάπη και παντοτινή.