Nightwish-End of an Era

Hello guys…
Ήθελα να ρωτήσω αν έχει πάρει κανείς το “End of an Era” των Nightwish.Εγώ το παρήγκηλα και ήρθε πριν μερικές μέρες και δεν ξέρω αν έχει κυκλοφορίσει εδώ…Αν ενδιαφέρεστε πείτε μου γιατί ετοιμάζω review…
Επίσης όσοι έιναι Nightwish fans ας τσεκάρουν το fan club που έχω φτιάξει.
Αν θέλετε γίνετε μέλη έστω για υποστήριξη!

http://clubs.pathfinder.gr/nightwishgreekfanclub
Thanks a lot!

Mallon Deytera tha mou erthei h ekdosh tou DVD+2cd pou apo oti eida einai kala epimeleimenh apo pleyras artwork. Gia na doume kai to periexomeno…

Εμένα μου άρεσε…Έμεινα απόλυτα ικανοποιημένος, είναι πάρα πολύ καλό…Κάπως δύσκολο να μην σου αρέσει… :smiley:
Να ξέρεις ότι στο Phantom of the opera θα μείνεις έστι: 8O
Φοβερό φινάλε…

Το μόνο αρνητικό που θα μπορούσα να αναφέρω είναι ότι έχουν κόψει τις περισσότερες σκηνές ανάμεσα στα τραγούδια κι έτσι δεν ακούμε τίποτα παρά μερικά ?Ευχαριστούμε!?, στα Φινλανδικά εννοείται. Η αλήθεια είναι πως αυτό ?χαλάει? λίγο την όλη ατμόσφαιρα, αλλά η συναυλία με αποζημίωσε και με το παραπάνω.
Το review μου είναι έτοιμο:
Γράφω ξεχωριστά για κάθε τραγούδι.
Ελπίζω να σας αρέσει!

