Nocturnal Depression

Κανεις αλλος που να γουσταρει αυτη την μπαντα?Οτι θελετε εδω περα…Η καλυτερη depressive/suicidal black metal μπαντα…

Η καλυτερη depressive/suicidal black metal μπαντα…

Κατά την ταπεινή μου άποψη - με την καμία.

Πριν από λίγο καιρό έτυχε να ακούσω το Nostalgia - είχε ωραία αρχή αλλά μετά από 1,2,3 λεπτά που επαναλαμβανόταν το ίδιο πράγμα κατάντησε βαρετό, ένα 20λεπτο τραγούδι που επαναλαμβάνονται 2-3 μελωδίες που πότε πότε σταματάνε για να ακουστεί κανένας ήχος θάλασσας (απ’ότι θυμάμαι) μόνο την καλύτερη dsbm μπάντα δεν κάνουν… Και όταν μπήκαν τα drums πραγματικά ήταν που δεν το άντεξα, αυτά δεν υπάρχει περίπτωση να τα έπαιζε άνθρωπος - ήταν σαν μία τυχαία αταίριαστη μελωδία drums από τα preset του synthesizer.

Πρόσφατα όμως και λόγω της αγάπης μου για ορισμένες άλλες μπάντες του είδους αποφάσισα να τους δώσω μια ευκαιρία και άκουσα και ένα καινούργιο cd μπας και είχαν μάθει μουσική (Reflections of a Sad Soul). Ομολογουμένως κάθε κομμάτι σε αυτό το cd ήταν πολύ καλύτερο από το Nostalgia αλλά και πάλι δεν μου άρεσε καθόλου, ήταν ανέπνευστο και επαναλαμβανόμενο και τα φωνητικά είναι ψιλο-φριχτά - μου αρέσουν τα φωνητικά αυτού του τύπου αλλά ο τραγουδιστής των ND μου φαίνεται μάλλον βαρετός. Και άμα είναι να φτιάχνουν τραγούδια που απλά επαναλαμβάνονται συνεχώς δε μπορούν τουλάχιστον να τα κάνουν μικρότερα για να έιναι ανεχτά?

Ο μόνος λόγος που μπορώ να σκεφτώ ότι θα τους ξαναάκουγα είναι να είμαι Τόσο depressive/suicidal που να θέλω να βασανίσω ακόμα και τα αυτιά μου. Εκτός αν με κάποιον τρόπο τους ξανακούσω σε κάποια φάση και μου αρέσουν περιέργως πολύ περισσότερο όπως έγινε με τους Lifelover, αλλά δεν το νομίζω.

Όλα όσα λέω παραπάνω είναι προσωπική μου άποψη, sorry αλλά μου έκαναν πολύ κακή εντύπωση - fans μην βαράτε!

Αν έκανα λάθος επιλογή cd και έχεις να προτείνεις κάποιο άλλο cd που βρίσκεις καλύτερο θα το ακούσω και θα ξανασχηματίσω τη γνώμη μου, αλλά απ’ότι άκουσα, τίποτα δε μου τράβηξε το ενδιαφέρον και με το ζόρι άκουσα ολόκληρο το cd 1 φορά.

/πίσω σε Shining/Lifelover/Burzum

Ολες οι αποψεις εινια σεβαστες φιλε,κι ουτε θα προσπαθησω να στην αλλαξω…απλα μην τους συγκρινετε με Shining,Lifelover κτλ…οι ND ανηκουν καθαρα στο black.Οσο για την τεχνικη τους κτλ ναι εναι κουλοι αλλα εμενα με επηρεαζει στο επακρο και αυτο ειναι που ζηταω απτην μουσικη…και το Nostalgia για μενα ειναι επος,ειδικα το κομματι ειναι μια απο τις ανατριχιλες μου…20 λεπτα για λιωσιμο,σου κολλαει στο μυαλο η μελωδια…

Κλασσικη μπαντα θεωρουνται στο ειδος τους.Προτεινω life is pain,silencer και αλλα πολλα που θα τα αναλυσουμε σε αλλο thread.Παντως στο ειδος παιζει και πολυ σαβουρα.

Με Shining και Lifelover δεν τους συγκρίνω, απλά αναφέρω ότι από την depressive/suicidal σκηνή μου αρέσουν πολύ περισσότερο. Αλλά με τα παλιά cd των Burzum συγκρίνονται άνετα, μου φαίνονται αρκετά επηρεασμένοι από τα cd των Burzum περιόδου 1992-1996…

Ναι ειναι,ποιος δεν ειναι αλλωστε απο αυτη την σκηνη… :stuck_out_tongue:
οπως ειπε και ο φιλος παραπανω θεωρουνται απο τις κλασσικοτερες μπαντες της σκηνης…που οντως περιλαμβανει αρκετη σαβουρα αλλα επισης και καποια demaκια-διαμαντακια…

Τους ξερω αλλα δεν τους εχω ακουσει.Το quote τα λεει ολα παντως.
Το ολο ειδος ειναι το trend των ημερων μας.
Προτιμω Xasthur/Anti αν και δεν ειμαι πολυ του ειδους.

υπερβολές :slight_smile:

Υπερβολες δεν ειναι διοτι ειναι η αποψη μου παντα…

Κι επειδή η δική μου λέει άλλα, βρίσκω την δική σου υπερβολική!

Θα ήθελα αν έχεις χρόνο, κι αν δεν το έχεις κάνει ν’ ακούσεις κανα δίσκο depressive bm (ας κάνουμε έναν διαχωρισμό του depressive από το suicidal) που θα σου λέω κάθε τόσο, και στο τέλος να δούμε αν θα 'χεις την ίδια γνώμη για τους nocturnal depression.

Τον δίσκο που έβγαλαν πριν κανα χρόνο οι Gris τον άκουσες;
http://metal-archives.com/release.php?id=165412
Αν όχι πάρε λίγο σοκ

Ναι φιλε μου,τα εχω και τα 2…και σε διαβεβαιω πως εχω ακουσει απειρα deppressive και suicidal καθοτι ειναι το αγαπημενο μου ειδος…δεν με φωναζει τσαμπα ο κολλητος μου σαπιο…

πριν κάνα χρόνο τους άκουγα κι εγώ…τώρα πια,δεν μου κάνουν την παραμικρή εντύπωση…

Δε μπορώ παρά να μη ποστάρω αυτό το “αριστούργημα”

300 χιλιάδες views. Δηλαδή εντάξει, έρχεται το τέλος που λέμε.

Πολύ ωραίο τραγούδι, το μόνο που με χαλάει είναι τα φωνητικά μιας και το black δεν είναι το καλύτερο μου.

Εγώ για ένα διάστημα άκουγα φανατικά, μέχρι που όλο και μειώθηκε… Μου αρέσουν πολλοί, απλά συνήθως ακούω άλλα πράγματα… Αγαπημένο άλμπουμ:

κι αγαπημένο κομμάτι “Hear My Voice, Kill Yourself”.

http://www.youtube.com/watch?v=aDyT0LIYr6c

Γιατι αυτα τα 2 καπως μοιαζουνε? :? :-k 8O

:lol::lol:

Πάνω που αναρωτιόμουν πως και αυτό το κομμάτι έχει κ ένα riff της προκοπής… :lol: