New world order

ισως πολυ υπερβολη, αλλα πλεον δεν μου φαινεται καθολου απιστευτο.
δεν πιστευω πως οι “μεγαλοι” μας βλεπουν σαν κατι αλλο, παρα ως μια ευπλαστη μαζα την οποια ευκολα καθοδηγουν, χειραγωγουν και την κανουν φερεφωνο των αποψεων της.

εσεις τι πιστευετε? fact or fiction?

Γενικά η μάζα λειτουργεί με τέτοιο τρόπο - αφήνεται. Ανέκαθεν.
Το πρόβλημά μου (και ο λόγος που δεν θέλω να πάρω θέση στο ερώτημα που έθεσες) είναι πως ένας από τους πιο διαδεδομένους τρόπους χειραγώγησης και καθοδήγησης είναι η προώθηση συνομωσιολογικών θεωριών, ακριβώς όπως αυτή του λινκ.

Το καλύτερο που έχει να κάνει κανείς είναι να διαβάζει πολλά [I]διαφορετικά[/I] πράγματα, να κοιτάζει γύρω του και να σκέφτεται. Όταν ακολουθείς τέτοιου (ή όποιου) είδους θεωρίες πιστά, τότε μόνο γίνεσαι φερέφωνο. Ιδεολογικό φερέφωνο, τουλάχιστον.

Η ιδέα του New World Order απ’ότι ξέρω αναδύθηκε μεταπολεμικά επι ψυχρού πολέμου.
Από εκεί και πέρα, να ένας ωραίος κοινωνικός σχολιασμός: :wink:

:slight_smile:

Βασικα ζουμε σε αυτο που λεγεται ‘‘νεα ταξη πραγματων’’ απο τη στιμη που τελιωσε ο ψυχρος πολεμος, καθως αλλαξε το staus quo στην ισορροπια δυναμεων στο Διεθνες Συστημα. Οι ιδιες οι ΗΠΑ ονομαζουν την κατασταση μετα τον Ψ.Π. ως Νεα Ταξη Πραγματων. Τα υπολοιπα που αναφερει το βιντεο ειναι συνωμοσιολογικου περιεχομενου, νομιζω οτι ειναι λιγο κουφα. Παντως παγκοσμια ομογενοποιημενο συστημα, που να εξουσιαζει μια αρχη και μπλα μπλα μπλα (που υποθετω υποστηριζει αυτη η θεωρια συνομωσιας) αποκλειεται να υπαρξει καποτε στο μελλον.

ΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ…ναι…

Δηλαδή εσύ υποστηρίζεις ότι υπάρχει ανεξάρτητη διακυβέρνηση στο κάθε έθνος ξεχωριστά; Και ότι ο κάθε τοπικός ?ηγέτης? έχει πλήρως την εξουσία στα χέρια του;

Δεν είμαι από τους συνομωσιολόγους που μιλανε για την στοά των μασόνων και άλλα τέτοια αλλά δεν είναι τυχαίο κατά την άποψη μου που εφαρμόζονται κοινές πολιτικές από άσχετες χώρες μεταξύ τους και γεωγραφικά και πολιτισμικά?

Όπως και να έχει, είναι κάτι που δεν θα μάθουμε ποτέ οπότε http://www.youtube.com/watch?v=CT5EiN7Y2xk

Αστέρι του Δαυίδ, φτερωτοί άνθρωποι, τρίτο μάτι. Μήπως οι τουλ είναι οι Μέγα Μάγιστροι; Χρειαζόμαστε κάτι τέτοιες στιγμές τον Ογουέικ να μας καθοδηγήσει…

προφανως και υπαρχουν σφαιρες επιρροης, προφανως και υπαρχουν και ‘‘βαλτοι’’ να το πω απλοικα σε κυβερνησεις κρατων, προφανως και υπαρχουν συμμαχιες κοινων συμφεροντων…

Αλλα να στο πω απλα, μια δυναμη ΥΠΕΡΕΘΝΙΚΗ να κυριευσει ΟΛΟ τον πλανητη ειναι απιθανο να συμβει καποτε στο μελλον…

Προσωπικά πιστεύω ότι για εκεί μας οδηγούν.

απλα ρε παιδι μου υπαρχει παντα το εθνικο συμφερον που μπαινει στη μεση…
δες τι γινεται στην ΕΕ τα τελευταια χρονια με την κριση, το ‘‘οραμα’’ για πληρη οικονομικη και πολιτικη ολοκληρωση (μεχρι και η αποχη να γινουμε ομοσπονδια τυπου ΗΠΑ υπηρχε καποτε) εχει παει περιπατο καθως οι μεγαλες δυναμεις κοιτανε το εθνικο τους συμφερον κατα βαση…
τελος παντων, σιγουρα η παγκοσμιοποιηση δειχνει οτι τα πραγματα προς τα εκει βαδιζουνε, αλλα συμφωνα με τα σημερινα δεδομενα…στο κοντινο μελλον, ισως οι ισορροπιες αλλαξουνε και πρστεθουν νεοι ισχυροι πολοι (Κινα, Ινδια, Βραζιλια κτλ)στο διεθνες συστημα που θα κανουν ακομα πιο δυσκολη την ομογενοποιηση του πλανητη.

Το world order ανέκαθεν ήταν οι επιθυμίες των δυνατών. Το ότι υπάρχουν κοινές πολιτικές τακτικές από τους μεγάλους του σήμερα δεν ειναι πρωτόγνωρο, απλά έχουν αλλάξει ονόματα και (μάλλον) πρόσωπα. Από τον οηε στην κοινότητα των εθνών στις μεγάλες δυνάμεις τις ευρώπης στις βασιλικες οικογένειες και το βατικανό κοκ.σφαίρες επιρροής και κατεύθυνση από τους δυνατούς πάντα θα υπάρχει.την εποχή που ζούμε ειναι οι ηπα, γιατί αυτές νίκησαν στους τελευταίους πολέμους και επέβαλαν τους όρους τους. Τώρα συνομωσιολογικες θεωρίες , αν και καλή φάση για ταινίες, από λογική πλευρά μπαζουν. Το zeitgeist ας πούμε, παρόλο που λέει κάποιες αλήθειες κατ εμε, δεν ειναι δυνατό να εκφράζει την άποψη πως όλα τα δεινά του σύγχρονου κόσμου προκαλήθηκαν από τους. international bankers, ε γαμωτο, δεν ευστάθει

Εγώ σαν Αναρχοαυτονόμος πάντα πίστευα ότι υπάρχει μια ΚΑΣΤΑ ανθρώπων ου δημιουργούν καταστάσεις…το έχουν γράψει εδώ και ΑΙΩΝΕΣ αρκετοί διανοούμενοι …δεν μου κάνει εντύπωση.
Δες το Zeitgeist 1 και 2 και θα καταλάβεις:wink:

Δεν νομιζω οτι το θεμα ειναι εθνικο. Δεν νομιζω οτι το θεμα ειναι καν παγκοσμιο. Open your minds. Μια αποψη ειναι - και δεν λεω οτι ειναι ειναι απολυτα και δικη μου αλλα δεν ξερεις - το θέμα ισως είναι και διαπλανητικο. Πολλοι πιστευουν και σε εξωγηινες υπαρξεις. Μπορει κανεις να το αποκλεισει? Για οσους αντέχουν δειτε το Bringers of the dawn στο youtube. http://www.youtube.com/watch?v=VgWbX-Cv528&feature=related
Who knows…the truth is out there.

:thumbup::thumbup::thumbup:

Καπου τα 'χα γραψει αλλα δεν θυμαμαι που. :-k

Tρελαινομαι ψαρουκλες τα μαλλια μου κανω μπουκλες.

Ντάξει,δεν μπρούμε να αποκλείσουμε και θεωρίες συνωμοσίας με αριανούς αλλά κλάιν,ας παλέψουμε τώρα και αν έρθει λέιζερ από τον ουρανό και μας κάψει τα μαλλιά μας τα έκαψε!

  1. Δεν ειναι αριανοι
  2. Ειναι ηδη εδω
  3. Μην φοβασαι τα λεηζερ, πλακωνονται μεταξυ τους για λογαριασμο μας

:D:p:D

Τελικά Άλεξ μια χαρά κατεστραμμένος είσαι ε :!:

Μπα.Το κεφάλαιο όπως είπε ο Μαρξαρειανός δεν έχει πλανήτη.Πιο πιθανό βρίσκω το ΔΠΝΤ (διαπλανητικό νομισματικό ταμείο) νάρθει να μας βάλει μέτρα διαπλανητικής λιτότητας παρά να πλακώνεται το ενπλανητικό και εξωπλανητικο κεφάλαιο για επενδύσεις ηλιακής ενέργειας στον Ηλιο,παρά να πλακώνεται μεταξύ του.Μπορεί η διαπλανητική αστική τάξη να μην έχει κοινά συμφέροντα αλλά σε περίοδο πανκαπιταλιστικής κρίσης συνασπίζονται ενάντια στους εργαζομένους,άρα μας γαμήκανε…

Χαχαχαχαχα :lol::lol:

Νταξει, πλεον βαριεμαι να ψαχνω και να ενημερωνομαι, και λεω πως ο,τι ειναι να γινει θα γινει, αφου δεν μπορουμε να το δουμε/αντιληφθουμε δεν εχει και νοημα να μας απασχολει απο την αποψη οτι δεν ειναι ευκολο να το αλλαξουμε. :wink:
Ε και πρεπει να ζωηρεψουμε και το φορουμ λιγο. Η μονοτονια του μας σκοτωνει. :smiley:

:thumbup: