Online music shops

Γνωρίζει μήπως κανείς κανένα online κατάστημα για παραγγελίες cd/DVD; Πέραν από τα γνωστά play.com, cdnow.com (Amazon πλέον) και cduniverse.com.

Εάν κάποιος έχει χρησιμοποιήσει κάποιο (ή κάποια) από αυτά, είναι εύκολο να αναφέρει τυχόν αρνητικά (ή θετικά) στοιχεία σε σχέση με τα υπόλοιπα και τρόπους πληρωμής;

Thaaaanks.

www.aorheaven.com

www.nehrecords.com

www.cdon.com

www.djangos.com

OLOI STON KOYVA!!!

Ηλία μετά από χρόνια αγορών σου λέω με βεβαιότητα ότι το www.play.com είναι ο βασιλιάς τη κατηγορίας αυτής.Εκτός από το free shipping και τις προσφορές ειδικά στα dvd, βαζει σχεδόν όλα τα καινούργια cd στις 8.99 λίρες (δηλαδή 12.6?). Οπότε αν αγοράζεις αρκετά cd καταλαβαίνεις πόσα γλυτώνεις σε σχέση με τα δισκοπωλεία εδώ!
Επίσης από την ημέρα που παραγγέλνεις μέχρι αυτήν που φτάνει με το ταχυδρομείο μεσολαβεί το πολύ 1 εβδομάδα.
Το www.djangos.com είναι καλύτερο σε τιμές μόνο στα μεταχειρισμένα αλλά δεν έχει free shipping σε όλα τα προιόντα (ή πρέπει να αγοράσεις από ένα ποσό και πάνω για να έχεις)και αργούν πολλές φορές να φτάσουν (όπως και στο www.amazon.co.uk)
Tέλος να αναφέρω ότι στο Ram λίγους μήνες πριν δημοσιεύτηκε άρθρο που συνέκρινε διάφορα sites αγορών κυρίως όσον αφορά τις τιμές και νικητής βγήκε το www.play.com

Συμβουλή:Σε θέματα αγορών,ταχυδρομείων,on-line shops κτλ να εμπιστέυεσε τους Άγγλους και τους Γερμανούς και για την ταχύτητα και για την αξιοπιστία τους. Μετά έρχονται Οι Βορειοαμερικάνοι και Καναδοί (αν έχεις υπομονή να περιμένεις και πάνω από μήνα τον ταχυδρόμο!)
Μακριά από Βραζιλιάνους και λοιπούς Νοτιοαμερικάνους. Τα ταχυδρομεία τους είναι αστεία

Εγώ μέχρι τώρα έχω χρησιμοποιήσει www.e-bay.de αλλά δε θα στο πρότεινα γιατί τώρα τελευταία πολλές κομπίνες ακούγονται! Αυτό που θα σου πρότεινα και έχω χρησιμοποιήσει είναι το www.e-shop.gr. Απλά τέλειο, παράδωση το πολύ σε μια βδομάδα συνήθως σε δυο μέρες. Δεν απαιτεί registration, μόνο όταν διαλέξεις τι θες, δίνεις βασικά στοιχεία όπως Όνομα, Διευθυνση, Τηλέφωνο και στα φέρνουν με κούριερ και αντικαταβολή, όχι paypal και άλλες παπαρ…ς! Δοκίμασε το και θα με θυμηθείς! :wink: Ελπίζω να βοήθησα 8)

Thanks a lot.
Το e-shop το έχω χρησιμοποιήσει αλλά για είδη υπολογιστή και είναι όντως πολύ αξιόπιστο. Για μουσική δυστυχώς είναι πολύ περιορισμένο.

Βρήκα και το www.cduniverse.com το οποίο έχει σχετικά καλές τιμές, αλλά απ’ ότι κατάλαβα είναι εκτός Ευρώπης.

Το e-bay φαντάζομαι πως είναι περισσότερο για δημοπρασίες. Είχα πάρει κάτι στο παρελθόν και μου ήρθε χωρίς πρόβλημα ή καμία καθυστέρηση, αν και πιστεύω ότι ο τρόπος λειτουργίας, πληρωμής κλπ είναι πολύ πιο “επικίνδυνος” από τα υπόλοιπα.

Ναι το e-bay είναι δημοπρασίες. Παλιά το γερμανικό ήταν πιο αξιόπιστο αλλά τώρα τελευταία ‘‘σάπισε’’ και αυτό, ιδιέταιρα μετά το σκάνδαλο που έγινε στο e-bay με την δημοπρασια της μπάλας του Euro 2004 (την συγκεκριμένη μπάλα που αστόχησε ο Beckam σε ένα πέναλντι).

__Kourou, ρίξε μια ματιά και στο www.elusivedisc.com. Εγώ δεν έχω αγοράσει, αλλά έχει όνομα ως αξιόπιστο και έχουν αγοράσει πολλοί γνωστοί μου… Ειδικεύεται σε άριστες ηχογραφίσεις, Κλασσική και Τζάζ μουσική, αλλά και σε σπάνιο υλικό! Φυσικά έχει και ροκ! Και απο format, ό,τι θέλεις, cd, sacd, dvd-audio, dual disk (!), βυνίλιο και μάλιστα σε πολλές κατηγορίες!

__Οπως λέει και το logo του είναι Audiophile music, hardware & accsessories store… Βασικά στο προτείνω συμπληρωματικά, ως ένα μέρος που θα βρεις πράγματα που δε βρίσκεις αλλού και κατά 90% σε άριστες εγραφές και ηχογραφήσεις.

Για αγορές Ηard Rock/ AOR και Metal προτείνω ανεπιφύλακτα το κορυφαίο

http://www.schmankerl-records.com/,

τα άτομα είναι πραγματικοί επαγγελματίες, δέχονται πιστωτικές, Paypal όπως και χρήματα σε φάκελο. Το χρησιμοποιώ εδώ και 3-4 χρόνια. Τεράστα γκάμα σε AOR, Hard Rock.

Επίσης υπάρχει και το

http://www.hangloose-records.com/,

πιό αργό αλλά με μεγάλη ποικοιλία επίσης.

Η καλύτερη επιλογή όμως παραμένει μία, το ebay,απλά το καλύτερο!!!

Να σας πω επειδή έχω ψάξει σε όλα τα μεγάλα δισκάδικα έξω που ξέρω, μήπως γνωρίζει κανείς που μπορώ να βρω τα 2 πρώτα demo των Anathema?

* An Iliad of Woes (1990)
* All Faith Is Lost (1991)

Ή τουλάχιστον πως μπορώ να επικοινωνήσω μαζί τους, καθώς στο site τους δεν υπάρχει κάτι σχετικό με επικοινωνία.


Now playing: Heavenly - Carpe Diem
via FoxyTunes

Σε mp3 καπως θα τα βρεις.Να τα αγορασεις ebay και αν σου κατσει καμια καλη τιμη.

το θέμα είναι ότι τα θέλω σε αυθεντικά για δώρο στο αίσθημα.
Από ebay έψαξα και δεν τα βρήκα εκτός και αν δεν έψαξα καλά.
ελπίζω να τα βρω.

Ετοιμασου να πιασεις δουλεια στην Συγγρου. :stuck_out_tongue:
Kαι να τα βρεις δεν προκειται να τα βρεις σε χαμηλη τιμη,
εκτος και δεν ειναι αυθεντικες οι κασεττες.

Τα έχω σε mp3. Αυθεντικά πάπαλά, ίσως κανα ebay, αλλά και πάλι εύκολο να σε κοροιδέψουν, με κασσέτες και φωτοτυπίες.

Κατάλαβα και θα ήταν ωραίο δωράκι:(
Με βοήθησε λίγο ο necro αλλά θέλει πολλά λεφτά.
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις όλων!

ενταξει αμα μιλαμε για τιμες λεμε για play
με διαφορα απο τα αλλα…

περιμενω αυτα…

Bruce Dickinson: Anthology Box Set (3 Discs) (DVD) 6.49
Megadeth: Rude Awakening (DVD) 6.49
Queensryche - The Art Of Live (DVD) 6.49
Queensryche: Live Evolution (DVD) 6.49
Dream theater-Octavarium (CD) 3.99
Guns N’ Roses-Chinese Democracy (CD) 3.49:!: (με το κιλο τα πουλανε… :-k)
και φιλικη συμμετοχή…:
Batman: The Dark Knight (2 Discs) (DVD) 6.49

ολα μαζι 39.93 …:!:
ενταξει, μπορει να μην ειναι πρωτες επιλογες…
αλλα ρε πουστη μου ειναι 39.93…8O

εδω λαρισα που ειμαι, αυτα ολα για να τα παρω θελω παραπανω απο τα διπλα χρηματα…[-X

οποτε … PLAY…

:slight_smile:

Και εγω play ψηφιζω…Αυτην την εποχη εχει και τρελες εκπτωσεις και συμφερει απιστευτα…Παρα πολλα cd με 3.99 γιουρα…!:wink:

Έχει αγοράσει ποτε κανείς απο εκεί? Όντως έχει πολυ καλές τιμές αλλά ξέρει κανεις μηπως είναι μεταχειρισμένα?

Καινουρια ειναι…Εγω τουλαχιστον οσες φορες εχω παρει.

μεταχειρισμένα ειναι μονο οσο ειναι από ιδιωτες
εκει που λεει [SIZE=“4”]Also available New & Used from …EUR 8.72[/SIZE]

ολα τα αλλα ειναι μια χαρα κανονικα…
αν και τις περισσοτερες τα μεταχειρισμένα ειναι πιο ακριβα…#-o:lol:

:slight_smile: