O Mike Portnoy αποχωρεί απο τους Dream Theater - Νέος drummer o Mike Mangini

Να δώ Virgil Donati στους DT και δεν θέλω τπτ αλλο!

:metal::metal: Θα ήταν πολύ ενδιαφέρουσα προσθήκη…

__Οπως και κάποιος από τους (πιο πιθανούς):
[ul]
[li]John Macaluso[/li][li]Sean Reinert[/li][li]Bobby Jarzombek[/ul][/li][CENTER]:wink:
[/CENTER]

Επίσης ένα όνομα που ακούγεται πολύ είναι κ ο Charlie Zeleny, ο οποίος έχει παίξει με τον Rudess και κάνει μαθήματα στο site του. Ενδεικτικό είναι ότι τελευταία ανέβασε διάφορα covers σε τραγούδια των Theater΄…:wink:

__Ω ναι!! Μπράβο, άλλο τρελό χταπόδι, κι αυτός ΤΡΟΜΑΚΤΙΚΟΣ ντράμμερ τεχνικά. Τους “Behold… the Arctopus” δε τους έχω ψάξει τόσο (αν και σκοτώνει κι εκεί), αλλά στους “Blotted Science”… όταν είδα τι και πώς το έπαιζαν, τρόμαξα πιο πολύ και απ το να έβλαπα ταινία θρίλερ! :lol: 8O 8)

__Βέβαια… δεν ξέρω αν αυτοί οι ΥΠΕΡ-παιχταράδες μπορούν να παίξουν τόσο “καλά” όσο ο Μάικ… Τεχνικά, είναι μπροστά, ίσως και πολύ μπροστά, αλλά δε θέλω να ακούω στους θίατερ Blotted Science ή Spastic Ink τρόπο παιξίματος… Ναι, ΜΠΟΡΟΥΝ, τόσο καλοί μουσικοί σου παίζουν Ο,ΤΙ θες ΠΟΛΥ καλά, αλλά πόσο “ταιριαστά” μπορούν…; Πόσο “καλά”…;

__Δηλαδή, οκ, όλοι τους μπορούν να παίξουν τζαζ, αλλά μπορούν να παίξουν ΤΟΣΟ καλά και ταιριαστά όσο ο Steve Gadd π.χ. αν ήταν να τον αντικαταστήσουν στην μπάντα του Chick Corea…;

__Και αφήνω εντελώς εκτός ότι 25 χρόνια τώρα έχουμε αγαπήσει το στυλ και παίξιμο του Mike… Π.χ. όποιος και να ερχόταν να αντικαταστήσει τον Petrucci, δεν ξέρω αν θα μου άρεσε να τον ακούω στους θίατερ ας ήταν και ο αγαπημένος μου…

__Και για να δώσω και ένα πραγματικό “ντραμιστικό” παράδειγμα… Ο Simon Philips ήταν Ε-ΞΑΙ-ΡΕ-ΤΙ-ΚΗ και ταιριαστή επιλογή για να αντικαταστήσει κάποιον σχεδόν αναντικατάστατο, τον μαγικό Porcaro των Toto… Θα βρουν μία τόσο καλή αντικατάσταση οι Theater…;

__Μπορεί… Μακάρι… Κι αν όχι, ας είναι έξυπνοι να το πάνε (ελαφρώς και τεχνιέντως) “αλλού”…

Κοίτα τεχνικά τουλάχιστον, τα ονόματα που ακούγονται είναι φοβεροί παίκτες, ίσως και καλύτεροι απο τον Portnoy (για τον Donati το έχει παραδεχθεί κ ο Mike). Όπως πολύ σωστά λες το θέμα είναι να υπάρχει η σωστή χημεία και να ταιριάζει το παίξιμο στο στυλ των Theater.

Αυτό που προσωπικά ελπίζω, είναι το νέο μέλος να φέρει κάποια φρεσκάδα στον ήχο των Theater, και γιατί όχι και drumming πρωτότυπο και διαφορετικό για το συγκρότημα. Προσωπικά πιστεύω ότι στους τελευταίους δίσκους υπήρχε αρκετή στασιμότητα στον τομέα των drums, και δεν ακούσαμε κάτι τόσο ιδιαίτερο, όπως συνέβαινε σε παλιότερους δίσκους.

Όντας prog συγκρότημα, η εξέλιξη είναι βασικός πυρήνας της μουσικής, και ελπίζω η τεράστια αυτή αλλαγή να φέρει την ανάλογη φρεσκάδα και έμπνευση στα υπόλοιπα μέλη του συγκροτήματος, ώστε και ο νέος δίσκος να είναι κάτι το μή αναμενόμενο.

Η μόνη επιφύλαξη που έχω, είναι στην live χημεία με το νέο drummer, καθώς ο Mike είναι όχι μόνο φοβερός παίκτης, αλλά και ικανότατος showman. Μένει να δούμε πώς θα αντιμετωπιστεί αυτό το κενό.

Ωραία τα λες αλλά για τη στασιμότητα στο drumming εν μέρει διαφωνώ. Ναι, οκ, ο Portnoy έχει ένα συγκεκριμένο στυλ που διακρίνεται και στα άλλα projects του (π.χ. το drumming του στους OSI ή τους Transatlantic δεν έχει τόσο τρομακτικές διαφορές στυλιστικά με τους Theater, αν εξαιρέσουμε την προφανή απουσία των metal επιρροών) αλλά στο Octavarium ακούω διαφορές ας πούμε σε σχέση με το Systematic Chaos. Στο μεν οι prog rock καταβολές ήταν πολύ πιο εμφανείς ενώ στο δε την θέση τους πήραν οι metal.

Για να μη μιλήσω για την ΤΡΟ-ΜΕ-ΡΗ παραγωγή στα drums του BC&SL (και στο Whirlwind). Τέτοια τελειότητα στον ήχο των drums (καλά για το παικτικόν του ζητήματος τα standards είναι στα γνωστά ύψη) δεν θυμάμαι να’χω ξανακούσει πρόσφατα. Σε φάση το Wither να αποκτά άλλο νόημα λόγω των παιχνιδισμάτων του Μιχαλάκη με τα κρουστά. (ντάξει το 'καψα τελείως) :stuck_out_tongue:

Τέλος πάντων, περισσότερο θα μου άρεσε ο νέος drummer να φέρει πνοή, δημιουργικά, στην μπάντα μπας και δούμε κάτι που να μας συγκλονίσει παρά να είναι τεχνικά σε τρομακτικό επίπεδο και να βγάλουν ένα άλμπουμ μία απ’τα ίδια.

Mangini λεω γω πως θα ταιριαζε ανετα…τζαρζομπεκ κτλπ δε θα κολλαει.

Από σχετικά έγκυρη πηγή, (mod του φόρουμ των DT), o Thomas Lang είναι ένας από τους 7 drummers που θα περάσουν από audition.

:!:

__ΙΣΩΣ ο καλύτερος (all-around) τεχνικά drummer του κόσμου σήμερα.

Δύο βιντεάκια του Charlie Z(eleny), στα Dance of Eternity και Metropolis Part 1.

Δεν τον λες κακό! :stuck_out_tongue:

Βέβαια μου φαίνεται αρκετά πιο νέος από τους υπόλοιπους, και δεν ξέρω αν κάτι τέτοιο θα αποτελούσε ανασταλτικό παράγοντα.

