Nightwish

μετα απο σενα το χαος, μετα απο σενα το τιποταααα
:hippy: :trombone: :afro:

(οχι ε;)

Εγώ προτιμώ φάση Once.

Τωρα ειναι καλυτεροι.Διοτι φωνητικα ειναι πολυ καλη η ανετ,ε ενταξει δεν ειναι σαν την απιαστη την ταργια,αλλα ο μαρκο αρχισε και παιρνει περισοτερεσ πρωτοβουλιες φωνητικες αρα Μαρκο+Ανετ>Ταργια.

το 99,9% συμφωνουμε :smiley:
το 0,1% ειναι αυτος απο πανω. απαξιω :roll: [-X

Δε μου άρεσε ποτέ αυτός ο Μάρκο ρε γαμώτο. Όχι ως μουσικός, αλλά ως φωνή. Ειδικά τους παλιούς Nightwish, του “Beauty and the Beast”, του “Nymphomaniac Fantasia”, του “Moondance”, του “She is My Sin”, δε μπορώ να τους φανταστώ με τον κάφρο τον Hietala στα φωνητικά… Οκ, δε λέω, το συγκρότημα ανανεώθηκε αρκετά με την άφιξη του, και όπως είπα, μέχρι και το Once μου άρεσαν, ακόμα και τον τελευταίο δε τον βρίσκω κακό σαν δίσκο, απλά επιτηδευμένο και πομπώδη…

και πολυ καλα κανεις.Πολυ απλα οι παλιοι nightwish ειναι οι παλιοι και οι καινουριοι ειναι οι καινουριοι.Τα τραγουδια αφομοιονοται στη φωνη οχι η φωνη στα τραγουδια.Κατα ταλλα εμενα μαρεσει παρα πολυ σαν φωνη,και τρελαινομαι με τα ντουετα και εναλλαγες,ειτε ηταν με ταργια η τωρα με την ανετ.

Και εμενα μου αρεσε πολυ οταν μπηκε ο Μαρκο στην μπαντα, γουστα ειναι αυτα. Αλλωστε το CC ειναι απο τους αγαπημενους μου δισκους, παρ’οτι ειναι παρεξηγημενο!

Nope.Το θέμα δεν είναι γιατί,αλλά είναι το εξής:μου αρέσει αυτό που ακούω ή όχι?:wink: και φυσικά,ανάλογα το άτομο,ανάλογη και η απάντηση.

Το πας αλλού. Εσύ μιλάς απο την πλευρά του ακροατή. Εγώ απο την πλευρά του δημιουργού :wink:

Και ποιος τη ξέρει ΄’η έστω μπορεί να καταλάβει το δημιουργό?

Εδιτ:μπες μσν ρε…:lol:

Λοιπόν,μέχρι το once μου άρεσαν πάρα πολύ αν και από το Angels fall first δε μου αρέσουν όλα τα κομμάτια. Το highest hopes και το end of an era δεν τα υπολογίζω και πάμε στο dark passion play.Σίγουρα έφτασαν σε αυτό το σημείο (στο να γίνουν δηλαδή τόσο γνωστοί) εξαιτίας των φωνητικών της tarja, γιατί όσο να ναι διέφερε από τα συνηθισμένα…Η Αnnette δεν είναι χάλια,απλώς τελείως διαφορετική και καλύτερα κατά την άποψη μου.Αν έπαιρναν μία ίδια με την Tarja θα έτρωγαν κράξιμο, οπότε μπράβο τους που δοκιμάζουν κάτι διαφορετικό και αποδεικνύουν ότι έστω και χωρίς την Tarja μπορούν να τα καταφέρουν.Το dark passion play είναι ένα πολύ ωραίο cd με εκπληκτικά ορχηστρικά μέρη…και η φωνή του Marco είναι ιδανική.
Οπότε δεν μπορώ να απαντήσω πως τους προτιμώ!σίγουρα με την Τarja ήταν πολύυυυ καλύτεροι αλλά με τη νέα έχουν βγάλει μόνο ένα cd και δεν μπορώ να κρίνω!

Αυτό γιατί το λένε όλοι?Καλύτεροι με ποιο κρητίριο?Δλδ επειδή πουλάγνε λιγότερο ή είχανε λιγότερο εύπεπτο ήχο σημαίνει ότι ήτανε και καλύτεροι τότε?

Όχι,δεν το εννοώ έτσι…για μένα ήταν καλύτεροι γιατί ξεχώριζαν από όλα τα συγκροτήματα με γυναικεία φωνητικά.Δεν είχα καταφέρει να τους δω live αλλά αν δεις κανένα βιντεάκι τους στο youtube η φωνή της ήταν απίστευτη.

Δεν χρειάζεται,τους έχω δεί με Tarja απο κοντά:p2004 Rockwave, και εντάξει,αυτό που θυμάμαι είναι ότι ήταν συμπαθητικοί,αλλά όχι απίστευτοι.

:cry: :cry: :cry:
Ok τότε…δε λέω κάτι άλλο!:cry:

Μωρε παρα πολυ καλοι ηταν, θεα η Tarja (πολυ ωραια και ιδιαιτερη φωνη) αλλα οπως και να το κανουμε Nightwish=Tuomas, Ουτε Tarja, ουτε Annete ουτε τιποτα, και οσο ειναι ο Tuomas θα διατηρουν τον χαρακτηρα τους. Πραγματικα σε τελικη αναλυση δεν με επηρεασε τοσο που εφυγε η Tarja, και το ξαναλεω ειμαι απο τους μεγαλυτερους φαν της.

Διαφωνω:

τιποτα ρε c,απλα οι ταργια φτανει 8 οκταβες,ενω η ανετ 2?!?!

ενταξει σχημα λογου ειναι ουτε ξερω ποσες οκταβες αντιστοιχουν στον καθε τραγουδιστη,παντως η φωνητικη ικανοτητα της ταργια ειναι καλυτερη

Καλα το γαμησες, δεν ειναι και πιανο η Tarja :smiley:
Οντως ηταν καλυτερη τεχνικα. Αλλα εμενα μου αρεσει το ηχοχρωμα της annete, οπως και το συναισθημα που βαζει, και αυτο μου φτανει :wink:

Nα φανταστώ ότι σιγά-σιγά θα αρχίζεις και θα μπαίνεις σε όλα τα πολλς και θα ψηφίζεις “κανένα” ε?

:stuck_out_tongue: