O Mike Portnoy αποχωρεί απο τους Dream Theater - Νέος drummer o Mike Mangini

Awake αν συγκρίνεις τα πόστς του και την ημερομηνία εγγραφής του στο φόρουμ, με τα δικά σου, δεν νομίζω να σε παίρνει και πολύ να το λες αυτό.

Φιλικά πάντα. :slight_smile:

Καλησπέρα Γιώργο Μανιακέ,

σε ευχαριστώ για τις επευφημίες. Η αλήθεια είναι πως δε γνωρίζω τι σημαίνει troller, αλλά σε ευχαριστώ, καθώς είμαι σίγουρος ότι είναι κάτι καλό. Πόσο μάλλον όταν προέρχεται από έναν άνθρωπο ευφυή και παρατηρητικό όπως εσύ. Συμφωνώ απόλυτα με την διαπίστωσή σου, πως ο Mike Portnoy είναι σπουδαίος drummer και υπάρχουν κλάσεις καλύτεροι, ήταν πραγματικά εύστοχη παρατήρηση.
Σου ζητώ συγγνώμη για την απρεπή στάση μου προηγουμένως, το να σε αποκαλέσω Captain Obvious δεν ήταν σωστό. Η συμβολή σου σε αυτό το θρεντ ήταν καταλυτική, και ο λάθος χαρακτηρισμός που σου πρόσαψα οφείλεται στο ότι ήμουν ταραγμένος, από μια μέλισσα που εισέβαλε στο δωμάτιό μου, και την οποία σκότωσα με ένα πορνοπεριοδικό. Τώρα δεν είμαι τόσο σαστισμένος και βλέπω καθαρότερα, είναι φανερό ότι έκανες το σημαντικότερο ποστ σε αυτό το νήμα.
Σου ζητώ να με συγχωρέσεις, και επισυνάπτω μια ζωγραφιά που έκανα πριν λίγο, σε ένδειξη φιλίας και μετάνοιας.

Φιλικά,
Γιώργος (όχι_και_τόσο_μανιακός)

:lol3: εισαι καλύτερος απο ότι περίμενα

εγω ειμαι ο πρασινοκέφαλος ή το κοκκινο σκυλι
?

Την αποχωρηση του Portnoy την εμαθα με SMS μεσα στο στρατοπεδο (γαμω τον στρατο,εχασα Porcupine Tree).Τον παραδεχτηκα που εκανε κατι τετοιο.Δεν μου αρεσει η σταση των υπολοιπων μελων αλλα ενταξει,απο πισω παιζουν συμβολαια κλπ,δεν ειναι δεκαπενταχρονα να το διαλυσουν τοσο ευκολα.Εχουν οικογενειες και αυτη ειναι η δουλεια τους,δεν θα την σταματησουν επειδη ο ενας την εκανε,εστω κι αν αυτος ειναι ο Portnoy ο οποιος αναλαμβανε τα παντα.

Περιμενω απο τωρα την ανακοινωση νεου ντραμερ με αγωνια.Θα ειναι απογοητευση αν διαλεξουν ντραμερ που ειναι τιγκα επηρεασμενοι απο το παιξιμο του Mike και δεν εχουν δικη τους προσωπικοτητα στο παιξιμο (vadrum,AAXplosion).Ο πρωτος που μου ηρθε στο μυαλο σαν ιδανικος αντικαταστατης ειναι ο Jarzombek.Μπορει να τους επηρεασει να το ψαξουν λιγο παραπανω στην συνθεση και οχι να ακολουθησουν τις στανταρ φορμουλες που εχουν.Ασε που στα live μπορει ανετα να βγαλει τα προηγουμενα κομματια οπως τα επαιζε ο Mike και να μην ξενερωνουν οι φανς του.Το ειχε κανει και στους Fates,απ’οσο θυμαμαι τα επαιζε ακριβως.Ειναι σιγουρα οσο εργασιομανης χρειαζεται για να μπει σε μια τετοια μπαντα.Καμια αλλη ιδεα για ντραμερ;

Αυτό έλειπε, να πάρουν οι Theater για αναπληρωτή του Portnoy έναν youtuber. Άμα είναι, να δοκιμάσει και ο γείτονάς μου.

Κάπου είχα γράψει παλιότερα μου φαίνεται ότι θα ήμουν περίεργος να δω πώς θα ακούγονταν οι Theater με τον Donati πίσω απ’το kit. Τεράστιος drummer κι αυτός, με αρκετά διαφορετικό στυλ απ’τον Portnoy βέβαια … Το αν θα κόλλαγε δεν μπορώ να το φανταστώ, ακούγοντάς τον στους Planet X. Θα ήλπιζα τουλάχιστον να συμβάλλει στο να φύγει αυτό το “metal vibe” που διέκρινε κάποιες φορές σε εκνευριστικό βαθμό το παίξιμο του Portnoy στα τελευταία άλμπουμς (π.χ. δικασίδια στο Nightmare To Remember) και τον ήχο της μπάντας γενικότερα.

Ανώτεροι ντράμμερς απ’τον Portnoy σε μερικούς τομείς, το δέχομαι ότι υπάρχουν, π.χ. ο Peart παίζει καλύτερα σόλος, ή υπάρχουν παίκτες στο death metal που έχουν ταχύτητα την οποία ο Portnoy δεν πλησιάζει καν. Αλλά οι “ΚΛΑΣΕΙΣ ανώτεροι” γενικά, all around όπως λέμε, είναι μετρημένοι στα δάχτυλα. Επίσης πόσοι απ’αυτούς έχουν γράψει στίχους σαν του Change of Seasons; (μην μου πει κανείς τον Peart, προφανώς είναι εκτός συναγωνισμού …)

Ακόμα περιμένω ποστ του Shadowcaster (αν δεν έπαθε κανα εγκεφαλικό όταν το πληροφορήθηκε :p).

fates warning ουσιαστικά δεν υπάρχουν, λέτε να πάει κάνας zonder? αν και δε μ’ αρέσει σαν ιδέα. αν βιαστούν μόνο και μόνο για να γράψουν γρήγορα δίσκο, μλκια θα κάνουν πάντως…

όχι όσο η δική σου όμως, μην είσαι μετριόφρων.

Ωραία, άρχισε η…ονοματολογία…ας ρίξω κιεγώ έναν Jordison…έτσι να βρίσκεται:):!:

Πρώτα απ’όλα ο Zonder δεν ανήκει στους Fates, οπότε δεν τίθεται θέμα.

Από την άλλη μεριά, μην πιάνουμε στο στόμα μας το όνομα των Fates με κάθε μικρό περιστατικό, έτσι; Άντε γιατί έχωμία ευαισθησία…[-X[-X[-X

Είναι πολύ διαφορετικός drummer, πιο jazz / rock και σίγουρα θα άλλαζε τον ήχο τους: Θα έλιωνα να έβλεπα Theater με Gavin Harrison.

μην παραφέρεσαι. κανέναν δεν λιώνουμε να δούμε πίσω από το kit του Mike. :stuck_out_tongue:

Όποιος και να είναι πάντως, η τιμή θα είναι για αυτόν να γράψει στο βιογραφικό του ότι υπήρξε drummer στους Dream Theater.

Όχι τπτ άλλο, πρόλαβε και ο Βαγγέλης τον Ερνέστο.

Δεν είμαι οφτόπικ ρε, για όλα κάνει ο Ερνέστο…

Αναμενομενη αποχωρηση…

http://www.roadrunnerrecords.com/blabbermouth.net/news.aspx?mode=Article&newsitemID=145872
όπως τα λέγαμε,
Έγιναν “reality” τελικά oι theater,αντί να ασχολούμαστε με τη μουσικήθα ασχολούμαστε με τα διαφορετικά καμαρίνια,με ποιόν έκανε παρέα ο πορτνόυ,πότε έστειλε mail ο petrucci κλπ.

Mηπως τελικα ειναι κολπακι για να τραβηξουν την προσοχη του κοσμου…

μην λέτε χαζομάρες…

ο προηγούμενος δίσκος πούλησε και η μπάντα εκτός του πορτνοι ήθελε να κάνουν αμέσως δίσκο…οπότε…χαμομαριτσες…

Αν διαβάσεις την συνέντευξη λέει ξεκάθαρα ότι θα επιστρέψει.Και το τελευταίο album πήγε καλά στα charts αλλά δεν πούλησε καθόλου ούτε καν όπως το systematic chaos,και ιδού το λινκ
http://www.ukmix.org/forums/viewtopic.php?p=2601487
350.000 αντίτυπα παγκοσμίως είναι ελάχιστα,μόνο στην αμερική ο χρυσός δίσκος είναι στα 500.000
Γιατί να βιαστούν να κάνουν δίσκο?
Αν πούλαγε το black clouds κοντά στο εκατομμύριο,ούτε που θα το σκεφτόταν ο portnoy να φύγει.
Η ουσία είναι ότι το κλίμα ήταν άσχημο μεταξύ των μελών,οπότε έκατσε και το timing.
Και κρίμα στον αντικαταστάτη που θα κάνει το ρόλο του κομπάρσου για το επόμενο album-περιοδεία

Γαμάτη πηγή φίλος! =D>

Έχει γραφτεί τέτοια ανοησία σε αυτό το thread τις τελευταίες σελίδες που δεν αξίζει κανείς να ξανασχολιάσει. Καλή συνέχεια.

Φταίνε και οι Theater που έγραψαν στο black clouds κομμάτι για τους Μασόνους και τώρα οι θεωρίες συνομωσίας οργιάζουν. :stuck_out_tongue:


τυχαίο? Δε νομίζω…

Καλα σχετικα με τις πωλησεις ποτε δεν ηταν υπερβολικες για αυτους αφου και το Images and Words του 1992 εχει γινει στην Αμερικη μονο χρυσο!!! Κανενα αλμπουμ τους περα απο αυτο δεν εχει καποια πιστοποίηση εκει.Οποτε αναμενομενες ειναι οι πωλησεις δεν πεφτεις κι απο τα συννεφα.