Nile - Those Whom The Gods Detest

εχει ξανασυζητηθει η κυκλοφορια στο thread των death κυκλοφοριων, αλλα πιστευω οτι στην ισως καλυτερη brutal death μπαντα των ημερων μας αξιζει ενα ξεχωριστο thread για την τελευταια δουλεια.

σε καμια περιπτωση δεν θεωρω αυτον τον δισκο καλυτερο της μπαντας, αλλα πιστευω πως για μια ακομη φορα τα ματωνουν τα αυτακια μας.
για πειτε και εσεις…

Και οι origin?

απο τα λιγα που εχω ακουσει απο αυτους, μπορω να πω οτι προτιμω nile, αν και παραδεχομαι πως και αυτοι ειναι μπανταρα.
διαφορετικα παιζουν οι μεν και διαφορετικα οι δε.απο εκει και περα ειναι θεμα γουστου καθαρα.

Οκ μαν,εγω θα ποσταρω αργοτερα συγκεντρωμενη αποψη

Προσωπικα ο δισκος με πορωσε ! Και ειχα να το παθω αυτο με δισκο Nile απο το 2002…
Εχει καταπληκτικη ατμοσφαιρα,καποια νεα στοιχεια που προσθετουν στο συνολικο αποτελεσμα και
για αλλη μια φορα καταπληκτικα παιγμενη μουσικη.

Παει για δισκος της χρονιας στο ιδιωμα γιατι στο dm γενικοτερα την θεση την καπαρωσαν οι Asphyx.

Οι Origin δεν ειναι και ουτε προκειται να γινουν Nile οσον αφορα το μεγεθος του ονοματος.
Ποιοτικα ειναι θεμα γουστου.Εμενα οι Οrigin μ’αρεσαν περισσοτερο αλλα με το τελευταιο αλμπουμ
ο Νειλος αλλαξε τις ισορροπιες.

για μενα το those whom… δεν πιανει με τιποτα το annihilation of the wicked.
επισης, ακομη και το ithyphallic μου αρεσε περισσοτερο απο το τελευταιο.
φυσικα αυτο δεν μειωνει την αξια του, αφου ειναι δισκαρα, απλα νομιζω οτι οι nile εχουν θεσει πιο υψηλα standards.

θα συμφωνησω στο bold, αλλα οχι ρε το ithyphallic καλυτερο απο το τελευταιο! γουστα ειναι αυτα θα μου πεις, οκ

οφτοπικ παντως ,δεν την παλευω με οριτζιν :stuck_out_tongue:

δεν την παλεύεις γενικά δλδ.

απλα ρε το ithyphallic ειναι πιο πιασαρικο και πιο χυμα και το ακους μονοκοπανια χωρις να το καταλαβεις, γι αυτο οποτε το ακουω γουσταρω.
π.χ. το ithyphallic μπορει να ειναι και δισκος που τον ακους πριν βγεις εξω το βραδυ, ενω τα αλλα nile ειναι για αλλες φασεις.

Με το συμπαθειο, καλο το Ithyphallic, καλο και το Annihilation, αλλα οι προηγουμενοι δισκοι ειναι εκεινοι που εχτισαν την τεραστια κλαση των Nile. Ακομη και μπροστα στο ‘‘Catacombs’’, τα δυο προηγουμενα μου φαινονται πολυ ‘‘λιγα’’ ρε γμτ. ή, ενταξει, το Annihilation δεν το λες και ‘‘λιγο’’, αλλα ειναι η αρχη της καμπης, οπως και να το παρεις. Θα ακουσω το καινουργιο εντος των ημερων, λογω των αμανεδων και των αλλων που λεγατε, αν και μεταξυ μας δεν τρεφω ελπιδες για κατι (αισθητα) καλυτερο.

Edit: Τα περι καλυτερης DM μπαντας των ημερων μας ειναι κατι εντελως υποκειμενικο.

  1. Αυτο ειχα πει και στο death-o-topic.Οτι αυτος ο δισκος σου προκαλει αυτο το
    ωραιοτατο συναισθημα που σου προκαλουσαν οι παλιοτεροι δισκοι,τουλαχιστον σε
    εμενα που οταν ειχε βγει το In Their Darkened Shrines το ακουγα για κανα διμηνο καθε
    μερα.

  2. Καλα για την καλυτερη DM μπαντα εννοειται οτι ειναι υποκειμενικα τα πραγματα.

Το “In Their Darkened Shrines” είναι μακραν το κορυφαίο τους και ίσως το κορυφαίο του είδους για την τρέχουσα δεκαετία. Τα δύο επόμενα, ιδιαίτερα το “Annihilation…” μια χαρά είναι, αλλά το καινούριο είναι άλλο πράμα. Σε αυτό προφανώς παίζει ρόλο και η ενασχόληση του Sanders με τις αμιγώς ανατολίτικες φόρμες των δύο σόλο δίσκων του (και τα δύο γαμάνε, αλλά το “Saurian Meditation” είναι μέγα έπος!) και βέβαια το καινούριο άλμπουμ βάζει την μπάντα σε άλλα επίπεδα.

Του έριξα μια αυτιά σήμερα, αρκετά προσεκτική θα έλεγα. Οι πρώτες εντυπώσεις θετικότατες, Στις τσίτες οι ταχύτητες, και με πολλά πιασάρικα σημεία, ρεφρέν για πανικό στα live και τέτοια ωραία, με αποτέλεσμα να μην με κουράσει. Ειδικά για ένα τόσο βαβουριάρικο/κοπανατζίδικό συγκρότημα, αυτό είναι ζητούμενο από μέρους μου!

Το δισκάκι δεν το έχω ακούσει, αλλά το εξώφυλλο με τον Ακενατόν είναι μάλλον το καλύτερό τους.

bump

Ξεθαψα σημερα μιας και μου το ανεφερε ο necro στο msn.

Ακομα και τωρα μου φαινεται ως κατι φρεσκο…
Πολυ δυνατο αλμπουμ !

Και η κριτικη
http://rocking.gr/review2667.php

φοβερος δισκος ανωτερος κατα πολυ απο το ihthyphalic με κορυφαιο κομματι κατα την ταπεινη μου αποψη το Iskander Dhul Kharnon. πολυ καλη παραγωγη και ατμοσφαιρα που μονο οι nile ξερουν να προσφερουν σε συνδιασμο με riff-αρες και τρελες ταχυτητες…!!! αυτα ειναι!!!

We are they whom the gods detest!!!