Nfl

Ειχα το Madden 2000 στο Playstation… μιλαμε για πολυ ξυλο:lol:

δεν ειναι ραγκμυ ρε :lol::lol:

και ειναι πολυ ωραιο αθλημα :!::!:

Ε ράγκμπυ, φουτμπολ όπως το λένε τέλος πάντων :stuck_out_tongue:

Εγω υποστηριζω PATRIOTS,ειχα τσιμπισει και φανελα οταν ημουν Βοστωνη γυμνασιο και απο τοτε,εχω δει αρκετα super bowl,απο το 2001 κ μετα που πηραμε μερικα σερι,αλλα φετος το πουλο…

ουυυ ρε steelers το πλεον πιο επιτυχημενο franchise του nfl :!::!::!: :stuck_out_tongue:

Eίμαι τόσο εντυπωσιασμένος που βρίσκω ανθρώπους που να μιλάνε Ελληνικά και να βλέπουν NFL. Για μένα το αμ. ποδοόσφαιρο είναι ένα από τα αγαπημένα μου αθλήματα. Ισως είναι το πιο ενδιαφέρον και το πιο στρατηγικό άθλημα που υπάρχει. Επίσης, το Superbowl είναι το 2 μεγαλύτερο αθλητικό ετήσιο γεγονός του πλανήτη μετά τον τελικό του Uefa Champions League.

Παρακολουθώ και NFL και κολλεγιακό όσο μπορώ φυσικά. Δυστηχώς, η περίοδος τελείωσε και θα πρέπει να περιμένουμε μέχρι τον επόμενο Σεπτέμβρη. Παρ’ όλ’ αυτά, πλησιάζουν τα drills, τα draft και οι μεταγραφικές κινήσεις των ομάδων για την νέα σεζόν που παρουσιάζουν ενδιαφέρον.

Ελπίζω να τα λέμε πολύ συχνά από εδώ και να στηρίξουμε κάπως αυτό το άθλημα.

Καλώς ήρθες στο φόρουμ.
Καλή φάση θα είναι να μιλάμε για Αμ. ποδόσφαιρο από αυτό το θρεντ.
Η αλήθεια είναι πως μέχρι το καλοκαίρι δεν θα έχουμε και πολλά να πούμε… :roll:

Ειδικά κολλεγιακό από Ελλάδα είναι δύσκολο να παρακολουθεί κανείς γιατί δεν μεταδίδεται τπτ τηλεοπτικά, μόνο μέσω internet ό,τι βρίσκει κανείς.
Και είναι κρίμα γιατί εκεί το κοινό είναι πολλές φορές φανατικότερο και υπάρχουν ιστορικές “αντιπαλότητες” που έχουν πάντα ενδιαφέρον.

καλως ηρθες και απο μενα

οντως το αμ.ποδοσφαιρο ειναι το πιο στρατηγικο ομαδικο αθλημα που υπαρχει :D:D…

παντως το κολλεγιακο πρωταθλημα εχει σχεδον το ιδιο κοινο μες στις ΗΠΑ που εχει και το nfl, ειναι θεσμος…βλεπεις τεραστια γηπεδα γεματα και οι αντιπαλοτητες μεταξυ κολλεγιων ειναι πολυ πιο αγριες απ οτι ομαδων nfl

Nαι το κολλεγιακό έχει πολύ φανατικό κοινό. Φυσικά το επίπεδο δεν είναι το ίδιο με το NFL όπως και η τελική διοργάνωση. Δηλαδή πάσχει στην ανάδειξη του πρωταθλητή.

Γενικά, δεν περιμένω ελληνικά κανάλια για να δω αγώνα. Προτιμώ τα αμερικάνικα όπου η περιγραφή είναι πάρα πολύ καλή. Και επίσης θέλω να παρακολουθώ όλα τα παιχνίδια της αγαπημένης μου ομάδας και γενικότερα να έχω εγώ την επιλογή.

Πάντως τα φετινά draft λέγεται ότι θα είναι πολύ καλά. Αναλυτές υποστηρίζουν ότι φέτος θα έχουμε την καλύτερη senior φουρνιά εδώ και χρόνια.

Ψευτικο μεν,αλλα πολυ γαματο:lol:

Lol,το ειδα και στις ειδησεις,θειλα!Αντε να παιρνουν ιδεες και οι σκηνωθετες της σουπερ λιγδας σιγα-σιγα:p

Παντως κι εγω το σκυλοβαριεμαι το αθλημα,και ποτε δεν κααλαβα γιατι το λενε ποδοσφαιρο αφου παιζεται με τα χερια:-sΠαντως για βαρετα αθληματα μη μιλατε,σας εχω ολους,σκουπα επι παγου:p:pΤο ειδα κατα τυχη σε κατι χειμερινους για πρωτη φορα και εψαχνα κολλυριο,δεν μπορουσα να το πιστεψω οτι εβλεπα καλα:p

Βλεπεις NFL ? Εγω φετος αρχισα να βλεπω.Το παιχνιδι το εχω καταλαβει πλεον αλλα ρε
γαμω το κερατο καθε Κυριακη που εχει ματς σερνεται το ιντερνετ!

Κοίτα, είναι μεγάλο ζόρι. Θα σου πω ψέματα αν σου πω ότι καταλαβαίνω όλους τους κανονισμούς και τα plays. Αλλά όπως κάθε άθλημα που βασίζεται τόσο στην τακτική (και άσε τους ελληναράδες να το λένε ΡΑΓΚΜΠΥ και να νομίζουν ότι είναι σκέτο ξύλο), είναι πολύ, πολύ, ΠΟΛΥ intriguing.

Κατέβασε να δεις επικό Superbowl XLIII (Pittsburgh Steelers εναντίον Arizona Cardinals) - ματσάρα.

Α, μπα;
Μήπως και το ποδόσφαιρο το λες “soccer” μωρή λουλού; Μμμμμ;

http://nflgreece.gr/ αυτο το σαητ με βοηθησε παρα πολυ.Εχει πληροφοριες για τις θεσεις,το παιχνιδι και τα λοιπα.Ειναι ενα παρα πολυ ενδιαφερον αθλημα παντως και το πρωτο στην Αμερικη απο αποψη
εσοδων.Βεβαια αυτο εχει να κανει με τα brand names κτλ αλλα και παλι.Μονο μεσω stream δυστυχως μπορουμε να βλεπουμε.

To ποδοσφαιρο το λεμε football,το αμερικανικο το λεμε NFL :stuck_out_tongue:
Παντως το φουτμπολ εχει μεινει απο τον καιρο που ραγκμπυ,ποδοσφαιρο και αμερικανικο ποδοσφαιρο ειχαν πολυ μικρες διαφορες.Στην αγαπητη μας μπαλα πολυ παλια οι παιχτες κουβαλαγαν την μπαλα και την κλωτσαγαν μονο προς το τερμα (σαν το αμερικανικο ενα πραμα) και το ονομα εχει μεινει απο τοτε.Ασε που η μπαλα εχει και μηκος ενα foot.

Όταν είσαι στην Ελλάδα, και άρα μπορείς να πεις το ποδόσφαιρο “ποδόσφαιρο” ή “μπάλα”, το να λες το φούτμπολ “ράγκμπυ”, συγγνώμη αλλά είναι ασχετοσύνη.

ο,τι βοηθεια θελετε για νφλ, εδω, βλεπω απο το 05 (ναι ρε στιλερς)

νταξει ομπσκιουριλες κανονισμους δεν ξερω, αλλα πλεον μπορω να πω το βλεπω με ανεση

εντιτ
υπαρχει και θρεντ

Ένα τελευταίο ποστ περί rugby ή “football”. Έχοντας επίγνωση του πόσο οφφ τόπικ έχουμε βγει, το βάζω σε σπόιλερ. Όσοι μπαίνετε μόνο για τη σειρά απλά αγνοείστε το.

[SPOILER]

Σιγά μωρή, θίχτηκες κιόλας. :lol:

Δηλαδή αν συνδιαλλαγείς με Αμερικάνο θα το λες κανονικά “football”, έτσι δεν είναι; Άρα το κανονικό ποδόσφαιρο πώς θα το πεις; Ή “soccer” για να πας με τα νερά του, ή θα αρχίσεις τις ταρζανιές και τα “εμμμμ, φούτμπολ, μπατ γιου νόου, δε γιουροπίαν βέρζιον θινγκ”. Άρα με επιβεβαιώνεις ΜΩΡΗ ΛΟΥΚΡΗΤΙΑ.

