Ηorror\Cult\B-Movies

Τραίνο, λυκάνθρωποι και λίτρα αίματος. Μέτριο αλλά περνάει η ώρα σχετικά ευχάριστα.

1 Like

Ε ναι!

εκατσε και ξαναδα αυτο μετα απο πολλα χρονια…ωραιο horrorακι

Έχει βγει και δεύτερο από δαύτο ή νομίζω;

Έχει βγει 2ο από άλλο Creep

H συνεχεια του all hallows eve 1…μαρεσε

Τσεκάρετε 68 Kill.


Αξιόλογη προσπάθεια που αδικήθηκε πάρα πολύ από το τέλος της. Σε φάση, έχυσε την καρδάρα με το γάλα.

πολύ αίμα

2 Likes

Δεν μπορώ να πω ότι ενθουσιάστηκα.

Ξανάπιασα την κατηγορία disturbing films και είδα Naked blood (Japan) και Atroz (Mexico). Σε κλίμακα αηδίας το 2ο κερδίζει. Σειρά έχει το Grotesque, να δω αν θα κοντράρει το Mermaid in a manhole (αγαπημένη αηδία) :laughing:

Δίνε ιδέες για προβολές. Χαχαχαχα!

Είχα ακούσει ότι είναι κακό αλλά αποδείχτηκε ακόμα χειρότερο. Μακριά!

Καραντίνα και ευκαιρία για μερικές πολύ ξεχωριστές επιλογές.

Nightmare City

Ιταλική ταινία με zombie. Με ιό ξεκινάει η φάση και εδώ που έρχεται με αεροπλάνο. Εδώ τα zombie δεν είναι και τόσο άμυαλα ωστόσο, μπορούν και χρησιμοποιούν όπλα ενώ μερικά από αυτά φαίνεται και έχουν και… λάγνες ορέξεις. Εμφανισιακά πάντως είναι αρκετά τρομακτικά με τα practical εφέ να είναι μεν τραγικά αλλά έστω και καταλάθος σου βγάζουν κάτι cool. Από εκεί και μετά η λογική δεν αργεί και πολύ να πάει περίπατο με το γέλιο να βγαίνει αβίαστα. Οι φανς των σκουπιδοταινιών του είδους θα λατρέψουν, οι υπόλοιποι οριακά, πολύ οριακά.

Invasion of the Star Creatures

71Uy-4M4ImL.AC_SX522

Αυτό δεν είναι απλώς b movie, αυτό είναι z movie και δεν εννοώ zombie. Ταινία του '62 με budget σημερινής βόλτας στο super-market. Αρκετό μεράκι πάντως. Καθαρά κωμωδία, αντιγράφει η προσπαθεί τουλάχιστον, Marx brothers, three stooges, Laurel & Hardy απλά χωρίς ίχνος από το ταλέντο όλων αυτών. Στο μπλέντερ μπαίνουν και τα sci-fi των '50 και φυσικά 2 σέξι 2μετρα εξωγήινα γκομενάκια. Αυτό μπαίνει πάντως κατηγορία so bad it’s good. Η ηθελημένη γελοιότητα και οι τραγικές ερμηνείες πολύ σύντομα σου βγάζουν μια κάποια συμπάθεια. Μοιάζει λίγο με μια παρέα σινεφίλ ατόμων της εποχής που μαζεύτηκαν να κάνουν την πλάκα τους και μάλλον τα κατάφεραν.

The Wild World of Batwoman

5c35ba8877107e002745e8a9

Εδώ όμως έχουμε νικητή! Τρομακτικά κακή ταινία, αδύνατον να περιγράψει κάποιος την μαγεία της. Batwoman με θεϊκή στολή όπου το σήμα της νυχτερίδας είναι ζωγραφισμένο στο… στήθος της, με συμμορία από… Batgirls εναντίον τρελών επιστημόνων που τις πολεμάνε με happy pills που τις αναγκάζουν να το ρίξουν στον… χορό. Τέρατα που εμφανίζονται στο άσχετο, με σκηνές κλεμμένες από άλλη ταινία, σεάνς όπου καλούνται πνεύματα για πληροφορίες κλεμμένων gadgets, μουσική, τραγούδι χορός plot twist και όποιος αντέξει μέχρι τέλους. Μόνο για hardcore κοινό.

Λογικά θα συνεχίζω να καίω τον εγκέφαλο μου τις επόμενες μέρες.

2 Likes

Πολύ χαίρομαι όταν αναβιώνει αυτό το thread. :smiley:

Tamy And The T-Rex

Δεν μπορώ να καταλάβω πως μου είχε ξεφύγει αυτό το διαμάντι τόσα χρόνια. Το σοβαρό πιστόλι Denise Richards νταραβερίζεται με τον πιτσιρικά τότε μακαρίτη Paul Walker μέχρι που πεθαίνει. ;Eνας τρελός επιστήμονας κλέβει το πτώμα και κουμπώνει τον εγκέφαλο του Walker σε ένα ρομπότ τυραννόσαυρο. Θέλετε κι άλλο;

Zombie

Κι όμως τόσα χρόνια εν είχα δει τη σειρά ταινιών. Ευκαιρία τώρα όπως καταλαβαίνετε. Δε μου έδωσε κάτι το τρομερό (πλέον). Classic ηθοποιία και εφέ για την εποχή με ό,τι σημαίνει αυτό. Σίγουρα καλύτερο του πολύ κακού Zombie 3 του 1988 που είδα την αμέσως επόμενη μέρα.

4 Likes

We Summon the Darkness

Β movie που θα μπορούσε να είχε βγει και στα 80s όπου και εξελίσσεται. Ξεκινάει λίγο αργά αλλά χτίζεται με ωραίο τρόπο. Πολλές ωραίες αναφορές σε metal μπάντες που θα μπορούσαν να ανάψουν μερικά δημοφιλή thread συγκροτημάτων εδώ μέσα :stuck_out_tongue: άλλωστε έχουμε να κάνουμε με μεταλοπαρέες, αν και από μουσικές έχουμε πολύ λίγα πράγματα. Σε κάποια φάση ακούγεται το Black Funeral από Mercyful Fate αν και γίνεται αναφορά σε άλλα μπάντα (φανταστική όπως κατάλαβα).

Γενικά αν και έχει φάει θάψιμο μου φάνηκε πολύ καλό, έχει ωραία πλοκή, οι ερμηνείες είναι μια χαρά και οι ανατροπές έρχονται ωραία μέσα στην πλοκή. Αν όντως είχε βγει στα 80s θα είχε κάνει μεγαλύτερη επιτυχία νομίζω. Επίσης μην δείτε trailer μιας και έχει μερικά spoiler, όχι ότι είναι και τρομερά δύσκολο να προβλέψεις κάποια πράγματα. Με spoiler ή και χωρίς πάντως it’s good fun.

4 Likes

Έκανα το λάθος να το δω πριν κάνα μηνά και το βρήκα επιεικώς άθλιο… ούτε καν b movie δεν θα το χαρακτήριζα!


από τη Νecrostorm, που πριν μερικά χρόνια είχε βγάλει το υπερβίαιο/υπερσπλάτερ Adam Chaplin.
Εξαιρετικά gore εφέ, μπουνιές που τρυπούν κεφάλια και κλωτσιές που ανοίγουν στομάχια. Και πολλά σκουλήκια, ωραία πράγματα γενικώς.

Mermaid Legend

Τυχαία επιλογή, την έβαλα να παίζει χωρίς να ξέρω απολύτως τίποτα για πλοκή κλπ πέρα από ότι ήταν horror. Πολύ ευχάριστη έκπληξη. Δεν είμαι βέβαια και τόσο σίγουρος αν αυτό είναι το σωστό thread αλλά στη τελική μικρή σημασία έχει, οι καλύτερες σκηνές πάντως έχουν μια b movie quality.

Ξεκινάει διαφορετικά, περισσότερο σαν δράμα χαρακτήρων, λίγο από τραγωδία με μερικά όμορφα υποβρύχια πλάνα, γενικά σε προδιαθέτει για κάτι διαφορετικό από κλασικό horror (και ειδικά Ιαπωνικό). Στο δεύτερο μισό αλλάζει ύφος σιγά σιγά και χωρίς να το καταλάβω κατέληξα να βλέπω ένα γαμάτο revenge horror με πολύ πολύ αίμα (και σεξ). Το τελευταίο 20λεπτο ειδικά είναι απίστευτο. Μπορεί να χάνει κάπως σε ρεαλισμό αλλά η σκηνοθεσία είναι τόσο γαμάτη που απλά παραδίδεσαι αμαχητί. Μια πρωταγωνίστρια πραγματική force of nature παίρνει εκδίκηση που όμοια της δεν μπορώ να θυμηθώ σε ταινία. Πραγματικά μιλάμε για ένα καταπληκτικό, σχεδόν ποιητικό φινάλε, αξίζει μόνο και μόνο για αυτό να μνημονεύεται για πάντα. Θα μπορούσα να το χαρακτηρίσω σαν ένα πιο b movie Lady Vengeance.

2 Likes

Daddario βλέπω, κατεβάζω πάραυτα!

1 Like