INTRO: RED WARRIOR
Η συναυλία ξεκινά ακριβώς όπως και στη χώρα μας, με την ορχηστική εισαγωγή ?Red Warrior?(από την ταινία The last Samurai), της οποίας δυστυχώς έχουν κόψει ένα αρκετά μεγάλο μέρος. Ο χώρος είναι γεμάτος από αυθεντικούς fan του συγκροτήματος. Στο πίσω μέρος της σκηνής υπάρχει ένα μεγάλο πανό με το εξώφυλλο του ?Once?. Τα μέλη της μπάντας παίρνουν τις θέσεις τους στη σκηνή, τα φώτα σβήνουν, και τότε… ?Once…I had a dream?and this is it!?
DARK CHEST OF WONDERS
Όπως είναι φυσικό, και αυτή η συναυλία της τελευταίας τους περιοδείας ξεκινά δυναμικά με αυτό το τραγούδι όπως κι όλες άλλωστε. Έναρξη με γρήγορους, ξεσηκωτικούς ρυθμούς, μια καταπληκτική εκτέλεση και τους Nightwish σε απόλυτη φόρμα!
PLANET HELL
Ακολουθεί το πρώτο ντουέτο των Marco και Tarja. Στην εισαγωγή, ο Jukka τα δίνει όλα και βεβαίως οι υπόλοιποι δεν μένουν πίσω. Εξαιρετική παρουσίαση με τα φωνητικά και των 2 να μας καθηλώνουν.
EVER DREAM
Η συναυλία συνεχίζει με ένα ιδιαίτερα συναισθηματικό κομμάτι, το ?Ever dream? από το ?Century child?, που ξεκινά με μια διαφορετική εισαγωγή, πιο αργή και συναισθηματική. Μια σύντομη παύση παρεμβάλλεται ανάμεσα στην εισαγωγή και στο πρώτο κουπλέ, αφού ο Tuomas δάκρυσε, ξέροντας τι θα επακολουθούσε μετά τη συναυλία. Ήταν η απόλυτη εκτέλεση του τραγουδιού.
THE KINSLAYER
Επιστρέφουμε στην εποχή του ?Wishmaster?, με ένα από τα πιο γνωστά τραγούδια τους, σε μια παρουσίαση πολύ κοντά στην studio version του τραγουδιού. Τα πυροτεχνήματα και τα έντονα φώτα δεν λείπουν φυσικά.
PHANTOM OF THE OPERA
Ένα ακόμη καταπληκτικό ντουέτο από την Tarja και τον Marco. Διαφορετική και αυτή η εκτέλεση, αφού ξεκινά ο Tuomas και η Tarja και οι υπόλοιποι αρχίζουν να παίζουν πριν το δεύτερο κουπλέ. Επίσης στο finale η Tarja σου κόβει την ανάσα. Αναμφίβολα είναι μία από της μεγαλύτερες στιγμές του show.
THE SIREN
Το γιγαντιαίο πανό του ?Once? πέφτει και εμφανίζονται πέντε γιγαντοοθόνες στις οποίες εμφανίζονται κύματα και ξεκινάνε τα πρώτα εφέ του dvd…και η εισαγωγή του ?The Siren? ξεκινά. Πολύ καλά ενορχηστρωμένο και φυσικά ούτε ένα λάθος από τον Marco και την Tarja.
SLEEPING SUN
Η πρώτη μπαλάντα της συναυλίας είναι το κορυφαίο ?Sleeping Sun? του ?Oceanborn?. H Tarja βρίσκεται σε ένα υπερυψωμένο σημείο της σκηνής ντυμένη όπως στο καινούριο video clip του τραγουδιού. Χωρίς υπερβολή μοιάζει με άγγελο που κατέβηκε από τον ουρανό για να μας χαρίσει μία αξέχαστη στιγμή.
HIGH HOPES
Η Tarja κάνει ένα διάλειμμα για να ξεκουράσει λίγο τη φωνή της και οι Nightwish εκμεταλλεύονται την ευκαιρία και διασκευάζουν το ?High hopes? των Pink Floyd με τον Marco στα φωνητικά. Η βασική διαφορά από την έκδοση των Pink Floyd, είναι ότι ο Marco πατάει με διαφορετικό τρόπο στις νότες που ακούγεται καλύτερος κατά τη γνώμη μου, και έχει περισσότερο συναίσθημα.
BLESS THE CHILD
Το δεύτερο μέρος της συναυλίας ξεκινά με την καταπληκτική εισαγωγή του τραγουδιού αυτού. Τα εφέ σε αυτό το τραγούδι φτιάχνουν ακόμα περισσότερο την ατμόσφαιρα: φωτιές και καπνοί, και στίχοι και εικόνες (με σταυρούς και άλλα) προβάλλονται στις οθόνες.
WISHMASTER
Αυτό το τραγούδι δεν θα μπορούσε να απουσιάζει από το set list μιας και το album ?Wishmaster? άνοιξε νέους δρόμους στην ιστορία του συγκροτήματος. Από τις οθόνες μας περνάνε τα μέλη του συγκροτήματος το ένα μετά το άλλο με αρκετά γρήγορους ρυθμούς, ο Tuomas τα δίνει όλα και ο Emppu παίζει το solo του ακριβώς όπως πρέπει: τέλεια!
SLAYING THE DREAMER
Είναι η ώρα μιας από της πιο δυνατές στιγμές της συναυλίας. Και εδώ οπτικό μέρος είναι αρκετά εμπλουτισμένο?στη σκηνή επικρατεί η φωτιά. Επίσης το φινάλε είναι άψογο όπως και η όλη εκτέλεση.
KUOLEMA TEKEE TAITEILIJAN
Η Tarja μένει ολομόναχη στη σκηνή και τραγουδάει αυτό το τραγούδι. Ήρεμη, απλή, όμορφη και συγκινητική στιγμή. Στην ουσία είναι σαν το τελευταίο προσωπικό αντίο της Tarja, εν αγνοία της όμως. Στις οθόνες προβάλλονται ασπρόμαυρες φωτογραφίες του συγκροτήματος.
NEMO
Και έφτασε η στιγμή του Nemo το οποίο ήρθε για να απογειώσει και πάλι το κοινό το οποίο παραληρούσε. Η Tarja ντυμένη όπως στο video clip του τραγουδιού τραγούδησε το τραγούδι πιο σωστά απ?όσες φορές το έχω ακούσει live.
GHOST LOVE SCORE
Αυτό το δεκάλεπτο ερωτικό έπος δεν θα μπορούσε να απουσιάζει από αυτή τη μεγάλη συναυλία. Ήταν μια ανεπανάληπτη στιγμή. Τα σχόλια περισσεύουν εδώ.
STONE PEOPLE
Το ?Stone people?, είναι ένα τραγούδι του ινδιάνου John Two-Hawks με τον οποίο συνεργαστήκαν οι Nightwish για το τραγούδι ?Creek Mary?s Blood?. Ο Two-Hawks εμφανίζεται μόνος του στη σκηνή παίζοντας ένα πνευστό όργανο σαν διπλό φλάουτο και τραγουδώντας.
CREEK MARY?S BLOOD
Άλλο ένα πανέμορφο τραγούδι, ντουέτο της Tarja και του John Two-Hawks όπως ανέφερα παραπάνω. Αν και δεν το περίμενα, ακούγεται πολύ όμορφο και σε live εκτέλεση.
OVER THE HILLS AND FAR AWAY
Η κορυφαία διασκευή του ?Over the hills and far away? από τον Gary Moore ήταν αναμενόμενο να συμπεριληφθεί στο dvd! Πολύ όμορφη εκτέλεση αν και απ?ότι έμαθα το solo του Tuomas στα πλήκτρα δεν πήγε και τόσο καλά στο live λόγω κάποιου καλωδίου και αναγκάστηκε να το ηχογραφήσει ξανά στο studio.
WISH I HAD AN ANGEL
Το τελευταίο τραγούδι της συναυλίας δεν θα μπορούσε να είναι άλλο από το ξεσηκωτικό ?Wish I had an angel? που τραγούδησαν μαζί η Tarja και ο Marco. Πυροτεχνήματα στην αρχή του κάθε ρεφρέν, και κόσμος να αποθεώνει την μπάντα από την αρχή μέχρι το τέλος!
OUTRO: ALL OF THEM
Η συναυλία τελείωσε και οι Nightwish, μαζί με τον John Two-Hawks για να ευχαριστήσουν το κοινό υποκλιθήκαν με τον κόσμο να χειροκροτά ασταμάτητα και πολλούς να κλαίνε (από συγκίνηση προφανώς). Συγχρόνως έπαιζε η μουσική του ?All of them? από την ταινία ?King Arthur?. Η σκηνή αυτή σου προκαλεί ένα περίεργο συναίσθημα αφού όλοι ξέρουμε τι πρόκειται να επακολουθήσει στο παρασκήνιο. Το συγκρότημα αποχωρεί και στις γιγαντοοθόνες εμφανίζεται το λογότυπο των Nightwish, πάνω αριστερά από το όνομα : ?Once I had a dream? και κάτω δεξιά: ?And this is it?. Έτσι η συναυλία τελείωσε ακριβώς όπως άρχισε.

Tous eida stis 25 Septemvriou kai eixan plhres show! Flogovolla,pyros,entypwsiaka “comfetti”(itan pragmatika fovero theam asxeta an akougetai xazo!) ktl… Elpizw na exei kai alles ekplixeis to DVD tous…

Exei…To documentary einai arketa kalo kai nomizw oti dinei arketes apanthseis se osous lene oti oi Nightwish den to xeiristhkan swsta to 8ema…Epishs sou dinei na katalaveis oti h periodeia den einai eukolh ypo8esh…
Pou akrivws tous eides??
Ola osa les yparxoun sto dvd+kapoia efe pou paizoun stis o8ones (opws ta kymata sto The siren) kai emfanizontai kai sthn o8onh pou kai pou kai mplekontai me thn eikona tou show…Merikous ayto toys enoxlhse emena oxi…Mou fanhke arketa kalh idea…

Αντικειμενικότατο review ε…

Εχω ενθουσιαστεί…

Πραγματικά johnny δεν περίμενα να σου αρέσει τόσο, γιατί φαίνεσαι αντικειμενικός κριτής των Nightwish.

Μέχρι και ότι λένε το High Hopes καλύτερα από τους Floyd μας είπες…

Για να το δούμε πιο ρεαλιστικά τα πακέτα των CD/DVD που κάνει η Nuclear Blast συνήθως είναι προσεγμένα τόσο από ποιότητα εικόνας/ήχου όσο και από artwork. Ηδη πρόσφατα έβγαλε και τα Gotthard, Sonata Arctica, Therion τα οποία είναι όλα worth bying.

Από την άλλη οι Nightwish ήταν στην καλύτερή τους φάση, το setlist είναι ωραίο, budget πρέπει να είχαν τεράστιο για να κάνουν την παραγωγή, οπότε λογικά ωραίο θα είναι και θα αγορασθεί.

Κάτσε γιατί δεν κατάλαβα…(LOL)
Το βρήκες καλό και αντικειμενικό σαν review ή όχι?
Πιστεύω πως θα βρεις ένα πιο σωστό review στο site όταν το ετοιμάσουν οι αρμόδιοι…
Το “High hopes” μου άρεσε παρά πολύ στο best of των Nightwish “Ήighest hopes”.Στο dvd είναι επίσης καλό αλλά όχι τόσο.Γενικά σαν εκτέλεση δεν έχει καμία σχέση με αυτή των Floyd…Μην τρελαθούμε…Αλλά ένα θετικό είναι η χαρακτηριστική φωνή του Marco, σε συνδιασμό με το ότι οι παύσεις και οι νότες στις οποίες πατάει, που το κάνουν να ακούγεται πιο…ισορροπημένο ας πούμε.Και πάλι δεν το εκφράζω ακριβώς όπως πρέπει…
Ώντας φαν των Nightwish από το '99 (παρ’όλο που είμαι 16) νομίζω πως μπορώ να ξέρω τις δυνατότητες τους…Δεν λέω ότι τους ξέρω και τελεία…Δεν θεωρώ πως είμαι ο απόλυτος φαν τους…Απλά μου αρέσουν και σκέφτηκα να γράψω ένα review μιας και το πήρα αρκετά νωρίτερα…Τhat’s all…Τα γράφω αυτα για να αποφύγω παρεξηγήσεις και τέτοια.Απλά επειδή μέσω κειμένου δυσκολεύομαι να καταλάβω το ύφος των άλλων, εξηγώ όσα ίσως παρεξήγησες…Αν κάνω λάθος απλά ξέχνα το. :slight_smile:

Κάτι άλλο που δεν ανέφερα είναι η περίεργη προφορά της Tarja (την οποία εχω συνηθίσει και δεν παρατηρώ εύκολα τα λάθη της), κυρίως στο Νemο (fos iver αντί για ever κλπ).Ενόχλησε αρκετούς κ ήθελα να το αναφέρω έστω και τώρα.
Γενικά πάντως μιλάμε για ένα dvd που εχω λατρέψει από την πρώτη στιγμή!
Sorry για την έκθεση ε? :-Ρ

Προσωπικά μου άρεσε πολύ το review σου…συγχαρητήρια!!
Και το site είναι ωραίο,θα γραφτώ κάποια στιγμή!
Μέχρι τότε αναμένω κι εγώ το end of an era αν και το είδα κάπου…

Χαόρομαι που σου άρεσε το review και το site!!!
Επειδή σίγουρα θα πρέπει να περιμένετε μερικές μέρες ακόμα δείτε αυτό το link:

http://www.musicbay.se/buy/index.asp?movie_id=1333&company_id=39

Έχει αποσπάσματα από όλα τα τραγούδια του cd, στη σελίδα audio…Επίσης, στη σελίδα Video θα βρείτε ένα βιντεάκι 3 λεπτών και κάτι, το οποίο θα φορτώσει αρκετά γρήγορα…Η ποιότητα είναι μέτρια για να φορτώνει σε 2-3 λεπτάκια περίπου…Έχει αποσπάσματα από τα:Nemo,The siren,Wishmaster,SDark chest of wonders και Wish i had an angel!Για όσους ανυπομονούν είναι ότι πρέπει!

Να σαι καλά ρε!!!
:slight_smile: Που το βρήκες το site?πολύ καλό,πήρα μια γεύση για το cd το οποίο πρέπει να είναι γαμάτο!!
έχω ένα πρόβλημα…δεν μπορώ να γίνω μέλος στο site παρά το γεγονός ότι έγινα μέλος στο pathfinder… :frowning:

1.Tous eida stis 25 Septemvriou 2005 sto Londino
2.To thema to xeiristikan me ton kalytero tropo. To number phre ayto pou tis axize,ton boulo. Eixe xasei tin aisthish oti vrisketai se sygrothma,oti prepei na synergazetai eparkws me ta alla melh kai oti prepei na sevetai tous fans tous. Den ta katalave kai poly kala prwtos o Tuomas tin botare apo to sygrothma.

Αφού γραφτείς στον Pathfinder πρέπει να κάνεις sign in και μετά αίτηση για να γίνεις μέλος και θα στην εγκρίνω εγώ…Αυτό είναι το σύστημα του Pathfinder…
Όταν γίνεις μέλος θα έχεις πρόσβαση και σε φωτογραφίες γενικά των Nightwish αλλά και σε πολλές απο το End fo an Era…

Έγινε,θα το προσπαθήσω πάλι…ευχαριστώ!

…!!!Συγγνώμη κιόλας,γιατί θα τρελαθώ,στο δημοτικό σας βάζανε Nightwish… :?: :!: :?: 8O :)…γιατί εμάς μόνο Θεοδωράκη μας βάζανε… :lol: …πώς αλλάζουν οι εποχές…

Ειδα χθες ολο το live σε video … kai ομολογω οτι θα ειναι απο τις καλυτερες κυκλοφοριες του 2006 .
Καλοσκηνοθετημενο με πολλα εφε … μπραβο τους καμμια σχεση με το ερειπιο που ειδαμε live περσι στο Λυκαββητο μερικες μερες νωριτερα .

Να σου πω την αλήθεια αν δεν ήταν ο ξαδερφός μου δεν θα είχα αυτά τα ακούσματα που έχω…Για αρχή, το 1999 άκουσα 2-3 από το Ocaenaborn, και μέχρι να βγει το Century child, ήξερα μόνο τις μεγάλες τους επιτυχίες και τότε άρχισα να ψάχνω για να μάθω περισσότερα γι’αυτούς.
Επίσης δεν ακούω ΜΟΝΟ metal…Είναι το αγαπημένο μου είδος, αλλά όταν βγεις έξω δεν θα βρεις και πολλά μέρη να πας με την παρέα σου που να παίζουν τέτοια…Γι’αυτό τα ακούω ΣΧΕΔΟΝ όλα…

Παντως το End of an Era όσο περνάνε οι μέρες μου αρέσει όλο και περισσότερο.
Αλλά ρε “Angel_In_Black” …Όχι και ερείπιο στο Λυκαβηττό!!!Μου άρεσαν…Μια χαρά τα πήγαν…Και κακά τα ψέματα στη χώρα μας υποδομές για show σαν αυτό στο dvd δεn διαθέτουμε παρά μόνο για τους δικούς μας καλλιτέχνες…

Εδω το ειχαν παραδεχτει και οι ιδιοι …δεν το λεω μονο εγω …αλλα και παλι μηπως συγκρινεις την εμφανιση του Οκτωβριου με αυτην του Rockwave ??? H μερα με την νυχτα . Και δεν αναφερομαι μονο στο show αναφερομαι στον κακο ηχο , αναφερομαι στην ανυπαρξια μερικων μελων πανω στο stage … οποτε … !!!
Για μενα απλα οι Nightwish μετρανε πιο πολυ σε κλειστους χωρους !!! Η μαλλον μετραγανε αφου απο εδωκαι περα εχει ψιλοχλωμιασει το ολο στορυ .

Gia to an xlwmiase to story tous tha to doume meta to neo tous album kai tin periodeia pou tha akoloutheisei. Ekei h’ tha anevoun ki’allo h’ tha pesoun gia ta kala pisteyw.

Σωστά…Μόνο όταν δούμε τη νέα τους δουλειά θα μπορέσουμε να πούμε αν έχουν μέλλον…
Δυστυχώς πιστεύω ότι δεν πρόκειται να ξαναπάνε τόσο καλά, διότι για πολλούς ίσχυε και ισχύει αυτό: Nightwish=Tarja Turunen. Άρα για πολλούς οι Nightwish είναι τελειωμένοι…
:evil: Το ακούω τόσο συχνά αυτό που εκνευρίζομαι…