Nickelback-Dark Horse

μοντέρνο είναι αυτό που παίζεται / ακούγεται περισσότερο στην εκάστοτε περίοδο.

οι Nickelback με κάθε κυκλοφορία τους από το Silver Side Up και μετά διατηρούνται πολύ υψηλά σε δημοτικότητα, έχουν αναγνωρίσιμο ήχο και είναι ακόμα σήμα κατατεθέν του ραδιοφωνικού rock, στην Αμερική κυρίως.

το ότι εδώ και κάμποσα (7-8?) χρόνια δεν έχει υπάρξει άλλος που να διαφοροποιήσει τον όρο δεν αναιρεί το ότι αυτό που έχει ο κόσμος, οι εταιρείες κλπ ακόμα και σήμερα ως modern rock έχει τη βάση του στον ήχο, το στυλ και την επιτυχία των Nickelback.

ναι τωρα κατι μας ειπες…:stuck_out_tongue: για να μας πηδανε τη ζωη υπαρχουν…

ρε παιδια οταν η μουσικη μιας μπαντας εχει διαφορα στοιχεια και επιρροες δεν ειναι ευκολο να βαλουμε ταμπελα…αλλοι τους λενε ποστ γκραντζ,αλλοι χαρντ ροκ,αλλοι νιου ροκ,αλλοι απλα ροκ/ποπ ροκ.
εγω συκλινω περισσοτερο στο ποστ γκραντζ…οπως ειναι οι 3dd,oι puddle of mudd,stone sour k.l.p.πανω κατω τα ιδια παιζουν.αλλα και το νιου ροκ μια χαρα μου κανει.αν σκεφτουμε οτι ειναι τα συγκροτηματα των '00 (και τελη δεκαετιας 90).
ολα αυτα λιγη σημασια εχουν…απολαυστε μουσικη…:wink:

tasos δες που θέλω να καταλήξω. Ο λόγος της ανάλυσης στοχεύει στο ακριβώς αντίθετο από αυτό που πολλοί θα νόμισαν. Στο σταματημό των μουσικών διαχωρισμών ή καλύτερα, των χαζών μουσικών διαχωρισμών.

Εμείς εδώ μπορεί να είμαστε συνειδητοποιημένοι και να καταλαβαίνουμε το πως και γιατί θα χρησιμοποιήσει κάποιος έναν ορισμό. Η κατανόηση θα γίνει βάση διορατικότητας συνήθως και πολυσυλλεκτικών ακουσμάτων σε δεύτερη βάση.

Υπάρχει όμως μία ολάκερη γεννιά ανθρώπων εκεί έξω (όπως και παλιότερα ύπηρξε, άλλωστε κάθε μουσικό κίνημα ήταν επανάσταση στο προηγούμενο ή προηγούμενα) που δυσκολεύεται να ψάξει τις παλιότερες μουσικές προτάσεις ασυνείδητα ή απερίσκεπτα πολλές φορές, μιας και η μαζική υστερία του τύπου ή διάφορων κακόβουλων ανθρώπων, τους αποτρέπουν χαρακτηρίζωντας ένα άκουσμα αναχρονιστικό/ετεροχρονιστικό κτλ. Και πολύ συχνά το ριαλ θινγκ είναι κατά πολύ ανώτερο (τονίζω το συχνά, όλα τα πράγματα έχουν και τις εξαιρέσεις τους). Το συγκεκριμένο φόρουμ, απαρτίζεται και από νεαρές ηλικίες (κάτω των 20 δηλαδη) και θα ένιωθα πολύ άσχημα αν κάποιος έπαιρνε ντε φάκτο τέτοιους ορισμόυς από τόσο νωρίς.

Eπίσης διαφωνώ πλήρως με τον ορισμό ‘‘αυτό που παίζεται/ ακούγεται περισσότερο στην εκάστοτε περίοδο’’. Εδώ επιστρέφω στον ορισμό αυτό καθεαυτό της λέξης.

Το μοντέρνο έρχεται σε πλήρη αντίθεση με το παλιό σαν έννοια και μα τον θεό, σε μία μουσική πραγματικότητα που έχουμε να δούμε μαζική μουσική επανάσταση εδώ και μία δεκαπενταετία, χάνει πλήρως το νόημα του.

συμφωνω με το τελευταιο σκελος wise…alla meta grunge οι nickelback?εγω πιο πολυ απο τα 80ς τους βρισκω επιιρεασμενους…το modern rock τουλαχιστον ειναι περισοτερο γενικο σαν ορος…αλλα πεφτω και εγω στην ιδια παγιδα…οπως προειπα τις ταμπελες τις βγαζουν τα media…εμεις δεν ειναι αναγκη να τις υπεραναλυουμε…απλα τις χρησιμοποιουμε…

Μουσική επανάσταση έχουμε όντως να δούμε καμιά δεκαπενταετία. Μουσική εξέλιξη όμως, δόξα τω θεώ, έχουμε και αρκετή μάλιστα.

Κατά τ’ άλλα βρίσκω σωστό το point του SurferRosa.

αδυνατώ σε μεγάλο βαθμό να ακολουθήσω το συλλογισμό σου.
εν τέλει i don’t give a fuck για τίτλους και κακώς υπερασπίζομαι κάτι τέτοιο.
από την άλλη ακόμα περισσότερο με αφήνει το αδιάφορο το ενδεχόμενο μουσικής επανάστασης και λοιπών ιστοριών.

Οι Nickelback έχουν μερικά καταπληκτικά τραγούδια τα οποία τα ακούω και περνάω πολύ καλά.
Και δε πα να λέει ο καθένας ότι είναι pop…εγώ βλέπω όλα τα στοιχεία στο songwriting που πάντα μου άρεσαν στο mainstream rock.

Δεν ακούγονται όλα τα είδη μουσικής υπό το ίδιο πρίσμα.

Mα μουσική επανασταση δεν συνεπαγεται μουσική εξέλιξη…?:-k Τεσπα,πολύ λογος για το τίποτα…Η μουσική κανει απλά κυκλους…Το θέμα ειναι να ακουμε χωρίς προκαταλήψεις και στερεότυπα…

φιλε surfer αν το ψαξεις παραπανω απλα θα χαθει η μπαλλα…υπαρχουν πολυ αδοκιμοι οροι…δεν ειναι μονο το modern rock…παραδειγμα?post rock…αντε βγαλε ακρη τωρα…αλλα νομιζω οτι ειμαστε off topic οποτε το αφηνω εδω…

Aκριβώς γι’αυτό έγραψα πως δεν υφίσταται ακαδημαικά ο όρος μοντέρνο ροκ, δυστυχώς όμως χρησιμοποιείται. Δεν έγραψα πουθενά πως πρέπει, ή χρειαζόμαστε μία μουσική επανάσταση, το αντίθετο λέω.

Επίσης δεν είναι επίθεση στους νικελμπακ το ποστ, αυτό πιστεύω γίνεται ξεκάθαρο.

Το λίγο παραπάνω ψάξιμο τασο, είναι καθαρά στο κουβέντα να γίνεται. Δεν βρίσκω κακή ή περιττή την ανάλυση σχετικών απόψεων δλδ.

ειναι λιγο οφ τοπικ μερικες φορες οταν μιλαμε για εναν δισκο…το να γραψεις αυτες τις αποψεις στο groups n artists θα κολλαγε περισσοτερο…
πειτε καποιο χαρακτηριστικο τραγουδι απο το καινουριο να ακουσω και γω ρε παιδια!!

(τασο οσον αφορα το ποστ γκραντζ…δεν ξερω απλα το ολο υφος των συγκροτηματων που ανεφερα εκει μου παει)

και για να μην ξεχναμε παλια αγαπημενα… http://www.youtube.com/watch?v=3SqPiq10UAc

Εγω με το something in your mouth εχω κολλησει παντως. RUDE! I LIKE.

Καταρχας αντίστρεψέ το. Θα δεις ότι δεν ισχύει τότε.

Επίσης η επανάσταση σαν έννοια είναι κάτι βίαιο και κάτι μαζικό (στα πλαίσια της μειοψηφίας),μια ανατροπή των δεδομένων, ενώ η εξέλιξη μια ομαλή αλλαγή πάνω στα ήδη υπάρχοντα, αν με πιάνεις.

Ξεφεύγουμε όμως, οπότε το σταματάω εδώ.

Ta exete paiksei oloi edo mesa mou fainetai. San beep parousiazo edo kai 2 xronia edo mesa kapoia pragmata kai akoma beep. Ayta…

αυτα που καναν οι slipknot και soad δεν ηταν μουσικη επανασταση?

αν το πιασουμε αυτο το ζητημα θα παει μακρυα φιλτατε…:slight_smile:

Telika to akouses re Parkakia? Ase tis philosofies kai sxoliase :stuck_out_tongue:

Davidian ti sou thymizei to apo kato sto chorus tou Never gonna be alone? :lol:

Opos katalabainete o Mutt itan poly energos kai sto songwriting tou diskiou alla gia proti fora stin kariera tou den ekane complete take over. Einai kai o Chad megalos producer giayto…

εμενα παντως μου αρρεσε πολυ…πολυ party διαθεση…αναλογη με αυτη του hinder…

:p:p:p:p
8α το ακουσω αυριο με την ησυχια μου…επισης θελω να ακουσω το δισκο πανω απο 3 φορες πριν ποσταρω τη γνωμη μου…8)
εσυ?

Ego ta spao mazi tous san ton Outshined kai ton Tasso. Ti na leme tora? Party ! A, bale kai ton cool name ama ton akousei olo giati exei kollisei sto mouth akoma :lol:

Καλά κάνει και έχει κολλήσει…

είναι σαν βρεις το κουτί με τα σοκολατάκια. τρως μέχρι να μην μπορείς να φας άλλο.

πρέπει να το έχω ακούσει πάνω από 15 φορές τις τελευταίες 2 μέρες.

you 're so much cooler when you never pull it out
cuz you look so much cuter with something in your mouth

(για το thumb μιλάει ε…μην παρεξηγήσουμε…:p)