Προβλημα με online αγορα/απορίες

Πήγε ν’ αγοράσει ο bro κάτι onitsuka tiger , από [U]www.runtigerzone.com[/U] (που είναι κάτω πλέον) . Aυτοί έστειλαν e-mail , ότι δεν έχουν αυτό το χρώμα και να πάρει κάποιο άλλο αν θέλει ( ο bro δεν ήθελε ) , αλλά αυτοί πήραν τα λεφτά. Μετά από μια μέρα , έπεσε και το site και η χρέωση έγινε σ’ ένα Xingju Information Tec ( server provider είναι αυτοί ? τρέχα γύρευε … )… Με δεδομένο ότι πρόκειται για απατεώνες (εκτός και αν η θεά τύχη τους χαλάει τη φήμη) , υπάρχει κάποια κίνηση που μπορεί να γίνει μέσω τραπέζης ( prepaid η κάρτα μου), ή τα κλαίμε ήρεμα και ωραία ?

Πήγαινε και πέστο στην τράπεζα.
Εγώ έτσι είχα βγάλει άκρη με κάποιους που πήραν τα λεφτά αλλά δεν είχαν στείλει το προιον…
Τα χρήματα επιστράφηκαν…

(Καπνό είχα παραγγείλει :p)

Να σας πω παίδες. Ξέρετε κανένα site εξωτερικού που να χει καλό τμήμα gadgets ή να ειδικεύεται σε αυτά και να κάνει διανομή Ελλάδα? Ευχαριστώ

Το amazon αν θυμάμαι καλά χρεώνει τις αποστολές προς Ελλάδα; Αν πάρω κάποια βιβλία πχ πόσο περίπου θα χρεωθώ;

Κάνε μια δοκιμαστική αγορά, θα στο βγάλει στο τελευταίο στάδιο

Ναι το σκέφτηκα αργότερα thanks :stuck_out_tongue:

Παιδες θελω τα φωτα σας…ειχα παραγγειλει απο το Play.com το 25th Νο Exit το οποιο κανονικα εχει CD + DVD…το παρελαβα σημερα και ενω η χαρτονενια θηκη τα γραφει ολα σωστα μεσα εχει μονο το CD χωρις ομως να εχει θεση για να χωρεσει 2ο δισκακι.Με λιγα λογια ειναι το μονό jewel case…
Φοβαμαι οτι αν το δηλωσω οτι δεν το παρελαβα θα μου στειλουν παλι το ιδιο μιας και μαλλον η βλακεια εχει γινει στο εργοστασιο…Τι μου προτεινετε;

Να τους στείλεις μήνυμα με φωτογραφία και να τους πεις να μην το ξανακανουν

fake ευχαριστω για την γρηγορη απαντηση αλλα θα μου αρεσε αν ηταν και σοβαρη :slight_smile:

Νομίζω πως γενικά στα λάθη σου δίνουν να συμπληρώσεις κάτι για λάθος αντικείμενο κλπ. Εν προκειμένω όμως αν έγινε το λάθος στο εργοστάσιο, στείλτους ένα μήνυμα με μια φωτο αν θες και πες τους να ελέγξουν τι ισχύει και να σε ενημερώσουν. Από κει και πέρα, ανάλογα με την απάντηση πράξε :wink:

μαλλον θα το βγαλω φωτο και θα τους ζητησω να μου το στειλουν ξανα αφου το εχουν τσεκαρει πρωτα…Αν μου ζητησουν να το επιστρεψω,θα πω πως θα το κανω αλλα κοιτα να δεις που θα χαθει και δεν θα το λαβουν ποτε :stuck_out_tongue:

edit: τελικα υπαρχει οντως παρτιδα με προβλημα

μαλλον θα ζητησω refund για να το παραγγειλω απο αλλου

Παιδες τα φωτα σας. Ως μεγαλο παιδι κ γω παιζω online games(WOW).Σημερα ηθελα να βαλω χρονο στον αδερφο μου μεσω ιντερνετ οπως κανω κ σε μενα δηλ. να του στειλω gift time και μου εβγαζε συνεχως: Your PayPal information is not valid. Please contact PayPal Customer Support or add a new PayPal account. Εστειλα μειλ στην Paypal -μ’απαντουσαν συνεχως με αυτα τα τυποποιημενα μηνυματα, στειλα και στην Blizzard -μειπαν δεν μπορουν να κανουν κατι αυτοι να μιλησω με την paypal.Τεσπα αν καποιος εχει παθει κατι παρομοιο θα εκτιμουσα την γνωμη του στο τι εκανε.

Εμένα μου έχει τύχει 1-2 φορές και ήταν προσωρινό θέμα ασφάλειας. Μου είχαν πει πως προσωρινά ελέγχανε τον λογαριασμό για εξακρίβωση στοιχείων και κάτι τέτοια. Μετά από λίγη ώρα διορθώθηκε το πρόβλημα.

Η prepaid της πειραιώς θεωρείται debit?

Για την prepaid δεν ξέρω αλλά η κάρτα ανάληψης από ΑΤΜ είναι debit. Λογικά, πάντως, θα είναι και η prepaid.

οχι αλλο η prepaid και αλλο η χρεωστικη-καρτα αναληψης

Αυτό.Η debit της Πειραιώς είναι κίτρινη και γράφει κάτω δεξιά debit ενώ η prepaid είναι μαύρη και γράφει στην μέση της κάρτας με μεγάλα γράμματα PREPAID.

άρα την δηλώνω ως σκέτη VISA. γιατί δεν έχει πουθενά την επιλογή prepaid

Η δικιά μου η pre της eurobank είναι visa πάντως

Αν είναι Visa θα το γράφει κάτω ή πάνω δεξιά.Όπως και αν είναι Μastercard.Και στις δυο περιπτώσεις έχει το ανάλογο σηματάκι και πάνω απο αυτό το σηματάκι γράφει με ιριδιζον γράμματα Debit αν είναι debit.Ασε που πλέον νομίζω οτι την ώρα που την δηλώνεις,αναγνωρίζει μόνο του απο τα πρώτα ψηφία που πληκτρολογεις τι είδους κάρτα είναι και στο βγάζει αυτόματα.Η δικιά μου η debit της Πειραιώς είναι Mastercard.