Off topic all the time!

υπαρχει παρομοιο topic που ειχα ανοιξει παλιοτερα…

Οι Πινκ Φλοηντ ειναι γελοιοι. Ισχυει.

Πσοφα ρε.

Ναι, και ο Λευκός Πύργος είναι κάτασπρος. Ισχύει.

shortsman, τυπικά είσαι ψάρακας… Μόλις κάνεις ένα ταξιδάκι στην Αθήνα για να γνωρίσεις τους υπόλοιπους χρήστες και συμπληρώσεις και κάποιους μήνες παραπάνω στο φόρουμ, προβλέπω να ποστάρεις και εσύ στο off topic πολύ περισσότερο… :wink:

Μην τσακώνεστε για την πατρότητα της ιδέας. Παρόμοιο τόπικ είχα ανοίξει και στις πρώτες μου μέρες στο φόρουμ. Απλά με τον καιρό ανακαλύπτεις ότι στο υπόλοιπο φόρουμ μιλάς για ένα πράγμα (μουσική) και εδώ μιλάς για όλα τα υπόλοιπα (παλιά είχαμε και τα αθλητικά εδώ μέσα, ώσπου γκρίνιαξαν οι γυναίκες του φόρουμ και τα κάναμε ξεχωριστή κατηγορία :p).

Σαφώς και υπάρχουν τόπικς που τα θεωρώ “παιδικά” και χαζά και πολύ απλά δεν ποστάρω σε αυτά. Όπως υποθέτω κάνει και ένας που ακούει blues, με τα τόπικς για το black metal. Αυτό όμως δε σημαίνει ότι το οφ τόπικ δε συνεχίζει να είναι ένας χώρος έκφρασης όλων των θεμάτων που σε ενδιαφέρουν, σε απασχολούν ή θες να κάνεις χαβαλέ μαζί τους, αλλά δεν ανήκουν σε κάποια από τις υπόλοιπες εξειδικευμένες κατηγορίες…

Τα off topic δεν επηρεάζουν καθόλου τα μουσικά θέματα.

Όποιος είναι να γράψει σε αυτά θα γράψει.

Ο προβληματισμός είναι εντελώς λάθος. Το σωστό θα ήταν: “Γιατί τόσο λίγοι γράφουν στα μουσικά θέματα”

Μα δεν γραφουν λιγοι στα μουσικα. Απλα λογω της ποικιλιας των γουστων τα περισσοτερα threads εχουν λιγα ποστ.

Είναι και αυτό, αλλά και πάλι πιστεύω ότι είναι σχετικά λίγοι αυτοί που γράφουν -και έχουν κάτι να πουν

Eνας λογος που μπορει να μπει καποιος, οπως εγω, σε ενα site σαν το rocking, δεν ειναι μονο για να γραφεις για αυτα που ηδη ξερεις, αλλα για να μαθαινεις απο καποιους που ξερουν περισσοτερα για αυτα που δεν ξερεις. Στα groups για παραδειγμα, ειναι πολλα για τα οποια δεν μπορω να εχω κατασταλαγμενη αποψη, για αυτο και δε γραφω, απλως διαβαζω και ενημερωνομαι. Στα οφ τοπικς μπορει να συμμετεχει ο καθενας, και εχει τζερτζελε γιατι εχει καλη παρεα στο φορουμ γενικα.

Παιδια δεν ειπα οτι ειναι κακο…απλα εγραψα για κατι που με προβληματιζει…αυτο μονο…

Το μονο που με ‘‘χαλαει’’ ειναι οτι αρκετα ηληθια θρεντς εχουν Απειρα ποστς!!!Οσων αφορα τον προβληματισμο του Μανου87 ειναι το ιδιο πραγμα!Ολα αυτα ειναι αλυσιδα!Οταν σε μουσικο φορουμ δεν ποσταρουν αρκετα σε μουσικα θεματα ειναι το ιδιο πραγμα!:slight_smile:

To ότι υπάρχει έντονη κίνηση στο Off-Topic θεωρώ πως είναι κάτι λογικό (όσο κι αν μας “κακοφαίνεται”), από τη στιγμή που το φόρουμ δεν είναι όπως ήταν πριν 4 ή 5 χρόνια, όταν και ήταν γραμμένοι 50 χρήστες οι οποίοι “εισέβαλλαν” καθαρά και μόνο για μουσικές συζητήσεις (τότε δεν είχε δημιουργηθεί αυτό το φιλικό κλίμα που υπάρχει τώρα και είναι ο πιο καθοριστικός παράγοντας για την ανάπτυξη του off-topic κινήματος).

Το φόρουμ καλώς ή κακώς (αν και μάλλον αναγκαστικά) είναι προσανατολισμένο σε μουσικές συζητήσεις και όλα τα υπόλοιπα, πλην ενός ή δύο κατηγοριών, καταλήγουν στο off-topic. Παίρνοντας λοιπόν ως δεδομένο το ότι ακόμα και για τους πιο “μουσικόφιλους” το θέμα μουσική δεν είναι κάτι το “άπειρο”, φυσικό είναι να θέλει κάποιος να ασχοληθεί και με άλλα θέματα. Άλλο αν αυτά πολλές φορές είναι τίγκα στη χαζομάρα…

Και προσωπικά να μιλήσω, κάποτε κι εμένα με προβλημάτιζε αυτό το γεγονός, αλλά από τη στιγμή που όλα βαίνουν καλώς και έχει δημιουργηθεί ένα πραγματικά φιλικό κλίμα, κυρίως λόγω του off-topic, δε μπορώ παρά να είμαι ικανοποιημένος. Μιλάω προσωπικά πάντα και έχοντας γνώση για το τι γίνεται και σε υπόλοιπα forums.

Μπορεί λοιπόν τα μουσικά θέματα να είναι αυτά που αποτελούν το αντικείμενο ενός τέτοιου forum, αλλά το off-topic κατά την άποψη μου (αν εξαιρέσουμε τα “σκουπίδια” -αναγκαίο κακό- που φιλοξενεί πολλές φορές) είναι αυτό που κρατάει έναν “ανθρώπινο” χαρακτήρα σε ένα “μη άμεσο” μέσο επικοινωνίας όπως είναι ένα φόρουμ.

Μην είσαι τόσο σίγουρος γι αυτό… :smiley:

Εγώ πάντως στο θέμα του “off-topic” έχω μια ενδιάμεση άποψη. Και ο ανθρώπινος χαρακτήρας που λέει ο kourou κατ’ εμέ δεν κερδίζεται με την καμία μέσω internet (σε οποιαδήποτε μορφή) αλλά από την face-to-face επαφή. Συνήθως προτιμώ να γράφω στα μουσικά θέματα, ο συνεχής χαβαλές εξ’ αποστάσεως δε με απασχολεί ιδιαίτερα (εν μέρει συμμετέχω βέβαια αλλά όχι πολύ) άλλο που όταν βγαίνω με τις παρέες μου είμαι εντελώς διαφορετικός… :wink:

Ακομα και η μουσικη στην καθημερινη μας ζωη ως συζητηση μερικες φορες ειναι off topic.Πολλες φορες σε παρεες μουσικου περιεχομενου συζητησεις κατεληξαν σε πρωτοφανη μπουρδολογια.Σε ενα φορουμ οπως το ροκινγκ ειναι το ζητουμενο.Το οτι βεβαια ειναι το ζητουμενο δε σημαινει οτι απ τις μουσικες συζητησεις θα λειπει ο “χαβαλες”,μια και η μουσικη ειναι και διασκεδαση εκτος απο ψυχαγωγια,αλλα και αντιστροφα απ το off topic να λειπουν και καποιες περισσοτερο “σοβαρες” συζητησεις ποικιλης θεματολογιας.Ολα ειναι θεμα ισορροπιων και ιδιοσυγκρασιας του καθε χρηστη που βλεπει το φορουμ απο μεσο ενημερωσης μεχρι και μεσο εκτονωσης.

οι περισσοτεροι γνωριζομαστε κ ετσι μπορουμε ανετα να κανουεμ χαβαλε κ να γελαμε!
ο αλλος πχ διαβαζει! μπαινει λεει μια λαλακια κ ξελαφρωνει ο ανθρωπος!
καλο κανει!
προσωπικα
με τον Page που ταιριαζουμε μουσικα τα λεμε κα πο κοντα!:stuck_out_tongue:
επισης στα θρεντ που ανοιγουμε μιλαμε 5 με 6 ατομα στανταρ καθε φορα. στην αρχη ειναι κουλ αλλα μετα βαριεσε… λες τι να ανοιξω αφου εγω κ αλλοι 3 θα μιλισουμε! θα τα πουμε μσν η απο κοντα η ακομα κ με πμ!
απο το 2005 εχω βαρεθει να λεω οτι ο φολυντ δεν ειναι προγκ οτι ο μορισον κλαπτον Γκιλαν ειναι για σφαλιαρες
κ ολα αυτα.
επισης δεν με νοιαζουν οι καινουριες κυκλοφοριες κ τα περισσοτερα Live μου ειναι αδιαφορα
πρεπει να φθγω θα πω κ αλλα σε λιγο!

Ε ναι, και εμεις εχουμε βαρεθει να διαβαζουμε τις βλακειες σου :lol: :stuck_out_tongue: