OPETH : Παρελθόν ο Peter Lindgren

Χτες έφυγε από τους Opeth, ο έτερος κιθαρίστας και για 16 χρόνια μέλος της μπάντας Peter Lindgren. Στην ανακοίνωση που εξέδωσε, αναφέρει ως βασικό λόγο ότι δεν αντέχει άλλο πλέον τις συνεχείς περιοδείες και τις υποχρεώσεις μιας worldwide industry/ μπάντας, όπως έχουν γίνει πλέον οι Σουηδοί. Η πλήρης ανακοίνωση, οι δηλώσεις του Akerfeldt για το θέμα εδώ : http://www.roadrunnerrecords.com/blabbermouth.net/news.aspx?mode=Article&newsitemID=72714

Αντικαταστάτης του ο Fredrik Akesson (ex-Arch Enemy, Krux, Talisman)

Κρίμα που φεύγει άλλο ένα original μέλος…:?

Αυτά όντως είναι κακά νέα… Κρίμα…:frowning:

Κριμα ρε γαμωτο…Βεβαια ο αντικαταστατης ειναι παιχταρας κι αυτος…:smiley:

Ναι αλλά ο Lingren ήταν το συνθετικό δίδυμο μαζί με τον Akerfeldt… Εγώ έχω να προτείνω αντικαταστάτη!
Steven Wilson:wink:

Όχι ρε γμτ ! Πολύ κρίμα. Φοβερός μουσικός κ γαμώ τα παιδιά ! Θα μας λείψει κ νομίζω θα λείψει κ στους opeth…:frowning: :frowning: :frowning: :frowning: :frowning: :frowning:

Οταν μια μπαντα χανει ενα μελος απο το original lineup της ειναι παντα ασχημο, οποιος και να ειναι ο αντικαταστατης (εκτος αν ειναι ο Wilson):wink:

Κριμα πολυ κριμα!δηλαδη δεν ειχε προωλεψει οτι θα γινοταν μια μερα να περιοδευουν ολο το χρονο???τετοιοι παιχταραδες??Θελω να δω αν θα υπαρξει αλλαγη στις συνθεσης με τον Akesson.

Φανταζεσται να γινει οτι και με Arch Enemy???Να ερθει πισω ο Lindgren και να φαει παλι πορτα ο καημμενος!!!

Εσπασε πλέον ο συνθετικός κρίκος της μπάντας…Κρίμα…:frowning:

Κρίμα όντως. Ο Peter έδινε ένα 80’ς feeling στην μπάντα.

άσχημα νέα,άραγε μπαίνουνε σε μια νέα περίοδο οι Opeth ή αυτή είναι η αρχή του τέλους?

Η Αρχη του τελους για τους Opeth Αργει πολυ ακομα!!!Ας ξανασυζητησουνμε το θεμα σε 10 χρονια που θα εχουν βγαλει αλλες τοσες δισκαρες ακομη και με τον Akkeson!!!

Fuck τι είναι αυτά ??? Ο ακεσσον δεν λέω πολύ καλός κιθαρίστας, αλλα τω να αποχωρούν original μέλη από μια μπάντα, ποσο μάλλον όταν είναι και συνθετες δυστυχώς τις περισσότερες φορες έχει ολέθρια αποτελέσματα. Ελπίζω αυτός ο κανόνας να μην συμπεριλάβει μέσα του και τους ΘΕΟΎΣ Opeth.

γμτ ο άνθρωπος σύνθετε κιόλας!
Και έπαιζε κιθάρα με τρομερό feeling!
Στο Lamenations που τον είχα δει είχε στιβαρή σκηνική παρουσία.
Εν τέλει,αυτή η έλλειψη θα φανεί στους Opeth

Σιγουρα θα φανει παρα πολυ εφοσον ο ηταν και βασικος συνθετης!κριμα…

Εφυγε ο Lopez… τωρα εφυγε και ο Lindgren, ok αυτη ειναι η αρχη του τελους για το γαματο αυτο συγκροτημα. Οπως ειπαν και τα παιδια εδω, περα απο γαματος κιθαριστας ηταν και βασικος συνθετης. Παω να δω παλι το Lamentations :x

Καλά παίζει άγρια και να τον έτζασε ο Akerfeldt για να ανανεώσει την μπάντα ώστε να φτιάξει κάτι διαφορετικό, μιας και το τελευταίο άλμπουμ ήταν λίγο μάσα ξανά λέμε! Αν και μακάρι αυτό να είναι μια κακιά σκέψη και μόνο. Λατρεύω όμως όλες τις δουλειές αυτής της μπάντας και σίγουρα είναι και θα είναι η αγαπημένη μου!

Πια μάσα ? Το Ghost Reveries ήταν δισκάρα όπως και κάθε δίσκος των Opeth.

To ghost reveries τα έσπαγε κανονικά!!! Και το ghost of perdition από τα καλύτερα κομμάτια που έχουν γράψει ποτέ οι Opeth!!

+18) :thumbup:

Μια είναι η δισκάρα:

Αν και όλσ τους τα υπόλοιπα δεν με χαλάνε!!!