Opinions

Βρε Μάνο ολόκληρη έκθεση ιδεών για έναν άνθρωπο που έχει κουράδες στο κεφάλι του.
Για τα πανηγύρια οι εξηγήσεις του,δεν αξίζει να ασχολούμαστε μαζί του!!!

Εγώ πάλι μπερδεύτηκα τώρα. Ο Anselmo είναι στόκος σε αντίθεση με τον μέσο ρατσιστή/φασίστα που είναι ακαδημαϊκός ας πούμε; Κάνει ότι κάνει, που δεν ήταν για πρώτη φορά, τραβάει και μια απίστευτα γελοία δικαιολογία που δείχνει κουτοπονηρία και τίποτα άλλο αλλά εμείς βρίσκουμε την υπερβολή στον Flynn, ο οποίος ήταν παρών στο περιστατικό όπως και σε πολλά άλλα (οι αναφορές του στα λόγια του Anselmo για τα προηγούμενα άλμπουμ έγιναν προφανώς για να καταδείξουν ότι ο τύπος δεν μένει τις χειρονομίες ούτε είναι τυχαία τα όσα κάνει). Ο Flynn δεν βγήκε να πει απλά ένα Nazi Punks Fuck Off αλλά έκανε ένα βίντεο 11 λεπτών που προσπαθεί να εξηγήσει μια κατάσταση που έχει ζήσει ο ίδιος από μέσα. Τι να πω ίσως κάτι χάνω εγώ τελικά.

[COLOR=#333333][FONT=Open Sans]Επίσης, λέει ότι το metal έχει γεμίσει με άτομα που πλασάρουν τέτοιες ιδεολογίες και άτομα που τις ανέχονται και άτομα που φοβούνται να πουν κάτι. Από αυτά που παρατηρώ, κάτι τέτοιο δεν συμβαίνει, οπότε διαφωνώ, αλλά αυτό είναι άλλη κουβέντα[/FONT][/COLOR]

Η παρατήρηση δεν είναι ακριβώς το φόρτε σου, έτσι?

1)O μέσος ρατσιστής είναι βλαμμένος. Ο μέσος βλαμμένος δεν είναι ρατσιστής. Δεν είναι διπλή συνεπαγωγή. Ο Anselmo μπορεί να είναι ρατσιστής και να θέλει βαθιά μέσα του να σκοτώνει μαύρους ή να επιστρέψει η δουλεία ξερωγώ, απλά εγώ δεν το πιστεύω αυτό.
2)Το νέο βίντεο που έβγαλε ο Anselmo με την συγγνώμη είναι τέλειο παράδειγμα του τι είναι γελοίο και υποκριτικό. Το πρώτο μήνυμα ήταν ειλικρινές. Το δεύτερο είναι ψεύτικο. Δεν νομίζω ότι ο μπουνταλάς Anselmo με το περιβάλλον που ανέχεται ρατσιστικές συμπεριφορές καταλαβαίνει γιατί ήταν τόσο λάθος η πράξη του ώστε να βγει να πει αυτά. Το πρώτο, όπου έλεγε ‘δεν ζητάω συγγνώμη για τίποτα και σιχαίνομαι λευκούς και μαύρους το ίδιο’, για την προσωπική μου κρίση ήταν πιο ειλικρινές. Χωρίς να σημαίνει ότι δικαιολογείται η πράξη του, φυσικά… (το τελευταίο είναι προφανές, αλλά το λέω διότι γίνονται παρανοήσεις)

Σχετικά με τον Flynn, αυτά που λέει για 11 λεπτά ότι το metal είναι γεμάτο φασίστες και άτομα που το ανέχονται αυτό για μένα όπως είπα δεν ισχύει. Αν σκεφτώ το metal, δεν θα πω ‘να ένα μουσικό είδος γεμάτο ρατσιστές’. Αν εσείς το σκέφτεστε έτσι, οκ, πάλι είναι θέμα προσωπικής κρίσης. Άλλος διάβασε και αυτά που έγραψα και είπε ‘να ένα κείμενο γεμάτο φασιστική αβάντα’.

Υπάρχουν πολλοί τρόποι να κράξεις τα απεχθή που έκανε ο Anselmo και να τα σχολιάσεις. Για μένα, η προσέγγιση του Flynn είναι όπως και οι στίχοι του στους Machine Head: σωστή στη γενική της κατεύθυνση, αλλά απλοϊκή και λίγο επιτηδευμένη.

Προφανώς και δεν συγκρίνουμε το ναζιστικό χαιρετισμό με την αντίδραση του Flynn. Δεν τα βάζουμε στο ίδιο τραπέζι. Απλά το σχολιάζουμε και αυτό, κουβέντα να γίνεται.

Πως ακριβώς το πρώτο μνμ του Anselmo ήταν ειλικρινές δεν μπορώ να καταλάβω με τίποτα. Μιλάμε για την φάση που λέει πως ήπιε λευκό κρασί τώρα σωστά;; Κουτοπονηρία ήταν γιατί μάλλον δεν κατάλαβε το μέγεθος της μαλακίας του.

Δεν νομίζω πως ο Flynn έβγαλε το metal γεμάτο με φασίστες. Αυτό που είδα στο βιντεο είναι να στηλιτεύει το κουκούλωμα τέτοιων συμπεριφορών που είναι περισσότερες από όσες βλέπουμε γενικά και όταν αυτό το λέει κάποιος που τα βλέπει από πρώτο χέρι τον ακούς. Δεν μπορώ να δω την υποκρισία σε αυτό και μια προσπάθεια για οτιδήποτε άλλο.

Τέλος πάντως, εμένα το θέμα μου δεν είναι να κρεμάσουμε τον ρατσιστή φασίστα Anselmo που δεν έχω καμιά αμφιβολία πως είναι τέρμα καμένος. Τον σεβασμό μου τον έχει χάσει εδώ και πολύ καιρό έτσι και αλλιώς. Δεν πρόκειται να πετάξω τα cd Pantera που έχω προφανώς αλλά εγώ στον τύπο δεν μπορώ να βρω ίχνος ειλικρίνειας.

Για αυτό ακριβώς

Η κουτοπονηρία είναι ειλικρίνεια;

Ο τύπος όταν είδε τις πρώτες αντιδράσεις προφανώς σκέφτηκε, κάτσε να πετάξω μια μαλακία (γιατί μαλακία ήταν και μάλιστα big time και το ήξερε και ο ίδιος) μπας και σκάσουν. Όταν κατάλαβε ότι το θέμα πήρε μεγαλύτερες διαστάσεις βγήκε και κλάφτηκε για μια ακόμα φορά (το κάνει συνεχώς). Που είναι η ειλικρίνεια σε όλο αυτό;;;

Ο Scott Ian τον προτρέπει να κάνει μια δωρεά στο Simon Wiesenthal Center.

περι Oiseaux-Tempete στο Footnotes

το συγκροτημα ειναι instrumental. Τα φωνητικα απο τον G.W. Sok ειναι μονο σε αυτο το τραγουδι οποτε γενικα δεν μοιαζουν σαν πιο ησυχοι La Dispute.

Εδιορθώθην σε “Είναι οι Oiseaux-Tempete με τους G.W. Sok και Gareth Davis”. Για πες, αξίζουν γενικώς; Το βίντεο που πόσταρα είναι πολύ καλό.

κι εγω απο αυτο το βιντεο τους εμαθα. Δεν ξερω. Δεν ειμαι του instrumental. Καλοι φαινονται.