Nick Cave solo @ Onassis Stegi - 1,2 & 3 Ιουνίου 2023

Ο Nick Cave έρχεται solo στη Στέγη, μαζί με τον Colin Greenwood.
Χρειάζεται να πούμε περισσότερα;

1,2 & 3 Ιουνίου | Κεντρική Σκηνή στις 21:00
Η προπώληση ξεκινά την Παρασκευή 12 Απριλίου στις 10:00, στο https://www.onassis.org/el/whats-on/nick-cave-solo

8 Likes

Ξυπνητήρι σετ από την άλλη άκρη του κόσμου.

5 Likes

Σωστός ο Nick (και πολλοί άλλοι)! Έτσι, τρεις ημέρες σερί…Γιατί ως γνωστόν Ελλάδα είναι μόνο η Αθήνα…Έχω πραγματικά μεγάλη περιέργεια αν όλα αυτά τα live που θα γίνουν το καλοκαίρι στην πρωτεύουσα θα έχουν επιτυχία, και δεν αναφέρομαι μόνο στα πολύ εμπορικά ονόματα που ήδη είναι sold out. Γιατί εκεί θα υπάρχει μεγάλος συναυλιακός κορεσμός και κάπου αλλού τρελή ξηρασία.

ο κάθε καλλιτέχνης/μουσικός/συγκρότημα κλπ, πολύ σπάνια έχουν επαφή με το που παίζουν. αυτά είναι θέμα promoters. το ότι σε άλλες πόλεις στην Ελλάδα υπάρχει έλλειψη κατάλληλων χώρων και κόσμου να στηρίξει κάνει ακατόρθωτο να βγει μια μεγάλη παραγωγή.

τώρα για τα λάηβ στην Αθήνα, υπάρχει 5.000.000 κόσμος να διαλέξει, συν κόσμο από άλλες πόλεις, συν τους τουρίστες που φαίνεται πως τα τελευταία χρόνια έρχεται και στα φεστιβάλ, οπότε φαίνεται πως κάποια θα πάνε πολύ καλά, και όσαν δεν πάνε, θα καλυφθεί η χασούρα από τα άλλα

3 Likes

Σωστά αυτά που γράφεις. Αλλά δυσκολεύομαι να πιστέψω ότι δεν υπάρχει κόσμος στην Θεσσαλονίκη να στηρίξει μια συναυλία του Cave Ιούνιο μήνα.

Δεν φτάνει αυτό που λες, δυστυχώς.

μπορεί πχ να μην υπήρχε ο χώρος που να πληροί τα κριτήρια που βάζει η παραγωγή. ή μπορεί να ήταν και επίτηδες περιορισμένες οι πόλεις για το “και καλά” special show… είναι πολλοί οι παράγοντες. και Αθήνα γίνεται στη Στέγη, όχι σε κάποιο φεστιβάλ, οπότε φαίνεται ότι υπήρχαν ιδιαιτερότητες

εντιτ: δεν τα λέω αυτά για να δικαιολογήσω οποιονδήποτε… τα γεγονότα, έτσι όπως τα αντιλαμβάνομαι παραθέτω

2 Likes

Απλός, λιτός, δωρικός :stuck_out_tongue:

1 Like

Καλα, η Στεγη το κανει για τη Στεγη. Εννοω, το στηνει σε δικο της χωρο και φανταζομαι οτι δεν το κανει για να κερδισει χρηματα, αλλα για το δικο της branding. Ουτε καν τιμες δεν ξερουμε. Οπως ειπε ο Μιχαλης ο Μωβ, δεν είναι φεστιβάλ. Θα προσπαθησω να ειμαι εκει καποια απο τις μερες.

2 Likes

ΦΑΝΤΑΖΕΣΑΙ :stuck_out_tongue_winking_eye:

είπα κι εγώ να πάω αντανακλαστικά, αλλά όσο περνάει η ώρα το σκέφτομαι. από τη μία δεν με απασχολεί πλέον ο Κέηβ καλλιτεχνικά αλλά θα ήθελα να σβήσει από τη λίστα και το ότι τον έχω δει σόλο. επίσης δεν βοηθάει και η στάση του υπέρ του Ισραήλ, ειδικά αυτή την περίοδο που η κατάσταση στην Παλαιστίνη είναι πιο έντονη από ποτέ. :thinking:

1 Like

Ναι, αυτή τη μαλακία να μην είχε. Οριακά το είχα ξεχάσει, μού το ξανά θύμισες.

2 Likes

Οκ, δεν ξερω τι ξερεις, αλλα εννοω οτι ισως αρκει στην Στεγη να βγαλει Χ χρηματα και να κανει το brand awareness που επιθυμει, απο το να βγαλει τα τριπλα και να εχει κανει ενα φεστιβαλ σε ανοιχτο χωρο ή περιοδεια του ταδε καλλιτεχνη στην Ελλαδα. Παλι βεβαια, απλως “φανταζομαι” :smiley: Ας δουμε τις τιμες που θα ανακοινωθουν…

1 Like

Βάζετε ωραία ζητήματα, αλλά έχω κι εγώ τον καημό μου, 1-3/6 Colin Greenwood, 20/6 Jonny & Thom Yorke, φέρτε και τους υπόλοιπους κάπου εκεί ανάμεσα, κάντε διακοπούλες στο Ελλάδα και ΠΑΙΧΤΕ ΡΕΝΤΙΟΧΕΝΤ ΜΩΡΕ ΚΑΤΑΡΑΜΕΝΟΙ, συγγνώμη, συνεχίστε.

7 Likes

σκέψου στην Patti Smith (με τους Sound Collective) πριν λίγο καιρό είχει 50€ το εισιτήριο flat, σε όποια θέση. οπότε θεωρώ το 50άρι στον εξώστη ακατέβατο… θα δούμε σε λίγες μέρες όμως

1 Like

Δεν είναι και Wilson.

ε εντάξει, είχε θιχτεί πολύ πάντως για το πως του στερούμε την καλλιτεχνική ελευθερία και την ελευθερία έκφρασης όταν λέμε πως πρέπει να γίνει μποϊκοτάζ στο Ισραήλ… θυμάμαι μια “οργισμένη” απάντησή του, στην επιστολή των Waters και σια

Από ππυ προκύπτει αυτό αν επιτρέπεται; Γιατι εγώ θυμάμαι αυτό σαν στάση

Με το οποίο δε σημαίνει ότι συμφωνώ. Αλλά δεν πιάνω τη στάση «υπέρ του Ισραήλ»

κατά τη γνώμη μου, αν δεν είσαι ενάντια σε έναν φονιά, είσαι υπέρ του. ακόμα και σιωπηλά όπως ο Κέηβ στην προκειμένη περίπτωση. Τι σημαίνει “θα πάω να παίξω, επειδή μου λένε να μην παίξω;”. Που θα παίξεις; Στα φεστιβάλ που χρηματοδοτούνται για να διασκεδάζουν οι έποικοι;

Στην Παλαιστίνη θα πάει κανείς να παίξει από αυτούς που δε θέλουν να μποϊκοτάρουν τους Ισραηλινούς; Αυτοί έχουν δικαίωμα στον πολιτισμό, οι Παλαιστίνιοι δεν έχουν δικαίωμα στη ζωή;

δεν ήθελα να ανοίξω αυτό το ζήτημα στο τοπικ της συναυλίας, απλώς εξέφρασα την σκέψη μου για το αν θέλω να πάω ή όχι.

1 Like

Ευτυχώς που υπάρχουν οι στέγες εφοπλιστών και μας ξεβλαχεύουν

4 Likes

Γιατι στη Σερβια ξερουν

2 Likes