Τέλος πάντων, πέρα απ’ την πλάκα, το υπαινίχθηκε ήδη ο Deathster και ισχύει: αυτό που οι Αμερικάνοι ονομάζουν “football” και ο υπόλοιπος κόσμος - που την παλεύει - “rugby”, δεν είναι παρά μια διάσπαση του κάποτε ενιαίου ποδοσφαίρου. Δε θέλανε οι κατσικανιάρηδες, όταν έφτασε η ώρα της θέσπισης πανεθνικών/καθολικών κανονισμών, να τους απαγορεύσουν την καγκουριά του να μπορούν τη μπάλα είτε να την κλωτσάνε, είτε να την πιάνουν και να την κουβαλάνε, ανάλογα με τις κάβλες τους, οπότε έφυγαν και έφτιαξαν τη δική τους association που φυσικά δεν μπορούσαν να την πουν “football association” (γιατί ο κόσμος ήξερε ποιό ήταν το real thing) και γι’ αυτό την είπαν “rugby football association”. Εν συνεχεία το άθλημα το πήραν οι Αμερικάνοι και για λόγους… αμερικάνικους, δεν ξέρω τι να πω, του έβγαλαν το “rugby” και κράτησαν μόνο το “football”. Κατά τ’ άλλα μιλάμε κατά βάση ΓΙΑ ΤΟ ΙΔΙΟ ΑΘΛΗΜΑ ΑΛΛΑ ΜΕ ΚΡΑΝΗ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΑΝΕ ΤΙΣ ΜΠΟΥΝΙΕΣ ΚΑΙ ΤΑ ΞΕΔΟΝΤΙΑΣΜΑΤΑ ΟΣΟ ΟΙ ΑΝΔΡΕΣ ΕΥΡΩΠΑΙΟΙ. ΑΪΝΤΕ.

Και για να μιλήσουμε ακόμα πιο σοβαρά, το άθλημα αυτό, παρ’ όλο που πέραν του Χόλιγουντ μου είναι εντελώς ξένο, βγάζει ένα τσαμπουκά και μια ρωμαλαιότητα αν μη τι άλλο ελκυστική και θα ήθελα κάποια στιγμή να το παρακολουθήσω λίγο. Οπότε θενξ για τις πληροφορίες και τα λινκς αγορίνες.

Αν και προτιμώ το rugby. Χωρίς κράνη έχει πιο πολλή πλάκα. :p[/SPOILER]

σε σποιλερ γιατι ειμαστε οφφτοπικ

[SPOILER]
Πρωτον: δικαιωμα των αμερικανων να το πουν οπως σκατα γουσταρουν ρε συ. Δεν το γουσταρουν το ποδοσφαιρο, δεν το καταλαβαινουν (θυμαμαι ενα αμερικανο φιλο μου που εβλεπε ματς να τελειωνει 0-0 και γελουσε (the fuck you watching dude? :lol:) και να σου πω σε μερικες πολιτειες παιζει να μην ξερουν καν τι ειναι, οποτε το football εξ ορισμου για αυτους σημαινει αυτο και τιποτα αλλο.
Δευτερον: αυτο για τα κρανη που λες και το ακουω γενικα ειναι μια μπουρδα που τη λενε ολοι οσοι δεν εχουν ιδεα και απο τα 2 παιχνιδια :p.
Περα απο το γεγονος πως ο μεσος παικτης του νφλ ειναι τερας της φυσεως (πχ patrick willis που βλεπω τωρα, ειναι 1.85-109 κιλα και υπολογιζω γυρω στα 7% λιπος, κανε τα μαθηματικα να δεις τι μυες εχει δηλαδη) ο σκοπος του τακλ στο ενα αθλημα, ειναι πολυ διαφορετικος απο το αλλο.
Οταν κανει τακλ παικτης του νφλ σκοπο εχει να σταματησει την κινηση του αντιπαλου εντελως, μιλαμε για τρομερα δυνατες συγκρουσεις, στις οποιες ο μονος περιορισμος ειναι να μην πιασεις με τα χερια τη μασκα του αντιπαλου η να μην το τραβηξεις απο το πανω μερος της φανελας (horse collar tackle λεγεται, δεν μπορω να το εξηγησω ακριβως εδω, γκουγκλ ιτ για φωτο αν θες).
Στο ραγκμπι η κατοχη της μπαλας δεν ειναι τοσο σημαντικη, οποτε ο σκοπος του τακλ ειναι αλλος και οι παικτες εχουν ενα περισσοτερους περιορισμους, οποτε οι συγκρουσεις δεν συγκρινονται (πχ στο νφλ μπορεις να οδηγησεις την κινηση στο τακλ με το κεφαλι, στο ραγκπι, αυτο θα ηταν αυτοκτονια)
Το μονο που πραγματικα θα ειχε νοημα να παρατηρησει καποιος ως πλεονεκτημα του ραγκμπι για να αποδειξει πως οι αμερικανοι ειναι φλωροι κτλκτλ ειναι πως στο ραγκμπι το παιχνιδι ειναι 80 λεπτα συνεχομενα, ενω στο φουτμπολ σταματαει συνεχεια.

και κλεινω οφτοπικ :stuck_out_tongue:
[/SPOILER]

[SPOILER]

  1. Δεν αντιλέγω, δικαίωμα των Αμερικάνων να λένε το ΡΑΓΚΜΠΙ ΜΕ ΚΡΑΝΗ ή “φούτμπολ” ή “νφλ” ή όπως αλλιώς θέλετε να το πείτε, ποδόσφαιρο (όπως επίσης και δικαίωμα των υπόλοιπων να τους κοροϊδεύουν για την πολιτιστική απαλεψιά τους βέβαια), και σίγουρα δε θα “απαιτούσα” από Αμερικάνο “να μη λέει ποδόσφαιρο γιατί αυτό είναι άλλο άθλημα”. Ακόμα πιο αστείο βέβαια μου φαίνεται να βλέπω Ευρωπαίο να λέει “για τους άσχετους που δε λένε το άθλημα με το όνομά του, δηλαδή φούτμπολ”. Είναι δηλαδή η κλασσική περίπτωση στην οποία η απόλυτη μειοψηφία σε ένα ζήτημα όπου υπάρχει διαφωνία, ακολουθεί την τακτική του να αντιμετωπίζει αφ’ υψηλού τη γνώμη της πλειοψηφίας (ή όπως θα λεγε και μια ψυχή παλιά εδώ μέσα, “βάζεις και το χέρι στη μέση όταν το λες αυτό;”), ως μηχανισμό άμυνας. Τεσπα.

  2. Ναι, μάλλον δεν έπιασες το χαβαλετζίδικο του πράγματος, οπότε άρχισες τις αναλύσεις περί των διαφορών ράγκμπι και αμέρικαν φούτμπολ. Μιλάμε δεν την παλεύετε κάστανο εσείς οι nfl fans ε. :lol:

Όχι ντάξει, η αλήθεια είναι ότι τα είπα αυτά που είπα μεταξύ σοβαρού κι αστείου. Απ’ τη μία δηλαδή έκανα κυρίως πλάκα, μιας και όπως διευκρίνησα δεν παρακολουθώ καθόλου κανένα απ’ τα δύο αθλήματα, οπότε σίγουρα ως εξ ορισμού άσχετος λαμβάνω υπ’ όψη τα πόιντς σου, απ’ την άλλη, εδώ που τα λέμε, δε με πείθεις και εντελώς ότι δεν είναι πιο αντρίκειο το ευρωπαϊκό ράγκμπι απ’ το αμέρικαν φούτμπολ (με τα κράνη). :stuck_out_tongue:

Και εν πάσει περιπτώσει αφήστε τις αμερικανιές και μάθετε μπαλίτσα απ’ τον άρχοντα:

(δε θα μπορούσε να τελειώσει με διαφορετικό τρόπο αυτό το ποστ)[/SPOILER]

[SPOILER]Αν η πλειοψηφία είναι εξ ορισμού άσχετη, γιατί προσπαθεί σώνει και ντε να μας βγάλει ελιτίστες; Ανέφερα ρητώς ότι βρίσκω χαζομάρα τη σύγχυση ΣΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ, τα επιχειρήματα “αν συνδιαλλαγείς με Αμερικάνο” τα λες και άσχετα. Με χέρι στη μέση ή όχι. Αν η πλειοψηφία είναι εξ ορισμού άσχετη, να δεις που μάλλον κάνει λάθος και γι’αυτό την κρίναμε “αφ’ υψηλού”. Δεν έχουμε ανάγκη άμυνας.

Με χέρι στη μέση ή όχι.

Όπως και να 'χει, πρόκειται για διαφορετικά αθλήματα - είτε σας αρέσει, είτε όχι, έχουν μεγάλες διαφορές που τις εξήγησε κάποιος πιο ειδικός από μένα. [/SPOILER]