Ηorror\Cult\B-Movies

Αποψε το μενου εχει [B]“Let Sleeping Corpses Lie”[/B], ειμαι ψημμενος καπου 1-2 βδομαδες για αυτο, ελπιζω να δικαιωθω!

Αδερφέ δεν έχω ιδέα! Εγώ φαντάσου το είδα με embedded οπότε δεν είχα σχοληθεί καν να ψάξω. Δοκίμασες κανένα bsplayer μπας και;

Η αληθεια ειναι πως οχι, θα το δοκιμασω κι αυτο μπας κι εχω καμια τυχη…

Τελικα τωρα το ειδα αυτο. Αξιολογοτατη ταινια, με καλο στησιμο και ομορφη ατμοσφαιρα. Αποπνεει μια “βρετανιλα” που προσωπικα την εκτιμω ιδιαιτερα. Επισης, να τονισω πως δεν την θεωρω απλα μια horror (zombie) movie, αλλα εχει μπολικα στοιχεια αστυνομικου και μυστηριου, σαφως ομως επικρατει το horror. Η ηθοποια επισης αρκετα πειστικη και σοβαρη, ειδικα αυτος ο Sergeant εσπαγε αρχιδια (οπως επρεπε δηλαδη :Ρ). Δειτε το, δεν θα χασετε!

[SPOILER]Πρωτη φορα νομιζω πως βλεπω επιστημονικη εξηγηση για τα zombie :p[/SPOILER]

[SPOILER]Επισης, εκει που τους κατηγορουσαν για τελετουργιες, black masses κτλ, μονο εγω σκεφτηκα την επιρροη των Sabbath εκεινη την εποχη (μιας και η ταινια ειναι του 74) ; :p[/SPOILER]

Μιας και είπες επιστημονική εξήγηση. Δες το “Devil’s Playground”. Η ταινία είναι πατάτα από τις λίγες, αλλά πρέπει να δεις πως αιτιολογεί το φαινόμενο. Γέλαγα ένα τέταρτο. Επίσης πεθαίνω με zombie παρκούρ! Κλάμα!:lol:

Λοιπον μικρε,εισα σε πολυ καλο δρομο,βαλε μας τα γυαλια,ετσι πρεπει.
Την ταινια την ξερω εδω και χρονια,αλλα δεν την εχω δει.
Παντως αυτα περι Sabbath,για μενα, ουτε για αστειο.
Οι Sabbath εχουν επηρεαστει απο τις ταινιες,δεν τις επηρεασαν και συγκεκριμενα πηραν το ονομα τους απο το αριστουργημα τρομου του Mario Bava,’‘Black Sabbath’’,το οποιο αν δεν εχεις δει καντ’το αμεσα διοτι μιλαμε για ΤΑΙΝΙΑΡΑ!!!

Μαλλον με παρεξηγησες. Δεν εννοω οτι η ταινια επηρεαστηκε απο τους Sabbath καθολικα. Ομως θεωρω πως οταν εσκασαν οι Sabbath, οι οποιοι οσο να’ναι αλλαξαν τα δεδομενα στην μουσικη τοτε τοσο με την πιο βαρια μουσικη που επαιζαν οσο και με τους στιχους και το ολο attitude (σατανιλα κτλ :Ρ), ε γενικοτερα και η κοινωνια αλλα και ο τοτε κοσμος της τεχνης δεν πρεπει να το χωνεψαν καλα καλα. Και οταν ο επιθεωρητης σου κανει “Παιζει να ειναι κατι κωλοπαιδα σατανιστες που συμμετεχουν σε black masses” εν ετει 1974, ε σου ερχεται λιγο η μελωδια απο κανα Black Sabbath και NIB απο πισω :p. Κοινως μιλουσα μονο για την συγκεκριμενη σκηνη, οχι για ολοκληρο το εργο!

Θα το δω το Black Sabbath, ευχαριστω :wink:

Υ.Σ. Οταν λεω επιστημονικη εξηγηση στο πρωτο σποιλερ, εννοω οχι σχετικα με virus κτλ.

Επιμενω κι εξηγω:Ταινιες με black masses και τελετες υπαρχουν αφ’ενος πολυ πριν το 1974 ,αλλα και πολυ πριν την εμφανιση των Black Sabbath.
Αν σε ενδιαφερει το θεμα μπορω να σου προτεινω μερικα εργακια.
Π.χ η Hammer εχει γυρισει στα early '60’s πολλα διαολοδιαμαντια!!!

Εξηγω και εγω πως η ταινια δεν εχει ουδεμια σχεση με black masses, απλα ειπωθηκε κατι σχετικο σε εναν διαλογο. Τεσπα, κουβεντα να γινεται.

Για προτεινε κανα διαολοδιαμαντι!

Λοιπον,αν κανεις ενας search καποιες σελιδες πιο πριν,θα δεις μια λιστα με ακρβως τετοιες ταινιες διοτι και καποιος αλλος μου ζητησε καποτε λιστα με διαολοταινιες.
Παντως παρ’ολα αυτα σου προτεινω να δεις και τις τεσσερις ταινιες του Armando Di Ossorio για τους Blind Dead(Return Of The Blind Dead,Tomb Of The Blind Dead) κι αυτο επειδη σου αρεσουν ταινιες με zombies.
Διαολια και αγιος ο Θεος σε :’‘The Devil Rides Out’’ και ‘‘Satanic Rites Of Dracula’’ και σατανιλα του Θανατου στα’‘Alucarda’’,’‘Ne Vous Delivrea Pas Du Mal’’,’‘Inquisicion’’.
Αυτα για τωρα και θα επανελθω και με αλλες…

Alucarda μονο εχω δει και στηριζω φυσικα, σε ευχαριστω για τις υπολοιπες προτασεις!

Που λετε, δεν ειχα δει τον Εξορκιστη, ή αν τον ειχα δει θα ηταν πολυ πιο παλια και δεν το θυμομουν καθολου και εκατσα να το δω τωρα.

Δικαιως θεωρειται κλασσικη ταινια κατα την γνωμη μου. Καλοστημενη, γαματη ατμοσφαιρα, ολα αυτα τα αγαπητα στοιχεια γυρω απο τον εξορκισμο, ξερετε, δαιμονες, εμετοι, κεφαλια να γυρνουν, υπερφυσικη δυναμη, αλλαγμενες φωνες. Ποιος ξερει ποσες και ποσες μετεπειτα ταινιες επηρεαστηκαν απο αυτη. Το κοριτσακι παιζει τρομερα τον ρολο του και φυσικα Μαξ Φον Συντοφ ρε 8)

Classic!

ρε παιδια να πω την πικρη μου αληθεια

οταν το χα δει μικρος
οκ ειχα χεστει πανω μου

οταν καποια στιγμη αργοτερα
το ξαναδα σινεμα
τοτε που βγηκε σε ριμαστερ εκδοση με την εξτρα σκηνη της "αραχνης"
οχι απλα δεν μου κανε εντυπωση
αλλα σε καποιες στιγμες κοντευα να βαλω τα γελια
κυριως στον εμετο και οταν νομιζω ακουγονταν διαφορες φωνες και αναμεσα τους φωνες ζωων!!!

ισως να ειχα επηρεαστει και απο την παρωδια του λεσλι νιλσεν

Ε οκ, σε πιο ωριμη ηλικια δεν τρομαζεις με τα εφφε της δαιμονισμενης, αλλα ως ταινια πετυχαινει ακριβως το θεμα αυτο, ακριβως ομως.

Χαχαχαχα,πόσο σωστός!Έπαθα ακριβώς το ίδιο όταν την ξανά είδα πριν κάνα εξάμηνο. Λέω “Οκ, χαλαρά”. Ενώ θυμάμαι είχα εφιάλτες με το κοριτσάκι καμιά βδομάδα όταν την είχα δει μικρή.

blasphemy!!!

O εξορκιστής, όπως και διάφορες άλλες του ίδιου ύφους κλασικές ταινίες (Rosemary’s Baby, The Omen, Don’t Look Now κλπ) καταφέρνουν κάτι το μοναδικό σαν είδος, μέχρι και σήμερα. Όταν είσαι μικρός σε τρομάζουν, αλλά η επίτευξη του στόχου τους γίνεται όταν το δεις σε μεγαλύτερη ηλικία. Σε προβληματίζουν, σε ενοχλούν και σε ταρακουνούν κάνοντας επίθεση σε ένστικτα που κρατάνε αιώνες και περνάνε από γενιά σε γενιά με πολλά μέσα (οικογένεια, εκπαίδευση, θρησκεία, ΜΜΕ κλπ). Γι’ αυτό πρέπει να τις αποθέωνουμε μέχρι και σήμερα. Δύσκολα βρίσκεις πια τέτοιες ταινίες.

  • 100000000000000000000000000000000000000000000000000!!!

Καλά τα λες και απορώ που ο signal γέλασε με την όλη φάση του Εξορκιστή… Εγώ καραγουστάρω την ταινία αλλά από άποψη εφέ πλέον σου φαίνονται όλα λίγο πιο αστεία. Αυτό ισχύει.

Επίσης, από την άλλη θα πω ότι επειδή μια ταινία θεωρείτο μεγαθήριο δεν σημαίνει ότι είναι απαραίτητα καλή ή τρομακτική ή σου βγάζει ένα άλφα feeling. Γιατί αρκετές παλιές ταινίες τις έχουν εκθειάσει πάρα πολύ κατά καιρούς. Δηλαδή, αν είναι να γουστάρω μια ταινία μόνο για το σκηνικό της τότε εποχής, το feeling με την περίεργη μουσική και τους τέρμα fake θανάτους ενώ είναι κακή δεν έχει νόημα. Όπως προχθές βαρέθηκα απίστευτα με το Birds.

Κάκιστα εφέ, βυζιά, low budgetίλα του κερατά, πάλι βυζιά, αίσχιστοι διάλογοι, ακόμα περισσότερα βυζιά… Ε ΝΑΙ ΛΟΙΠΟΝ!