Αγoρα Εξοπλισμου για Αρχαριο

Γεια σας παιδια :slight_smile: !! Πριν 1 μηνα αρχησα να πεζω ηλεκτρικη μετα απο την 3 χρονη εμπειρια στην κλασικη … Σκεφτομαι να αγορασω την παρακατω κιθαρα :http://www.musicorama.gr/eshop/product_info.php?cPath=1_11_1106&products_id=4471

Κυριως θελω να πεζω απο rock-hard rock εως Ηeαvy metal -trash κλπ.

Kαι επειτα απο ενισχυτη αυτον εδω τον Marshal : http://www.musicorama.gr/eshop/product_info.php?cPath=1_14_1401&products_id=417

Εχω κανει καλη επιλογη ? :-k
Τι αλλο μου προτινετε? :slight_smile:

Καλες επιλογες. Ξερεις και κλασσικη, θα μαθεις και πιο ευκολα. Εγω θα αγορασω κιθαρα, μιας και εμαθα μεσω φορουμ, ιντερνετ και φιλων τα βασικα και μπορω να πω πως ξερω και μπορω να παιξω πολλα τραγουδια (ταμπλατουρες). Μιας και μαθαινω - παιζω μονος μου θα αγορασω αυτο

Υπαρχει και σε μπλε και σε κοκκινο εκτος απο μαυρο. Μια χαρα για το ξεκινημα, καλοι μαγνητες και ωραιος σχεδιασμος. Αλλα αφου ξερεις κλασσικη, θα σου προτεινα κατι πιο ακριβο απο το παραπανω. Αυτο που προτεινες ειναι πολυ καλο αλλα επειδη δεν εισαι καινουριος στον κοσμο της κιθαρας αν σου αρεσουν οι Explorer η οι Flying V, παρε μια! Εχω ακουσει βεβαια ειναι “δυσκολες” για εξασκηση στο σπιτι… Θα σου πουν και οι πιο εμπειροι του φορουμ στην κιθαρα…

φιλαρακο θα σου προτεινα το πακετο που σου προτεινει ο φιλος απο πανω αλλα απο τον thomann…λογικα σχεδον παντα εχει καλυτερες τιμες:)

Πολυ καλη κιθαρα και πολυ καλος ενισχυτης για ξεκινημα… Παρτα ομως απο το thomann θα σου ρθουν πιο φθηνα…

To ζητημα με την κιθαρα ειναι οτι δεν θελω για πρωτη κιθαρα να χαλασω πανω απο 350 Ε …
Ο ενυσχητης ειναι πολυ καλος και τον εχω ακουσει κ απο κοντα απλως ηθελα να ακουσω και τις γνωμες σας :roll:

Eddie Ειναι το οικονομικο στην μεση αλλιως μια esp explorer ή καμια FLYING v θα ηταν η 1η μου επιλογη !! Εχω ερωτευτει αυτες τις 2

  1. EX 401 (ασπρο για να θυμιζει And Justice for ALL εποχες ) http://www.espguitars.com/guitars_ex.html
    2.http://www.deanguitars.com/dean_winter_07/razorback_db_enlarged.htm (Dime κιθαρα )
    Αλλα ειναι για παιδια που πεζουν περισοτερο απο μενα …

Υπομονη!!

αλλα για τωρα καλα ειμαστε… :stuck_out_tongue: :smiley:
Απο οτι γνωριζω πεζει και το θεμα βολικοτητας καθως πολλες απο αυτες δεν ειναι για αρχαριους… Αυτες οι πεννες με εχουν καταστρεξει… Επεζα με δαχτυλα στην κλασικη και ειναι αλλο πραμα τωρα #-o :-s

Κατι αλλο υπαρχει να μου προτινετε απο esp μερια? :roll:

Σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας :slight_smile:

φιλαρακο κοιτα αυτη ειναι πανω κατω στισ τιμες που θελεις!

http://www.thomann.de/gr/espltd_ex50bk.htm

ενισχυτης μια χαρα

κιθαρα δεν εχω παιξει ιμπανεζ αλλα εχω ακουσει καλα λογια και για τις φτηνοτερες.

οχι flying v οχι περιεργα σχηματα που δεν θα μπορεις να μελετησεις καθιστος ανετα:roll:

οταν θα κανεις μπαντα κ θα περιοδευεις στον κοσμο θα παρεις μια flying V σαν των accept αλλα για δευτερη:p

για μελετη προτιμησε κλασικο σχημα8)

Μια απο τα ιδια! :smiley: Κοιτα αν σου αρεσει αυτο που σου προτεινε ο Stefylas, αλλα σε ασπρο και οικονομικο και ESP υπαρχει και αυτο

Aν δεν ημουν αρχαριος αυτη θα αγοραζα! Οικονομικη και οπως τη θελω(εις), αλλα οπως λες εσυ και ο plj667 για αρχαριος παρε μια σε κλασσικο σχημα. Το πακετο που σου προτεινα, αν και φθηνο εχει πολυ καλες κριτικες και ειναι οντως καλη με καλους μαγνητες. ΤΟ ΜΟΝΟ ΜΕΙΟΝ ΤΗΣ GRX70 ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΤΡΕΜΟΛΟ. Βασικα δεν ξερω ΠΟΙΟ σοβαρο “προβλημα” μπορει να παρουσιασει το τρεμολο (κατι εχω ακουσει χανεται το κουρδισμα…) γιατι και γω αρχαριος ειμαι αλλα προσωπικα δεν προκειται να το χρησιμοποιησω (Παιδια αν ξερει καποιος ας μου εξηγησει.).

Stefyla το πακετακι στο Thomann εχει 255, αν χρεωνει και μεταφορικα πανω κατω ιδια τιμη εχουν.

ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΣΑΝ ΑΡΧΑΡΙΟΣ. Εγω θα παω στο μουσικοραμα στα Εξαρχεια η στον Τριμη, οταν μαζεψω τα χρηματα, να δω απο κοντα την κιθαρα, και να ρωτησω και τα χαρακτηριστικα της και τι παιζει γενικα. Θα σου προτεινα να εισαι στο μαγαζι στο οποιο θα αγορασεις την 1η σου ηλεκτρικη. Για Ibanez πας και στον Τριμη αμα θες. Στην Χαριλαου Τρικουμη νομιζω ειναι…

νταξει εχεις δικιο…εγω εννοουσα βεβαια να δοκιμασει την κιθαρα εδω και αν συμφερει να την παρει απο εξω ας την παρει απεξω αλλα παντα βεβαια ειναι καλο να δοκιμαζεις ενα οργανο και οχι να κανεις blind buy

Ενοιτε οτι θα την δοκιμασω σε μαγαζι :slight_smile:

Σας ευχαριστω ολους για την βοηθεια σας !! 8):wink:

Kαι κλασσικα πεταγoμαι εγω και λεω “ESP ESP ESP ESP ESP” :stuck_out_tongue:

Εγώ πάλι θα πρότεινα να πάρει μία squier, και με τη διαφορά χρημάτων να επενδύσει σ’ένα πολυεφέ! Γενικά θεωρώ ότι είναι καλύτερα τα λεφτά να πάνε σε καλό/καλύτερο ενισχυτή και πολυεφέ, παρά στη κιθάρα.

νταξει γενικα ειναι και τι προτιμαει το παιδι το παιδι αλλα αφου θελει esp…:stuck_out_tongue:

Ναι οκ, και είναι σημαντικό να σου αρέσει αυτό που έχεις, ειδικά αν είναι πρώτο όργανο. Εγώ πάντως το είπα γιατί οι squier είναι καλές για πρώτο όργανο και πολύ all-arround ειδικά μ’ενά πολυεφέ!

και το πολυεφε μενει κιολας
ενα pod pocket ή κατι τετοιο
(μλκια ειπα- οτι ειναι καλο μενει…) οποτε ασε το pod για αργοτερα - εξαλλου ο ενισχυτης ειναι παραπανω απο ικανοποιητικος8)

θελω κ εγω να παρω ηλεκτρικη, αλλα επειδη θελω να τη δω κ απο κοντα θα τη παρω απο μαγαζι και οχι απο τι ινετρνετ…στην αθηνα,ξερετε μηπως συγκεκριμενα μαγαζια να ψαξω? εκτος απο φιλλιπο νακα…:stuck_out_tongue:

Πρωτα απ’ ολα ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΝΑΚΑ. Δευτερον ειναι το μουσικοραμα στα Εξαρχεια, εχει και ιστοσελιδα (δες και σε τι οδο ειναι στην ιστοσελιδα) www.musicorama.gr . Αν θελεις κιθαρα Ibanez υπαρχει και ο Τριμης (ειναι ο αντιπροσωπος της Ibanez στην Ελλαδα) που ειναι στην Χαριλαου Τρικουπη.

+1 στον εντι…και γω την ιμπανεζ μου απο τον τριμη την πηρα…

παντως η επιλογη του φιλου μου φαινεται αρκετα καλη για αρχη…ιμπανεζ ρε!!:stuck_out_tongue:

Σκεφτομαι και για κανα πολυεφε-πεταλακι
Εχετε κατι καλο να μου προτεινετε γυρω στα 100 -150 Ε? :roll:

Παντα μου αρεσε το οτι στην ηλεκτρικη μπορεις να πειραματιστεις με πολλους ηχους :slight_smile: 8)
Αν και θεωρω οτι η κλασικη σαν οργανο αρχιζει εκει που σταματαει η ηλεκτιρκη :roll:

Ενας φιλος μου εχει αυτο : http://www.thomann.de/gr/zoom_g21u_guitar_fx_pedal.htm

Το εχει δοκιμασει κανενας σας? :-k Εγω που τον ροωτησα μου λεει οτι ειναι ικανοποιημενος :-k :-k