Nova online streaming

hello there

απορία : αν αγοράσεις nova στην Ελλάδα, μπορείς να βλέπεις νόμιμο streaming μέσω internet εκτός Ελλάδος ? ξέρει κανείς ? οι κάτοικοι εξωτερικού πως βλέπετε μπάλα ?

Δε ξερω πως γινεται μεσω NOVA αυτο, αλλα νομικα εαν ειναι για ατομικη χρηση ειναι νομιμο πιστευω. Υπηρξε ενα περιστατικο στο παρελθον που παμπς δειχνανε premier league και γενικα ευρωπαικο ποδοσφαιρο απο NOVA γιατι η αδεια ηταν πιο φθηνη απο SKY και πηγαν σε δικαστηριο αλλα αθωωθηκαν. http://www.bbc.co.uk/news/business-17150054

το γνωριζω αυτο

το θεμα ειναι οτι εμαθα οτι αν παρεις στην Ελλαδα Nova, σου δινουν κ κωδικους για streaming. εχει κανεις εικονα?

Εάν πάρεις νόβα στην Ελλάδα, έχεις αυτόματα δικαίωμα για χρήση της υπηρεσίας NovaGo σε ένα και μόνο laptop ή tablet ή κινητό. Σου δίνουν κωδικούς και πρέπει επίσης να κατεβάσεις το σχετικό plugin ανάλογα με τον browser που χρησιμοποιείς.

Η NovaGο παρέχει live streaming κάποιων καναλιών (Novasports 1,2,3, μερικά ντοκιμαντερίστικα και κάποια άλλα που δε θυμάμαι) καθώς και view on demand για ταινίες, σειρές, αθλητικά στιγμιότυπα κτλ.

Προσοχή στα παρακάτω:

  1. Το NovaGo ανά περιόδους εμφανίζει προβληματάκια σε κάποιους browsers
  2. Έχεις δικαίωμα εγκατάστασης του plugin σε ένα και μόνο μηχάνημα (δηλ. μην το βάλεις κάπου δοκιμαστικά γιατί μετά δεν θα μπορείς να το βάλεις αλλού)
  3. Όταν τρέχει η υπηρεσία, απενεργοποιεί τις εξόδους HDMI και video προκειμένου να μη μπορείς να βγάλεις την εικόνα σε κάποια οθόνη.

Επιφυλάσσομαι μόνο επειδή δεν το έχω χρησιμοποιήσει ποτέ εκτός Ελλάδας μήπως υπάρχει κάποιο IP blocking ανάλογα την γεωγραφική τοποθεσία, αλλά δε νομίζω να ισχύει κάτι τέτοιο.

Ακόμη κι αν υπάρχει IP blocking κατεβάζεις ένα Hola και είσαι κομπλέ

Νομίζω αυτό γίνεται μόνο μέσα από το δίκτυο της forthnet.

To link είναι παλιό (2011), δεν ξέρω αν ισχύει η ίδια διαδικασία ακόμα.

Hola δεν κατεβαζεις ποτε

η φαση ειναι tunnelbear.

το ανοιγεις, πας εκει που θες (ακα αρχιζει το στρημ), το κλεινεις

ZenMate επισης αλλα και region override εταιρικο ( μεσω δουλειας ).

zenmate θα ελεγα κι εγω. πριν λιγο καιρο που ηθελα να δω ενα βιντεο απο γερμανικο σαιτ, ήταν το μονο που δουλεψε

ευχαριστώ πολύ όλους

σκεφτομουν κανονική συνδρομή + hola. τώρα με προβληματίσατε :-k

Το δοκίμασε κανένας τελικά ;

Δεν το έχω δοκιμάσει στο εξωτερικό αλλά σε γενικές γραμμές ισχύει το εξής :

Το Nova Go στην ουσία “βλέπει” την IP του Router με την οποία και βγαίνεις στο Διαδίκτυο. Αν λοιπόν καταφέρεις και την “κρύψεις” δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα από το εξωτερικό.

Επίσης από εμπορικής πλευράς τα διαθέσιμα κανάλια εξαρτώνται από την συνδρομή :

  • Αν κάποιος έχει συνδρομή στη NOVA το πακέτο Nova Cinema τότε θα μπορεί να βλέπει μόνο ταινίες με streaming.

  • Αν κάποιος έχει συνδρομή στη NOVA το πακέτο Nova Sports τότε θα μπορεί να βλέπει μόνο τα 3 αθλητικά σε live μορφή

  • Αν κάποιος έχει FullPack, βλέπει τα πάντα.

Τέλος αν κάποιος δεν θέλει συνδρομή NOVA μπορεί υπάρχει μια Κυριακάτικη φυλλάδα που δίνει προσω