New Order vs Joy Division

Για να το πω και πιο λιανα, αμα πεταξε καμια ατακα τυπου ‘‘ασταδιαλα ρε φασιστα’’, αυτο θα εξηγουσε πολλα. :stuck_out_tongue:

Hey ho, lets go!

Πρώτον, οι JD είναι για μένα κλάσεις πάνω από τους NO, και αυτό φυσικά λόγω Curtis.

Δεύτερον, υπάρχει μεγάλη σύγχυση περί φασστικών τάσεων. Βασικά δεν προκύπτει από κάπου ότι ο Curtis (γιατί αυτό έγραφε τους στίχους) ήταν όντως φασίστας, απλά το ταραγμένο του μυαλό κατέβαζε που και που τέτοιες αναφορές. Jοy Division ηταν αποστολές από πόρνες στα στρατόπεδα των ναζί για να ικανοποίησουν τους στρατιώτες. Δεν ήταν εβραίες απ’ όσο ξέρω.

Πάντως το γκρουπ είχε ισχυρό πυρήνα φανατικών οπαδών που ήταν φασίστες. Υπήρχε γενικά μια άνοδος του εθνικούς μετώπου στην Βρετανία την εποχή που ήταν στο προσκήνιο οι JD. Εξίσου ισχύει όμως και ότι ο μπασίστας του γκρουπ έσκασε κουτουλιά σε έναν από αυτούς κατά τη διάρκεια συναυλίας.

Γενικά, δεν νομίζω ότι οι ίδιοι οι JD ασχολούνταν με το θέμα ούτε θετικά ούτε αρνητικά.

Πέραν του όποιου ντόρου είχε προκαλέσει το όνομα τους (που είναι και το κύριο “στοιχείο”), δεν υπάρχει κάτι άλλο στη μουσική και τους στίχους του ενός ή του άλλου συγκροτήματος που να συνηγορεί υπέρ κάτι τέτοιου… Αντίθετα, αν κάτσουμε και πάρουμε ένα ένα τα τραγούδια τους και τα αναλύσουμε, θα δούμε οτι περιλαμβάνουν ουκ ολίγες αναφορές σε μηνύματα που κάθε άλλο παρά σχέση με ακροδεξιές αντιλήψεις έχουν. Για παράδειγμα το αντιπολεμικό μήνυμα του Love Vigilantes. :wink:

Oh I’ve just come
From the land of the sun
From a war that must be won
In the name of truth
With our soldiers so brave
Your freedom we will save
With our rifles and grenades
And some help from god
I want to see my family
My wife and child waiting for me
I’ve got to go home
I’ve been so alone, you see

You just can’t believe
The joy I did recieve
When I finally got my leave
And I was going home
Oh I flew through the sky
My convictions could not lie
For my country I would die
And I will see it soon
I want to see my family
My wife and child waiting for me
I’ve got to go home
I’ve been so alone, you see

When I walked through the door
My wife she lay upon the floor
And with tears her eyes were sore
I did not know why
Then I looked into her hand
And I saw the telegram
That said that I was a brave, brave man
But that I was dead
I want to see my family
My wife and child waiting for me
I’ve got to go home
I’ve been so alone, you see.

αγαπητέ threadstarter έπρεπε να βάλεις και τους warsaw για να ψηφίζαμε κι εμείς οι πιο καμένοι :stuck_out_tongue:

ον τόπικ πάντως, με νιου όρντερ με βλέπω κι εμένα. σαφώς ψυχάκι ο κέρτις αλλά συγκριτικά με τις υπόλοιπες ποστ-πανκ μπάντες της εποχής οι joy πιστεύω χάνουν από παντού. Προσωπική εκτίμηση πάντα.
Νιου όρντερ πάλι, πέρα από το γνωστό electro-ποπ στυλάκι που καθιέρωσαν, έγραψαν μερικά από τα πιο όμορφα ποπ τραγούδια όλων των εποχών. Το άλμπουμ-reunion του Get Ready είναι και αυτό απίστευτο.

Επίσης, ας αναφερθουν και οι Electronic, Μonaco οι οποίοι δίχως να κατάφεραν να ξεφύγουν από την σκιά της προηγούμενης μπάντας των δημιουργών τους, κυκλοφόρησανι από ένα γερό άλμπουμ τουλάχιστον, η κάθε μία!

επίσης :

Ζω στο Μαντσεστερ.
Αν το ψαξετε θα δειτε πως υπηρχαν και υπαρχουν πολλοι νεοναζι και φασιστες φανατικοι followers των Joy Division.
Οι ιδιοι οταν ξεκινησαν, ηθελαν να παιξουν μουσικη για λευκους ανθρωπους αν αυτο σας λεει κατι. Το εχουν παραδεχτει αλλωστε. Ακομα και το πρωτο ΕΡ που εβγαλαν παραπεμπει καπου. Μιλαω για το εξωφυλλο οπου απεικονιζεται ενας νεαρος τυμπανιστης απο την χιτλερικη νεολαια.
Δεν θελω αναφερθω στους New Order γιατι παρολο που γνωριζω πραγματα, δεν τους συμπαθησα ποτε. Λετε ο χαρακτηρισμος κρυπτοφασιστες να ηταν τυχαιος για αυτους? Ωστοσο επειδη δεν θελω να γινομαι απολυτος, σταματαω εδω.

Που το έχουν παραδεχτεί;

http://www.youtube.com/watch?v=CXYsu4do3Go

Πηγαινε στο εντεκατο λεπτο. Δεκα δευτερολεπτα πισω.

Δε νομιζω οτι λεει αυτο που λες.

Εγω ακουω [I]“We were making this music and we just wanted people to hear it”[/I].

Ρωτα εναν Αγγλο. Κοιτα αυτο ειναι κοινως αποδεκτο. Εχω μιλησει με πολυ κοσμο εδω στο Μαντσεστερ. Παλιους κυριως. O ιδιος ο Ian Curtis ειχε γοητευτει και φλερταρε με τον φασισμο. Ουτε εμενα μου αρεσει αυτο γιατι συμπαθω πολυ τους Joy Division σε αντιθεση με τους New Order αλλά τα γεγονοτα ειναι γεγονοτα. Σου λεω ακριβως αυτα που εχω ανακαλυψει. Δες το εξωφυλλο του πρωτου ΕΡ. Μόνο αυτο. Δεν χρειαζεται να δεις τιποτ’αλλο.

Aπλα ρε φιλε, εκφραζεις μια αποψη με επιχειρηματα το εξωφυλλο του πρωτου ΕΡ και κατι που λεγεται σε ενα ντοκιμαντερ.

Σου λεω οτι στο ντοκιμαντερ δεν υπαρχει η φραση που λες και οτι το εξωφυλλο δεν τους κανει απαραιτητα φασιστες (πχ μπορει να 'ταν ειρωνικο ή δεν ξερωγω τι).

Και η απαντηση σου ειναι “ελα μην το ψαχνουμε, εδω στο Μαντσεστερ αυτο ειναι κοινα αποδεκτο”.

Ε, κατι δε στεκει.

Δεν αμφισβητω οτι μπορει να υπηρξαν φασιστες οι Joy Division (εξαλλου και γω το εχω στο νου μου ως βασιμο ενδεχομενο), αλλα καλο ειναι ή να μιλαμε ή να κλανουμε. :wink:

Ε τοτε κλανουμε. Το οτι ο ιδιος ο Ian Curtis φλερταρε με τον φασισμο δεν σημαινει οτι ηταν ναζί λεει μια οπτικη. Αλλες εποχες αλλα ηθη.

Joy Division’s use of Nazi imagery stemmed from morbid fascination; and as such, was often in questionable taste. On the mini-album Short Circuit: Live at the Electric Circus - a document of the Manchester punk scene - singer Ian Curtis can be heard screaming at the crowd, ‘Do you all remember Rudolf Hess?’

In June 1978 the group self-released their first record, the Warsaw EP An Ideal for Living. The sleeve featured a drawing of a blond-haired Hitler Youth drummer boy and a photograph of a German stormtrooper pointing a gun at a small Polish Jewish boy.

Curtis was also intrigued by the mass psychology of fascism - the way a charismatic leader could bewitch an entire population into doing, or accepting, irrational and monstrous things.

[I](απο το βιβλιο Rip it up and Start again)[/I]

Χηρα Curtis ειπας…