Ηorror\Cult\B-Movies

the machine girl

προσκυνω!!!

λοιπον ξεκινάω με μια καλτ ταινια…

ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΗ ταινια.

Ρε εμένα γιατί δεν μου άρεσε?Καλύτερο ήταν το Scanners.
Προτίμηστε κάτι σε Gaspar Noé ή Jorg Buttgereit ρε αδέρφια.

Εγω προτιμω ταινιες μυστηριου-θριλερ με twist endings!Οποτε:jacob’s ladder (κορυφη!!),the skeleton key,angel heart,9th gate,memento,butterfly effect,the others,lost highway,the I inside,frailty,donnie darko και the jacket…:wink:

αληθεια με τον noe τι γινεται??/

Καλα κανείς δε συγκινηθηκε;

Enter the void θα βγει φέτος.Έχει το σενάριο κ την σκηνοθεσία.

Remake του last house on the left!
Remake του last house on the left!
Remake του last house on the left!
Remake του last house on the left!
Remake του last house on the left!

Δεν έχει δει κανείς το “Haute Tension(Υπερένταση)”;
Πραγματικά σε υπερένταση απ’την αρχή μέχρι το τέλος, πάρα πολύ ωραία σκηνοθεσία, και σενάριο μια χαρά. Έχει και λίγες splatterιές…αλλά ντάξει.

Ωραια ταινια κ γαμω τις σκηνοθεσιες καλη ατμοσφαιρα αρκετο αιμα απογοητευτικο φιναλε.

μπα, τα σπάει το φινάλε
κορυφαία στιγμή: στο βενζινάδικο

φοβερή ατμόσφαιρα, την έχω δει twice

ναι απο τον σκηνοθετη του ελληνικου hardcore!!!

η υπερενταση ειχε γαμω τις σπλατεριες

ωραια φοντα

αλλα τρελο plot hole

νταξ
αυτο που επεξηγει στο φιναλε
αμα κατσεις να αναλυσεις τις προηγουμενες σκηνες δεν παιζει με την καμια
ιδιαιτερα το κυνηγητο προς το τελος
δηλαδη ποιος οδηγουσε το δευτερο αμαξι?

anyway ηταν η ταινια εισητηριο του αλεχαντρο αγια για το χολιγουντ και τα ριμεικ των Δε χιλς χαβ αιζ

Ε δε θα το έλεγα plot hole. Σε κάθε ταινία που έχει σχιζοφρενείς/διχασμένες προσωπικότητες κλπ υπάρχουν τέτοια “κενά”, μπερδεύονται αυτά που συμβαίνουν στο μυαλό τους και αυτά που συμβαίνουν στην πραγματικότητα (βλ. Donnie Darko).:-s Πολλές φορές φαντάζομαι δεν υπάρχει άλλος λογικός τρόπος να το δείξουν. Δηλαδή ίσως το δεύτερο αμάξι να ήταν στη φαντασία της και απλά εκείνη να οδηγούσε το φορτηγάκι. Για μένα ήταν κορυφαία η σκηνή στο βενζινάδικο που καταλαβαίνουμε ότι είναι το ίδιο άτομο… και η πλάκα είναι ότι στην αρχή που βρίσκονται ακόμα στο αμάξι πηγαίνοντας στην εξοχή, η λεσβία λέει στην άλλη ότι είδε όνειρο που κυνηγούσε τον εαυτό της… αλλά δεν πάει το μυαλό μας :roll:

ναι μονο που στο ντονι νταρκο μπλεκεται και κατι υπερφυσικο

anyway η σκηνη στην αρχη που τους παρακολουθει και καλα ο δολοφονος και κανει τα “σεξουαλικα” του
ειναι γαμω τις καφριλες!!!
αν και καπου ειχα ξανακουσει για τετοιο σκηνικο

Ωραιο θεματακι…

Για τη Dark Side που ειπε καποιος, οκ εχει πολλες ταινιες που δεν ειναι ιδιαιτερα καλες αλλα καποιες αξιζουν.

Προτιμω παντως τις ταινιες της Dark Vision (class of '84, nekromantik, 7η πυλη της κολασεως, ghosthouse) και φυσικα της Hammer.

Επισης, γουσταρω πολύ ταινιες απο Dario Argento, Lucio Fulci, George A. Romero και Carpenter.

Ιδιαιτερη θεση στη καρδια μου κατεχουν Εφιαλτης στο δρομο με τις λευκες και Hellraiser

Eraserhead απο Lynch ταινιαρα.

Rock n roll highschool με Ramones, Suburbia (πανκηδες σε καταληψη κλπ), Breaking Glass (αγγλια και παλιο πανκ), The Warriors (κλασσικη ταινια με συμμοριες του 1979), Ι.D. (αγγλια, γηπεδα, επισοδεια κτλ), Trick Or Treat (ετσι λιγο 80s heavy metal :smiley: )

Maximum Overdrive με μουσικη επενδυση AC/DC , Pet Sematary,Η Προφητεία

και αλλα πολλα:)

Ξεχασα και το Vampyros Lesbos :stuck_out_tongue:

Χμ…necromantik και eibon κυκλοφορουν απο dark side απ οσο θυμαμε.τ ghosthouse απο dark vision.ναι η αληθεια ειναι πως απο dark side η ποιοτητα ειναι καπως σκατα κ χωρις εξτρα.το μονο καλο απο εξτρα ηταν στο funhouse που ειχε κ το βιντεο απο necrophagia.
Παντως το lesvos ηταν χαλια ρει.οτιδηποτε απο nunsploitation ειναι πολυ καλυτερο κ τουλαχιστν με θεματολογια :-o

8]

9]

10]

2 ταινιες θα πω του peter jackson που πρεπει να εχει δει καθε splatter φαν

bad taste (το εβαλε και ο ροδακιας στο πανω ποστ)
braindead