New Model Army

Ο Sullivan εν τω μεταξυ ειχε ερθει για ακουστικο live μαζι με τον κημπορντιστα το καλοκαιρι και δεν πηραμε χαμπαρι. Εμενα μου το ειπαν, αν οχι το ιδιο βραδυ αργοτερα, την επομενη μερα.

μέχρι το High έχω ακούσει, δεν το έχω πιάσει ακόμα το Today Is A Good Day

το High όντως πολύ καλό, αλλά δεν πιάνει Impurity για μένα…για πιο πίσω, ούτε λόγος

γίνανε πιο γλυκανάλατοι βασικά στα 90ς - είχανε έναν τσαμπουκά/ αλητεία που την χάσανε over the years

είχα πάει στο ακουστικό του Sullivan - νταξ ούτε κρύο ούτε ζέστη

Μιας και πρόσφατα απόκτησα το ‘‘Impurity’’ ευκαιρία να γίνει κι ένα bump στο thread των θεών.

Βλέπω πολύ καλά σχόλια για το δίσκο, αλλά προσωπικά δε με κέρδισε και τόσο πολύ. Με την εξαίρεση των ‘‘Get me out’’, ‘‘Innocence’’, ‘‘Purity’’, ‘‘Whirlwind’’ και ‘‘Lurhstaap’’ τα τραγούδια μου φάνηκαν αρκετά υποτονικά… Και 5 κομματάρες σε δίσκο με 12 τραγούδια δεν είναι και πολύ σκορ. :-k

Σχόλιο: μόνο εγώ ξενέρωσα με τη θεματική του ‘‘Bury the hatchet’’;;; Μα είναι δυνατόν το συγκρότημα που έγραψε το ‘‘Vengeance’’ να έγραψε τους παρακάτω στίχους;;;

[SPOILER][I]Bury the hatchet with a smile and a curse
The world is big enough for both of us
The pack’s been shuffled now - we’ve got different hands
There’s different enemies for both of us now
There’s no one round here who remembers those times
When we were little kings of our own different sides
Was I the punk who stole your thunder
Or was it all just the other way round?

Chorus:
Now it’s gone, done, the feud is over
[B]Funny how vendettas just turn into a bore[/B]
Gone, done, the feud is over
I really can’t be bothered anymore

[B]Bury the hatchet with a smile and a curse
The world is big enough for both of us[/B]
But oh how that bitching was fun while it lasted
Until I got to realise no one really cared

It’s such a waste of my time, thinking of you
And all the stuff that I hear which may or may not be true
[B]I never did like you, probably never will
But I bet you can live with that fact pretty well[/B]
People get to drinking, they get sentimental
Maybe I’m a bastard human after all
Bury the hatchet with a smile and a curse
The world is big enough for both of us
The pack’s been shuffled now - we’ve got different hands
And this whole thing is just ridiculous[/I][/SPOILER]

#-o#-o#-o

Ε δηλαδή έλεος. Μου φάνηκε τόσο παράταιρο.

ama prosekseis sto telos tou sigkekrimenou tragoudiou akougetai ena eirwniko xamogelo…:wink:

e twra, gia ta upoloipa, paso, ama den se entupwsiase to sinolo, ok. Pantws dwse deuteres eukairies se kommatia opws to Eleven Years, Lust for Power klp, mono upotonika den ta les, isa isa einai arketa anevastika. Ase pou den se eida na anafereis kai to SPACE dld pou einai kai ena apo ta “klassika” tous opws kai na to kanoume!

Αυτό το ‘‘χα’’ λες, ε; Χμ, δε το 'χα σκεφτεί, ίσως να ΄χεις δίκιο, γιατί αλλιώς δεν κολλάει καθόλου στην όλη θεματολογία τους, ναι.

