Opeth - Ghost Reveries

Παιδια το περιμένω πως και πως… Υστερα απο το Blackwater park περιμένω ενα album που θα με μαγέψει όσο αυτο… Τρέλλα.!!! Ο.τι πληροφορίες εχετε Please εδώ !

Λοιπόν.
Το αλμπουμάκι γαμεί χωρίς πολλά πολλά, όπως και κάθε δίσκος των Opeth άλλωστε.
Αυτό που πρέπει να αναφερθεί μείναι τα περισσότερα καθαρά φωνητικά, χωρίς βέβαια να ακούγεται σαν το Damnation. Επίσης αυτό που μου κανε εντύπωση είνια οι επιρροές από Tool που άκουσα και χάρηκα ιδιαιτέρως.
Γενικώς ο δίσκος είναι διαφορετικός από τα υπόλοιπα, αλλά κια πάλι οι κλασσικές εποποιίες των Opeth φωνάζουν παρών και εδώ.
Επίσης περιέχεται το Beneath The Mire το οποίο λάτρεψα και αποτελεί ήδη το favourite.
Ανατολίτικα στοιχεία στην εισαγωγή και brutal φωνητικά στην συνέχεια σπέρνουν.

\m/

Πολύ μου αρέσουν αυτά που ακούω… :smiley:
Πότε βγαίνει ορε παλικάρια???

30 νομίζω Αυγούστου.

Εντάξει, μετά από το αναμενόμενο λιώσιμο του δίσκου, η άποψή μου παραμένει άκρως αποθεωτική ακόμα και τώρα.Τα παληκάρια είναι πολύ μπροστά, ο Akerfeldt ανήκει πλέον στο πάνθεον των κορυγαίων συνθετών - ερμηνευτών, οι επιρροές τους συνδυάζονται άψογα, παραγωγή κρύσταλλο, κλασσικός Opeth δίσκος ήδη.
Άντε να ρθουν από τα μέρη μας πάλι να μας διδάξουν τι σημαίνει πρόοδος και καφρίλα μαζί.
Από τα κορυφαία του 2005 στάνταρ για μένα.
Αυτά.

Παιδιά ακόμα το ακούω και δεν έχω καταλήξει αν είναι πολύ καλό ή κορύφαίο… Απλά έχω να παρατηρήσω κάτι : μετά τα στοιχεία opeth στο “deadwing” των porcupine tree, πλέον βρίσκουμε και στοιχεία orcupine tree στους opeth. Και αυτό δεν μου πολυάρεσε… Αν και το “ghost…” είναι κατά την γνώμη μου καλύτερο του πολύ σκληρού “deliverance” παρ’όλα αυτά θα το ήθελα κάπως πιο σκληρό απ’ότι είναι. Δύσκολο αλμπουμ πάντως. Κρίμα που δεν βλέπω πολλά ποστς στο συγκεκριμένο τόπικ…

Μετά από πολλές ακροάσεις κατέλυξα στο ότι εκτός απο τρομερός δισκος είναι ότι πιο εμπορικό έχουν βγάλει (με την καλή έννοια) και ότι η επιροή του Wilson υπάρχει αν και δεν βοήθησε σε αυτόν τον δίσκο…

Oi Opeth exoun vgalei pollous kalous diskous alla aytos einai mallon o [/i]kalyteros.

Έχω όλους τους δίσκους τους και μπορώ να πω ότι είναι μία από τις αγαπημένες μου ακραίες μπάντες…
Βέβαια το Damnation είναι αξεπέραστο…

Μ άρεσε αρκετά.Reverie Harlequin forest, Ghost… και Grand Conjuration και το Isolation Years. Άπίστευτα ! Αυτό Unholy πρέπει να φτάνει να σου αποδείξει οτι δεν είμαι ο Rockavlon, Αυτός τους σιχαίνεται!

Πόσο πιο ψηλά θα φτάσουν οι Opeth ρε γαμώτο.
Πραγματικά άν κοιτάξουμε στο παρελθόν τους, οι δίσκοι που χουν κυκλοφορήσει είναι η τελειότητα η ίδια. Απλά είναι μερικά συγκροτήματα που ότι και να πείς είναι περιττό.
Άντε να ρθει ο Μάρτιος…

Συμφωνώ απολύτως.Είναι από τα ελάχιστα συγκροτήματα που αγγίζουν την τελειότητα με τη μουσική τους.Κάθε ύμνος τους είναι μια λυρική περιπέτεια.Πατάς το play κ όπου σε βγάλει.
Για μένα το Blackwater Park παραμένει ακόμη αξεπέραστο, με τα Morningrise, Still Life κ Deliverance να ακολουθούν κατά πόδας.Οσο για το Ghost Reveries ίσως μαζί με το Deadwing των Porcupine Tree ο καλύτερος δίσκος της χρονιάς.(Τhe Baying of the hounds άνετα κορυφαίο).

Άνετα η καλύτερή τους δουλειά απο το Black water park και μετά… Προσωπικά προτιμώ τα 3 πρώτα και κυρίως το Morningrise, αλλά όπως και να έχει οι Opeth είναι εγγύηση!!! Το Reverie/Harlequin Forest είναι κομματάρα του σατανά !!!

Ναι, η μπάντα βρίσκεται σε δαιμωνιώδη φόρμα τελευταίως.

Aplws ta spane ^^

Και το clipaki The grand conjuration ειναι πολυ γαματο

tha symfwnhsw sto oti o diskos xreiazetai arketes akroaseis gia na arxiseis na apolamvaneis pragmatika ton hxo.perimena ayto to album me megalh anypomonesia kai gia na eimai eilikrinhs ta prwta lepta akroashs de me efxaristhsan oso perimena.meta apo arketo '‘xasimo’'omws sth mousikh katelhksa sto oti pragmatika einai yperoxh douleia.

Περιμένω και έγω ρε φιλέ το καινούργιο Album τον Opeth Πιστεύω στην Αθήνα θα γίνει χαμώς