Oceansize - Self-Preserved While The Bodies Float Up

Λοιπόν δεν νομίζω ότι έχει κάποια σημασία το ότι έχει κυκλοφορήσει εδώ και κάτι μήνες. Το νήμα αυτό έπρεπε να φτιαχτεί

:bow2: [SIZE=“3”]OCEANSIZE - Self-Preserved While The Bodies Float Up[/SIZE] :bow2:

Οι Oceansize είναι μια [SIZE=“3”]μπαντάρα[/SIZE] ερχόμενη απο Αγγλία μεριά,από το Μάντσεστερ συγκεκριμένα

…και κυκλοφόρησαν την 4η στη σειρά, ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ δισκάρα τους. Η μπάντα είναι πενταμελής: 3 κιθάρες στη σειρά να χτίζουν κορυφαία walls of sounds, όλοι οι έγχορδοι μαζί να δένουν ριφφ κ αρμονίες που μόλις αποκωδικοποιηθούν σου κάνουν το κεφάλι πουρέ ,συνεπικουρούμενοι από έναν από τους πιο ευρηματικούς,παικταράδες κ γαμάτους ντράμμερ που παίζουν μπάλλα στον ευρύτερο σκληρό-rock ήχο αυτή τη στιγμή. On the top ένας τραγουδιστής (+3η κιθάρα) ο οποίος λειτουργεί σαν επιπλέον όργανο, και ο οποίος γράφει και γαμώ τους στίχους. Η μαγκιά τους έγκειται σε πααααάρα πολλά πράγματα:

[ul]
[li]Δένουν επιρροές από ένα άπειρα ευρύ φάσμα ήχων. Η μουσική είναι ένα αμάγαλμα τόσων διαφορετικών,μα αριστοτεχνικά δεμένων μεταξύ τους, πραγμάτων,που αποδεικνύνουν στην πράξη πόσο γελοία συνήθεια είναι το ταμπέλωμα της μουσικής
[/li][/ul]
[ul]
[li]Στήνουν συνθέσεις οι οποίες διακατέχοντια απο τελείως διαφορετική ροή/δομή κάθε φορά. Μπορούν και γράφουν τραγούδια με κουπλέ/ρεφρέν κτλ, μπορούν κ γράφουν μακροσκελείς συνθέσιες που θέλουν ώρα να ξεδιπλωθούν μα μόλις αυτό γίνει σου σκάνε όλα στη μούρη,μπορούν και γράφουν πράγματα απου από πιασάρικα γίνονται δύσπεπτα κ τούμπαλιν και ξανά απ’την αρχή, και πάααρα πολλά ακόμη
[/li][/ul]
[ul]
[li]Λειτουργούν ως ΜΠΑΝΤΑ: Αυτό για μένα μεταφράζεται στο ότι μπορεί ενώ τους ακουώ να λέω “πωωω. άκου ριφφάρα ρε πούστη μου” ή να σκαλώνω με την τάδε αρμονιάρα η το τάδε ανορθόδοξο beat, αυτό που μένει στο κεφάλι μου περισσότερο απο οτιδήποτε άλλο έιναι ένα γαμιστερό πράγμα που λειτουργέι ΕΝΙΑΙΑ,ΣΑΝ ΣΥΝΟΛΟ. Tεράστια μαγκιά, το ότι καταφέρνουν και δένουν τόσο πολύ τον ήχο τους παρά τις άπειρες λεπτομέρεις που κάλλιστα γαμάνε και απο μόνες τους.
[/li][/ul]
Το Self-Preserved while the bodies float up (ΚΑΙ τιτλάρα έτσι ? :metal:)) είναι άλλο ένα κεφάλαιο πάνω σε όλο αυτό το πράγμα που είναι αυτή η κορυφαία,κ εντελώς παραγνωρισμένη μπάντα. Κάποιες αναφορές,χωρίς σε καμμία περίπτωση να προιδεάζουν για το τι παίζει με δαύτους, είναι οι Porcupine Tree,oι Cave In, το prog rock,το alternative, τα post ηχοτοπία, ο πειραματικός σκληρός ήχος μπλαμπλαμπλα… Η μπάντα έχει εξάλλου εκφράσει το θαυμασμό της για πράγματα όπως οι Meshuggah, My Bloody Valentine,Pink Floyd, Radiohead,Aphex Twin, Botch, Mogwai κτλ κτλ κτλ

Και όσο μπαντάρα και να είναι, το ότι θα επέλεγαν να ανοίξουν το δίσκο με μια ΚΑΡΑ-DOΟM-ια σαν το [SIZE=“2”]Part Cardiac [/SIZE]ε δεν το περίμενα με την καμμία. Επίσης ,με τίτλους τραγουδιών όπως [SIZE=“2”]"Oscar Acceptance Speech’’, ‘‘It’s my Tail and I’ll chase it if I want to’’ ,’‘Built us a Rocket then…’’ [/SIZE] ε τι διάολο,σου τραβάνε κάπως το ενδιαφέρον,όχι? 8)

[SIZE=“3”]
ΓΑΜΑΝΕ ΛΕΜΕ ! ! !:slight_smile: [/SIZE] Ακούστε το άμεσα!!!

λιωνω το everyone into position αυτον τον καιρο ,για τον οποιο δισκο τι να πουμε , [B][SIZE=“3”]ΔΙΣΚΑΡΑ!!![/SIZE][/B].δν το χω ακουσει το καινουργιο ακομα ,αλλα εχω ακουσει οπως παντα τα καλυτερα :thumbup:

Ε όπως τα έχεις ακούσει είναι :smiley:

Ακόμη δεν έχει φάει,φυσικά, το υπερ-λιώσιμο που έχει φάει η άνωθεν δισκάρα που ανέφερες, ούτε το λιώσιμο που έχει φάει το -top of the tops- [SIZE=“2”][B]Frames[/B],[/SIZE]αλλά οκ, έχει κάτι μηνάκια μόνο που κυκλοφόρησε,κατα τ’άλλα κι εδώ θρίαμβος παίζει

Ντάξει, τα’παμε και τα ξαναλέμε.
Οι Oceansize έχουν 4 φανταστικούς δίσκους και όσον αφορά το “Self Preserved…” , απλά αυτή τη φορά έφτασαν πάλι τον ήχο τους στα όριά του και έφτιαξαν ένα σύνολο κομματιών που δεν υστερεί σε τίποτα από τα προηγούμενα. Τελείως διαφορετικό, προοδευτικό, όπως θέλεις πέσ’ το, αλλά και πάλι. Είναι 100% Oceansize.
Επίσης, το Silent/Transparent είναι μεγάλο έπος και live χώνει ακόμα περισσότερο.

Δεν ξέρω ακόμα αν είναι καλύτερο του “Frames”, (πιθανότατα όχι) αλλά αυτό που έχει σημασία είναι ότι οι συγκεκριμένοι τύποι συνεχίζουν να βγάζουν μεγάλες δισκάρες και σαφώς αποτελούν πλέον από τις κορυφαίες μπάντες της 10ετίας.

Τα είπατε όλα, απλά να προσθέσω ότι το feed to feed box set (3 dvd και 4 cd!!!) είναι η καλύτερη αγορά που έχω κάνει και το έχω δει περισσότερες φορές από οποιοδήποτε άλλο. Συστήνω ανεπιφύλακτα.

Bump !

Το ότι στη Ελλάδα δεν τους ξέρει ούτε η μάνα τους το ήξερα δυστυχώς. Βέβαια το ότι δεν ποστάρει τη γνώμη του κόσμος στο thread δεν σημαίνει απαραιτήτως ότι δεν τους έχει ακούσει σχεδόν κανείς εδώ μέσα…

…Απλά είναι κρίμα γιατί εαν κρίνω από τα ποστς πολλών χρηστών στο φόρουμ,πιστεύω υπάρχουν άτομα που θα χάσουν τη μπάλα μαζί τους μόλις/εαν τους πάρουν πρέφα. Πχ όσοι γουστάρουν Porcupine Tree, μάλλον θα σκαλώσουν άσχημα και με το [B]Self - preserved…[/B]αλλά και με το [B]Frames[/B]

Να και ΒΙΝΤΕΟΚΛΙΠΑΡΕΣ, το πρώτο απο την πρόσφατη δισκούμπα,το δεύτερο απο το ντεμπούτο

[B]http://www.youtube.com/watch?v=d8vfxcJf3HM

Γιατί το Charm offensive και A Homage To A Shame από το αλμπουμ everyone into position είναι ΚΟΜΜΑΤΑΡΕΣ αλλά και όλο το άλμπουμ είναι πολύ καλό.

Νομίζω το E.I.P. είναι το χαρακτηριστικότερο άλμπουμ από Oceansize.

Απλά ο Mark Heron δίνει ρεζιταλ σε αυτό το άλμπουμ και ακούγεται πιο ζωντανό!

Βασικά τι μεγαλειώδης δισκάρα και το “Everyone…”. Ντάξει, τι να πεις, οι άνθρωποι γράφουν μουσικάρες.
Και γω αυτό θα πρότεινα ως χαρακτηριστικότερο για τον ήχο τους, αλλά από κει και πέρα, σε κάθε δίσκο τους εξελίσσονται.

Πολύ υποτιμμημένο συγκρότημα πάντως και ειδικά εδώ στην Ελλάδα!:-k

εχω ακούσει το Frames και το τελευταίο πολυυ καλα αλμπουμ και τα 2 :wink:

Βαριέμαι τα multi-quotes,οπότε:

ΕΛΕΕΙΝΑ υποτιμημένη μπάντα, όχι απλά υποτιμημένη.Επίσης, η ίδια η μπάντα έχει δηλώσει ότι δεν είναι ευχαριστημένη 100% απο το [B]everyone into position [/B]διότι έκαναν συμβιβασμούς με τον ίδιο τους τον εαυτό εκεί. Οπότε μάλλον οι ίδιοι δεν θα συμφωνούσαν ότι αυτό είναι το χαρακτηριστικότερο, σίγουρα όμως είναι το πιο προσβάσιμο κ νορμάλ για να χωθεί κάποιος (κι εγώ απο εκεί τους έμαθα). Εϊναι θεικό, τι να λέμε.

Ο Mark Heron στο άλμπουμ αυτό πράγματι κάνει καταπληκτικά πράγματα,αλλα προσωπικη άποψη : Στο [B]Frames[/B] δεν αφήνει όρθιο πραγματικά τίποτα, οι επινοήσεις του είναι αλλού. Τσεκ το κομμάτι [B]Only Twin[/B], εντελώς χαρακτηριστικά

Ξέρω! Ο Έλληνας και γενικότερα ο περισσότερος κόσμος, θέλει να βαρανε κεφαλια, χερια, Κ@λους, νύχια και δε ξέρω τι άλλο!

Αλλά αυτό που αποκομίζεις από το [U]ΜUSIC for A NURSE [/U]δε το αποκομίζεις με κανένα άλλο τραγούδι!

Και όσον αφορά για το θέμα του συμβιβασμού φαντάζομαι το Self… δεν ανηκει σε άλμπουμ που σιμβιβαστηκανε αφού το [U]Part Cardiac[/U] με [U]silent/transparent[/U] έχει μεγάλη διαφορά στην ένταση ! Το part cardiac πρέπει να είναι το βαρύτερο τραγουδι που έχουν γράψει μέχρι τώρα (λέτε να φταίει που έκανε tour ο Mark με τους PAradise Lost πέρσι?)!

Και αυτοί που ακούνε Anathema, ας ακούσουν κανά Oceansize να ξελαμπικάρουνε! 8)

Τους παρακολουθώ από το 2004, την αρχή της καριέρας τους δηλαδή και νιώθω πολύ τυχερός. Προσωπικα με ενθουσιάζουν περισσότερο τα 2 πρώτα, τόσο μουσικά όσο και φωνητικά. Πριν το Frames ο τραγουδιστής έκανε εγχείρηση στις φωνητικές χορδές και κάπως περιορίστικε το εύρος του. Η αλήθεια είναι ότι ειδικά στο τελευταίο δεν έχω δώσει μεγάλη βάση και πρέπει να γίνει άμεσα. Ιδιαίτερης μνείας αξίζουν και τα διάφορα ep με τα Music for nurses και Home & minor να ξεχωρίζουν. Ας ξαναθυμηθούμε μια φανταστική στιγμή απ’ το ντεμπούτο τους, πιτσιρικάδες τότε, στα 20 όλοι τους…

Ωραίο κι αυτό το τραγούδι! Μιας και λέμε Silent/ Transparent ,

Και από το 6λεπτό και μετά, αυξάνετε ή ένταση του τραγουδιού!

Καλές ακροάσεις!