Nocturnal Rites-New Album

Oι αρκετά αξιόλογοι power metallers ΝR βγάζουν νέο δίσκο…
http://www.youtube.com/profile?user=centurymediaeurope
Εδώ είναι το νέο τους single, never again…Προσωπικά δεν μου άρεσε… Να δούμε πως θα είναι ο υπόλοιπος δίσκος…
Πάντως τα παλιά τους και ειδικά το New World Messiah είναι πολύ καλά!

Αυτό εννοείς τα παλιά τους; Μάλλον δεν θα έχεις ακούσει τα “Tales Of Mystery And Imagination” “The Sacred Talisman”
Για μένα με διαφορά τα κορυφαία τους!

Πράγματι, έχω ακούσει μόνο τραγούδια από αυτά και δεν μπορώ να εκφέρω ξεκάθαρη γνώμη… Το nεw world messiah το έχω original και μπορώ να πω ότι είναι πάρα πολύ καλό…

Ολοκληρο εχω ακουσει μονο το New World Messiah και μπορω να πω οτι μου αρεσε

Α ρε!
Σαν τώρα θυμάμαι που ένα ωραίο πρωινό στις αρχές του 1996, μου έρχεται στην πόρτα ένας κίτρινος φάκελος από Umea με αποστολέα κάποιον Fredrik Mannberg 8) ,ο οποίος περιείχε ένα cd-άκι με τίτλο “In A Time Of Blood And Fire”…

Αύριο κάποια στιγμή θα γράψω αναλυτικότερα τη γνώμη μου για αυτό το group! :wink:

Eukola to Tales of Mystery and Imagination mesa stous 10 kaliterous epic/power diskous tis dekaektias 90!Alla distihws xehastike arketa kai genika oi Nocturnal Rites enw gamane den ehoun megalo koino stin Ellada!Oso gia to kainourio anamenoume,to Grand Illusion itan exairetiko gia mena,apisteuta piasarikos diskos!Auta!

1995: In a Time of Blood and Fire
Αντικειμενικά δεν είναι και καμια δισκάρα, αλλά έχει απίστευτο συναίσθημα, και ένα εντελώς underground υπόβαθρο!
Μουσικά, ξεχωρίζω το ομώνυμο track, το οποίο, είναι το αγαπημένο μου NR τραγούδι!
Η riff-οσειρά του είναι επιβλητική και το solo Μ-Ε-Γ-Α-Λ-E-Ι-Ω-Δ-Ε-Σ! :bow:
Από τα χιλίαδες soloς που έχω την ευχαρίστηση να έχω ακούσει στη ζωή μου, και κάποιες εκατοντάδες να προσκυνώ, αυτό είναι μέσα στα 50 αγαπημένα μου!
Και πολλά άλλα tracks όμως έχουν “κάτι” που τα κάνει να ξεχωρίζουν…
Γενικά, αυτό το album πάντα θα μου θυμίζει τις αξέχαστες (και αγχωτικές) εποχές του mail ordering! 8)

1998: Tales of Mystery and Imagination
Οι Europe σε heavy metal έκδοση!
Πολύ καλό album! Πάρα πολύ καλό!
Μελωδίες, refrain, συναίσθημα, solos, έχει τα πάντα!
Αγνό μελωδικό metal με την φωνή του Anders Zackrisson να προσδίδει νοσταλγία στο συνολικό αποτέλεσμα… :respect:

1999: The Sacred Talisman
Ομοίως με το προηγούμενο! :thumbup:
Σύν την πολύ καλή παραγωγή! (για τα δεδομένα της εποχής!)
Αυτό το “Glorious” τί κομματάρα είναι; Και όχι μόνο αυτό…

2000: Afterlife
Σχετικά απρόσμενα, ο Zackrisson αποχωρεί, και οι Nocturnal Rites αποφασίζουν να αλλάξουν μουσική κατεύθυνση! Τέλη του 2000, κυκλοφορούν το Afterlife και οι απόψεις διίστανται…
Η πλειοψηφία των παλιότερων οπαδών πάντως, ξενερώνει…
Ο δίσκος είναι και ανέμπνευστος και αποτυχημένα “πειραματικός”! :thumbdown:
Ευτυχώς τον ίδιο μήνα είχε βγει η πρώτη solo δισκάρα του Rob Rock “Rage of Creation” και “ισορρόπησα” λίγο! (ε-ν-τ-ε-λ-ώ-ς άσχετο ήταν αυτό…)

2002: Shadowland
…και εκεί που τους είχα ξεχάσει βγάζουν το Shadowland και με αποστομώνουν!
Ο νέος τραγουδιστής Jonny Lindkvist έδεσε με την μπάντα, ο ήχος βάρυνε, οι πειραματισμοί περιορίστηκαν για χάρη της ουσίας και δόθηκε βάση στην συγγραφή καλών κομματιών!
Τα δυνατά riffs, solos, refrains επανήλθαν στο ρεπερτόριο της μπάντας!
Εκείνο το καλοκαίρι τους είδα στο Wacken της Γερμανίας και θυμάμαι είχαν σπείρει! :drunk:

2004: New World Messiah
Τι να πώ για αυτή τη δισκάρα;
Ακόμα καλύτερο από το προηγούμενο!
Ένα και ένα όλα τα tracks!
Οι Nocturnal πήραν φόρα… :yahoo:

2005: Grand Illusion
Βιαστικός δίσκος, κατά τη γνώμη μου…
Και αρκετά πιο “γυαλισμένος” από τους προηγούμενους…
Με ψιλοαπογοήτευσε, γιατί έχω μεγάλες απαιτήσεις από τους Σουηδούς! :frowning:

Ελπίζω με το “The 8th Sin” που κυκλοφορεί αρχές Μαΐου να επιστρέψουν βαρύτεροι, αν το “Never Again” μάλλον το αντίθετο δείχνει…
Τί τα θέλουν αυτά τα @*%@samples; :evil:

Άκουσα το 8th Sin και η πρώτη εντύπωση πού μου δημιουργησε είιναι πώς το βρίσκω μία φυσική συνέχεια του Grand Illusion…

Μιλάμε για τρελή δισκάρα.

πεστα πεστα!:bow2: :vibrate: ειδικα το “the flame will never die” υπερτατη κομματαρα!:smiley:

εννοειται πως όταν έχω καιρό θα τιμήσω τον δίσκο δεόντος…

Oi tahitites epesan poli…ta piasarika kommatia ligostepsan…arketa mid-tempo metria kommatia,xenerwsa poli giati oi Nocturnal Rites einai agapimeni mpanta…elpizw me ton kairo mipws megalwsei mesa mou to album giati apo ta prwta 4 akousmata htes kai simera,psiloapogoiteutika! :-k

το metropolis ειχε τα αλμπουμ τους 6.90 μεχρι 31 μαιου. ποιο μου προτεινετε να παρω?

Παρε αυτο που εχει 8.90 το Lost In Time που εχει μεσα τα 2 πρωτα και καλυτερα τους!