Όσον αφορά το ‘‘Space’’, δε μου έκανε και πολύ εντύπωση, ναι. :stuck_out_tongue:

[I]The band have finally finished recording the long-awaited and still-untitled new album - fourteen songs and well over an hour of music. Justin and Michael are now in Los Angeles mixing with Joe Barresi - another in the considerable A-list of producers and mixers that the band has worked with. We picked Joe (best known for work with Tool, QOTSA, Soundgarden and many more) in order to bring a tough edge to what is not a traditional guitar-driven rock album. We hope that it will be finished and mastered by mid-March although we have no specific release date as yet.[/I]

:yahoo:=P~

Ομορφιές. Τα τελευταία χρόνια οι New Model Army έχουν ανοδική πορεία, τόσο με το High όσο και με το Today is a good day, με το τελευταίο ειδικά να είναι το αγαπημένο μου μετά τα κλασσικά. Όπως και να 'χει New Model Army και ξερό ψωμί:!:

Τόσο καιρό είχα ακούσει μόνο τα μισά κομμάτια του δίσκου (από συλλογές, internet κλπ.). Από σήμερα πέφτει λιώσιμο και δηλώνω για άλλη μια φορά γοητευμένος με αυτήν την μπάντα.

ο Leper Jesus νιώθει, εσύ;

Αλληλογραφω με τα παιδια. Οταν ξαναηρθα Αγγλια μετα απο τοσα χρονια, μου εστειλαν ενα email με τιτλο: “Welcome to unwelcoming England” !!!
Xaxa

Δεν ξέρω για εσάς, αλλά εμένα ο νέος δίσκος με απογοήτευσε. Και ξενερώνω που θα τους δω live πρώτη φορά με αυτό το album, ελπίζω να μη βασίσουν μεγάλο μέρος του set τους σε αυτό. Και εξηγούμαι…

Καταρχήν ο δίσκος είναι εντελώς άνευρος. Μόνο σε ένα κομμάτι μπουκώνουν λίγο οι κιθάρες, όλα τα άλλα ύπνος βαθής. Και δεν έχω θέμα με μπαλάντες κλπ., απλά δεν έχουν μελωδίες για να σε κρατάνε.

Από τα 14 κομμάτια ξεχώρισα στην ουσία 2-3 (“Qasr el nil bridge”, “Stormclouds”, “Tomorrow came”), πάααρα πολλά fillers (“Horsemen”, “Summer moors”, “Ghosts”, “Pull the sun” κ.ά.) και κάποια απλά συμπαθητικά (“March in September”, “Between dog and wolf”, “Lean back and fall”, “Seven times”). Γάμησε τα, δηλαδή. Σε κάθε album έχουν κανδυο filler οι ΝΜΑ, αλλά όχι κι έτσι.

Και, γενικά, περίεργη μουσική κατεύθυνση. Σχεδόν όλα τα κομμάτια έχουν tribal/χορευτικούς ρυθμούς, πολλά πλήκτρα, επιστροφή σε folk θέματα, κάτι καινούρια καθαρά αντρικά/γυναικεία φωνητικά (ξενέρα), γενικά δε με έψησε πολύ. Προτιμώ τα πιο rock κομμάτια τους, και εδώ δεν υπάρχουν.

Άντε να δούμε live τι θα δούμε.

περί ορέξεως…
εγώ πχ έχω τα seven times και pull the sun στα πολύ αγαπημένα μου… σε καταλαβαίνω όμως γιατί όντως ο δίσκος ακολουθεί σχεδόν σε όλη τη διάρκεια τον περίεργο τριμπαλ ρυθμό στα τύμπανα…

Το Seven Times ειναι επος, οπως και το ομωνυμο που μαλλον ειναι το αγαπημενο μου. Εμενα μ αρεσει που ολος ο δισκος ακολουθει ενα μοτιβο, δινει μια συνοχη, μια ατμοσφαιρα που ταιριαζει στο μουντ των ημερων

τους ειδα φέτος στο gagarin 205 με παρέσυρε ενας φιλος μου δεν τους γνώριζα μονο το Vengeance - The Independent Story το πρώτο τους, παιξαν πολύ όμορφα και πέρασα καλά…μου άρεσε πολύ και το τελευταίο τους(το κατέβασα μετά το λαιβ):stuck_out_tongue:

Bump, φρεσκο ep και ειναι υπεροχο. Βρισκονται σε συνθετικη ρεντα μου φαινεται

Justin Sullivan & Dean White τζάμπα στο Rover 5 Νοεμβρίου, ε! :slight_smile:

Οχι οτι θα μπω ευκολα στη διαδικασια να το ακουσω, αλλα 'βγαλαν κι αλλο φετος;;;

Σ’ ένα μαγαζί που είχα πάει έτυχε να παίζει τούτο με το βίντεο μαζί, έχει και ΜΠΑΧΑΛΑ :!: