Orchid- Mouths Of Madness

Άνοιξα το thread για να μην γράφουμε στο thread του Capricorn. Για πείτε…

Εγώ άκουσα 2 φορές τον δίσκο μέχρι στιγμής. Λοιπόν δεν κρύβω ότι αυτές οι αυτούσιες δομές των κομματιών Sabbath που έχουν πάρει οι Orchid ώρες ώρες με κουράζουν, αλλά μπορώ να πώ πώς το Mouths of Madness είχε κάποια κομμάτια με περισσότερο χαρακτήρα orchid και ναι μιλάω για το ομότιτλο, το leaving it all behind κτλ. Αλλά σου έχουν και Silent one που ψάχνεις να βρείς σε ποιο δίσκο των Sabbath έχεις ξανακούσει ότι άκουσες.
Στο παλιό thread θυμάμαι που είχαν λίγο ανάψει τα αίματα για το αν θυμίζουν Sabbath οι Orchid. Γενικά είμαι ξανά διχασμένος. Γράφουν πολύ ωραίες μελωδίες, εκπληκτικά σολο αλλά μπορώ να δώ καθαρά το ταβανάκι που έχουν ώς συγκρότημα. Βέβαια θα μου πείτε και ποια μπάντα δεν έχει…

Καυλιάρικος δίσκος, αλανιάρικος.
Δεύτερη και πολύ καλή κυκλοφορία τους, δεν βρήκα αδύναμη στιγμή, κυλάει εύκολα ο δίσκος.
Το θέμα είναι πόσο μπορούν να προχωρήσουν και να ανέβουν επίπεδο. Μέχρι στιγμής πολύ καλά πάνε.

Περνάω φάση Sabbath οπότε ο δίσκος παίζει συνέχεια κάθε μέρα.
Είναι τρομερό ότι μοιάζουν τόσο πολύ με Sabbath και έχουν και το προσωπικό τους στυλ ταυτόχρονα.
Δεν υπάρχει ούτε ένα αδύναμο κομμάτι.
Αξίζει περισσότερης προσοχής ο δίσκος.

Στα φετινά τοπ 5 μέχρι στιγμής για μένα αλλά όπως λέω και πάνω το θέμα είναι πως θα προχωρήσουν.

Όποιος το θέλει, το πουλάω 8 ευρώπουλα καινούριο σε κλειστή συσκευασία :slight_smile:

Νομίζω πως πέρα από το προφανές σχόλιο (ΟΚ, μοιάζουν με Sabbath και το κάνουν επί τούτω), ο δίσκος πραγματικά δεν έχει αδύναμη στιγμή. Ακούγεται τόσο εύκολα που δεν καταλαβαίνεις πως φεύγει μία ώρα διάρκειας του.
Και για μένα είναι μέσα στις καλύτερες κυκλοφορίες που άκουσα φέτος.
Ωραίες μελωδίες, hooks, πιασάρικα ρεφραίν… Και ας θυμίζουν Sabbath, από τη στιγμή που το κάνουν -τόσο- καλά, εμένα μου αρκεί!