New Long Fest (Μουσικά Κύματα) 2013 - 20 και 21 Ιουλίου @ ΝΕΑ ΜΑΚΡΗ

Αφού ξεκαθαρίσαμε ότι δεν μιλάμε για τον δήμο Αθήνας ή Θεσ/νικης ή κάποιον άλλο μεγάλο που παίζονται πολιτικά παιχνίδια άλλου τύπου, ακόμα και να διοργανώνει το φεστιβάλ ο ίδιος ο δήμος πού ακριβώς είναι το πρόβλημα?

Δεν έχω καμία σχέση με τη διοργάνωση του φεστ, μα όντας καυλωμένος follower εδώ και 5-6 συνεχόμενα έτη πιστεύω έχω το δικαίωμα να πω την παπαριά μου.

Δε γνωρίζω λεπτομέρειες αλλά νομίζω πως η μόνη συμμετοχή του δήμου είναι στην παραχώρηση του χώρου όπως ανέφερε και η Almighty.
Το φεστιβάλ ξεκίνησε πριν κάμποσα χρόνια από τις “Πολιτιστικές Απόπειρες”.

[SPOILER]

Οι Πολιτιστικές Απόπειρες, φορέας μη κερδοσκοπικού χαρακτήρα, είναι ανοιχτή εστία πολιτισμού, αναζήτησης και δημιουργίας με έτος δημιουργίας το 1988. Λειτουργούν δύο θεατρικές σκηνές, κινηματογραφική λέσχη, χορευτική ομάδα, κοσμολογικό καφενείο, ομάδα τοπικής ιστορίας, ποιητικό αναλόγιο, μουσικές βραδιές κλπ.

Το site τους για περισσότερα ινφο : [I]http://www.apopeires.gr/haraktiristika.html[/I]l[/SPOILER]
Την πρώτη φορά που παίξανε οι Tardive Dyskinesia στα Μουσικά Κύματα, ο Μάνθος κάλεσε και μερικές άλλες μπάντες σε συμφωνία με τις Πολιτιστικές Απόπειρες και από τότε ασχολείται με την επιλογή των συγκροτημάτων και γενικά τρέχει το φεστ.
Τα εξηγεί εδώ λιγάκι: [I]http://youtu.be/v3Vb1N2galI?t=29m50s[/I]

Τα τελευταία χρόνια μπήκε ένα συμβολικό ποσό ως είσοδος, για να βγαίνουν κάποια πρακτικά έξοδα. Πριν η είσοδος ήταν δωρεάν. Οπότε και από εκεί καταλαβαίνεις ότι δεν έχουν κανένα δήμο για νταβατζή.
2-3 ευρώ εισιτήριο με τόσα συγκροτήματα δε νομίζω ότι είναι θέμα συζήτησης.
Και μόνο τις βενζίνες να βάλεις για τους Αθηναίους…για να μην πούμε για όσους έρχονται από πιο μακριά (πχ Agnes Vein καλή ώρα).

Ας μην τρωγόμαστε λοιπόν και dewalex έλα φέτος να δεις από κοντά πως έχουν τα πράματα.

Φιλε νεκρε εγκεφαλε!!

σε καμια περιπτωση δε κραζω το φεστιβαλ…ουτε τους sarabante…
απτην αρχη προσπαθουσα να μαηκ α ποηντ.

αν αρχισω να μιλαω για το φεστ και τους tardive που το τρεχουν,μονο μελι θα σταξει…
τι να λεμε τα ατομα ειναι οι μονοι που μας εχουν χαρισει open air φεστ αυτης της σκηνης.(νταξ ειναι και το πραη δε φαζ,σορρυ αν μου ξεφευγει καποιο αλλο το οποιο εχει γινει πανω απο 2 φορες)

τiς αποψεις μου γενικοτερα βαριεμαι να τiς ξαναπω αλλα ειναι στην πλειοψηφια τους σε ενα thread που ανοιχτηκε το σεπτεμβρη και ειχε να κανει κατα ποσο θεμιτο ειναι να παιζουν μπαντες οι οποιες ανοικουν στον αυτοοργανωμενο χωρο στα ιεροσυλα clubs.

μακαρι να μπορεσω να παρεβρεθω.

Ναι καταλαβαίνω το point σου και έχεις δίκιο, την είχα παρακολουθήσει εκείνη την κουβέντα, απλά εδώ δεν έχουμε να κάνουμε με τέτοια περίπτωση. Αυτό προσπαθούν να εξηγήσουν όλοι από την αρχή.

Τέλος πάντων, να προσπαθήσεις να έρθεις γιατί θα γουστάρεις :wink:

κάτι προσπαθεί να αποδείξει ο dewalex αλλά ανεπιτυχώς.

σου θίξαμε τους πλανετ οφ ζους σε εκείνο το τοπικ τον σεπτέμβρη και περίμενες την ευκαιρία;

αμα αυτο ειναι το συμπερασμα σου φακε7 ας ειναι.αν και δε θυμαμε να ειπαμε κατι για πλανετ οφ ζους…για ντησπαητ μιλουσαμε θυμαμε.:-k

επισης ας μας πουνε την γνωμη τους οσοι ασχολουνται με αυτο το thread αν λεω μαλακιες

http://www.rocking.gr/modules/forum/showthread.php?t=9795

η ερωτηση ειναι η εξης:

μια μπαντα που προσδιοριζεται στον αυτοοργανωμενο χωρο ειναι θεμιτο να παιζει σε λαιβ που πανω η αφισα εχει τον δημο χορηγο?(εχει δεν εχει δωσει φραγκα ο δημος)

εχοντας παντα στο μυαλο οτι οι despite παιξαν στο Gagarin και ειναι αιρετικοι(αν ειναι)

Επίσης να καταγγείλουμε το γεγονός ότι παίζουν με μαγαζάτα όργανα και δεν τα φτιάχνουν μόνοι τους.

Ναι, γιατί δήμος = τοπική [B]αυτο[/B]διοίκηση.

No. 3 από want list Red Rum :!:

Έχουμε κι ένα κύρος, δε ζητάμε έτσι στην τύχη! Κάτι μου λέει πως θα χουμε κι άλλη μπάντα από αυτή τη λίστα πάντως. :stuck_out_tongue:

Mε Αγκνες και Dreamlong έχουμε DOOM μες στον καύσωνα, γουστάρω, θα ψοφήσει κόζμος!

[SPOILER]Πόσο θα θελα να χαμε επανάληψη του 2011 με Sarabante, SunnO))Νοthing και U217, τα κόκκαλά μας θα αφήναμε [-o<[/SPOILER]
Ανακεφαλαίωση, μένουν πέντε μπάντες.

SARABANTE
EXARSIS
DISOLVO ANIMUS
ACID DEATH
SHOW YOUR FACE
BIOCANCER
3FOLD PAIN
ALL VOWS COLLAPSE
AGNES VEIN
DREAMLONGDEAD
LUNATIC MEDLAR

Τα σπάω λέμε!

Επαληθεύτηκε ο φίλτατος. Δύο ακόμη προσθήκες :slight_smile:

[B]+ Τhe Voldera Cult[/B]
[B]+ Universe217[/B]

Τούμπανο και φέτος τα Μουσικά Κύματα. Και περιμένουμε κι άλλες ανακοινώσεις.

edit: …και μια συνταρακτική είδηση της τελευταίας στιγμής:

[SPOILER]Και οι Iron Maiden στη Νέα Μάκρη :!:

[/SPOILER]

ΕΝΤΑΞΕΙ ΠΑΙΖΕΙΣ ΜΕ ΤΟΝ ΠΟΝΟ ΜΑΣ…

Α το ξέχασα, θα τους δω εξωτερικό (δις).

Πάρε τα @@ didi.

μαζι σου κι εγω και μετα θα σε παω στο χωριο μου που ειναι διπλα να ψησουμε :wink:

Εκλεισε λεμε ψηλε :smiley:

To lineup έκλεισε με μερικές ακόμη προσθήκες:

[B]+ Insane Court

  • WreckΑge
  • Lucky Funeral
  • Xenofon Razis[/B] (after midnight acoustic show)

Και το αφισάκι και είμαστε κομπλέ:

Άλλο ένα γαμάτο διήμερο και φέτος :!:

Γαμώ τα line-up.

ζητώ φιλοξενία,. στοπ΄.

[SPOILER]
κάποιος κάποτε ζαχάρωνε κοπέλα μέλους των Insane Court. ή μπορεί να κάνω και λάθος…[/SPOILER]

Εγώ είμαι δίπλα παίδες, όποιος γουστάρει και σπίτι έχω για φιλοξενία και αμάξι για μεταφορά. Just pm! :wink:

Παίζει να έχει το New Long Fest απο τα καλύτερα του line-up ever φέτος. Δεν ξέρω που θα είμαι τότε, ελπίζω να είμαι Αθήνα ή κάπου κοντά για να πάω.