Προβλημα με online αγορα/απορίες

Εγώ σήμερα έκανα στη Eurobank αμέσως μου τη δώσανε, απλά πήρανε 2 ευρώ προμήθεια επειδή μου την εκδώσανε.
Για ελάχιστο ποσό δεν ξέρω, εγώ 50 έβαλα και δε μου είπαν τίποτα.

Βασικά τι χρειάζεται για να βγάλεις; Εννοώ χαρτούρα & τέτοια
Επειδή δεν προλαβαίνω από δουλειά και θα πάω τρέχοντας, να είμαι έτοιμος…

Ταυτότητα και ίσως και ΑΦΜ, δε θυμάμαι για το τελευταίο σορρυ

Υπάρχει ένα αρκετά ενδιαφέρον άρθρο για προπληρωμένες (έχει διαφορά από το χρεωστικές!) εδώ. Βέβαια έχει γραφτεί τον Απρίλη του 2009 οπότε κάποια πράγματα ίσως να έχουν αλλάξει.

Πώς θα την αποκτήσω;

Μπορείς να αποκτήσεις την προσωπική επαναφορτιζόμενη [SIZE=“3”]Κύπρου Prepaid Card:[/SIZE]

* καλώντας στο Κέντρο Εξυπηρέτησης Πελατών της Τράπεζας, στα τηλέφωνα 801.11.800.700 και 210.6477444,
* συμπληρώνοντας τα στοιχεία σου στη φόρμα εκδήλωσης ενδιαφέροντος προκειμένου ένας εξουσιοδοτημένος εκπρόσωπος του Κέντρου Εξυπηρέτησης Πελατών να επικοινωνήσει μαζί σου,
* σε ένα από τα Καταστήματα της Τράπεζας Κύπρου, όπου θα συμπληρώσεις τη σχετική αίτηση, θα επισυνάψεις αντίγραφο της Αστυνομικής σου Ταυτότητας και θα παραλάβεις επιτόπου την κάρτα.

  Εάν δεν έχεις άλλη συνεργασία με την Τράπεζα Κύπρου, θα πρέπει επιπρόσθετα να προσκομίσεις στο κατάστημα και τα ακόλουθα δικαιολογητικά:
* Πρόσφατο Εκκαθαριστικό Σημείωμα:?:?:?
* Λογαριασμούς ΔΕΚΟ (ΔΕΗ, ΟΤΕ κ.λπ):?
* Βεβαίωση αποδοχών από Εργοδότη:?:?:?

Πώς θα αποκτήσετε την[SIZE=“3”] attica gift CARD VISA;[/SIZE]

Μπορείτε να αποκτήσετε μια attica gift CARD VISA, αξίας ?30 έως ?3.000, σε όλα τα Καταστήματα της Attica Bank, απλώς με τη συμπλήρωση μιας αίτησης.

Η κάρτα σας ενεργοποιείται από την επόμενη μέρα της παραλαβής της και ισχύει για 5 χρόνια.

Το αρχικό διαθέσιμο ποσό για αγορές, καθώς και η ημερομηνία λήξης τυπώνονται στην κάρτα κατά την έκδοσή της.

Επίσης, μπορείτε να τυπώσετε στην κάρτα σας το δικό σας προσωπικό μήνυμα κάνοντάς τη μοναδική.

Κύπρου, τα υπόλοιπα είναι καραμέλες.
Την βγάζεις αμέσως, βάζεις όσα θες εσύ ως ελάχιστο, ποτέ δεν έχει κόσμο στην τράπεζα, με ενημερώνουν για το οτιδήποτε συμβεί και έχει σχέση με την κάρτα μου. Τα πάντα όλα.

ΑΑ και κάτι γενικό, ποτέ δεν λέμε ευχαριστώ στις τράπεζες, ποτέ όμως[-X


Now playing: Alter Bridge - Shed My Skin
via FoxyTunes

Θέλει ταυτότητα και αποδεικτικό ΑΦΜ να έχεις μαζί σου.

εγω εβγαλα σημερα αυτο…:

3 εργασιμες και 3 ευρω εκδοση…
ταυτοτητα και χαρτι με α.φ.μ.

αντε γρηγορα… ειδα κατι dvd στο play με 6.49 που εδω λαρισα κανουν απο 19.50 και πανω…[-X

Λοιπον τα φωτα σας!

Θελω να πληρωσω στο egay κατι που αγορασα το οποιο κανει 25.50$ (Δηλαδη 17.71 ευρα).Μεσα στον λογαριασμο της prepaid εχω 15 ευρω και στο πεηπαλ εχω 3 ευρω. Οταν στο egay παω να το πληρωσω μου βγαζει οτι δεν γινεται. Και ρωταω γιατι δεν γινεται? Δεν θα πρεπε κανονικα να παρει και τα 2 ποσα και να γινει κανονικα η πληρωμη? (δηλαδη και τα 3 ευρα απ το πεηπαλ και τα υπολοιπα 14.7 απ την καρτα)

να ρωτησω κατι.θελω να παραγγειλω κατι απο το amazon,αλλα επειδη δεν εχω παραγγειλει ξανα δεν ξερω τη διδικασια ακριβως.αν καποιος μπορει να με βοηθησει να μου εξηγησει τη διαδικασια και ποσο κοστιζουν συνηθως τα εξοδα αποστολης?

Διαδικασια για ιντερνετ σοπινγκ γενικα(τι καρτα βολευει,πως την βγαζεις και τα λοιπα)η πως παραγγελνουμε απο το συγκεκριμενο site?

και τα δυο!,αν γινεται

Πας και βγαζεις μια prepaid καρτα(βαζεις οσα λεφτα θες και μπορεις να τραβηξεις μονο απο αυτα,οποτε ειναι safe)απο καποια τραπεζα(προτεινεται της Πειραιως,προμηθεια ενα 1 Ευρω αν δε κανω λαθος και γενικα ειναι αξιοπιστη και δοκιμασμενη)με 5 γιουρα και καποια πιστοποιητικα(οταν εβγαλα εγω θελαν μονο ταυτοτητα,τωρα νομιζω θελουν και αφμ και κατι αλλο.Επισης οταν ειχα βγαλει εγω τη βγαλαν σε κανα μισαωρο,αν εισαι τυχερoς θα ξεμπερδεψεις γρηγορα).Απο τη στιγμη που θα βαλει το ποσο που θες η υπαλληλος ,θελει κανα 6ωρο-7ωρο για να “ενεργοποιηθουν” τα χρηματα και να μπορεις να κανεις αγορα.Εννοειται ο,τι μπορεις να βαλεις λεφτα με το που τη παρεις αν θες.

Στη συνεχεια πας στο site της paypal,φτιαχνεις ενα account βαζοντας τα στοιχεια σου,τον αριθμο της καρτας κτλπ.Ουσιαστικα “συνδεεις” τη καρτα σου με τη paypal.Ειναι μια υπηρεσια μεταφορας χρηματων.Aυτο το σταδιο βεβαια ειναι προαιρετικο με την εννοια του οτι τις περισσοτερες φορες μπορεις να πληρωσεις κατευθειαν μεσω της καρτας αλλα εγω στο συνιστω γιατι βολευει παρα πολυ και ειναι ασφαλες.

Τωρα για το amazon(νταξει φτιαχνεις λογαριασμο προφανως πρωτα:p)

Μετα βρισκεις αυτο που θες---->πατας το “add to shopping cart”(κιτρινο κουμπακι:p) πανω δεξια–>μολις τελεωσεις με αυτα που θες να παρεις πατας το “cart”,πανω δεξια κι αυτο—>Στη καινουρια οθονη πατας “procced to checkout”—>σου βγαζει να γραψεις στοιχεια αποστολης(εσυ βεβαια θα τα χεις γραψει ηδη απο οταν εφτιαξες τον λογαριασμο και θα στα βγαλει ετοιμα)—>επομενη οθονη τροπος μεταφορας(διακυμανσεις στις τιμες αναλογα τι θα διαλεξεις)—>μετα σου βγαζει να διαλεξεις με ποια καρτα θα πληρωσεις(ε εσυ μια θα χεις βαλει)—>“place your order” και τελος.Σου ρχεται αυτοματο confirmation mail και αργοτερα οταν σταλει το αντικειμενο αλλο ενα mail που αναγραφει και το estimated delivery time (συνηθως πεφτουν μεσα)

Aναλυτικα τα μεταφορικα εδω:

Thank you pumpkin!
Τις χρειαζόμουν αυτές τις πληροφορίες!

ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες!

πφ, μου στείλανε λάθος cd από το play.com, το έστειλα πίσω ακολουθώντας την διαδικασία που θέλουνε πληρώνοντας 2.65 στο ταχυδρομείο και βλέπω τώρα ότι μου χουν επιστρέψει 1.40 στην κάρτα μου.

πόρισμα? αν σας στείλει λάθος cd το play.com, δεν το επιστρέφουμε, αλλά δηλώνουμε ότι δεν έφτασε ποτέ και μας στέλνουν το σωστό. το λάθος σινδί το χαρίζουμε ή το πουλάμε.

άντε γιατί το χει ξεφτιλίσει απ το καλοκαίρι και μετά. το πλέυ τον πλέυ μάλλον.

8)8)

Οντοπικ εγω εφαγα μια φρικη χτες. Αγορα βελονα για το πικαπ απο ενα ελληνικο μαγαζι με ηλεκτρονικα και ειδα οτι ειχε χρεωθει 2η φορα το ιδιο ποσο στην κινηση της καρτας. Ευτυχως πηρα σημερα στην Κυπρου και λυθηκε πολυ γρηγορα, σε 10 λεπτα με πηραν τηλεφωνο και το ειχαν λυσει το λαθος επιστρεφοντας εννοειται το ποσο.

Παιδιά συμφέρουν αυτά τα 2 σε ένα;
πχ -----> http://www.play.com/Music/CD/4-/2193517/2-Originals-Of-Grip-Inc-/Product.html

το συγκεκριμένο που δείχνεις (όπως και όλη η σχετική σειρά) είναι απλά ένα χαρτονένιο κουτί που έχει μέσα κανονικότατα τα δυο cds σε ξεχωριστή jewel case το καθένα, ακριβώς όπως θα τ’ αγόραζες και μόνα τους. άρα, ναι, αξίζει…

Μεγχσί dude.8)
Boυρ λοιπόν!

βεβαια δεν τα εχουν αυτη την στιγμη…:?

επισης δεν εχουν και τα εξης τωρα αλλα αξιζουν…:

Strapping Young Lad- City / Heavy As A Really Heavy Thing (2CD Set) 12.99
Lacuna Coil- Cormalies / Karmacode (2CD) 12.99
Paradise Lost- In Requiem / The Anatomy Of Melancholy (2CD) 12.99
The Haunted- Revolver / The Dead Eye (2CD Set) 12.99
Aborted- Slaughter And Apparatus / Strychnine.213 (2CD Set) 12.99
Sentenced- The Funeral Album (Limited Edition) / The Cold White Light (2CD Set) 12.99
Old Man’s Child- Vermin / In Defiance Of Existence (2CD Set) 12.99
Mercenary- Architect Of Lies / 11 Dreams (2CD Set)
Heaven Shall Burn- Antigone / Deaf To Our Prayers (2CD Set) 15.49
Turisas- Battle Metal / The Varangian Way - Director’s Cut (2CD Set) 15.49
Into Eternity- Buried In Oblivion / The Incurable Tragedy (2CD Set) 15.49
Dream Evil- Dragonslayer / Evilized (2CD Set) 15.49
Poisonblack- Escapecstasy / Lust Strained Despair (2CD Set) 15.49
Firewind- Forged By Fire / Allegiance (2CD Set) 15.49
Napalm Death / Terrorizer- Leaders Not Followers: Part2 / Darker Days Ahead (2CD Set) 15.49
Naglfar- Pariah (Limited Edition) / Harvest (2CD Set) 15.49
Dark Tranquillity- Projector / Haven (2CD Set) 15.49
Warrel Dane / Jeff Loomis- Praises To The Warmaschine / Zero Order Phase (2CD Set) 15.49
The Gathering- Sleepy Buildings - A Semi-Acoustic Evening / Accessories - Rarities And B-Sides (2CD Set) 15.49
Unleashed- Sworn Allegiance / Where No Life Dwells (2CD Set) 15.49
Arch Enemy- Stigmata / Burning Bridges (2CD Set) 15.49
Moonspell- The Antidote / Darkness And Hope (2CD Set) 15.49
Napalm Death- The Code Is Red / Smear Campaigne (2CD Set) 15.49