Ηorror\Cult\B-Movies

Εμφανίστηκε το Terrifier 2 & το Pearl

4 Likes

Ειδα το terrifier 2 πολυ δυνατη συνεχεια του πρωτου και παμε για μεγαλο franchise art πλεον με δυνατο final girl αυτη τη φορα,μετα τους τιτλους τελους μην το κλεισεις,ακολουθει ωραια σκηνη…ηρθε η ωρα του Pearl τωρα

1 Like

δεν ειμαι φαν του είδους, έχετε να προτεινετε την απόλυτη σπλάτερ ταινία, να έχει γυριστεί σχεττικα μέσα στην τελευταια ας πουμε 25ετία, να βλέπεται δλδ και χωρίς να φτάνει τα όρια του γελοίου?

Την απόλυτη δεν ξέρω, παρότι έχω δει αρκετές δεν είμαι ειδικός σε καμία περίπτωση, αλλά η 2άδα “House of 1000 Corpses”/“The Devil’s Rejects” (κυρίως το 2ο) μου φάνηκε αρκετά πάνω από τον μ.ο.

1 Like

Ichi the Killer είναι must.

3 Likes

Ichi the Killer σοβαρή υποψηφιότητα. House of 1000 Corpses επίσης θα πρότεινα και εγώ (προτιμώ Devil’s Rejects αλλά δεν το λες τόσο σπλάτερ).

Δικές μου προτάσεις:

Ειδικά το You’re Next είναι υπόδειγμα αιματηρού slasher, το έχω πολύ ψηλά στο είδος.

4 Likes

Το remake του Evil Dead για μένα ήταν μια ευχάριστη έκπληξη και σίγουρα έχει μια από τις δικές μου αγαπημένες splatter σκηνές

2 Likes

Η πιο gore σπλατερια που εχω δει τα τελευταια χρονια ηταν σιγουρα το sadness

2 Likes

Ε ξ α ι ρ ε τ ι κ ό.

1 Like

Και με αφίσες Overkill, King Diamond στο δωμάτιο :wink:

1 Like

Ολα τα λεφτα η σκηνη στο υπνοδωματιο,και Slayer hell awaits!( o Elliot Fulham που κανει τον Johnathan ειναι youtuber που παιρνει συνεντευξεις απο δικους μας araya,anselmo,cavalera,hetfield κλπ)
BTW ειδα το Pearl σημερα,εξαιρετικη ερμηνεια η Mia Goth

1 Like

Pearl παίρνει σειρά για αύριο βράδυ.

1 Like

Καταπληκτικό το Pearl, ίσως και ταινία της χρονιάς. Αν το “Χ” ήταν το Texas Chainsaw Massacre του 21ου αιώνα, τότε το Pearl είναι το Psycho. Και κάπως έτσι το σινεμά έχει πλέον ένας από τους πιο ολοκληρωμένους και αληθινά τρομακτικούς ψυχάκηδες της ιστορίας του. Αν η Mia Goth πάει στα οσκαρ για ερμηνεία ο θεσμός θα κερδίσει τον σεβασμό μου για πάντα.

4 Likes

Με τρέλανες. Το Χ μου άρεσε πάρα πολύ και το Pearl μου έδινε την εντύπωση του πρόχειρου cash grab. Μακάρι να είναι όντως τόσο καλό, το περιμένω στις αίθουσες.

1 Like

Στο εντωμεταξύ ειδα χθες το βραδυ το X και απο κει καταλαβα οτι το Pearl ειναι το prequel του,πολυ καλυτερη ταινια το Pearl για μενα αλλα και το X εχει αυτο το chainsaw massacre vibe που γουσταρω πολυ. Anyway και στα 2 καταπληκτικη η Mia Goth(στο X εκανε και την Μαξιν και την ηλικιωμενη Pearl) ειναι για οσκαρ η τύπισσα. Ανυπομονώ πολυ να δω και το κλεισιμο της τριλογιας που αποτι διαβασα θα λεγεται MaXXXine (btw τελικα φετος ηταν καλη χρονια για τρομου sadness,x,pearl,terrifier 2,hellraiser,watcher,black phone,speak no evil,smile,men απο αξιοπρεπεστατα εως διαμαντακια και εχουμε και συνεχεια,μονο το τελευταιο halloween με απογοητευσε δυστηχως και ειναι το αγαπημενο μου franchise horror)

3 Likes

Καλό το Terrifier 2 & το Pearl, καλό και το από κάτω με τις λίγες αδυναμίες του.
7/10:

1 Like

Το είδα χθές, οκ…τίμιο αλλά μεχρί εκεί, το IMDB rating είναι υπερβολικο, 6αρακί και πολύ του είναι.

Το ειδα χθες και σημερα ειδα το Sissy,τιμια και τα δυο

1 Like

οτι παρεις σινεμα σημερα 2ευρω,εκλεισα χαλογουιν κ καπακια το φως του διαβολου

1 Like

Τι έχουμε εδώ; Horror ταινία με ζόμπια που παίρνει τον εαυτό της στα σοβαρά, δεν έχει ίχνος κωμωδίας και έχει πρόθεση να ξεδιπλώσει κοινωνικές ανησυχίες όπως έκαναν κάποτε οι μεγάλοι παλαιοί του είδους;

Πάμε να το δούμε λίγο αναλυτικότερα. Η υπόθεση απλή. Εμφανίζεται ιός, οι άνθρωποι γίνονται ζόμπι (χωρίς καμιά παραλλαγή από την πεπατημένη), ο ιός μεταδίδεται μέσω δαγκώματος. Exposition ανύπαρκτο και το εκτιμώ, δεν χρειάζεται να ξέρεις κάτι παραπάνω, όσα ξέρουν οι πρωταγωνιστές, ξέρει και ο θεατής. Η δράση ξεκινάει λίγο πριν σκάσει η επιδημία και διαδραματίζεται σε μια πόλη στην Αμερική, στην οποία υπάρχει και ινδιάνικο reservation (καταυλισμός μεταφράζεται?). Μετά την έναρξη της επιδημίας και την εισαγωγή στον κόσμο της ταινίας, τα τεκταινόμενα λαμβάνουν χώρα 6 μήνες μετά σε έναν μικρό οικισμό επιζώντων.

Το twist? Οι Ιθαγενείς έχουν ανοσία στον ιό. Για να μην μπω σε πολλές λεπτομέρειες και για να μην κουράσω, να πω πως η ταινία παρουσιάζει πολύ ενδιαφέρουσες οικογενειακές σχέσεις με έντονες συγκρούσεις, ενώ φυσικά το θέμα της φυλετικής διάκρισης και των στερεοτύπων είναι διάχυτο στο έργο. Το δίπολο λευκοί vs Ιθαγενείς είναι πανταχού παρόν, όμως είναι ενδιαφέρον γιατί το παρατηρούμε αποκλειστικά από Ινδιάνικη οπτική, αλλά ακόμα και αυτή η οπτική δεν είναι μονόπλευρη. Βλέπουμε ανθρώπους με απίστευτο συσσωρευμένο μίσος να οδηγούνται στα άκρα, αλλά βλέπουμε και ανθρώπους που επιχειρούν να δουν πέρα από τα στίγματα του παρελθόντος. Επιπλέον, μου άρεσε πολύ πως στο κλείσιμο τίθεται και το θέμα του τόπου και των δεσμών μας με τα μέρη που αποκαλούμε πατρίδα/σπίτι. Είναι ένα στοιχείο που δίνεται με λεπτό, σχεδόν ποιητικό, τρόπο στο τέλος και ταιριάζει απόλυτα με το ύφος της ταινίας και τα θέματα που έχουν παρουσιαστεί, δεν θέλω να γράψω παραπάνω γιατί προτιμώ να μην δίνω πολλά.

Στο πιο ζουμερό κομμάτι της ταινίας, γιατί άλλωστε είναι horror ταινία και έχει ζόμπι, υπάρχει αρκετό αίμα και σκηνές που είναι αρκούντως “περιγραφικές”. Δεν το παρακάνει με το gore, no worries. Υπάρχουν και ατμοσφαιρικές, αγωνιώδεις σκηνές, αλλά υπάρχει και ένα “coolness” factor που δίνει ωραίο χρώμα και σπάει την ένταση που και που (έχει και katana kills και chainsaw kills και άλλα τέτοια καλούδια). Όλα όμως με μέτρο και σε σωστές δόσεις.

Αν χάνει κάπου η ταινία είναι στις ερμηνείες, οι οποίες είναι λίγο hit or miss. Δεν θα δείτε κάτι τρελό που να σας βγάλει από το κλίμα αλλά δεν λες πως υπάρχει και κορυφαία ηθοποιία. Είναι οκ πάντως, γίνεται δουλειά. Οι διάλογοι ίσως θα μπορούσαν να έχουν δουλευτεί λίγο παραπάνω, ενώ και τα ζόμπι σαν εμφάνιση είναι αρκετά basic, δεν υπάρχει ένα διακριτικό στοιχείο, κάτι που να τα ξεχωρίζει αισθητικά από τις άπειρες άλλες εκδοχές που τα έχουμε δει.

Δείτε το, έχει ενδιαφέρον.

6 Likes