Nobuo Uematsu

Ο συγκεκριμένος δημιουργός είναι γνωστός κυρίως από τη δουλειά του πάνω στο soundtrack του Final Fantasy(κυρίως για το VII,VIII,X,XII,όπως και τις ταινίες Sprits Within και Anvent Children).Όποιος δεν τον έχει ακούσει καλύτερα να το κάνει αμέσως.



πολυ καλος. εκτος απ’τα Final Fantasy με τι αλλο εχει ασχοληθει??

Θεος!:bow: :bow: :respect: :respect: :bow2: :bow2:
Στα FF οι μουσικες ηταν τελειες!

Συναυλίες,συναυλίες και συναυλίες.:wink:

Κοίτα,και γώ δεν έχω βρεί απο κεί και πέρα πληροφορίες πολλές,αλλα ο τύπος σκίζει οπότε θα το ψάξω σίγουρα.

Αν ερχόταν αυτός ελλάδα και 100 ευρώ να χε το εισιτήριο θα πήγαινα σίγουρα(ειδικά άμα ηταν και ο=P~ Yamaoka).

Καταπληκτικός μουσικός… Και στα παλιότερα final fantasy (4 - 6) έχει δημιουργήσει τρομερά soundtracks… Δεν παίζεται, απλά :thumbup:

Τελικά έχεις πολύ καλό γούστο ellanor8)

Πληροφοριακά για όσους ενδιαφέρονται,στο dvd του Advent Children μπορείτε να δείτε μια συνέντυξη με τον μάστορα,που είναι αρκετά ενδιαφέρουσα.(προσοχή,ενδιαφέρουσα όχι σε ενδιαφέρουσα:lol: )

Είπαμε, γουστάρω και γω manga/anime/japan φάση, παλιά έπαιζα πολύ γιαπωνέζικα rpg, πως να μη μου αρέσει ο uematsu? :slight_smile:

Αν είναι θα κάνω αντοίστιχο thread αύριο για manga να προτείνουμε ο 1 στον άλλο γιατί δεν βλέπω άλλους να ασχολούντε.Οφ τόπικ τέλος.

:lol::lol: πρόσεχε αν κάνεις πάντως, δεν έχω πολλά manga να προτείνω, έχω διαβάσει λίγα ως τώρα, σε αντίθεση με τα anime που είχα προτείνει! που σημαίνει πως μόνο εσύ θα μιλάς στο thread! :lol:

Ωραία, εξαιρετικά ενδιαφέρουσα μουσική.:slight_smile:

Aυτός που έχει γράψει τα φανταστικά soundtrack των Silent hill πως λέγεται αλήθεια?:-k

Akira Yamaoka

Δεν τον ειχα ακουστα αλλα η μουσικη του final fantasy x την οποια εχω ακουσει ολη γιατι το εχω τερματισει ηταν φοβερη και ταιριαζε με τα περιβαλλοντα του παιχνιδιου.

Aπλά ένα μεγάλο :respect: Oι μουσικές των ff 7,8 και 10 καθώς και των ταινιών ήταν απλά απίστευτες…
Αααχ τώρα θυμήθηκα τον θάνατο της Aeris από τον Serphiroth(ακόμα την κλαίω:cry: :cry: :cry:Αλήτηηηηηηη )

Πολλα resp σε μια μεγαλη μορφη της παγκοσμιας μουσικης. μπορω να μιλαω ωρες για το εργο του τυπα. αλλα ενα θα πω οποιος δεν εχει ακουσει το Intro tou Final Fantasy VIII δεν μπορει να καταλαβει για τη μουσικο εγκεφαλο μιλαμε . οποιος ενδιαφερετε να το ακουσει Liberi fatali λεγετε το κομματι . πραγματικα μεγαλειωδες.:bow2: :bow2:

Οι μουσικες των Final Fantasy ειναι απλα :respect: (πφφ…μου τη σπαει αυτη η λεξη :p).

Τελευταια εχω πορωθει και με το opening theme του FFX-2 (πριν αρχισει το παιχνιδι δηλαδη). Πρεπει να λεγεται Memories of Waves and Light αλλα επειδη ειναι απο LimeWire μην σας παρω και στον λαιμο μου…

Παντως μολις βρω seeds προβλεπω να κατεβαινουν soundtrack VII, VIII, X :smiley:

Γενικα παντως εχω την εντυπωση πως πρεπει να χεις παιξει καποιο Final Fantasy για να σου αρεσει πραγματικα το soundtrack, γιατι οσο να ναι σε μεταφερει και στα περιβαλλοντα…Ας πουμε εγω οποτε ακουω το “A Fleeting Dream” μεταφερομαι στα αξεχαστα Macalania Woods :stereo: