O Mike Portnoy αποχωρεί απο τους Dream Theater - Νέος drummer o Mike Mangini

Ξεκινας με αυτο, το οποιο ειναι καθαρη δηλωση πως μονο εσυ βλεπεις την “αντικειμενικη αληθεια”…

… και μετα το συνεχιζεις με αυτο, το οποιο λεει πως απλα εξεφρασες τη γνωμη σου.

Προσωπικα, οσο κι αν εχω δηλωσει πως δεν εγκρινω την ολη φαση με τις audition (αλλα ουτε με ενοχλουν), καλυτερα να φοραω παρωπιδες αν το αντιθετο σημαινει οτι θα εγραφα τα παραπανω.

Χμ, δεν ειμαι ο πιο θετικα προδιαθετημενος ανθρωπος προς τον Portnoy (αν και εχω παρει 100% το “μερος” του απο τοτε που εφυγε), αλλα επειδη ακολουθω το twitter του εδω και μηνες, αυτο το κανει συστηματικα και συνεχως, δεν ειναι μονο τις τελευταιες μερες… ισως να ειναι λιγο αυξημενη η συχνοτητα, και ειναι εμφανες οτι το κανει απο τοτε που εφυγε γιατι θελει να δειξει πως ασχολειται με το ενα και με το αλλο, αλλα δε νομιζω πως ειναι τοσο τραγικα τα πραγματα. Ασε που οτι και να κανει, τον καταλαβαινω. Ειναι λιγο ευαισθητος παραπανω με τους οπαδους απο οτι πρεπει, αλλα τωρα μιλαμε για το πως νιωθει απεναντι σε ατομα με τα οποια εχει ζησει 25 χρονια… τα παιδια τους και οι γυναικες τους ειναι ολοι φιλοι μεταξυ τους, κτλ κτλ… δεν ειναι ευκολο. Βαλε τον εαυτο σου στη θεση του αν μπορεις εστω και για ελαχιστα, εγω δε νομιζω πως μπορουμε καν (ασχετα αν ηταν δικη του αποφαση να φυγει, δεν εχει ΚΑΜΙΑ σημασια κατι τετοιο οταν μιλαμε για συναισθηματα).

Οσον αφορα το βιντεο, γμτ δε μπορω να το δω για 2 ωρες ακομα και μου εχετε εξαψει την περιεργεια με τα διθυραμβικα σχολια για Minnemann, αλλα ειμαι θετικα προκατειλημμενος υπερ του Mangini για να πω την αληθεια.

εγώ θα πω πως πρέπει να είμαστε συγκρατημένοι γιατι βλέπουμε αυτό που θέλουν να μας δείξουν. μην το ξεχνάμε.

φυσικά και κλέβει τις εντυπώσεις ο Minemman αν και ο αυτοσχεδιασμός του Donati αν τον βλέπαμε ολοκληρωμένο ίσως άλλαζε την άποψη.

επίσης, κρατήστε τις απόψεις σας επί του θέματος. θα τις χρειαστούμε για κάτι σπέσιαλ που ετοιμάζουμε.:wink:

Μέχρι στιγμής θέλω Minemann ή Donati.
Βλέπω όμως Mangini.

Τι διαολο το γυρισαν το reality τουτο;

americans…

:lol::lol::lol:

Amerikans λεει, να μαστε καλα εμεις οι Ελληνες που τα κανουμε τοσο σωστα τα πραγματα

Το ειδα το βιντεο κι εγω, φοβερος ο Μinnemann, γαματος αλλα αταιριαστος ο Donati, ο πιο σοβαρος και εκπληκτικα σωστος ο Lang, παντελως εκτος κλιματος ο μεταλλας Roddy αλλα συμπαθης φιγουρα. Στηριζω Mangini.

Διαβάζωντας τις μέχρι στιγμής αντιδράσεις στο διαδίκτυο απο τα video με τις auditions και βλέπωντας το δεύτερο βίντεο με στεναχώρησε πως για μερικούς ντράμερ ήταν ίσως λίγο άδικα τα στιγμιότυπα που μας έδειξαν.Νομίζω πως ήταν δίκοπο μαχαίρι η επιλεκτική βιντεοσκόπηση-σκηνοθεσία και ίσως “τσαλακώθηκε” η είκονα για κάποιους κυρίως του Derek Roddy αλλά και του Donati και του Lang(με τον όποιο ο Petrucci λέει πως τζαμαραν καμιά ώρα πρίν την audition η 2 τους και τα σπάσαν).
Ο Derek Roddy λέει πως έδειξαν μόνο 5 λεπτά από περίπου 3 ώρες και έδωσε ένα mail που έιχε από την παραγωγή που μες τις άκρες προσπαθούν να δικαιολογηθούν ότι η κάμερα δεν έιχει ήχο και προσπάθησαν να το διορθώσουν αλλά δεν τα κατάφεραν.