Και ο Thomas Lang δεν είναι καθόλου κακός. Αναρωτιέμαι τι έχουν στο μυαλό τους οι άλλοι 4… κάποιον που μπορεί να αντιγράψει το στυλ του Portnoy ή κάποιον που θα φέρει το δικό του στυλ στο συγκρότημα;

[COLOR=“Blue”]Εδώ μια ιδέα από Thomas Lang[/COLOR]

Επίσης ακούγεται το όνομα Peter Wildoer, γνωστός από τους Darkane, καθώς επίσης έπαιξε και στον τελευταίο σόλο του LaBrie.
Τελείως άλλη φάση drummer κατά τη γνώμη μου, αφού είναι περισσότερο του ακραίου ήχου, αλλά σίγουρα πολύ καλός παίκτης.

[COLOR=“blue”]Video από τον Peter Wildoer[/COLOR]

8O8O8O

Πάρτε ένα άλλο από τον Lang:

http://www.drummerworld.com/Videos/thomaslangmd06.html

Για τον Charlie Z, νομίζω με ενοχλεί το ότι προσπαθεί να παίξει “τέλεια” τα τραγούδια των Theater, χωρίς να αφήνει καθόλου το (όποιο) προσωπικό του στίγμα.

Mακριά ο παιχταράς της μπαντάρας από τους προβληματικούς.

Αυτός ο Τσάρλι ζ μια χαρά είναι.

__Καλά, ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ πως δεν θέλουμε να πάει πίσω το τρίτο των Cynic (αρκεί να μην είναι όπως το EP τους :p:p), αλλά επειδή παίζει και να βγάζουν ένα κάθε 5-10-15 χρόνια οι παιχταράδες μας, ας βγάζει το ψωμάκι του στους θίατερ, να απολαμβάνουμε κι εμείς θίατερ και να μαθαίνει και ο κόσμος των θίατερ τους Cynic :wink:. Διπλό κέρδος ρε! :smiley:

__Για λανγκ τα είπα πριν. Ο τύπος είναι κορυφαίος ακόμα και στα τρικς με τις μπακέτες, :p, φοβερός.

__Αλλά τον Ζέλενι δεν ξέρω αν τον θέλω. Κι αυτός all around, αλλά όχι τόσο κορυφαίος και άσε που μου φαίνεται λίγο ψαρωμένος στα βιντεάκια (σε σχέση με τους Βλόττεντ Σάιενς ειδικά).

__Ο Τζάρζο ναι, δεν “δένει” αλλά αν προσάρμοζε το στυλ του, θα μας έφευγε το καφάσι και τεχνικά και συνθετικά με τα νέα των θίατερ, άσε που θα ξεφευγαν από την πιθανότητα ενός κόπικατ (πιθανόν να λειτουργήσει έτσι ο Ζέλενι αρχικά τουλάχιστον).

__Ο δονάτιος, υπεράνω κριτικής αλλά δε νομίζω να πάει, άσε που μερικές φορές σε μέταλ είναι σα να βγάζει μεροκάματο μερικές φορές -απλά το κάνει ΤΟΣΟ καλά που και πάλι είναι ΤΟΠ.

__Ο Μακαλούσο χμμμ, θα ήταν η πιο ενδιαφέρουσα περίπτωση ίσως στο ΤΙ καινούργιο θα συνθέσουν και στο ΠΩΣ θα έπαιζε (αν του έδιναν καλλιτεχνική ελευθερία) “τα παλιά” τωμ θίατερ.

Ο Jarzombek είναι σε tour με τον Halford, οπότε μάλλον αποκλείεται να πέρασε από audition:wink:

Aπο πολύ έγκυρη πηγή, οι 5 από τους 7 που πέρασαν από audition είναι:

  • Virgil Donati
  • Peter Wildoer
  • Mike Mangini
  • Marco Minnemann
  • Thomas Lang

Οι audition βιντεοσκοπήθηκαν και είναι πολύ πιθανό να κυκλοφορήσει το υλικό μαζί με το νέο δίσκο.

Ξέρουμε πότε περίπου θα αποφασίσουν για τον νέο drummer?

All will be revealed when the time is right and all conceivable aspects have been considered. Patience my friends. James… :-))))

Από το twitter του LaBrie