Oι θηλυκοί Cure

Έκαναν την εμφάνιση τους το 2002 με το EP Sinking Hearts, δύο χρόνια αργότερα κυκλοφόρησαν το αριστουργηματικό Grab that gun (το οποίο ακούω πάρα πολύ τον τελευταίο καιρό και γι’αυτό ανοίγω το θέμα) και τρέλαναν όλο τον κόσμο. Καθαρά γυναικείο συγκρότημα, αποτελούμενο από τέσσερα μέλη, έχοντας απίστευτες επιρροές από τους Cure χαρακτηρίστηκαν η θηλυκή εκδοχή τους. Εντελώς ξαφνικά και ενώ η επιτυχία τους ήταν απίστευτη το διάλυσαν το περασμένο καλοκαίρι. Πρόλαβαν πάντως να επισκεφθούν την χώρα μας και να μας χαρίσουν ένα εξαιρετικό live στο Underworld τον Νοέμβριο του 2005. Πλέον αναμένουμε κάποια προσωπική δουλειά της τρομερής Katie, τραγουδίστριας του γκρουπ.

Κύριες και κύριοι, οι “The Organ” (ακούω γνώμες).

Προς στιγμήν νόμισα ότι ο τίτλος του thread είναι μία παρωδία του “οι θρυλικοί Cure”!!

Στην συνέχεια καθησυχασα, βλέποντας το όνομα του δημιουργού του thread.

:stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue:

Τεσπά, δεν τις ξέρω καν τις κυρίες. Θα τις τσεκάρω κάποια στιγμή.

Χεχε, τις έχω αναφέρει δύο φορές τις κυρίες σ’ αυτό το φόρουμ, μια στις alternative κυκλοφορίες και μία στο thread για τα indie bands… Μιλάμε για το ίδιο συγκρότημα έτσι, απο τον Καναδά? Δεν έχω ακούσει πολλά τραγούδια τους ακόμα, ωστόσο η ομοιότητα με Cure είναι γεγονός, post-punk/indie φάση θα χαρακτήριζα τη μουσική τους… Και μου έκαναν και μένα εντύπωση απ’ όσα άκουσα στο myspace…