O Mike Portnoy αποχωρεί απο τους Dream Theater - Νέος drummer o Mike Mangini

Δεν ειναι πλεον Dream Theater…Ειναι σαν να φευγει o Steve Harris απο τους Maiden.

Δεν μου αρεσε καθολου η ανακοινωση του Rudess,δεν εφυγε ο sessionas του.Η κεφαλή της

μπαντας εφυγε γμτ…

Το οτι θελουν παλι να ηχογραφησουν δισκο,φαινεται ξεκαθαρα οτι αυτος ηταν ο λογος…

O Portnoy ανεβαίνει πολύ στην εκτίμηση μου με αυτή την απόφαση/ανακοίνωση.
Αν μη τι άλλο δεν θα καταντήσει Steve Harris.

Τεράστιο respect στον Portnoy και μεγάλη μαλακία των υπόλοιπων που ξηγήθηκαν έτσι.

Αυτό για τον Harris θα το αφήσω ασχολίαστο :stuck_out_tongue:

@Mule.
O Harris είναι θεός!:stuck_out_tongue:

Σοβαρά,κι εμένα ανέβηκε πολύ στην εκτίμησή μου όσο και αν με είχε ξενερώσει με τις τελευταίες κινήσεις των Theater(και δεν εννοώ μόνο τα νέα άλμπουμ).Άντε νέο δίσκο Transatlantic τώρα!!!:roll:

βρηκα λιγο χρονο προσπαθοντας να ξεπερασω το σοκ εδω στο παρισι που βρισκομαι να βαλω σε μια σειρα τις σκεψεις μου και να καταλαβω και εγω τι στο διαολο εγινε.

καταρχην νιωθω λιγο αβολα προς τους ελληνες οπαδους που εχουν γυρισει την πλατη στον mike και στους αλλους απο το 2002 και μετα.ολους αυτους που κραζουν την μπαντα σε καθε κυκλοφορια της περιμενοντας να γυρισει ο moore λες και ο ruddess ειναι κανενας χθεσινος ή να μιλανε για κορεσμο την στιγμη που παγκοσμιος εχουν γινει θηρια ή κρινουν τους dt και πιστευοντας οτι το νεο iron maiden ειναι progressive. δεν θελω να θειψω κανεναν αλλα ρε παιδια πολλοι που σημερα κλαινε εχουν βγαλει φτυαρι μηνες πριν και οι dt επιαξαν Live στην ευρωπη μπροστα σε 10 και πλεον χιλιαδες λαου και εμεις τους κραζαμε και βλεπαμε τον χειμωνα μονο opeth. γιατι το progressive nation ηταν να ερθει και εδω αλλα ο ελληνας διοργανωτης κωλοσε βλεποντας τον ελληνα οπαδο να θελει να ακουσει το the trooper και το the trooper κτλ. (τα παιδια απο το rocking ή το rock hard μπορουν να σας τα επιβεβαιωσουν αυτα). λυπαμαι αλλα μερικοι στρουφοκαμηλιζετε!

παμε παρακατω. εγω λατρευω τους dt. λιωνω για παρτυ τους ρε παιδι μου. για το μακη συγκεκριμενα τρελαινομαι. ειναι σκατοχαρακτηρας, ειναι εβραιος, ειναι μαλακας, ειναι ειναι ειναι αλλα ειναι μεγαλος παικτης. απολαυστικος.
δεν γινεται να ξανακουσω cd πλεον και να ξερω οτι απο πισω δεν βαραει αυτος. και καλυτερο να βρουν δεν υπαρχει περιπτωση να ειναι ιδιοι. δεν υπαρχει η μερα εαν δεν νυκτωσει. δεν υπαρχει παραδεισος χωρις κολαση. δεν υπαρχουν ζωη χωρις τον θανατο. εχω σκασει πραγματικα απο το πρωι. νομιζω οτι η διαφορες στην μουσικη δεν μπορει πλεον να ειναι προβλημα για αυτους. ιδιως η τριαδα που εκτισε την μπαντα ειναι αδυνατον να εχει μουσικες διαφορες. υπηρχε μεταξυ τους ενα δεσιμο που θα το ζηλευαν ακομα και μεγαλες μπαντες και ενας τροπος σκεψεις και επικοινωνιας που δεν ματαεχω δει σε αλλη μπαντα.

οσο και προσπαθησω πισω απο τα τυμπανα αυτης της μπαντας που ειτε θελουν καποιοι ειτε οχι αλλαξε την μουσικη μας για παντα δεν μπορω να δω κανεναν!!! Μονο ο μακης. ειναι δικη του η θεση ειναι δικο του παιδι αυτο το γκρουπ, ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ DT ΧΩΡΙΣ PORTNOY ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ PORTNOY ΧΩΡΙΣ DT! νομος!!

πιστευω οτι μεσα στους επομενους μηνες θα τα βρουν και ολα θα ειναι ‘‘Α Νightmare to Remember’’…

Tωρα ειναι η ωρα να σταθουμε διπλα στο group που υπηρξε απο αυτα που πραγματικα εδωσε αλλο νοημα στον ορο μουσικη σε πολυ κοσμακη…Και οχι να πεφτουμε πανω τους και να κραζουμε τυφλα οπως κανουν μερικοι…Α ρε ελληναρα αθανατε!!
Μπορει να εφυγε ο κινητηριος μοχλος των theater αλλα η μουσικη δεν ειναι μπισκοτα παπαδοπουλου που αν αλλαξουν την γευση τους πλεον προτιμας αλλα…Ημαρτον!Αυτοι που πραγματικα αγαπουν αυτην την μπαντα πρεπει να το δειξουν τωρα και οχι να φωναζουν και να κλαιγονται συνολικα για την τεραστια αυτην μπαντα…Σεβομαι και τις δυο πλευρες και portnoy και theater αλλα δεν θα ακολουθησω την δισαρεσκεια του mike επειδη οι αλλοι αρνηθηκαν να σταματησουν εξαιτιας της φυγης του ουσιαστικα…Ηταν εγωιστικο απο μερους του πιστευω σε καποιο βαθμο.Φυσικα οποιος ειναι εξω απο το χορο πολλα τραγουδια ξερει,και ετσι ουτε εγω αλλα ουτε και εσεις μπορουμε να ξερουμε το τι ουσιαστικα οδηγησε σε κατι τετοιο…Μην μπαινουμε σε χοντροκομμενες λεπτομεριες για το τι συνεβει ακριβως…Δεν ειναι η λαμψη ουτε η καλημερα ζωη τα προσωπικα ενος συγκροτηματος με καριερα 25 χρονων ,για να καθομαστε σαν τις γιαγιουλες να τα βλεπουμε και να τα σχολιαζουμε με τετοιο κακεντρεχη τροπο…Δεν ειναι προιον λαικης καταναλωσης η ψυχωμενη με νοηματα ζωης η μουσικη των dream theater…Αν μη τι αλλο ας δειξουμε λιγο σεβασμο, τουλαχιστον εμεις που πραγματικα τους αγαπαμε μεσα στα χρονια και ξερουμε…
Ας δουμε τωρα τι θα κανουν με το θεμα του drumer και πως θα λειτουργησει ολο αυτο…Ειμαι αισιοδοξος καθως τοσο μεγαλες μουσικες προσωπικοτητες θα επιλεξουν κατι που δεν θα θελησουν να μιμιθει τον mike αλλα ισως τραβηξουν την μουσικη τους σε ενδιαφεροντα μονοπατια με εναν βιρτουοζο (φανταζομαι) drumer που θα τους δωσει αλλο αερα…
Ο καθενας κρινεται απο τις επιλογες του…Αλλα ας εχουμε και δειγματα γραφης πρωτα…

in the name of John(god) απο εδω και περα για τους Τheater…

θα ήθελα απλά να ζητήσω ένα συγνώμη για αυτά που του έχω σούρει πιστεύοντας ότι είναι βασικός υπεύθυνος για το τέλμα των τελευταίων χρόνων. Τελικά αποδείχτηκε ο πιο “καρυδάτος”

:frowning: κρίμα…θα μου λείπει πολύ το βασικότερο ίσως μέλος των DT.
Αλλά είναι πολύ σωστός και λογικός ο Portnoy στην ανακοίνωσή του, του το αναγνωρίζω. Ας είναι καλά, ας ηρεμήσει λίγο και βλέπουμε. Ελπίζω να επιστρέψει δυναμικά.

γαι ολα Φτεει ο Rudess … :D:D

Απ οταν ηρθε στο γκρουπ πηραν την κατιουσα :p:

Μεταξυ σοβαρου και αστειου , το ψιλοπιστευω

Γιατί στηρίζετε όλοι τον Portnoy και τα ρίχνετε όλα στους άλλους;

Ο Portnoy ήταν ο λιγότερο αφοσιωμένος στην μπάντα τα τελευταία χρόνια έχοντας 20 project.

Ούτε ο Portnoy είναι ο ήρωας… άλλα ούτε και οι άλλοι ξεπουλημένοι επειδή δεν το διαλύουν.

και ο μόνος που είχε αξιόλογα projects : P.

Ναι απ’τη μία φαίνεται πολύ λογικός και κατανοητός στην ανακοίνωσή του ο Πορτνόυ αλλά από την άλλη δεν γνωρίζουμε ακριβώς τι έχει συμβεί ακόμα. Άλλο να σέβεσαι την απόφασή του κι άλλο να τα βάζεις με τα υπόλοιπα μέλη χωρίς να’χεις κάτι χειροπιαστό εκτός αν χειροπιαστό στοιχείο θεωρείται η δική του εκδοχή σύμφωνα με την οποία οι άλλοι δεν θέλανε να κάνουν ένα μικρό διάλειμμα. Εμένα δεν μου φαίνεται να στέκει και τόσο αυτό. Αν ισχύει μιλάμε για κάτι που προσωπικά θεωρώ μικρό λόγο να διαλύσεις ένα τόσο μεγάλο οικοδόμημα (χωρίς να σημαίνει ότι δε σέβομαι την απόφασή του). Αν πάλι οι μουσικές κατευθύνσεις δεν ταιριάζανε, τότε ποιος μπορεί να κατηγορήσει τους υπόλοιπους; Ίσα ίσα, οι περισσότερες ενστάσεις που είχαμε οι περισσότεροι τόσο στο αμιγώς μουσικό κομμάτι όσο και στο οργανωτικό τον (χωμένο στο μέταλ τα τελευταία χρόνια και εργασιομανή, αντίστοιχα) Πορτνόυ αφορούσαν (και τον Πετρούτσι, σε μικρότερο βαθμό). Ο τρόπος που γινόταν η παραγωγή του δίσκου στον οποίο το μπάσο και τα πλήκτρα πολλές φορές είναι θαμμένα (σε φάση να χρειαστεί να ακούσω ένα κομμάτι 100 φορές για να ακούσω όλα τα μέρη του Rudess πίσω απ’τις κιθάρες και τα ντραμς ενώ για το μπάσο στα 2 τελευταία albums ούτε λόγος), ο υποσκελισμός των τριών (κυρίως Myung, LaBrie) στο συνθετικό κομμάτι, η στροφή στην μεταλοτεχνοκρατίλα με τους αδιάφορους στίχους τύπου Dark Eternal Night του Systematic Chaos και ο εγκλωβισμός σε ένα συγκεκριμένο συνθετικό μοτίβο, όλα είναι κατά μεγάλο ποσοστό πρωτοβουλίες του Πορτνόυ. Ήταν αδιαμφισβήτητα ο ηγέτης, η προσωπικότητα που κινούσε τα νήματα ωστόσο δεν πρέπει να παρακάμπτουμε το ότι, δεδομένου αυτός έθετε τους στόχους και τη μεθοδολογία της μπάντας σε κάθε περίοδο, ίσως δημιούργησε, μάλλον άθελά του, φραγμούς. Άλλωστε ο ίδιος υποστήριζε ότι έκανε όσα έκανε για να λειτουργεί η μπάντα απρόσκοπτα και να μην υπάρχουν διαφωνίες. Όποιος έχει παρακολουθήσει από κοντά το συγκρότημα τα τελευταία χρόνια, στα making ofs και στις συνεντεύξεις καταλαβαίνει τι εννοώ.

Από’κει και πέρα, δεν θα εκπλαγώ είτε επιστρέψει, είτε μονιμοποιηθεί εκτός DT. Το γυαλί απ’ό,τι φαίνεται δύσκολα θα ξανακολλήσει. Προσωπικά, με τον Πορτνόυ αισθανόμουν μία κρύο μία ζέστη, εκτιμάω τις τεράστιες γνώσεις του γύρω από το rock και το metal, τον θεωρώ έναν απ’τους 3-4 καλύτερους drummers που έχουν βγει ποτέ, συμμερίζομαι την τελειομανία του, όντας κι εγώ τελειομανής, τον θαυμάζω για το πώς άντεξε να ιδρώνει τόσο πολύ για όλα τα projects του όλα αυτά τα χρόνια αλλά θεωρώ πως μερικές φορές ίσως ήταν πιο επιβλητικός απ’όσο θα έπρεπε.

Τέλος πάντων, παρά τα όσα είπα παραπάνω για το μουσικό κομμάτι, αν “τέλμα” θεωρείται η μεταSFAM δεκαετία από πλευράς περιεχομένου (με δισκάρες επιπέδου Six Degrees, Train of Thought, Octavarium και απλά καλούς όπως οι άλλοι δύο), με τρεις εξωπραγματικές live κυκλοφορίες, συναυλίες απαράμιλλου περιεχομένου και εμπορική γιγάντωση (για τα δεδομένα τους πάντα)), τι να πουν κι άλλες μπάντες. Εκτός αν ο Deckard το έγραψε για την στάνταρ διαδικασία λιώσιμοστοστούντιο-δίσκος-περιοδείακαιφτουκιαπτηναρχή, οπότε και συμφωνώ (“σώπα”).

Σόρρυ για το σεντόνι, αλλά όταν μιλάμε για τους Theater …

Πάντως - τι ειρωνεία - αυτόν τον είδα ζωντανά με τους Transatlantic ενώ διαγράφεται ορατό το ενδεχόμενο να μην δω ποτέ λάηβ τους Theater με την αυθεντική SFAM σύνθεση.
Outshined άμα εφευρεθεί καμιά μηχανή του χρόνου ποτέ πάρε με στις 2 βραδιές στο Ρόδον και θα σε πάρω στους Transatlantic. Άδικη ανταλλαγή αλλά δε βαριέσαι :stuck_out_tongue:

ντουντ για πρόσεχε τι λες, μη σου στείλω την ορίτζιναλ να σε λιντσάρει όπως τον Ντούσαν.

Ναι κυρίως στην όλη διαδικασία αναφερόμουν. Έπρεπε πιο νωρίς να καταλάβουν ότι όλο αυτό θα οδηγήσει στο δημοσιοϋπαλληλίκι που αναφέρθηκε πιο πάνω ο hokam. Έτσι όπως το έβλεπα, θεωρούσα ότι ευθύνεται ο έντονος “δεν μπορώ να καθίσω ήσυχος ούτε για 5 λεπτά” χαρακτήρας του πορτνόυ και πιθανόν αυτό να ισχύει. Κατά τ άλλα το τέλμα στα μάτια μου μοιάζει μεγαλύτερο, από τη στιγμή που το systematic chaos το θεωρώ για γέλια και το Black clouds υποφερτό ανά διαστήματα.

σε παρακαλώ, μη μου πεις για τα projects της λαμπρής μόνο.

Τις μαλ@κιες περι τελματος των theater τα τελευτεα χρονια δεν ειναι τυχαιο οτι τις ακους μονο στην Ελλαδα εχω να πω εγω…Συγγνωμη και για το υφος αλλα οταν κοποιος δεν μπορει να αναγνωρισει κομματια οπως το presence of enemies,ministy of lost souls,nightmare to remember,count of tuscany,BEST OF TIMES σαν κομματια που μπαινουν στο πανθεον των theater συνθεσεων,μονο αυτο μου βγαινει να πω…

Στης Λαμπρής δεν έχω δώσει καθόλου προσοχή. Του Myung όμως είναι αρκετά αξιόλογα. Όπως και μερικά απ’τα προσωπικά άλμπουμς του Rudess, αν αρέσκεσαι σε τέτοια πράγματα βέβαια.

δεν είδα κάνα από δαύτα στη λίστα σου : P.

ουδείς αναντικατάστατος…

μπορώ να σου πω αρκετούς!