O γιατρός σάς απαντά

Σαν κάποιους που οταν βγαίνω έξω και πίνω shark/red bull, έρχονται με την ουισκάρα και το τσιγάρο στο χέρι και μου λένε “μην πίνεις τέτοια, κάνουν κακό”
#-o

Ο συνδυασμός τους με αλκοόλ είναι ό,τι χειρότερο. Αν ξεκινήσεις από τα 20 να πίνεις και 1 φορά τη βδομάδα ή/και μήνα τέτοια κοκτέιλ, στα 30-35 ψάχνε νεφρά, συκώτια και όχι μόνο (δεν θυμάμαι όλες τις επιπτώσεις που περιέγραφαν). Το διάβασα πριν κάτι μήνες σε ιατρικό άρθρο και φρίκαρα (όχι ότι τα έπινα) :?

Για σκέτο μιλάω…και η καφεΐνη που έχει εννοείται ότι δεν φτάνει την ποσότητα που υπάρχει σε 12-15 φλιτζάνια καφέ όπως αναφέρθηκε, αν είναι δυνατόν:lol:
Το Red Bull έχει 80mg, όσο ένας καφές

Για συνδυασμό με αλκοόλ και γω είχα διαβάσει ότι δεν κάνει καλό…

pragmatika mono mia fora exw piei redbull prin kana 3mino kana 2 goulies.

i fola myrizei apo makria.

mono patroparadoto paradosiako frappe

Δεν το είπα και με απόλυτη σιγουριά. Αλλά σκέφτηκα ότι αφού 12-15 φλιτζανια καφε τα αντιστοιχιζει σε 1500 mg καφείνης και μία μεριδα monster των 240 ml περιέχει μίγμα ενέργειας (καφείνη και άλλες διεγερτικές ουσίες) 2500 mg υπάρχει μια λογική βάση…

Τόσο είναι όλο το μείγμα(καφείνη, ινοσιτόλη, γκουαρανά κ.λπ):wink:
160mg καφείνη έχει

malakes sa farmako akougete to prama…

500ml ειναι οι συσκευασιες Monster

Απλά και τα άλλα συστατικά έχουν παρόμοια δράση και είναι διεγερτικά. Εντάξει δε θα γράψω άλλα γιατί νομίζω ότι παραέγινε ανάλυση για ένα άχρηστο ποτό.:slight_smile:

Το Monster τι είναι μιας και που το αναφέρετε; Στυλ red bull ή καμία σχέση;

styl redbull ακριβως.

μομομομονστερ κιλ:lol:

ε δε ξέρω ρε! εννοώ energy drink ή καμία σχέση; ;ρ

ναι αυτο λεω ρε.

ειναι ακριβως στυλ ρεντ μπουλ.

το αλλο πηγαινε σε τετοια φαση

Energy drink είναι και χορηγός της Yamaha Tech3 στο MotoGP:p

Αντίθετα με το Red Bull το Monster moυ αρέσει ως γεύση. Και σίγουρα είναι αποτελεσματικότερο από καφέ αν χρειάζεται να μήνεις όχι απλά ξύπνιος αλλά και σε εγρήγορση. Προσωπικά το ανακάλυψα στην Αμερική πριν μερικά χρόνια (εδώ κυκλοφορεί καμία διετία) και διαπίστωσα; την χρησιμότητα του όταν έπρεπε να οδηγήσω μερικές εκατοντάδες χιλιόμετρα μέσα στη νύχτα… :roll:
Έχω πάντα μερικά στο ψυγείο μου, χρησιμέυουν όταν θέλω να πάω σε κανένα live και είμαι ξύπνιος από τις 6 το πρωί και “κομμάτια”.
Τώρα για τις παρενέργειες δεν είμαι ειδικός, δεν έχω διαπιστώσει κάποιες πάνω μου αλλά όπως με ό,τι έχει καφεϊνη (δηλαδή και το “αθώο” τσαγάκι) “παν μέτρον άριστον”

Εμένα το Monster μου φαινότανε πολύ γλυκό και δεν μου άρεσε…Στην εξεταστική(καλη ώρα),όταν περνάω 10 ώρες μέσα στη βιβλιοθήκη και θελω να συνέλθω λίγο, προτιμώ αυτό.Relentless και τα μυαλά στα κάγκελα.

Ε αυτά δεν κυκλοφορούν εδώ:p

Σαν γεύση προτιμώ το shark
Monster όμως συμφέρει λόγω τιμής, είναι και μισόλιτρο, ό,τι πρέπει για poker night!

off topic είμαστε αλλά δε γαμείς:p

[SIZE=“3”]Άμα συνεχίσετε να τα πίνετε, δε θα είσαστε για πολύ οφ τόπικ!!!
[/SIZE]

Δε μπορώ να χωνέψω το γεγονός ότι παιδιά είκοσι και εικοσιπέντε ετών πίνουν αυτές τις παπαριές για να έχουν δυνάμεις/αντοχές. Έλεος δλδ!!!

[SIZE=“1”]Άντε, μην ακούω για δύναμη και αντοχές στην ηλικία αυτή και ενώ είστε μια χαρά. Απλώς, σκεφτείτε μόνοι σας και βρείτε τον τρόπο σας και μην καταφεύγετε στις εύκολες λύσεις τύπου monster/red bull ! ! ! Άμα ήταν πραγματικά “καλά” και “θαυματουργά” θα τα έπαιρνα και εγώ, που έχω και έναν λόγο:( να το κάνω… ! ! ! Φιλικά ! ! ![/SIZE]

Στις ΗΠΑ ένας φοιτητής πριν μερικά χρόνια είχε κάνει αγωγή ή μήνυση (δεν θυμάμαι λεπτομέρειες), επειδή συμφοιτητές του χρησιμοποιούσαν διεγερτικές ουσίες για να διαβάζουν σερί και έντονα χωρίς ύπνο, οπότε υπήρχε αθέμιτος ανταγωνισμός εναντίον αυτών που αρνούνταν να χαπακώνονται.
Γενικά είναι διαδεδομένο το χαπάκωμα φοιτητών στο εξωτερικό, οπότε τι να σου κάνει το “ενεργειακό ποτό”…

Παρεμπιπτόντων, η χρόνια έλλειψη ύπνου οδηγεί μεσοπρόθεσμα σε ανεπανόρθωτες βλάβες στην υγεία. Ο καθένας θα τα βρει μπροστά του και τότε δεν θα τον σώσει καμία διεγερτική ουσία.

εγω απλα σεβομαι την ενεργεια που μου δινει ο οργανισμος μου και δε παω να την ξεπερασω…αν πρεπει να κοιμηθω μετα κ απο καφε ακομη κ αν ειναι 5 ωρες πριν την εξεταση τοτε το σεβομαι.

τα υπολοιπα ειναι ντοπες