Nightstalker, 4/4/2014. Gagarin

Darkstar οι πρώτοι

ΑΠΟ ΤΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΣΥΝΑΥΛΙΕΣ ΠΟΥ ΕΧΩ ΔΕΙ
Απίστευτη ενέργεια και φοβερός ο λάγιος με το μπάσσο του…
γούσταρα πάρα πολύ εύχομαι πάντα τέτοια!!!

Επιτελους τωρα που βρηκα χρονο ας πω και εγω την γνωμη μου. Αρχικα να ευχηθω χρονια πολλα στην μπαντα για την 25ετη πορεια τους και να ευχηθω ο,τι καλυτερο για το μελλον. Απο εκει και περα η συναυλια ηταν ενα επετειακο παρτυ με ολους τους φιλους της μπαντας εκει, αλλα προσωπικα ξενερωσα αρκετα με 2-3 πραγματα για να πω οτι ηταν τελεια η βραδια για εμενα. Ας τα παρουμε απο την αρχη.

Πριν το live δεν ξεραμε αν θα υπαρχει καποιο support παρα μονο για guest συμμετοχες σε τραγουδια των Nightstalker. Τελικα ειχαμε 2 support τους The Darkstar και τους Deus Ex Machina. Τους The Darkstar δεν τους ηξερα και δεν μου αρεσαν για να ειμαι ειλικρινης, ουτε η μουσικη τους μου ειπε τιποτα, ουτε τα φωνητικα. Τους Deus Ex Machina τους ηξερα μονο σαν ονομα, ουτε αυτοι μου αρεσαν, αλλα οφειλω να ομολογησω οτι μου εκανε πολυ καλη εντυπωση ο τραγουδιστης τους με την ενεργεια και το παθος του. Πολυ καλος. Το προβλημα ειναι οτι λογω της ελλιπης ενημερωσης εφτασε 23.30 μεχρι να βγουν στην σκηνη οι Nightstalker και οσο να 'ναι αυτο ηταν καπως, ειδικα απο την στιγμη που δεν το περιμεναμε και ημουν εκει απο τις 20.30.

Απο την στιγμη που βγηκαν στην σκηνη οι Nightstalker ολο το Gagarin αποθεωνε την μπαντα σε καθε ευκαιρια και ηταν πολυ παρτυ η ολη ατμοσφαιρα. Για να συνεχισω ομως με τα αρνητικα, μια μεγαλη μεριδα του κοσμου ηταν ο,τι να 'ναι, συμπεριφορα λες και δεν εχουν ξαναπαει ποτε σε συναυλια. Ημουν μπροστα και δεξια και συνεχως κοσμος πηγαινοερχοταν απο την αρχη μεχρι το τελος της συναυλιας. Συνεχεια λεμε… Δεν το εχω ξαναζησει τοσο εντονα αυτο σε καμμια συναυλια και η αληθεια ειναι οτι μου χαλασε αρκετα την διαθεση. Και το τελευταιο αρνητικο ηταν η φωνη του Αργυρη που παρα το παθος του στα περισσοτερα κομματια δεν ηταν οπως επρεπε. Εχουν περασει βεβαια τα χρονια αλλα περιμενα περισσοτερα απο αυτον.

Και παμε στα πολλα θετικα. Το setlist ηταν ονειρικο με πολλες κομματαρες απο ολες τις κυκλοφοριες της καριερας τους. Τρομερη η επιλογη κομματιων. Η μπαντα ηταν εξαιρετικη παιχτικα και απεδωσαν αψογα τα τραγουδια. Ο Ντινος στα drums σταθεροτατος, ο Τολης αψεγαδιαστος στα κιθαριστικα του καθηκοντα και ο Αντρεας στο μπασο με ανεση ο M.V.P. της βραδιας. Το μπασο του ειναι απο τα βασικοτερα χαρακτηριστικα της μπαντας και ο αγαπητος Αντρεας απεδωσε ολα τα μερη του με καταπληκτικο τροπο. Τεραστιος. Οσο για τον μπροσταρη Αργυρη αν εξαιρεσεις τις ενστασεις μου με την φωνη (αν και καποια κομματια τα ειπε πολυ καλα), ηταν ορεξατος, εβγαζε πολυ κεφι και φαινοταν να περναει και αυτος πολυ καλα. Οι guest ολοι πολυ καλοι και τιμησαν ο καθενας με τον τροπο του την μπαντα, ξεχωρισα τον τραγουδιστη των Lord 13, τα 2 μελη απο τους Planet Of Zeus και τον τραγουδιστη των Deus Ex Machina. Φυσικα highlight ολης της βραδιας η εξαιρετικη εκτελεση του Children Of The Sun με guest μουσικους, φιλους και συγγενεις της μπαντας ολους μαζι στην σκηνη. Απιστευτο σκηνικο, αυτο που θα μου μεινει περισσοτερο απο ολα.

Μια πολυ καλη βραδια λοιπον που ομως θα μπορουσε να ειναι πολυ καλυτερη για εμενα.

Κακώς ήσουν εκεί από τις 8:30, ήταν γνωστό ότι θα υπάρχουν τα support συγκροτήματα. Επίσης, με όλο το θάρρος, είχες ξαναδεί Nightstalker; Είναι μεγάλο επίτευγμα το ότι δε βγήκαν Σάββατο αντί για Παρασκευή :lol:. Φαντάσου ότι έχω πάει σε άλλη συναυλία, Ulver στο Gagarin, μετά πήγαμε για σουβλάκια στα Εξάρχεια και ΜΕΤΑ πήγαμε στο Αν και είδαμε Nightstalker, πρέπει να είχαν βγει κατά τη 1:30 :lol:, απλώς από τότε που ο Αργύρης έπαθε αυτό το ψιλοκαρδιακό βγαίνουν πριν τα μεσάνυχτα :lol:. Αλλά να σου πω και κάτι; Σε μια soldout συναυλία, θα πας νωρίς, γιατί αν πας αργά, θα είσαι στον προθάλαμο.

Εντάξει ρε, ήσουν δίπλα στην είσοδο των καμαρινιών και στην είσοδο των φωτογράφων, πάντα κινείται κόσμος εκεί, πάνω από 1000 άτομα είχε στο μαγαζί, λογικό και επόμενο είναι να κινούνται άνθρωποι γύρω σου.

1 Like


ΤΑ ΕΣΠΑΣΕ Ο ΜΑΓΟΣ

Απο που ηταν γνωστο για τα support, εγω δεν ειχα δει τιποτα να αναφερεται πουθενα και οσους ρωταγα στο live κανεις δεν ηξερε κατι. Επισης γνωστο το γεγονος οτι οι Nightstalker βγαινουν αργα, αλλα απο την αλλη σε επετειακο live σε sold out Gagarin καλο θα ηταν να υπηρχε ενημερωση και οργανωση για τις ωρες.

Το ξερω οτι ημουν κοντα στα καμαρινια και εχω παει και αλλες φορες εκει, η τελευταια ηταν στους Anthrax. Και εκει υπηρχε κινητικοτητα αυτο που γινοταν ομως στους Nightstalker δεν υπηρχε, δεν το εχω ξαναδει. Ηταν καποιοι που εκαναν συνεχεια βολτες μπροστα πισω χωρις λογο, δεν μιλαω για ατομα που πηγαιναν στα καμαρινια, μιλαω για ατομα που απλα βολταραν και ουτε που κοιταγαν στην σκηνη.

Σε περίπτωση που δεν το ξέρουν κάποιοι, η συγκεκριμένη εμφάνιση έχει δοθεί σε DVD με το Metal Hammer 363, νομίζω τον Μάρτιο του 2015. Πολύ ωραίο. Όποιος το θέλει, ας το ψάξει.

1 Like

Νωρίς θυμήθηκες να το πεις!

1 Like

Δε βαριέσαι, τώρα που έπεσα πάνω στο topic είπα να γράψω κι αυτή την πληροφορία, να υπάρχει, ποιος ξέρει, μπορεί να βοηθήσει κάποιον μια μέρα :grin:!

1 Like

Ετσι, βοηθα τον πλησιον σου… :yum: