Ηorror\Cult\B-Movies

Ψιλοβαρετή να πω την αλήθεια…

1)Are you kidding me???8O8O8O8O

2)Κακως το εβαλες εδω,υπαρχει ειδικο thread για τον Maitre!!!

3)Ενταξει εχει βγαλει και καλυτερες,αλλα κι αυτη λεει!!!

Ε το Birds ενω σε φτιαχνει αρκετα, στηνει ατμοσφαιρα κτλ, σε αφηνει ξεκρεμαστο στο τελος και ξενερωνεις καπως.

Ούτε εμένα μου άρεσε ιδιαίτερα η συγκεκριμένη πάντως. Αν και ο Χιτσκοκ είναι όντως μαιτρ σε ταινίες τέτοιου είδους.

Δεν ξέρω κύριοι, μάλλον με άφησε “ξεκρέμαστη” όπως είπε ο Μαρτιαν.
Σε καμία περίπτωση δεν είδα την ταινία προκατειλημμένα. Μπορεί να είναι “μεγαθήριο” για τους περισσότερους, αλλά εμένα με ξενέρωσε λίγο.
Τέσπα, έχεις δίκιο για το θρέντ. Την επόμενη φορά θα το έχω υπόψιν μου και θα ψάχνω καλύτερα!

Πολύ καλύτερο απ’ό,τι περίμενα!

το απο πάνω ενώ στην αρχή δείχνει να έχει πολύ καλές προοπτικές με φάνηκε πολύ μέτριο…

[SPOILER]ειδικά στο σημείο που ο πατέρας “κοιμάται” για να βρει το παιδί ήταν κάπως τραγικό… επίσης ο πιο αστείος εμφανισιακά δαίμονας έβερ… [/SPOILER]

το τέλος του άξιζε όμως…

μόλις έβαλα να δω για πρώτη (ναι το ξέρω σηκώνει μέχρι και μπαν αυτό που λέω) το the evil dead…

Ετοιμασου για μεγαλα σκηνικα στο Evil Dead. Και τα αλλα δυο μετα να το νιωσεις για τα καλα.

A sick little piece of shit…

Έλα Weedow σου άρεσε. Μην αμφιβάλλεις.

Ποτέ δεν είπα το αντίθετο!:stuck_out_tongue:

On topic:

Περιέχει δράμα, παράνοια, λίγο αίμα, και γενικά είναι περίεργη ταινία οπότε καλύτερα να τη βάλω σε αυτό το thread που πιστεύω ότι θα εκτιμηθεί καλύτερα. Προσοχή γιατί μιλάμε για 4 ώρες ταινία!

Είδα το Eden Lake που τόσα καλά είχα ακούσει, ανυπομονούσα να το δω, αλλά δεν γούσταρα όσο περίμενα. Είχε τις στιγμές του, αλλά δεν με σόκαρε όσο άλλα πρόσφατα του είδους που έχω δει. Κρίμας.

Ξαναειδα το Suspiria εψες, τα εχουμε ξαναπει-δεν χρειαζεται να προσθεσω κατι.

Χα, χθες το είδα και εγώ. Πολύ καλή ταινία!

εγώ είδα το[B] X-TRO [/B],αλλόκοτη ταινία δεκ. 80’ς.

To ‘‘ΧΤRO’’ δεν ειναι ευκολο να το καταταξεις σε ειδος ταινιας ουτε να αποφασισεις ετσι απλα αν ειναι καλο η οχι.Το μονο σιγουρο ειναι οτι ειναι περιεργο,σαπιο,τρομακτικο ,αηδιαστικο και ιδιαιτερο.Επισης μπορεις να το πεις χαζο,ηλιθιο,αφελες,αστειο,χαβαλετζιδικο και τελικα γαματο.Προκειται για ενα εντελως low-budget b-movie,εντελως cult που τελικα προτεινω να δειτε.
Χαλια παιξιμο ηθοποιων,που εχουν μια αναιτιολογητη θεατρικοτητα/σοβαροτητα στο παιξιμο,αλλα απο την αλλη καλο gore,ατμοσφαιρα,sci-fi υποθεση κι αισθητικη και ενα παλαβο σεναριο που δεν ερμηνευεται ευκολα και σιγουρα μου φαινεται πολυ φιλοδοξο.Πως να χωρεσουν ολα αυτα που βλεπουμε σε μια 80λεπτη ταινια?Και ομως χωρανε…Στα θετικα της ταινιας και τα special effects τα οποια δεδομενων των συνθηκων και τρομαζουν ,αλλα και αηδιαζουν και δεν θα τα ελεγα ψευτικα,τουναντιον μαλιστα!!!

To ειχα δει πριν καποιους μηνες και ειχα γραψει την απο πανω αποψη.

Συνεχιζω τις επαναληψεις, χθες ειδα το Cube. Οπως την θυμομουν η ταινια, σε γεμιζει με ενα καρο ερωτηματα, το κονσεπτ γενικα (καποιοι αγνωστοι σε ενα παραξενο σκηνικο παλευουν για τη ζωη τους) ειναι κατι που μου αρεσει, οι ερμηνειες παρα πολυ καλες και η ταινια σε καθηλωνει ως το τελος.

Υ.Σ. Στο δωματιο που η παγιδα ενεργοποιουταν με τον ηχο, ενιωσα την ιδια αγωνια με την πρωτη φορα, χεχε.

αααυτο ακριβως…

Ειδα το [B]“Big Trouble In Little China”[/B], για το οποιο ειχε γραψει (και ειχε προτεινει) ο Τζιοπας καμια δεκαρια σελιδες πριν. Ε Carpenter-Russel γνωστο διδυμο και ακαταμαχητο. Καλτ 80ς διαμαντακι, περιπετεια με ολα τα φρου φρου και τα αρωματα της εποχης, τα κλισε της, μα για αυτο θα την δεις στην τελικη, για το ξυλικι, τη δραση, το χαβαλε και θα περασεις μια χαρα. Οσοι θελετε κατι για να περασει ευχαριστα η ωρα, ετοιμαστε ενα βουνο ποπ κορν και αναψυκτικο της αρεσκειας σας, βαλτε την ταινια και ειστε τζετ.

Υ.Σ. Kim Cattrall κουκλα ε :oops:

[B]Mad Monster Party? (1969)[/B]

Ταινία του '69 με κούκλες να ζωντανεύουν όλα τα κινηματογραφικά τέρατα με την τεχνική του stop motion animation!!! Όλα έδειχναν ιδανικά θα έλεγα με το story να θέλει τον βαρόνο φρανκενσταιν αρχηγό όλων των τεράτων στον κόσμο να τους καλεί όλους στην έπαυλη του για να ανακοινώσει τον διάδοχο του στην αρχηγία. Δεν είναι κακό αλλά δυστυχώς απευθύνεται μάλλον στους πολύ πιτσιρικάδες, κάτι σαν πρώτη επαφή με τον κόσμο των τεράτων και αφήνει ελάχιστα πατήματα για ένα ενήλικα να την ευχαριστηθεί.

Επίσης τελευταία φορά που αγοράζω φτηνές μπύρες από το σούπερ μαρκετ, οι σημερινές ήταν 70% νερό 30% κάποια άλλη μπύρα που απλά την πρόσθεσαν στο νερό. Μιλάμε για ένα αίσχος, να ξεράσω μου έρχεται. [-X

Εχει βρει κανεις ελληνικους υποτιτλους γι αυτο? :roll: