Μοοnsorrow

Moonsorrow…η απλα μια απο τις σπουδαιοτερες μπαντες αυτη την στιγμη στο χωρο…

Οι Φινλανδοι για οσους δεν ξεροιυν παιζουν ενα κραμα viking/folk/pagan black metal!
Συνδυαζουν ολα υατα τα στοιχεια + οτι τραγουδανε στην μητρικη τους!
Τα τραγουδια τους εχουν τα παντα,ταχυτητα,μελαγχολια,δυναμη,συναισθημα!
Ειναι η αγαπημενη μου μπαντα αυτη την στιγμη και λιωνω ολους τους δισκους τους!





Ολα σπερνουν και σοδομιζουν…αν με ρωταγαν για το αγαπημενο μου…με πολυ δυσκολια θα διαλεγα το Voimasta Ja Kunniasta…

Λιωστε ελευθερα…

Καλα, εσένα σε πάω με 1000 τελευταία. Όλο μπαντάρες πας και βάζεις :slight_smile: :thumbup:
Δε θα πω και πολλά, απλά οτι είναι οι νουμερο ένα στο επικό black αυτή τη στιγμή και μόνο οι Primordial μπορουν να το αμφισβητήσουν αυτό.
Άξια τέκνα των Bathory (ειδικά στα 2 τελευταία), όλα τους τα album ειναι μαύρα διαμάντια και θεωρώ σαν απόλυτο έπος τους, το τεράστιο “Verisakeet”.
Θεοί .-

Βασικα ολα τα αλμπουμ τους ειναι εξαιρετικα!Πραγματικα δυσκολευομε να ξεχωρισω καποιο!

Γαμάτη μπάντα αλλά προσωπικός προτιμώ τους Fintroll από την ίδια χώρα.Καλήτερη μπάντα,πιο έντονες συνθέσεις.Οι Moonsorrow παραέχουν επικό στοιχείο μέσα,δεν είναι τόσο ταξιδιάριδες.

Ωραία μπάντα. Έχω τα δύο πρώτα που τα σπάνε κανονικά. Εξαιρετικά ενδιαφέροντες οι Φινλανδοί, παίζουν και στα μέρη μας:) .

εγω παντως τους βγαζω το καπελο που δε κολωσαν και προσφατα κυκλοφορησαν δισκο που περιλαμβανει
μολις 2 τραγουδια!!! διαρκειας 30 λεπτων το καθενα…

http://www.rocking.gr/review507.php

&

http://www.rocking.gr/review1090.php

Έτσι, Moonsorrow ρε μ@$#ά!

ΘΕΟΙ!!! Δεν έχω να προσθέσω κάτι άλλο…

Ξεκινησα μολις να ξεθαυω…τα πιασα με τη σειρα,Suden Uni για αρχη!!

Ειναι θεοι…

Οι Moonsorrow ειναι απιστευτοι, πολυ δυναμικο συγκροτημα, οσοι τους εχουν δει live ξερουν, εχουν κ αρκετα στοιχεια bathory-τα μπασταρδα ξαδερφακια τους απο την Φιλανδια…

Εχοντας προσφατως ανακαλυψει τους Moonsorrow να πω με την σειρα μου οτι ειναι ενα παναξιο συγκροτημα που συνδυαζει επικουρα/παραδοσιακη μουσικη και φυσικα μεταλ.θυμιζει εντονα τους επικους δισκους των Bathory με πιο μπλακ φωνητικα.μεχρι και (απο παλιους )In The Woods επιρροες διεκρινα.Χιλιες φορες καλυτεροι των Finntroll,ανταξιοι των Ensiferum.δοκιμαστε χωρις σκεψη

Τους έχω τσεκάρει, είναι φοβεροί…σε άμεση προταιρεότητα η αγορά δίσκων τους:):!:

Αδυναμια οι Ensiferum,συμπαθητικουληες οι Fintroll αλλα μεταξυ μας,το Pimeä μονο του τους χωνει τις δισκογραφιες:p

Δεν ξερω πως να το γραψω για να μην φανει καπως αλλα οι Moonsorrow μου
δινουν την εντυπωση πιο ‘σοβαρης’ μπαντας.

Μουσικα/στιχουργικα προκειται για μια παρα πολυ καλη μπαντα.Δεν εχω ακουσει ολα τους
τα αλμπουμ αλλα το V: Hävitetty οταν ειχε βγει το ειχα λιωσει !

Ο τελευταιος δισκος των Moonsorrow ειναι ΤΡΟΜΕΡΟΣ.Διατηρωντας την μητρικη τους γλωσσα μετα απο τοσα χρονια,προσφερουν Φολκ Μεταλ.Οπως εγω γραψει και παλιοτερα,καμμια σχεση με τους εμποροπανιγυρτζηδες του κωλου.Παιζει να ειναι η καλυτερη μπαντα σε αυτο το στυλ τη σημερον ημερα(οκ,ολο και καποια ισως να ξεχναω αλλα και παλι ειναι απο τις καλυτερες).Η ευκολια που δημιουργουν δεκατοσαλεπτα τραγουδια,που περνουν γεματα ενδιαφερον,ειναι τρομακτικη.Μελωδιες και οχι χαζοχαρουμενιες

Φοβερη μπαντα και μονο με ποιοτικες κυκλοφοριες.
Το τελευταιο καταπληκτικο,μου το θυμησες και θα το ακουσω αυριο μετα απο πολυ καιρο,και ετσι για την ιστορια ο τιτλος σημαινει “As Shadows We Walk in the Land of the Dead”.

Καλά ρε, τόσα χρόνια ούτε ένα post για την μπαντάρα;

Leakαρε ο νέος τους δίσκος. Τον άκουσε κανείς;

Τον ακουσαμε αλλα μονο 2 φορες.Μετα τις 10 θα βγαλουμε το πορισμα.Παντως πρωτο δειγμα θετικο.

Kι εγώ 3 φορές στα καπάκια το άκουσα (3 ώρες σερί) και ήδη χύνω γενικά, φαντάζομαι στις 10 και πάνω θα είμαι :o

τρελη δισκαρα…απορω ποσα χρονια πια θα κρατησει αυτο το σερι…απο το verisakeet που τους ανακαλυψα με καθε δισκο τους ξεχναω οτι αλλο κυκλοφορει για μηνες…:metal: :respect: