Nightwish @ Release Athens 07/06/23

Απίστευτα προσιτός άνθρωπος. Τον είχα γνωρίσει στο signing session του Βίου στην Ελληνοαμερικανική Ένωση στα μέσα των 00s αν δεν το έχω χάσει τελείως, και ακόμα θυμάμαι την παιδική λάμψη στα μάτια του όταν διάβασε την επεξήγηση του G.A.O.D. που είχα γράψει σε ένα χαρτάκι, great architect of dreams. Με πολύ μανούρα από τα μαντρόσκυλα γύρω του, καταφερα εκτός από το Βίο να μου υπογράψει και τις πρώτες 6-7 ιστορίες του που δημοσίευσε το Κόμιξ. Ωραίες εποχές, 4 ώρες ορθοστασία σε ουρά χωρίς κινητό (τα τεύχη που κουβαλούσα πάνω μου δεν μετράνε γιατί τα ήξερα απέξω)

2 Likes

Ειμαι μεγαλος φαν του Τεραστιου Ντον και ο δισκος ειναι πραγματικα αξιος του magnum opus του, πανεμορφος δισκος, ο Tuomas ειναι πραγματικα εξαιρετικα χαρισματικος συνθετης.

3 Likes

Πραγματικά ωραίος άνθρωπος, και τον έχουν πετάξει από την Disney. Η ιστορία του συγκεκριμένου ανθρώπου και πώς τον διαχειρίστηκε ο όμιλος είναι ένα καλό παράδειγμα για να φανεί η απόσταση της βιτρίνας από το εργοστάσιο στο πίσω μέρος.

Το ‘14 ανέβηκα με πλοίο από Ηράκλειο για να τον συναντήσω, του είχα γράψει κι ένα γράμμα που του έλεγα πόσο σημαντικός είναι για μένα αυτός και το έργο του. Πήγαμε και σταθήκαμε έξω από τη ΛΕΦΙΚ με τον κολλητό μου κι ένα ακόμη παιδί στις 7:00 το πρωί. Ήταν ήδη 4 χαρντκορ κομιξάκιδες που περίμεναν απ’ έξω, βγαίνει σε μία δόση ο υπεύθυνος της διοργάνωσης μας κάνει “Πείτε μου σειρά που ήρθατε να σας δώσω νούμερα”. Τυγχάνει να το μοιράζουμε στην τύχη μεταξύ μας το ποιος ήρθε πρώτος, ποιος δεύτερος κλπ, και βγαίνω έτσι στο χύμα νούμερο 5.

Οι πέντε πρώτοι μόνο - λόγω ακραίου κόσμου - είχαμε την ευκαιρία για meet and greet με συζήτηση με τον μεγάλο διδάσκαλο. Η τύχη μου ήταν απίστευτη τότε και δεν διανοούμαι την ξενέρα που θα ένιωθα αν ήμουν - ξαναλέω στο χύμα - το νο 6.

Εμπειρία ζωής, και οι κουβέντες που κάναμε, και τα σχέδια που μας ζωγράφισε. Υπέροχος, πανύψηλος και με μία ζωηράδα στα μάτια.

Συνυπογράφω. Έπιασε το μαγικό στοιχείο κάθε επεισοδίου, μαζί με την γλυκόπικρη νοσταλγία και το επικό συναίσθημα. Ένας δίσκος που ήρθε από το πουθενά.

4 Likes

Έτσι κι ένα trivia για το δίσκο, ο λόγος που δεν αναφέρεται το πλήρες όνομα του πιο πλούσιου πάπιου στον τίτλο, αλλά και που μας έχει στραμμένη πλάτη, είναι για να αποφευχθεί οποιοδήποτε copyright claim από τους διάφορους Συλβέστρους Λαδοπόντικες της Disney

2 Likes

Από εταιρεία με σήμα το ρουφιανοποντικα τι περιμένεις; Εδώ ο άνθρωπος αναγκάστηκε να σχεδιάσει τον Σκρουτζ από πίσω για να μην τον σκίσουν στις μηνύσεις, ποιον; Αυτόν που μετά τον Μπαρκς γιγάντωσε τον ήρωα. Παθετικ λουζερς. Αλλά δεν τους χάλασε, έτσι είναι επικοτερο το εξώφυλλο!!

1 Like

Τσίμπησα δύο εισιτήρια. Yay! Ποιος περιμένει μέχρι Ιούνη όμως για Nightwish (και Diablo IV);

3 Likes

Ας πω και γω τη γνώμη μου ως άρρωστος fan των Nightwish(κυρίως της Tarja era)
Μπορεί το Once να είναι το magnum opus τους και όπως είπε και ο φίλος πιο πανω μνημείο του σκληρού ήχου αλλά εμένα το Oceanborn είναι η μεγάλη μου λατρεία.Κάθε φορά που το ακουω χτυπάει διαφορετικά η καρδιά μου…Ισως έχει μπόλικη αθωότητα και μαγεία μέσα και το βάζω πάνω απο Once σε προτίμηση.

Οσον αφορά για την ευκαιρία που λες σου προτείνω να μην πάρεις σβάρνα τη δισκογραφία,δε χρειάζεται…κάνε κάτι άλλο πολύ καλύτερο.
Αν δε βαριέσαι δες 3 live τους με τη Floor.

1o Wacken 2013

2o Wembley 2015

3o Hellfest 2022(με το lineup που έχουν τώρα και πάνω κάτω και το σετλιστ που θα παίξουν και στην Αθήνα)

Τους έχω δει 2 φορές μέσα στο 22…Αψεγάδιαστο live και η Floor απλά συγκλονιστική.

Για μένα αξίζει να έρθει κάποιος και χωρίς να είναι fan…Αξίζει να δει αυτόν τον σπουδαίο καλλιτέχνη πίσω απ τα πλήκτρα και φυσικά τη Floor που…δεν έχω λογια να την περιγράψω πάνω στο stage!

6 Likes

Εδώ είναι η ουσία για μένα

Δεν είμαι κανένας μεγάλος φαν τους, ακούω τα γνωστά κομμάτια και γενικά σαν μπάντα θα πω ότι μου αρέσουν και σίγουρα η επερχόμενη εμφάνιση τους δεν χάνεται…

1 Like

Έχω πάει και θα συνεχίσω να πηγαίνω σε πολλές συναυλίες χωρίς να είμαι fan μόνο και μόνο για να δω κάποιους καλλιτέχνες…αρκετές φορές,έγινα fan μετά τη συναυλία.

9 Likes

Προς ενημέρωση(δεν ξέρω κατα πόσο ισχύει βέβαια)
Σύμφωνα μ αυτά που δείχνει η Viva για τη διαθεσιμότητα των εισιτηρίων και μετά απο επικοινωνία με εκπρόσωπο.

Helloween πράσινο χρώμα=Έχει άπειρα ακόμα

Arctic Monkeys 2η μέρα
Blind Guardian
Epica κίτρινο χρώμα=Έχει φύγει το 50% των εισιτηρίων

Nightwish πορτοκαλί χρώμα=Σχεδόν sold out!!!

Τρομερό μου φαίνεται,αν ισχύει ξαναλέω…

link ???

ok ναι αλλά εγώ μόνο πράσινο βλέπω …
το πορτοκαλί που φαίνεται εννοώ??
Σε ευχαριστώ πολύ !! :slightly_smiling_face:

Στο πλαι εχει μια πορτοκαλι καθετη γραμμουλα, και εγω δεν το ειδα αρχικα

(με ποια λογική είναι πράσινα του διημέρου και πορτοκαλί της συγκεριμένης μέρας άλλο θέμα)

1 Like

Πολλες φορες το πορτοκαλι δειχνει οτι τελειωνουν τα εισιτήρια στην συγκεκριμενη φαση προπώλησης. Μετα ισχυει η νεα τιμη και γινονται παλι πράσινα.

2 Likes

Γι αυτο και το διημερο ει.αι πρασινο και η μονή ημερα πορτοκαλί

1 Like

Νομίζω πιο λογικό αυτό.
Αλλιώς θα είχε βγει και καμία ανακοίνωση τύπου “τελειώνουν”…“τρεχάτε”

Μη με τρομάζετε και δεν είμαι σε θέση να δώσω τέτοια ποσά αυτή την περίοδο…