Nightwish @ Release Athens 07/06/23

Ο μάνατζερ τους δεν είναι που έλεγε οι Έλληνες δεν έχουνε λεφτά και τέτοια

1 Like

Ε μετά από 15 χρόνια μπορεί να βρήκαμε λεφτά ή να αλλάξανε μάνατζερ

Βρήκαμε λεφτά τα τελευταία 3 χρόνια. Έφερε την ανάπτυξη ο Μητσοτάκης.

1 Like

Οχι έλεγε οτι έχασε απο μετοχές και γιαυτο γαμιέται η Ε…α (η χώρα) και μακάρι να φαληρήσετε και να κάνετε πίπες στους δρόμους, όντας άστεγοι. Μανατζερ/μπουκερ στους Nightwish, Overkill, Testament, χουφτωτής/ πεφτουλάς (τον είχαν κράξει στο blabbermouth κατι γκόμενες, λίγο κλέφτης (τα λεφτά απο τα VIP τα τσέπωνε) και γενικά ενα αρχίδι και μισό. Ακόμα υπάρχει, αλλά ντάξ. Κακό ψόφο να έχει. Αν εμφανιστει ποτέ απο Ελλάδα, τον ψάχνουν 6-7 για τρελό ξύλο (Αφού έχει φάει λεφτά απο 3 διαφορετικούς τύπους).

2 Likes

Αυτός νομίζω απολύθηκε λόγο βιασμού η κάτι παρόμοιο.

οχι. εχει δικο του μανατζμεντ/εταιρια. δεν απολύεσαι. Αμερική ακόμα αυτος τους μπουκάρει, αν δεν κάνω λάθος. είχαν κάνει μ άλλους μια περιοδεία αλλά ξαναέκαναν και μ αυτόν μετά… είναι λέρας πάντως, αν γκουγκλάρεις εμπειρίες πολλών ατόμων… :face_vomiting: κι άντε στα μεγάλα δεν τον παίρνει να κάνει πολλά, εκτος απο το να φάει τπτ λεφτά, αλλά γενικά κάνει συνέχεια π…ς, απειλεί διάφορες μπάντες με διάφορα χαζά για να του δίνουν λεφτά απο μέρτς, χούφτωνε γκόμενες και μετα τους έλεγε, θα διώξει την μπάντα σου η century media αν δεν μου κάτσεις και ξέρεις ποιος είμαι εγώ κτλ(ένας θεόχοντρος, 60άρης καράφλας). Τοξικός μέχρι τα μπούνια.

Δεν μπορω ακομα να πιστεψω οτι το καλοκαίρι θα τραγουδησουμε:

Atavistic dread of the hunted!!!

5 Likes

Δυστυχώς θα κοπεί αναγκαστικά το πρώτο μαγικό 5λεπτο🙄

Γιατι αναγκαστικά;

Γιατί στα φεστιβάλ πάντα το κόβουν λόγω πιο περιορισμένου χρόνου…και στο Hellfest πoυ τους είδα αν και είχαν 90 λεπτά set το έκοψαν.

Έχω να ασχοληθώ με τη μπάντα από εποχή oceanborn. Επειδή μου έκανε εντύπωση η πώρωση ικανού αριθμού ατομων εδώ μέσα στο άκουσμα και μόνο της προσεχούς συναυλίας, είπα να βάλω το greatest hits τους από το Spotify, μπας και πάρω το πακέτο με helloween. Μετά από καμία 10αρια τραγουδια, από 1 ακρόαση το καθένα, δεν μπορώ να πω ότι μου έχει πέσει και το σαγόνι… να τη συνεχίσω την προσπάθεια η δεν έχει νόημα; :thinking:

Να μην συνεχισεις

1 Like

Δισκογραφία με Tarja και Anette να ακούσεις. Μέχρι και το Imaginaerum του 2011 δηλαδή.

Aπό κει και μετά δεν αξίζει κάτι, αλλά μέχρι το 2011 θα βρεις εκπληκτικά τραγούδια.

2 Likes

Ελα ρε γιατι ετσι; το Endless Forms Most Beautiful ειναι εκπληκτικό αλμπουμ.

Κ το human ειναι πολυ καλο αλμπουμ.

Οκ περι ορεξεως αλλα το δεν αξιζει κατι μου φαίνεται σκληρη δηλωση.

5 Likes

Εντάξει το παίρνω πίσω. Ήμουνα υπερβολικός με το Endless Forms Most Beautiful. Είχα πάρα πολύ καιρό να το ακούσω, σχεδόν από τότε που βγήκε. Τώρα που ξανακούω κάποια τραγούδια μου αρέσουν. Το Élan ας πούμε που θυμάμαι ότι είναι και το πρώτο single που βγήκε ή το ομώνυμο άσμα.

Πάντως το Human σίγουρα είναι το άλμπουμ που βρίσκεται εύκολα πιο χαμηλά στην ιεραρχία. Δηλαδή αν του φίλου δεν του πέφτει το σαγόνι με εξαιρετικούς δίσκους όπως το Wishmaster, ε απίθανο να του κάνει κάποια εντύπωση το Human.

2 Likes

Πολύ χοντρικά για τα υπόλοιπα

Wishmaster (2000) - ό,τι πιο κοντά στο Oceanborn ηχητικά και υφολογικά, παίχτε Wanderlust το καλοκαίρι να φύγουμε στη θάλασσα
Century Child (2002) - το πρώτο με Μάρκο, κάπως άνισο για τα γούστα μου, πρακτικά έχει Ever Dream κι άλλους πεντέξι ύμνους οπότε
Once (2004) - μνημείο του σκληρού ήχου, μόνο τραγουδάρες, η μισή symphonic σκηνή ακόμα θέλει κυάλια για να το δει δύο δεκαετίες μετά #αχΤάργια
Dark Passion Play (2007) - τιτανομέγιστος δίσκος και όχι γιατί γεμίζει ογδόντα λεπτά, μπάσιμο με Poet And The Pendulum και σερί The Islander/Last Of The Wilds :blue_heart:
Imaginaerum (2011) - η σωστή η υπερπαραγωγή, it’s hard to light a candle, easy to curse the dark instead, τα είπε όλα ο @LesAnTz στο exchange τι να πούμε οι υπόλοιποι
Endless Forms Most Beautiful (2015) - η πρώτη φορά μετά από καιρό που άφησαν λίγο το πόδι από το γκάζι, όχι ότι λέει πολλά αυτό, The Greatest Show On Earth όνομα και πράμα
Human Nature (2020) - ίσως το πιο ισορροπημένο άλμπουμ τους, με την πολύ καλή έννοια, μοναδικό φάουλ ότι αντί για το ακουστικό How’s The Heart έβαλαν το φορτωμένο

Γενικά αν σου αρέσει το παλιό καλό γιουροπάουερ και περιμένεις να βρεις κάτι αντίστοιχο, δύσκολα τα πράγματα, αν κι ακόμα έχουν στιγμές που παίζουν περίπου έτσι (Last Ride Of The Day ή Pan ας πούμε).

Από την άλλη ο Holopainen είναι πανέξυπνος καλλιτέχνης και η Φλορ αδιανότητη φωνάρα, οπότε αν δεν έχεις θέμα με τις φαντεζί ενορχηστρώσεις και την πιο pop αισθητική προσωπικά θα έλεγα να δώσεις ευκαιρία.

8 Likes

Εγω το λατρευω το ρημαδι το Century Child. Δεν ξερω, ισως γιατι πηγε λιγο πιο σκοτεινο και λιγοτερο Stratovarius αλλα με την Tarja σε φουλ οπερετικο mode ακομα, μου εκατσε και σε περιοδο που ημουν στην μεγαλη πορωση με την μπαντα. Με το Once ενω αναγνωριζω οτι ειναι το monument τους και το αγαπαω παρα πολυ φυσικα, δεν ειμαι τοσο συναισθηματικα δεμενος οσο με την τριαδα Oceanborn-Wishmaster-Century Child.

2 Likes

Εγώ συμφωνώ με αυτό που ειπώθηκε παραπάνω. Ως το Imaginaerum ήταν φασαρα. Endless forms most beautiful δεν μου κάθισε ποτέ καλά, και θεώρησα την Floor γενικά αναξιοποίητη. Το Human το βρήκα φλύαρο και παίζει να μην το έχω ακούσει καν ολόκληρο.

Αντ’ αυτών θα πρότεινα τη solo δουλειά του Holopainen, “The Life and Times of Scrooge” (για πολλούς λόγους το έχω στην καρδιά μου)

3 Likes

Αυτό το έχω λιωσει με το που βγήκε, αφορά τον πλεον πολυδιάστατο ηρωα κόμικς που δημιουργήθηκε ποτε. Εδώ άρεσε στον Ντον, τι να λέμε τώρα, απλά δεν θα μπορούσα να σκεφτώ πιο ταιριαστό soundtrack.

2 Likes

Το άκουγα διαρκώς το διήμερο που ανέβηκα Αθήνα το '14 για να γνωρίσω από κοντά τον πιο σπουδαίο κομιστα που ξέρω. Μαγικές στιγμές, τρομερός συγχρονισμός

2 Likes