Derek Roddy
Well, just got a reply back about the audio and shortage of footage on this Documentary.

Rick Ernst
Add to contacts
To Derek Roddy

Attachments, pictures and links in this message have been blocked for your safety.
Show content | Always show content from Ernst

"Good ear my friend! See below

Yes it’s camera audio. The logic session was corrupt. Maddi and Paul tried everything they could but were unsuccessful. We even gave Paul a multitrack of all of our camera audio from all mics… He took a stab at it but didn’t make much difference. There was nothing anyone could do to make that section sound much better :-/

Over the Edge Productions"

So apparently…that effected how much “view time” I got overall.
Oh well…it was a lot of fun. Haha.

D

Derek Roddy
The whole thing with all us guys audition footage is…you’re seeing 5 minutes (of what some editor thinks… is creating “drama” for reality TV)
What you didn’t see are the 2 hours and 55 minutes of kick ass jams, tunes played exact, etc…

Another thing that needs to be considered in my case is…
I auditioned for DT because I was asked…not because I wanted to be the new DT drummer…

…I mean…some of it was confusing…not the first time any of us have gotten something like this. Thing was… that it was confusing for a few minutes… and then you get it and move on.

What they didn’t show (from all of the drummers) and, I knew they wouldn’t…

Was when us drummers threw out some complex and confusing stuff to see what THEY would do with it.
In my case… I threw out a layered rhythm (2 over 3) and not a one of them had any idea what to do with it. Haha.

But, you know they aren’t going to show that! Haha.

Tα συμπεράσματα δικά σας…
Άυριο στις 6 το τελευταίο μέρος και ελπίζω να μάθουμε τελικά και επίσημα ποιος πήρε την θέση.

Σύμφωνα με διάφορα άλλα post του Roddy στο forum του, ο drummer είναι ο Mangini. Δυστυχώς ο Minnemann δεν ήθελε να δεσμευθεί στο πρόγραμμα του συγκροτήματος και να αφήσει όλα τα άλλα του projects.

Όπως και να’ χει, αύριο στις 6 το απόγευμα θα μάθουμε! :wink:

Minnemann καταπληκτικος!!! Οτι ειδαμε βεβαια ηταν ελαχιστο και δεν μπορει καποιος να πει αυτος επαιξε καλυτερα η εκανε αυτο καλυτερα η το αλλο κλπ… αλλα η φιγουρα, το στυλ πεξιματος του Marco θα ταιριαζαν γαντι στους θεατρακιδες και θα εδιναν σιγουρα κατι φρεσκο στα μετρα τους πιστευω… Ο Μangini πολυ μεγαλο ποζερι οντως και οσο καλος και να ειναι μου το χαλασε.

Αύριο λίγο μετά την ανακοίνωση του drummer περάστε μια βόλτα από την κεντρική. 8)

Κερνάτε κονιάκ και κόλλυβα?

Έχουμε ετοιμάσει ένα μεγάλο αφιέρωμα γύρω από το θέμα (τεράστιο θα έλεγα βασικά :lol:).

Καπου εδω να πω οτι θα ηταν ΤΕΛΕΙΟ να ειναι ολο αυτο στημενο και στη σκηνη που μιλαει ο Λαμπρης με το νεο ντραμερ του συγκροτηματος, να μιλησει αυριο ο Mike Portnoy, ο οποιος να εκανε την παπια ολους αυτους τους μηνες. Νταξει το ξερω οτι ειναι απλα μεγαλες προσδοκιες και ονειρα θερινης νυκτος και αλλα τετοια ομορφα, αλλα επρεπε καποιος να το πει.

Μακάρι να γινόταν 8).

Κανένα ζουμερό παρασκήνιο έχουμε;;; :slight_smile:

Το δεύτερο βίντεο δεν παίζει στη Γερμανία, τι είναι αυτά γαμώ;

Το έχει κανείς σε λινκ εκτός γιουτιούμπ;

http://www.myvideo.de/watch/8112860/Dream_Theater_The_Spirit_Carries_On_Episode_2

Ευχαριστώ πολύ πολύ!!

μαλλον τελικα θα υπάρξει dvd με ολη τη φάση, μαζί με τον νεο δίσκο…

http://www.roadrunnerrecords.com/blabbermouth.net/news.aspx?mode=Article&newsitemID=157437

αυτό π.χ. λέγαμε να το πούμε στο άρθρο. :p. Ισχύει.

όπως και να έχει είναι αρκετά μεγάλο και μέσα σε αυτό υπάρχουν αρκετά στοιχεία που ενδεχομένως δεν είναι και τόσο γνωστά…