Opeth - Pale Communion

Tελευταία η σχέση του Akerfeldt με την αμπαλοσύνη γίνεται επικίνδυνα ερωτική οπότε διατηρώ πολλές επιφυλάξεις.

Πάντως παρατηρώ ότι αρκετοί που τους γουστάραμε κάποτε, καθώς περνάνε τα χρόνια, τους βαριόμαστε. Ελπίζω το ενδιαφέρον να αναθερμανθεί.

Αν είναι ο Akerfeldt παντως να παίξει πάλι μπάλα σε prog rock λημέρια και 70ίλες, προτού λιώσει στο στούντιο για τον ήχο, ας ασχοληθεί και λίγο με τις συνθέσεις.

Για μένα ο Akerfeldt πέρα από τα βλακώδη “αστεία” του, μόνο μια φορά έχει απογοητεύσει στο project με τον Steven Wilson. Εντυπωσιακά κακό το αποτέλεσμα.
Πάντως μάλλον επειδή δεν άκουγα ποτέ ένα είδος μουσικής, ποτέ δεν είδα την σκοπιά του μεταλλά στους παλαιότερους δίσκους (περισσότερο) ούτε την αντίστοιχη του prog-ά στους νεότερους (αντίστοιχα σε περισσότερο βαθμό). Λειτουργούσα ανέκαθεν σαν απλός ακροατής - οπαδός και δεν υπήρχε ποτέ δίσκος τους κατώτερος των προσδοκιών.

Tα ίδια κι εδώ και εννοείται πως δεν θ’ακολουθήσω τη λογική του γούστου, “μου αρέσουν με τα growls και το ατμοσφαιρικό death” ή στον αντίποδα “επιτέλους κόψανε τα growls και το μέταλ, γουστάρω μελωδία” κτλ κτλ. Με καθαρά φιλόμουσα και ανοιχτόμυαλα κριτήρια λοιπόν, στο προηγούμενο εγχείρημά τους (Ηeritage) τα θαλάσσωσαν κατά τη γνώμη μου. Γιατί ανεξαρτήτως μουσικής κατεύθυνσης και σκοπού, η εκτέλεση έμπαζε. Για το project με τον Wilson φυσικά και δεν θα διαφωνήσω καθόλου.

Άλλαξαν το εξώφυλλο;

https://www.youtube.com/watch?v=9KZwMDBjA_E

Boom.

πολυ ωραιο κομματι…

Ωραία φωνητικά, ωραίο το eastern vibe αλλά…Μου θυμίζει περισσότερο άλλες μπάντες παρά Opeth…

Συνεχίζει στα πρότυπα του Heritage, όπως και ήταν αναμενόμενο. Ωραία και πιασάρικη σύνθεση, αλλά δυστυχώς αυτό το ύφος δεν με τραβάει…

Νομίζω τα κομμάτια του Heritage είναι καλύτερα από αυτό.
Ωραίο αλλά μπορούν πολύ καλύτερα.

Δεν εντυπωσιάστηκα ιδιαίτερα απ’το νέο κομμάτι, το chorus είναι πιασάρικο δε λέω, αλλά δυστηχώς συνεχίζουν στα χνάρια του Heritage, κρίμα.

Kι εμένα μέτριο μου φάνηκε το κομμάτι, αλλά η παραγωγή είναι πολύ καλή, απο το όσο μπορούμε να κρίνουμε απο youtube βέβαια.

Το έριξαν. Δεν προλαβα να το ακούσω. Όποιος το βρει πουθενά αλλού ας πει.

…κιεγώ γαμώτο:-s

:):!:

Mια φορά πρόλαβα να το ακούσω και δεν με ενθουσίασε. Έχει βέβαια μερικά οργασμικά prog σημεία αλλά το βασικό του θέμα όχι κάτι το ιδιαίτερο.

Κομματάρα. Και δεν τους το 'χα.

Όντως, πολύ ωραίο τραγούδι.

Παραδόξως είναι πολύ καλό. Βρες λες;

ΕΔΩ το ακούει όποιος δεν το έχει ακούσει.

10 φορές στο repeat το κομμάτι ρε πούστη μιχαλάκη!

Πριν απο 2 μέρες διέρευσε και το Eternal Rains Will Come στο Youtube,το οποίο τώρα δεν βρίσκω γιατί προφανώς το κατέβασαν,αλλα πρόλαβα να το κατεβάσω πρίν το σβήσουν…Το κομματι είναι ΦΟΒΕΡΟ!!!Ο Μike ξέφυγε!Γενικά όπως όλα δείχνουν θα είναι δισκάρα!!!