Nick Cave and the Bad Seeds -- Dig! Lazarus Dig!

Το Abattoir Blues/The Lyre of Orpheus ήταν ανέλπιστα εκπληκτικό. Λέω ανέλπιστα γιατί κάποια στιγμή περιμένεις τον καλλιτέχνη να γερνάει. Όσο κι αν περνάνε όμως τα χρόνια δεν φαίνεται να δείχνουν τα σημάδια τους στον Cave. Έτσι μας προσφέρει και φέτος ένα πολύ δυνατό δίσκο. Στο κλασσικό του ύφος πάντα με μερικούς πειραματισμούς χωρίς όμως να ξεφεύγει πολύ. Ίσως να μην φτάνει το προηγούμενό του πόνημα όμως σε μια εποχή ισχνών αγελάδων για τη μουσική βάζει τα γυαλιά σε πολλούς νεώτερους του. Και αυτό το Jesus of the Moon τι ΚΟΜΜΑΤΑΡΑ!!!

Από τον εν λόγω και αγαπημένο κύριο δεν περιμέναμε ΤΙΠΟΤΑ λιγότερο από άλλο ένα εξαιρετικό πόνημα.
Αν κάποιος θελήσει να ανατρέξει στο παρελθόν κάνοντας συγκρίσεις με το παρών και αναμένοντας το μέλλον δεν νομίζω πως μπορεί να βρεί καλλιτέχνη με την ίδια διάρκεια και ποσότητα σε δημιουργία.
Δυστυχώς όμως φίλε crabsody, το συγκεκριμένο φόρουμ δεν πιστεύω πως υπάρχουν πάνω από 3 που να γνωρίζουν τον καλλιτέχνη. Έστω να εκτιμούν το έργο του.

Mπααα ούτε καν 3 δεν είναι… νομίζω ότι μόνο έσυ και ο Crabsody είστε…#-o

Ο δίσκος όπως ειπώθηκε είναι στα επίπεδα που μας έχει συνηθίσει ο Cave αλλά Let Love In δεν είναι…και δεν νομίζω να βγει άλλος τέτοιος δίσκος…Πάντως σίγουρα αξίζει να του αφιερωθεί χρόνος καθώς έχει να δώσει πράγματα στον ακροατή(προσωπικά το έχω ακούσει 3-4 φορές στο καπάκι καθώς και κάποια σποραδικά τραγούδια σε άλλες στιγμές) Με περιμένουν ακόμα αρκετές ακροάσεις μέχρι να βγει το τελικό πόρισμα…:slight_smile:

Αντέ να τον δούμε και το καλοκαίρι…:smiley:

Εγώ ήδη μετράω ως το 4… :stuck_out_tongue: Μ’ άρεσε πολύ το καινούριο του Cave, λίγο πιό επιθετικό και punk-ϊζον από το Abattoir άρα και περισσότερο στα γούστα μου. Το project των Grinderman μόνο ως θετικό το εκλαμβάνω στην ανανέωση του ήχου την μπάντας! :smiley:

Πρεπει να ειναι πολυ underground φαση ο τυπας οποιος και αν ειναι τελος παντων… :-k

^ Ελπίζω ν’ αστειεύεσαι…

Μ αρεσε πολύ το νεο αλμπουμ…καμια σχεση με την περσινη μουφα ,Grinderman…Επιτελους Bad seeds are back και θα τους δούμε και λαιβ στις 7 Ιουνιου.:thumbup: .Περιμενω πως και πως να το ακουσω λαιβ, νομιζω οτι μετα και απο αυτο ο Cave αποκτα επαξια τον τιτλο του πιο ευφυή μουσικού…:wink:

Να προσθέσω απλά πως, κατά τη γνώμη μου είναι η πιο καλοστημένη και καλοντυμένη ροκ μπάντα, Χαίρεσαι να τους βλέπεις live, και έχουν τον ιδανικό συνδυασμό στο να ξεχωρίζει η φιγούρα του Nick ως frontman ή μπροστάρη όπως θέλετε. Θα είναι η 6η φορά που τον βλέπω και ειλικρινά πιστεύω πως και άλλες 6 να τον έβλεπα, λίγες θα ήταν!!! (06/90, 03/95, 06/98, 12/04, 09/06):slight_smile: :slight_smile: :slight_smile:

Δεν συμφωνώ για τη λέξη “μούφα”, αλλά σοβαρά δεν βλέπεις “καμία σχέση”?

οχι με τιποτα …το grinderman ηταν garage υφους κ γενικα μου φανηκε κακος πειραματισμος…Στο dig αναγνωρισα τον παλιο καλο Cave…
ναι το μουφα ισως ηταν λιγο υπερβολη αλλα για μενα ο cave συνοψιζεται στα no more shall we part,murder ballads ,nocturama,oποτε μου ξενισε πολύ και το grinderman…σχεδον με σοκαρε

Tωρα που το λες πρεπει να εχω ακουσει ενα τραγουδι του σε μια διασκευη που ειχαν κανει οι Metallica… :-k

Αστειευομαι φυσικα…

Same here, πολυ καλο το Lazarus ομως, θα γουσταρουμε στις 6 Ιουνιου πιστευω8)

το nocturama το βρίσκω πολύ αδύναμη στιγμή

ακούστε τa abbatoir blues. κα τα πλη κτι κα albums !

Και αυτο τα σπαει 8)
Το προσωπικο αγαπημενο μου ειναι το απιστευτο No More Shall We Part παντως και γενικως προτιμω αυτην την πιο μελαγχολικη πλευρα του, χωρις να απαξιωνω τις πιο “groovy” στιγμες του:wink:

ο νικολακης ο σπηλιας εβγαλε αλλη μια δισκαρα που δεν λεει να ξεκολλησει απο το cd player μου τον τςλςυταιο καιρο.DIG LAZARUS DIG

αυριο και μεθαυριο εχει συναυλιες σε θεσσαλονικη-αθηνα στα πλαισια της περιοδιας του νεου αλμπουμ αλλα βλεπω δεν υπαρχει καν θεμα για τις συναυλιες αυτες!

Καλησπερα παιδια
Ειχα παει στην συνλαυλια του Nick Cave φετος στο Λυκαβητο και (ηταν πολυ καλος !!!kai ο ιδιος και σαν συνολο) μου εμεινε η μπαντα που επαιζε πριν απο αυτον.!! 2 ατομα νομιζω ηταν με drums kai ενα σκαφος.
Για φετος μιλαω πολυ ωραιος ηχος για αυτο που επαιζαν,
Ξερει κανεις για ποιυς μιλαω ???πως λεγονται??παπουδες ηταν που σκιζανε

απορω γιατι τον κραζουν κατι ασχετοι τεσπα ο τυπος ειναι ενα ειδος μονος του(οκ ειμαι λιγο υπερβολικος)…γενικα γουσταρω sixteen horse power,walkabouts,madrugada,midnight choir, και λοιπα μαυρα αλλα ο cave…πραγματικα ειναι διαχρονικος και σουπερ…

Ηταν οι Ed Kuepper πρωην μελος των αυστραλων garage punk θρυλων saints και των laughing clowns.Ο τυπας στα τυμπανα ηταν ο jeffrey wegner(επισης ex-laughing clowns),ελπιζω να σε καλυψα(αν εχουν κανει κατι στο studio οι 2 τους δε θυμαμαι).Oσο γι αυτους που κραζουν τον “σπηλια” μη δινεις σημασια,ο τυπας ειναι respect(το εχει αποδειξει πολλες φορες αλλωστε).